Ιταλία Μιλανο - Βενετια - Λιμνη Κομο

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
ξεκαθαρισε οτι λες για Βενετια κ οχι για Κομο που εχει 4,80 το εισητηριο... κ δεν κανει ποτε προσφορες γιατι ειναι regionale... το Κομο ειναι διπλα,πας οποτε θες, το εξοχικο του Μιλανου οπου κ ενωθηκαν με τον πρωτο αυτοκινητοδρομο του κοσμου..
Για Κομο λεω οχι για Βενετια!εγω τα χα κλεισει ονλινε και μου φαινετε ισως ειχε μια εκπτωση λογω roundtrip!Βενετια που κοιταγα δε μου φανηκε οικονομικη λυση παντως!τωρα οτι θελει ο ανθρωπος!
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Μην κάνεις το λάθος, που κάνουν οι περισσότεροι τουρίστες, να επισκεφθείς την μοναδική και πανέμορφη Βενετία για ημερήσια εκδρομή.

Η Βενετία είναι ένας προορισμός που πρέπει να τον ζήσεις. Να την περπατήσεις μέρα και νύχτα. Να χαθείς στα στενά της. Να κάνεις ημερήσιες εκδρομές στα νησάκια της. Να τη δεις χάραμα και σούρουπο. Αλλιώς δες τη σε βίντεο, περισσότερα θα καταλάβεις.
Καλύτερα, κάποια στιγμή στο μέλλον να προγραμματίσετε ένα ταξίδι 4-5 μέρες μόνο Βενετία.
 

SuperNova

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Καλησπέρα και καλώς σας βρικα παιδιά,
Είμαι νέος στο φόρουμ και θα χρειαστώ τις συμβολές σας αν μπορείτε κα θέλετε φυσικά. :)

Πρόκειται να ταξιδέψομε στην Βενετιά 6 άτομα ( 4 ανήλικη και δυο παιδιά 6,13 χρονών) για 2 μέρες τέλος Οκτωβρίου . Φτάνουμε αργά την Παρασκευή (25/10/19) και πετάμε Δευτέρα πρωί πίσω.

Η γυναικά μου όμως θέλει να πάμε πολύ και στην λίμνη Κόμο.
Οπότε έχουμε και λέμε:

Φτάνουμε Bergamo με Ryanair αργά το βράδι στις 23:00

Αναμονή στο αεροδρόμιο έως το πρωί, μέχρι να ξεκινήσουν τα λεωφορεία (Τerravision) για Milan Central Station, κατόπιν R28 εως Milano Porta Garibaldi και από εκεί με την γραμμή S11 φτάνουμε Κόμο.

Επιστρέφομε μεσημεράκι Σαββάτου Μιλάνο πάλι με S11, μια γρήγορη βόλτα στην πόλη και μετα – καρφί Βενετία με XP2 από Milano Garibaldi έως Σιδηροδρομικός σταθμός Μιλάνο και από εκεί με FR Trenitalia έως Santa Lucia, φτάνοντας για check in πριν της 20:00

Άρα ουσιαστικά μας μένει μια Κυριακή για την Βενετία.
Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:


1) Σε τι να δώσουμε προτεραιότητα σε αυτή τη μια μέρα;

2) Τι εισιτήρια θα χρειαστούμε για τις διαδρομές στην Βενετία αλλά και επίσης στην διαδρομή μέχρι Κόμο; Τα εισιτήριά “io viaggio ovunque in lombardia” ποιες από της παραπάνω αναφερόμενες διαδρομές καλύπτουν; Ισχύουν και στην Βενετία;

3) Φαίνεται εφικτό το σχέδιο η θα κουραστούμε πολύ αν συνδυάσουμε Κόμο κ Βενετία;


Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον πρότερον για τις συμβολές σας
Βαγγέλης;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Υπαρχει βραδινο λεωφορειο στη 1 το βραδυ απο το αεροδρομιο του Μπεργκαμο που φτανει 5 το πρωι Βενετια. Κερδιζετε σημαντικο χρονο.
Κατα τα αλλα το Κομο βγαινει μονο αν νοικιασετε αυτοκινητο, το οποιο και ειναι το πιο σοφο, γιατι για 6 ατομα τα τρενα θα σας κοστισουν μια περιουσια.
Επισης πρεπει να σκεφτεις πως θα ειστε πρωι πρωι στο αεροδρομιο για την αναχωρηση, εχει τοσο νωρις τρενα απο Βενετια η θα φυγετε απο Κυριακη;
Αν μικρυνει τοσο η επισκεψη στη Βενετια, δηλαδη ενα 24ωρο, απλα θα σας φανε οι δρομοι με το Κομο.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Άποψή μου είναι να μείνετε την πρώτη μέρα στο Μπέργκαμο (η citta alta είναι υπέροχη) και μία μέρα ή Μιλάνο ή Κόμο ή Βενετία. Δεν γίνονται όλα μαζί αφού έχετε και παιδιά. Θα ταλαιπωρηθείτε και τα παιδιά ίσως μισήσουν τα ταξίδια. Ζευγάρι μόνο του χωρίς παιδιά ίσως να το πραγματοποιούσε αυτό το πρόγραμμα. Επειτα επειδή είναι πολύ σφιχτό πρόγραμμα κάποιο απρόοπτο ή κάποια καθυστέρηση των τρένων θα το ανέτρεπε με απρόβλεπτες συνέπειες.
 

SuperNova

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Υπαρχει βραδινο λεωφορειο στη 1 το βραδυ απο το αεροδρομιο του Μπεργκαμο που φτανει 5 το πρωι Βενετια. Κερδιζετε σημαντικο χρονο.
Κατα τα αλλα το Κομο βγαινει μονο αν νοικιασετε αυτοκινητο, το οποιο και ειναι το πιο σοφο, γιατι για 6 ατομα τα τρενα θα σας κοστισουν μια περιουσια.
Επισης πρεπει να σκεφτεις πως θα ειστε πρωι πρωι στο αεροδρομιο για την αναχωρηση, εχει τοσο νωρις τρενα απο Βενετια η θα φυγετε απο Κυριακη;
Αν μικρυνει τοσο η επισκεψη στη Βενετια, δηλαδη ενα 24ωρο, απλα θα σας φανε οι δρομοι με το Κομο.[/QUOTE
Φίλε paefstra ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις ποιας εταιρίας είναι αυτό το λεωφορείο γιατί δεν βρισκω αυτό το δρομολόγιο που πραγματικά θα ήταν μεγάλό advantage στο “κυνήγι του χρόνου”….;


Αυτοκίνητο λιγάκι δύσκολο να νοικιάσουμε γιατί είμαστε έξι άτομα και για mini bus, ζητάνε μια περιουσία εκεί, οπότε δεν μας συμφέρει, για αυτό και άλλωστε ψάχνω πληροφορίες για αυτό το εισιτήριο (io viaggio ovunque in lombardia) που μάλλον καλύπτει όλα τα ΜΜΜ στην Ιταλία….


Η επιστροφή μας είναι από το αεροδρόμιο Marco Polo το μεσημέρι (Δευτέρας), ενώ το ξενοδοχείο που έχουμε είναι μέσα στην Βενετία (Cannaregio), δεν νομίζω να δυσκολευτούμε στην μεταφορά έως εκεί…
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Flixbus. Κατεβασε την εφαρμογη στο κινητο να βολευτειτε.
Το εισιτηριο του τρενου που λες ειναι μονο για Λομβαρδια, οχι ολη την Ιταλια. Δεν πιανει μεχρι Βενετια.

Ως φιλη κι οχι φιλος, αν θελετε πιο πλουσιο αλλα ανθρωπινο ταξιδι, προτεινω απογευματακι Κυριακης να φυγετε για Βερονα. Διανυκτερευση εκει και τη Δευτερα το πρωι σε 1,5 ωρα θα ειστε παλι με Flixbus κατ ευθειαν στο αεροδρομιο του Bergamo. Με τοσα παιδια κριμα να ξυπνατε ξημερωματα, να ψαχνετε ταξι κλπ.
Πες στη συζυγο οτι ειναι η πολη του Ρωμαιου και της Ιουλιεττας και θα την αποζημιωσεις σε ρομαντζο για το Κομο που θα χασει, γιατι ΔΕΝ βγαινει.
Edit, τωρα ειδα οτι φευγετε απο Βενετια, ακυρο.
 
Last edited by a moderator:

SuperNova

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Sam-chal σε ευχαριστώ για τις συμβολές σου, και η αλήθεια είναι ότι με την γυναικά μου έχουμε φόβους όσο αναφορά αυτό που λες για την ταλαίπωρά και ειδικά ο γιοκας μου που είναι 6 χρονών πετσί και κόκαλο (δεν μου μοιάζει καθόλου, πήρε από την μαμά) , ξεμένει γρήγορα από μπαταρίες…..αλλά τι να κάνουμε θα το ρισκάρουμε…..το πολύ πολύ θα το βάζω στους ώμους και όσο αντέξουμε…..Βενετία είναι στο κάτω κάτω αυτό…..Λαχτάρα της γυναίκας μου από τότε που παντρευτήκαμε, α ρε θυσίες που κάνουμε…….
 

SuperNova

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ως φιλη κι οχι φιλος, αν θελετε πιο πλουσιο αλλα ανθρωπινο ταξιδι, προτεινω απογευματακι Κυριακης να φυγετε για Βερονα. Διανυκτερευση εκει και τη Δευτερα το πρωι σε 1,5 ωρα θα ειστε παλι με Flixbus κατ ευθειαν στο αεροδρομιο του Bergamo. Με τοσα παιδια κριμα να ξυπνατε ξημερωματα, να ψαχνετε ταξι κλπ.
Πες στη συζυγο οτι ειναι η πολη του Ρωμαιου και της Ιουλιεττας και θα την αποζημιωσεις σε ρομαντζο για το Κομο που θα χασει, γιατι ΔΕΝ βγαινει.
Edit, τωρα ειδα οτι φευγετε απο Βενετια, ακυρο.
Οκ, ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβολές και ιδέες σου. Μακάρι να μπορούσαμε να πεταχτούμε και έως Βερόνα, διάβασα πολύ ωραία σχόλια και για εκεί……ίσως στο επόμενο ταξίδι….

P. S. – sorry paefstra σε πέρασα για αγόρι…..:lol:
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα σας
Θα ταξιδέψω με το αγόρι μου για 4 μέρες περίπου Ιταλία.. αρχές Οκτωβρη και συγκεκριμένα στο Μιλάνο. Από οτι διάβασα όμως όλοι λένε οτι σε 2 μέρες μπορούμε να δούμε το Μιλάνο και αξίζει να πάμε Βενετία για δυο μέρες. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξης: Που προτείνετε να μείνουμε Μιλανο και Βενετια. Μέρη να επισκεφτούμε Μιλανο και Βενετια. Φαγητο-ποτο. Μετακινησεις γενικοτερα. Οποιαδηποτε πληροφορια/τιπς θα μου ηταν πολυ χρησιμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα σας
Θα ταξιδέψω με το αγόρι μου για 4 μέρες περίπου Ιταλία.. αρχές Οκτωβρη και συγκεκριμένα στο Μιλάνο. Από οτι διάβασα όμως όλοι λένε οτι σε 2 μέρες μπορούμε να δούμε το Μιλάνο και αξίζει να πάμε Βενετία για δυο μέρες. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξης: Που προτείνετε να μείνουμε Μιλανο και Βενετια. Μέρη να επισκεφτούμε Μιλανο και Βενετια. Φαγητο-ποτο. Μετακινησεις γενικοτερα. Οποιαδηποτε πληροφορια/τιπς θα μου ηταν πολυ χρησιμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Βασικά, αν γίνεται να δω εστω τα βασικα σε μονοημερη εκδρομη με τρενο απο Μιλανο προς Βενετια θα ηταν ακομα καλυτερο. Αν εχετε πληροφοριες για τρενα και τι να επισκεφτω στη Βενετια μια μερα... πειτε μου ευχαριστωωω πολυυυ
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Το Μιλάνο δεν είναι καμια πόλη σουπερ ουαου, και σε μια μερα την γυριζετε, εκτος αν θέλετε σοπινγκ θεραπι. Τωρα, αποψη μου, μια ημερήσια να πατε με τρένο στις λίμνες Κομο. Και μια ή δυο μερες να πατε Βενετία, εκει μπορεις να μεινεις και στο Μεστρε που είναι 10 λεπτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom