Τζουμέρκα πληροφορίες

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπερα. Θα ήθελα την άποψη αυτών που έχουν πάει κυρίως όσον αφορά στο οδικό δίκτυο. Για το 3μερο της 28ης Οκτωβρίου, θέλουμε να πάμε στα Τζουμέρκα. Είμαστε οικογένεια με παιδί 5 ετών. Έχω βρει ξενώνα στους καλαριτες κ στο Καταρράκτη. Ξεκινάμε από Σερρες. Ποιο να προτιμήσουμε; Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα. Θα ήθελα την άποψη αυτών που έχουν πάει κυρίως όσον αφορά στο οδικό δίκτυο. Για το 3μερο της 28ης Οκτωβρίου, θέλουμε να πάμε στα Τζουμέρκα. Είμαστε οικογένεια με παιδί 5 ετών. Έχω βρει ξενώνα στους καλαριτες κ στο Καταρράκτη. Ξεκινάμε από Σερρες. Ποιο να προτιμήσουμε; Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστω
Αρκετά δύσκολο οδικό δίκτυο. Από τα δύο χωριά μου άρεσαν περισσότερο οι Καλαρίτες.
Καλά να περάσετε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πολύ άσχημο οδικό δίκτυο. Απαιτεί εξαιρετική προσοχή. Στροφές, γκρεμοί, τραγοι στη μέση του δρόμου ενίοτε κτλ. Κατά τα άλλα τα χωριά πανέμορφα. Να φτάσετε με το φως της μέρας και να οδηγείτε μόνο μέρα. Το βράδυ φαγητό και βόλτα μόνο με τα πόδια σε όποιο χωριό επιλέξετε Καλά να περάσετε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εχω ανέβει και απο Γιάνννενα Καλαρρυτες και απο την πλευρά των Τρικάλων που περνάς απο Ανθουσα ασπροποτάμου κτλ... Ο πρωτος δρόμος Γιαννενα- Καλαρρύτες ειναι στενός (ειχε πολλά φαγώματα) στροφές κτλ αλλά αν είναι μέρα ακόμη και να μην τον ξέρεις το κάνεις!!! Ο δεύτερος ειχει ενα κομμάτι 20-30 χλμ υπέροχη διαδρομή με καλό χωματόδρομο (εγώ εχω ενα WV Polo) που περνάς μέσα από το δάσος και εντελώς αλπικά τοπία όταν ανέβει το υψόμετρο. Η διαδρομή απο Σερρες θα ειναι Ανήλιο (κοντα στο Μετσοβο) Χαλικι -Ανθουσα- ανέβασμα στο Μπάρο (βουνό) -Καλαρρυτες. Ο δρόμος ειναι στενός αλλά χωρίς κινηση οπότε βοηθάει.... Με παιδί στο αυτοκινητο θα διάλεγα τον πρώτο αυτόν απο Γιάννενα. Οταν θα εισαι εκεί μην παραλείψεις μια επίσκεψη στην Κηπίνα (μοναστήρι) , Συρράκο- Πράμαντα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Καλαρρύτες και Συράκο ειναι τα ωραιοτερα χωριά στα Τζουμέρκα οπότε καλύτερα να μείνεις σε κάποια απο αυτά. το οδικό δίκτυο είναι τραγικό!!! Εμεις πηγαμε Χειμωνα και είχε συνεχώς κατολισθήσεις. Θελει μεγαλη προσοχή!! Να πας και στο σπηλαιο της Ανεμοτρυπας, ειναι το μοναδικό σπήλαιο στην Ελλάδα, που το διασχίζει ποτάμι σε ολόκληρο το μήκος του. Το μαγαζακι διπλα ειναι πολυ ομορφο και φτιαχνει φανταστικες πιτες!!!
 

Αργυρούλα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα!! Είμαι καινούρια εδώ κ έχω ενθουσιαστεί με το site!! Οι συζητήσεις σας με έχουν βοηθήσει σε ταξίδια που ήθελα να κάνω! Έχω έναν προβληματισμό κ θέλω να τον μοιραστώ σε όλους τους ταξίδιωτες.. τον Οκτώβριο με τον άντρα μου λέμε να πάμε ένα 4ημερο στην άδεια μας.. εγώ σκέφτηκα το Συρράκο - Καλαρρύτες.. (έχω πάει στα Ζαγοροχώρια τα οποία λάτρεψα) αλλά απ τα σχόλια που διάβασα με τρομακράτησαν λίγο οι δρόμοι.. είναι καλή εποχή λέτε να πάω? Ο άντρας μου πρότεινε κ την Ναύπακτο αλλά δ ξέρω αν θα μου άρεζε τέτοια εποχή.. τι μου προτείνετε?? Ευχαριστωωω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Εξαρτάται από που ξεκινάτε.Αν ξεκινάτε από Αθήνα και φτάσετε σκοτάδι στα Τζουμερκοχώρια, ναι είναι ένα θέμα...Αν ξεκινάτε από κάπου κοντά και φτάσετε με το φως της ημέρας είναι καλύτερα.Οι δρόμοι είναι όντως επικίνδυνοι...
Αν πάτε Ναύπακτο είναι ωραία να την συνδυάσετε με Ορεινή Ναυπακτία.Είναι όμορφα,γραφικά και ρομαντικά τα χωριά εκεί.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ,με χιλια,ΑΝ ειστε λατρεις της φυσης.
Διαβαστε κι αυτο http://www.travelstories.gr/community/threads/Τζουμέρκα-λίμνη-Αώου-3μερο-οδοιπορικο.55792/#post-637195
δειτε κι αυτο https://www.facebook.com/chr.gkoutz/media_set?set=a.1368077443222450&type=3
κι αν δεν το προτιμησετε .... προβλημα σας (πλακα κανω,αλλα ειναι υπεροχα).
Παντως αν τελικα το αποφασισετε,εχω την δικη μου πληρη και αναλυτικη καταγραφη και προγραμματισμο του ταξιδιου, αν θελησετε επιπλεον -κι ετοιμες- πληροφοριες
 
Last edited:

Αργυρούλα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το διάβασα το 3ημερο ταξίδι παρά πολύ ωραία περιγραφή!!! Είμαι λάτρης της φύσης του βουνού συγκεκριμένα.. αλλά δυστυχώς είμαι κ φοβιτσιάρα! Από Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσουμε νωρίς σίγουρα για να έχουμε την μέρα μπροστά μας...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Ε,αμα φτάσετε με το φως της ημέρας μια χαρά είναι.Προσοχή και αργά στο δρόμο. Διαλέξτε έναν όμορφο ξενώνα και το βράδυ απλώς αποφεύγετε το αμάξι και κάνετε βόλτα με τα πόδια στο χωριό που θα επιλέξετε. Είναι υπέροχα τα Τζουμερκοχώρια.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Τό ταξίδι που διάβασες είναι με αφετηρία την Θεσσαλονίκη, πού μένω κι εγώ,αρα είναι ακριβώς ότι θες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom