Air Baltic Air Baltic - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξιδευω με air Baltic σε λιγες μερες απο Ελσίνκι - Ρίγα - Θεσσαλονίκη. Μου εβγαλε οτι δικαιουμε μια 8 kg χειραποσκευή. Θα έχω κάποια επιπλέον χρέωση???
Όχι. Τα 8 κιλά είναι και για τις δυο χειραποσκευές, την κανονική και τη χειρός. Σου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσεις +4 κιλά ώστε να έχεις συνολικά 12 αλλά το θεωρώ τζάμπα λεφτά. Είναι γύρω στα 16€ ανά πτήση. Προφανώς και είναι λίγα τα 8 κιλά αλλά πριν λίγες βδομάδες που ταξίδεψα δεν μας ζύγισαν τις αποσκευές σε κανένα αεροδρόμιο. Για σιγουριά όμως υπολόγισα να μην ξεφύγω από τα επιτρεπτά όρια.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μια τελευταία ερώτηση. Μπορώ να κάνω check in χωρίς χρεωση στο αεροδρόμιο ή πρέπει ηλεκτρονικά?
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα παιδιά. Για μια πτήση Copenhagen- Vilnius που θέλω να κλείσω βρίσκω απευθείας με Scandinavian airlines , αλλά είναι ακριβή. Βρίσκω καλή τιμή με air Baltic αλλά δεν είναι απευθείας πτήση, είναι μέσω Ρήγας (επισυνάπτονται εικόνες των πτήσεων). Connection time έχει μόνο 50 λεπτά και ανησυχώ μήπως δεν προλάβουμε. Πως το βλέπετε? Επίσης, σε περίπτωση που τελικά δεν προλάβουμε, θα μας βάλει σε άλλη πτήση? Υποχρεούται να το κάνει?
 

Attachments

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Καλημέρα παιδιά. Για μια πτήση Copenhagen- Vilnius που θέλω να κλείσω βρίσκω απευθείας με Scandinavian airlines , αλλά είναι ακριβή. Βρίσκω καλή τιμή με air Baltic αλλά δεν είναι απευθείας πτήση, είναι μέσω Ρήγας (επισυνάπτονται εικόνες των πτήσεων). Connection time έχει μόνο 50 λεπτά και ανησυχώ μήπως δεν προλάβουμε. Πως το βλέπετε? Επίσης, σε περίπτωση που τελικά δεν προλάβουμε, θα μας βάλει σε άλλη πτήση? Υποχρεούται να το κάνει?
Αν δίνει και τις δυο πτήσεις σε έναν κωδικό κράτησης τότε ναι, θα σας βρει πτήση και διαμονή σε περίπτωση καθυστέρησης.
Αν η κάθε πτήση έχει ξεχωριστό κωδικό κράτησης τότε η εταιρία δεν έχει καμιά ευθύνη για την ανταπόκριση πάρα μονό για την τυχόν καθυστέρηση στο πρώτο σκέλος και μέσα στα όρια που επιβάλει η ΕΕ.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Αν δίνει και τις δυο πτήσεις σε έναν κωδικό κράτησης τότε ναι, θα σας βρει πτήση και διαμονή σε περίπτωση καθυστέρησης.
Αν η κάθε πτήση έχει ξεχωριστό κωδικό κράτησης τότε η εταιρία δεν έχει καμιά ευθύνη για την ανταπόκριση πάρα μονό για την τυχόν καθυστέρηση στο πρώτο σκέλος και μέσα στα όρια που επιβάλει η ΕΕ.
Σε αυτό το στάδιο δεν αναφέρει κωδικό κράτησης. Θα μου το βγάλει αν προχωρήσω με την κράτηση?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Αν δίνει και τις δυο πτήσεις για ταυτόχρονη αγορά τότε σίγουρα θα έχει έναν κωδικό κράτησης.
Άρα το εισιτήριο θα είναι ενιαίο. Τουλάχιστον αυτό λέει η λογική.
Τον κωδικό κράτησης θα τον δεις στο τέλος μετά την πληρωμή.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Αν δίνει και τις δυο πτήσεις για ταυτόχρονη αγορά τότε σίγουρα θα έχει έναν κωδικό κράτησης.
Άρα το εισιτήριο θα είναι ενιαίο. Τουλάχιστον αυτό λέει η λογική.
Τον κωδικό κράτησης θα τον δεις στο τέλος μετά την πληρωμή.
Πάντως 50 λεπτά δεν είναι πολύ λίγος χρόνος? Το πιο πιθανό δεν είναι ότι δε θα προλάβουμε?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.352
Likes
5.007
Πάντως 50 λεπτά δεν είναι πολύ λίγος χρόνος? Το πιο πιθανό δεν είναι ότι δε θα προλάβουμε?
Για να το δίνε πάει να πει ότι είναι εφικτό.
Κι εγώ το 50λεπτο το θεωρώ λίγο άλλα αν δεν έχεις άλλη επιλογή το παίρνεις και καλύπτεσαι από την ενιαία κράτηση σε τυχόν καθυστέρηση.
Στην χειρότερη θα έχεις δωρεάν διαμονή, αποζημίωση και θα μπεις σε μια επομένη πτήση.
θα το κρίνεις αποκλειστικά εσύ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σαν εταιρεια ειναι κομπλε?κοιταω για επιστροφη απο Ταλιν μεσω Ριγας σε Αθηνα Μαρτιο αλλα δε διαβασα και τα καλυτερα σε google...ειναι σε επιπεδο wizz air ή ακομα χειροτερα?να το τολμησω να το κλεισω το εισιτηριο?:haha:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σαν εταιρεια ειναι κομπλε?κοιταω για επιστροφη απο Ταλιν μεσω Ριγας σε Αθηνα Μαρτιο αλλα δε διαβασα και τα καλυτερα σε google...ειναι σε επιπεδο wizz air ή ακομα χειροτερα?να το τολμησω να το κλεισω το εισιτηριο?:haha:
Έλα, μια χαρά είναι.
Δεν είναι Emirates, αλλά καλύτερη από Loco τύπου Wizz - Ryanair
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Σαν εταιρεια ειναι κομπλε?κοιταω για επιστροφη απο Ταλιν μεσω Ριγας σε Αθηνα Μαρτιο αλλα δε διαβασα και τα καλυτερα σε google...ειναι σε επιπεδο wizz air ή ακομα χειροτερα?να το τολμησω να το κλεισω το εισιτηριο?:haha:
Τη βρήκα άψογη. Με ανταπόκριση πέταξα κ εγω από Κοπεγχάγη Βιλνιους μέσω Ρήγας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom