Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Μια διευκρίνηση μόνο προς αποφυγή δυσάρεστων εκπληξεων, τα λεπτά που αναφέρεις είναι και εισερχόμενες κλήσεις και όχι μόνο εξερχόμενες όπως ισχύει Ελλάδα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
γιατι δεν είχε ποιο οικονομική λύση με τοπική SIM ?
Τα φορητά hotspots έγιναν της μόδας αν και δεν είναι και τόσο εύχρηστα (από άποψη βάρους, φόρτισης και διαδικασίας παραλαβής/επιστροφής) κυρίως για το λόγο ότι αν βάλεις μια τουρκικη sim στο κινητό σου και δεν είσαι κάτοικος Τουρκίας, μετά από 120 μέρες σταματά η κάρτα και χάνεις το νούμερο, συν τη διαδικασία που χρειάζεται να φωτοτυπήσουν το διαβατήριο/ταυτότητα για να ολοκληρωθεί η σύνδεση. . Λίγη σημασία έχει φυσικά αυτό για εμάς ή για τον απλό τουρίστα..

Η απόλυτα πάντως οικονομική επιλογή για data μόνο στην Τουρκία αυτό το διάστημα -γιατί οι προσφορές αλλάζουν συνεχώς- είναι το holiday pack ειδικά για τους ξένους με καρτοκινητό (αυτό δεν κατάλαβα γιατί το τονίζουν), από τη vodafone... 20gb με 80 λίρες.. Δεν γνωρίζω αν την προσφέρουν μέσα στο αεροδρόμιο...
https://www.vodafone.com.tr/en/holiday-pack.php
Επίσης δεν γνωρίζω κάποιον να την έχει όντως δοκιμάσει για να μας πει εντυπώσεις.. Οι κανονικές sim που παρέχουν και κάποια λεπτά ομιλίας ξεκινούν τόσο στη vodafone όσο και στις άλλες δυο εταιρείες οι φτηνότερες από 150 με τις συνήθεις τιμές γύρω στις 200 λίρες.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Τα φορητά hotspots έγιναν της μόδας αν και δεν είναι και τόσο εύχρηστα (από άποψη βάρους, φόρτισης και διαδικασίας παραλαβής/επιστροφής) κυρίως για το λόγο ότι αν βάλεις μια τουρκικη sim στο κινητό σου και δεν είσαι κάτοικος Τουρκίας, μετά από 120 μέρες σταματά η κάρτα και χάνεις το νούμερο, συν τη διαδικασία που χρειάζεται να φωτοτυπήσουν το διαβατήριο/ταυτότητα για να ολοκληρωθεί η σύνδεση. . Λίγη σημασία έχει φυσικά αυτό για εμάς ή για τον απλό τουρίστα..

Η απόλυτα πάντως οικονομική επιλογή για data μόνο στην Τουρκία αυτό το διάστημα -γιατί οι προσφορές αλλάζουν συνεχώς- είναι το holiday pack ειδικά για τους ξένους με καρτοκινητό (αυτό δεν κατάλαβα γιατί το τονίζουν), από τη vodafone... 20gb με 80 λίρες.. Δεν γνωρίζω αν την προσφέρουν μέσα στο αεροδρόμιο...
https://www.vodafone.com.tr/en/holiday-pack.php
Επίσης δεν γνωρίζω κάποιον να την έχει όντως δοκιμάσει για να μας πει εντυπώσεις.. Οι κανονικές sim που παρέχουν και κάποια λεπτά ομιλίας ξεκινούν τόσο στη vodafone όσο και στις άλλες δυο εταιρείες οι φτηνότερες από 150 με τις συνήθεις τιμές γύρω στις 200 λίρες.
Εμείς δεν βρήκαμε τη προσφορά με τα 20 gb όταν ρωτήσαμε μας είπαν ότι ήταν προμο και δεν υπάρχει... και έτσι πήραμε την σιμ της τουρκελ που ήταν φθηνότερη.
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
γιατι δεν είχε ποιο οικονομική λύση με τοπική SIM ?
να σου πω την αληθεια μου δε το εψαξα...χρειαζομαστε 3 ατομα πολυ ιντερνετ για επικονωνια στην ελλαδα λογω δουλειεας οποτε το μοιραστικαμε και μας βγηκε φτηνα
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Εγω εδω και 5 χρόνια χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου μια Global sim και έχω βρει την υγειά μου :) Στην Τουρκία για ενα τριήμερο είχα βάλει 9,99 $ (γύρω στα 8,8 ευρώ) και είχα δεδομένα χωρίς όριο για 3 ημέρες ! Μέχρι live ανταποκριση με Viber απο την Αγία Σοφία έκανα :haha: Δεν την αλλάζω με τίποτα. Είναι η τέλεια επιλογή για χώρες με υψηλά τέλη τηλεπικοινωνίας όπως Τουρκία, Σερβία αλλά και χώρες της ΕΕ (την έχω δοκιμάσει σε Γερμανία, Αυστρία, Τσεχία και Τουρκία).
Προσοχή το κινητό πρέπει να είναι ξεκλείδωτο (το λέει και στην ιστοσελίδα τους) όχι όμως απαραίτητα rooted (πχ έχει τρέξει σε Lenovo rooted, Xiaomi ξεκλείδωτο - όχι rooted, Asus ξεκλείδωτο).
Οσοι ενδιαφέρεστε είναι η καναδέζικη knowroaming https://www.knowroaming.co/order/home/15-knowroaming-global-sim-card.html .
Οποιος θέλει σε προσωπικό μύνημα μπορώ να του δώσω κωδικό για να έχει έκπτωση 30% στην παραγγελία της.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εγω εδω και 5 χρόνια χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου μια Global sim και έχω βρει την υγειά μου :) Στην Τουρκία για ενα τριήμερο είχα βάλει 9,99 $ (γύρω στα 8,8 ευρώ) και είχα δεδομένα χωρίς όριο για 3 ημέρες ! Μέχρι live ανταποκριση με Viber απο την Αγία Σοφία έκανα :haha: Δεν την αλλάζω με τίποτα. Είναι η τέλεια επιλογή για χώρες με υψηλά τέλη τηλεπικοινωνίας όπως Τουρκία, Σερβία αλλά και χώρες της ΕΕ (την έχω δοκιμάσει σε Γερμανία, Αυστρία, Τσεχία και Τουρκία).
Προσοχή το κινητό πρέπει να είναι ξεκλείδωτο (το λέει και στην ιστοσελίδα τους) όχι όμως απαραίτητα rooted (πχ έχει τρέξει σε Lenovo rooted, Xiaomi ξεκλείδωτο - όχι rooted, Asus ξεκλείδωτο).
Οσοι ενδιαφέρεστε είναι η καναδέζικη knowroaming https://www.knowroaming.co/order/home/15-knowroaming-global-sim-card.html .
Οποιος θέλει σε προσωπικό μύνημα μπορώ να του δώσω κωδικό για να έχει έκπτωση 30% στην παραγγελία της.
Τι εννοείς όταν λες ότι το κινητό πρέπει να είναι ξεκλειδωτο, γιατί δεν το κατέχω το θέμα:)
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Τι εννοείς όταν λες ότι το κινητό πρέπει να είναι ξεκλειδωτο, γιατί δεν το κατέχω το θέμα:)
"...Οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας κλειδώνουν τα τηλέφωνα, ώστε να μην μπορούν εύκολα να χρησιμοποιηθούν σε ένα διαφορετικό δίκτυο. Ακόμη κι αν ένα τηλέφωνο θα μπορούσε να είναι συμβατό με άλλο πάροχο, το κλείδωμα του τηλεφώνου εξασφαλίζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί σε αυτό το δίκτυο, ακόμη κι αν ο χρήστης τοποθετήσει μια διαφορετική κάρτα SIM. Όταν τα τηλέφωνα δεν είναι συμβατά, η μεταφορά δεδομένων λειτουργεί προβληματικά ενώ η πραγματοποίηση κλήσεων κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι εφικτή...".

Για να μη σε μπερδεύω, αν το κινητό έχει εισαχθεί κανονικά στην Ελλάδα συνήθως είναι ξεκλείδωτο, αν το έχεις αγοράσει μόνος σου απο Κινα, ή Αμερική και δεν κυκλοφορεί το μοντέλο Ελλάδα τότε ίσως να χρειαστεί ξεκλείδωμα.

"...Το κλείδωμα δικτύου ισχύει όταν έχετε αγοράσει ένα κινητό από το εξωτερικό και είναι κλειδωμένο σε συγκεκριμένο δίκτυο, π.χ. στα δίκτυα Αγγλίας και Αμερικής, (Orange, O2, EE, T-Mobile, Sprint, AT&T, Verizon, Cricket) και στην Ελλάδα δε λειτουργεί το δίκτυο με τις Ελληνικές SIM. Συνήθως η συσκευή ζητάει PIN/PUK ξεκλειδώματος δικτύου SIM (Network Unlock PIN/PUK) ή αναγράφει "Μη έγκυρη κάρτα SIM" (Invalid SIM Card) με αποτέλεσμα να μην πιάνει ποτέ σήμα..."

Απλώς το αναφέρει στον ιστότοπο της εταιρείας για αυτό και το τόνισα. Ελάχιστα μοντέλα κινητών μένουν πλέον κλειδωμένα (συνήθως έχουν αγοραστεί απο Αμερική). Πχ. το τελευταίο μου κινητό (Xiaomi Mi A2 Lite Global Version) το είχα πάρει απο Κινα αλλά στο site τόνιζε ξεκάθαρα Unlocked for worldwide use.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
λοιπον χθες ηρθα απο τουρκια 49 λιρες τουρκιας 8 ευρω και κατι 1000 λεπτα 1000 μην και 20 γιγα δεν παιζονται οι δικοι μας κλεφτες εδω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
δεν συγκρατησα εταιρια το ειδα σε διαφορετικες παντως εταιριες παρομοιες προσφορες και το σχολιασαμε εντονα το ιδιο και τις αποκριες ειχα δει που ειχα ξαναπαει στην κωνσταντινουπολη εδω μονο λειτουργουν τα καρτελ
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Κοίτα, κάτω από 150 λίρες δεν έχω δει καμία προσφορά, παρά μόνο αυτή των 80 λιρών για data μόνο που είναι η φτηνότερη και έγραψα παραπάνω... Οι συνηθισμένες τιμές για τα 'τουριστικά' πακέτα είναι γύρω στις 200 λίρες. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το πακέτο που βρήκες εσύ..

Εκτός βέβαια αν δεν μιλάς για πρόγραμμα με sim καρτοκινητής που έχεις αγοράσει και χρησιμοποιήσει ο ίδιος αλλά αναφέρεσαι σε πρόγραμμα συμβολαίου που είδες σε κάποια διαφήμιση, οπότε αλλάζει το θέμα μια και ξένοι δεν μπορούν να το προμηθευθούν χωρίς άδεια παραμονής και τουρκικό αφμ. Εκεί ναι, η μηνιαία συνδρομή μπορεί να είναι και τόση με ένα μακροχρόνιο συμβόλαιο..

Οι τιμές στην καρτοκινητή της Τουρκίας είναι εσκεμμένα υψηλές για να αποτρέπουν υποτίθεται τη χρήση από τους μετανάστες και τα παράνομα δίκτυα προώθησής τους... Αυτός τάχα είναι και ο λόγος που δεν επιτρέπεται σε μή μονίμους κατοίκους η σύναψη συμβολαίου κινητής αλλά και ο κανονισμός οι sim καρτοκινητής να δουλεύουν μόνο στο κινητό το imei του οποίου δηλώθηκε κατά την αγορά όπως και το να διακόπτεται οριστικά η λειτουργία τους μετά από 3 μήνες (αν δεν γίνει registration που αφορά μόνο τους μόνιμους κατοίκους)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom