Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ηδη μετέφερα την covent garden μεσημέρι? Για τα υπόλοιπα τι λέτε? να το ρισκάρω για βραδάκι?
Η Borough σαν αγορα ειναι κλειστή το βραδυ, για portobello market θα ελεγα Σάββατο πρωι. Για τις υπόλοιπες, οτι ωρα και να πατε, το ιδιο θα ειναι
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Borough market καθημερινη πρωι-μεσημερι
Portobello market ΜΟΝΟ Σαββατο πρωι μεχρι μεσημερι.
Camden market καλυτερα σε ωρες που εχει φως
Chinatown οτι ωρα να ναι
Covent Garden επισης αν και κσλυτερα σαββατο πρωι-μεσημερι για street performances
Brick lane Κυριακη πρωι-μεσημερι
 

osyman

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατάφερα να βάλω την covent garden το πρωί Σαββάτου και την portobello μεσημεράκι παρασκευης. στις άλλες (borough και china) θα παω απόγευμα προς βραδυ και βλέπουμε
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατάφερα να βάλω την covent garden το πρωί Σαββάτου και την portobello μεσημεράκι παρασκευης. στις άλλες (borough και china) θα παω απόγευμα προς βραδυ και βλέπουμε
Η borough market την Κυριακή είναι κλειστή, μου έτυχε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Portobello σαββατο πρωι-μεσημερι.Ολα τα μαγαζια ειναι ανοιχτα και τις υπολοιπες μερες αλλα το πανηγυρι με τους παγκους εξω και το food market ειναι μονο σαββατο πρωι.Borough πρωινες ωρες βραδυ δε θα βρεις κανεναν.
Αν θες κατι για βραδυ σε αγορα για φαγητο πηγαινε εδω:
Dinerama
19 Great Eastern St, Hackney, London EC2A 3EJ, Ηνωμένο Βασίλειο
+44 20 3931 1270
https://goo.gl/maps/DmryUNRJNttSH1A26
Τεταρτη-Σαββατο 5μμ με αργα το βραδυ
 

osyman

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Άρα απορριπτεται και η borough γιατί την έχω αργά το βράδυ. Ωραία φαίνεται και στο dinerama. Υπάρχει κάτι άλλο για φαγητό πιο κοντά στην tower bridge;
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Άρα απορριπτεται και η borough γιατί την έχω αργά το βράδυ. Ωραία φαίνεται και στο dinerama. Υπάρχει κάτι άλλο για φαγητό πιο κοντά στην tower bridge;
Υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές. Και απο την πλευρά του δημαρχείου έχει αρκετα εστιατόρια και λίγο πιο κάτω στην Hay's Galleria επίσης είναι πολύ όμορφα.
 

kriti

Member
Μηνύματα
45
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σουηδία
Γειά σας. Θα επισκεφτώ το Λονδίνο προς τα τέλη Ιανουαρίου και θέλω λίγες πληροφορίες για τις μετακινήσεις με το μετρό.
1 Από και προς το Χίθροου έχει 2 τρένα έχω δει. Τι τιμές έχουν αυτά τα τρένα; Θέλει και μετεπιβίβαση για το κέντρο ή μπορώ να πάω κατευθείαν με το ίδιο τρένο; Δεν με πειράζει να πάρω το αργό τρένο. Αν αγοράσω oyster card γίνεται να βάλω και διαδρομή για αεροδρόμιο μέσα; Υπάρχει εισιτήριο μετ'επιστροφής αεροδρομίου ποιο φθηνό για μετά 4 μέρες; Από λεωφορεία τι έχει εκεί;

2 Όσον αφορά την oyster γίνεται να αγοράσω ένα πακέτο για 3-4 μέρες που να έχει απεριόριστες διαδρομές; Π.χ. όπως στην Αθήνα που βγάζουμε με 30 ευρώ και υσχίει για 30 μέρες έτσι να δώσω για παράδειγμα 30 λίρες και να είναι απεριόριστα.
Αν υπάρχει κάποια άλλη κάρτα και δεν ξέρω ας με διαφωτήσετε. Επίσης ποιες περιοχές έχουν πρόβλημα με εγκληματικότητα για να τις αποφύγω. Ευχαριστώ πολύ.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Γειά σας. Θα επισκεφτώ το Λονδίνο προς τα τέλη Ιανουαρίου και θέλω λίγες πληροφορίες για τις μετακινήσεις με το μετρό.
1 Από και προς το Χίθροου έχει 2 τρένα έχω δει. Τι τιμές έχουν αυτά τα τρένα; Θέλει και μετεπιβίβαση για το κέντρο ή μπορώ να πάω κατευθείαν με το ίδιο τρένο; Δεν με πειράζει να πάρω το αργό τρένο. Αν αγοράσω oyster card γίνεται να βάλω και διαδρομή για αεροδρόμιο μέσα; Υπάρχει εισιτήριο μετ'επιστροφής αεροδρομίου ποιο φθηνό για μετά 4 μέρες; Από λεωφορεία τι έχει εκεί;

2 Όσον αφορά την oyster γίνεται να αγοράσω ένα πακέτο για 3-4 μέρες που να έχει απεριόριστες διαδρομές; Π.χ. όπως στην Αθήνα που βγάζουμε με 30 ευρώ και υσχίει για 30 μέρες έτσι να δώσω για παράδειγμα 30 λίρες και να είναι απεριόριστα.
Αν υπάρχει κάποια άλλη κάρτα και δεν ξέρω ας με διαφωτήσετε. Επίσης ποιες περιοχές έχουν πρόβλημα με εγκληματικότητα για να τις αποφύγω. Ευχαριστώ πολύ.
Βάζεις εδώ https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/ τις επιλογές σου και διαλέγεις τρόπο ή εδώ https://www.heathrowexpress.com/#/ για πιο γρήγορα και πιο άνετα .
Επίσης εδώ https://tfl.gov.uk/fares/ και εδώ https://www.londontoolkit.com/briefing/travelcard_oyster.htm μπορείς να δεις τι ισχύει με τους ναύλους και να επιλέξεις τι σε βολεύει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Γειά σας. Θα επισκεφτώ το Λονδίνο προς τα τέλη Ιανουαρίου και θέλω λίγες πληροφορίες για τις μετακινήσεις με το μετρό.
1 Από και προς το Χίθροου έχει 2 τρένα έχω δει. Τι τιμές έχουν αυτά τα τρένα; Θέλει και μετεπιβίβαση για το κέντρο ή μπορώ να πάω κατευθείαν με το ίδιο τρένο; Δεν με πειράζει να πάρω το αργό τρένο. Αν αγοράσω oyster card γίνεται να βάλω και διαδρομή για αεροδρόμιο μέσα; Υπάρχει εισιτήριο μετ'επιστροφής αεροδρομίου ποιο φθηνό για μετά 4 μέρες; Από λεωφορεία τι έχει εκεί;

2 Όσον αφορά την oyster γίνεται να αγοράσω ένα πακέτο για 3-4 μέρες που να έχει απεριόριστες διαδρομές; Π.χ. όπως στην Αθήνα που βγάζουμε με 30 ευρώ και υσχίει για 30 μέρες έτσι να δώσω για παράδειγμα 30 λίρες και να είναι απεριόριστα.
Αν υπάρχει κάποια άλλη κάρτα και δεν ξέρω ας με διαφωτήσετε. Επίσης ποιες περιοχές έχουν πρόβλημα με εγκληματικότητα για να τις αποφύγω. Ευχαριστώ πολύ.
1. έχει και μετρό,φθηνό και καλό. Αναλόγως που θα μείνεις ίσως χρειαστεί και αλλαγή γραμμής. Για το μετρό και γενικά για τις μεταφορές στο Λονδίνο δεν χρειάζεσαι κάποιο ιδιαίτερο εισιτήριο αν έχεις ανέπαφη κάρτα, χτυπάς αυτή και ξεμπερδεύεις.

2. Την Oyster την αγοράζεις με 5 λίρες (οι οποίες στο τέλος επιστρέφονται) και τη ''φορτώνεις'' με όποιο ποσό θες. Για τις ζώνες 1-2 η μέγιστη χρέωση για όσες διαδρομές και να κάνεις την ημέρα είναι 7 λίρες. Οπότε υπολόγισε και πολλαπλασίασε με τις ημέρες που θες να μείνεις και έχεις την απάντηση για το ποσό που θα χρειαστείς. Επίσης υπάρχει και σχετικό τόπικ στο φόρουμ που αναλύουμε τα των εισιτηρίων για το Λονδίνο.
 

kriti

Member
Μηνύματα
45
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σουηδία
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι επιστρέφονται οι 5 λίρες από την oyster στο τέλος. Δηλαδή θα δώσω την oyster πίσω στον σταθμό και θα μου επιστρέψουν 5 λίρες; Αυτό με τις 7 λίρες ημερήσιο υποθέτω ότι το αγοράζεις και υσχίει για 4 ώρες όσες φορές και να βολτάρεις με το μετρό; Αν ώμος μπω στην ζώνη 1 και βγώ στην 4 για παράδειγμα τι γίνεται αφού υσχίει μόνο για τις 1-2;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι επιστρέφονται οι 5 λίρες από την oyster στο τέλος. Δηλαδή θα δώσω την oyster πίσω στον σταθμό και θα μου επιστρέψουν 5 λίρες; Αυτό με τις 7 λίρες ημερήσιο υποθέτω ότι το αγοράζεις και υσχίει για 4 ώρες όσες φορές και να βολτάρεις με το μετρό; Αν ώμος μπω στην ζώνη 1 και βγώ στην 4 για παράδειγμα τι γίνεται αφού υσχίει μόνο για τις 1-2;
θα την δώσεις την ouster πισω και θα πάρεις 5 λίρες. Δεν ισχύει μονο για 4 ώρες. Ολη την ημέρα όσες φορές να ανέβεις και να κατέβεις στα όρια ζώνης 1 και 2 7 λίρες θα χρεωθείς. Αν μπεις απο ζώνη 1 και βγείς σε ζώνη 3 ή 4 ή και παραπάνω θα χρεωθείς το παραπάνω ποσο που χρειάζεται για τη συγκεκριμένη διαδρομή και αν επιστρέψεις απο τη ζώνη πχ 4 στη ζώνη 1 τότε αντι για 7 λίρες ημερήσιο θα χρεωθείς 10.10 λιρες ημερήσιο και θα μπορεις εκεινη τη μερα να ανεβεις και να κατεβεις οσες φορες θέλεις ανάμεσα στις ζώνες 1 ως 4.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom