Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
210
Likes
859
Να'σαι καλά και να περάσεις φανταστικά! Το μόνο που κάναμε εμείς για το υψόμετρο ήταν να κάνουμε τα πάντα πιο αργά και με το μαλακό τις πρώτες μέρες. Δεν βιάζεσαι, δεν τρέχεις, δεν ανεβαίνεις δυο δυο τα σκαλιά. Μας είπαν και να μην φάμε κάτι που θα δυσκολευτούμε να χωνέψουμε και να μην πιούμε αλκοόλ την πρωτη μέρα αλλά εγώ δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε κάτι καντίνες στο Κούσκο στην Calle Saphy (αλλά γενικά δεν έχω θέματα χώνεψης)!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για εμένα οι 4 ημέρες με τρέξιμο δίνουν μια καλή ιδέα. Για την ευρύτερη περιοχή του Κουσκο μιλάμε, και 2 εβδομάδες να έχεις τις γεμίζεις πολύ εύκολα, αλλά ναι, σε 4 ημέρες βλέπεις όλα τα χαιλαιτς πιστεύω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατα λέξη έγραψες "Εγώ 4μ σύνολο εκεί δε θα πήγαινα καν". Εγώ πάντως με αυτό ένα πράγμα καταλαβαίνω και αυτό είναι οτι μέχρι 4 μέρες στο Κούσκο, είναι ανώφελο να πάει κάποιος. Δλδ και 2 μέρες να θέλει να αφιερώσει κάποιος για να δεί μόνο τη πόλη του Κούσκο το θεωρείς άκυρο.

το λέω χάριν υπερβολής για να πω ίσως ότι καλό είναι να κόψεις από αλλού διότι στη ζωή αυτή όλα δε γίνονται, αλλά ότι δε βλέπεις ουσιαστικά τίποτα (παρά μόνο πασαλείμματα) το πιστεύω ακράδαντα.
Μπορεί να το εννοούσες έτσι, αλλά κάποιος που διαβάζει τα γραπτά μας, αν δεν είμαστε πιο κατατοπιστικοί, δεν μπορεί να αντιληφθεί, ούτε να μαντέψει τι θέλουμε να πούμε. Εγώ τουλάχιστον εισέπραξα μία ολοκληρωτική απαγόρευση επίσκεψης στη περιοχή...
Εννοείται οτι είναι άποψη σου και απο μένα είναι σεβαστή, αλλά διαφωνώ. Δεν θα έλεγα ποτέ σε έναν μελλοντικό ταξιδιώτη να μην πάει στο Κούσκο γιατί είναι λίγες οι μέρες που έχει. Αν μη τι άλλο είναι η πρωτεύουσα των Ίνκας! Αλλά και ιστορικά να μην το δείς, είναι μία απο τις πιο όμορφες πόλεις του Περού!

Μόνο στο Κούσκο θες 2 ολόκληρες μέρες, εσύ δηλ. τι πρόλαβες να κάνεις και να δεις σε 4 σε ΟΛΗ τη Κοιλάδα; Ακούω με πολύ ενδιαφέρον...
1η μέρα άφιξη στις 12:00. Βόλτα στη πόλη και συγχρόνως διευθέτηση κάποιων εισιτηρίων και συναλλάγματος. Επίσκεψη σε Templo de San Blas, Museo Arzobispal, Museo De Arte Precolombino (ελεύθερη είσοδος), Plaza de Armas. Επίσης βραδινή βόλτα στα στενά της πόλης, φαγητό και μπύρα.
2η μέρα. Qorikancha και Museo Inka. Το μεσημέρι νωρίς αναχώρηση με Uber για Ογιανταιτάμπο. Βόλτα σε όλο το χωριό και φαγητό. Το απόγευμα πήραμε το τελευταίο τρένο για Άγουας Καλιέντε.
3η μέρα. Μάτσου Πίκτσου και μετά απευθείας επιστροφή στο Κούσκο. Βγήκαμε για φαγητό και μπύρα.
4η μέρα. Είχα κλείσει τουρ δύο ατόμων με ΙΧ και ξεναγό. Ώρα αναχώρησης 6:30 και επισκεφτήκαμε τα παρακάτω:
  • Sacsayhuaman
  • Q'enqo
  • Puca Pukara
  • Tambomachay
  • Pisac (μόνο τον αρχαιολογικό χώρο)
  • Ollantaytambo (μόνο τον αρχαιολογικό χώρο)
  • Moray
  • Salineras
  • Chinchero (δεν προλάβαμε να μπούμε στον αρχαιολογικό χώρο και κάναμε βόλτα στο χωριό. Η ξεναγός μας πήγε και στο σπίτι μίας οικογένειας, όπου μας έδειξαν την διαρρύθμιση των εξωτερικών χώρων και τα ζώα που είχαν. Λάμα Αλπακά Κούι κτλ)
Επιστροφή στο Κούσκο στις 20:30.
5η μέρα. Πεζοπορία στο χρωματιστό βουνό.

Όλα τα παραπάνω έγιναν με έξτρα κόστος και τρέξιμο. Είχα σε όλα ξεναγό, ακόμα και στο μουσείο Ίνκας μοιραστήκαμε τη ξενάγηση μαζί με άλλες δύο κοπέλες. Δεν πήρα ξεναγό στο Μάτσου Πίκτσου.
Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.

ΥΓ Το τελευταίο σου επιχείρημα, ότι δηλ θα πας μια φορά στη ζωή σου εκεί κάτω οπότε 4μ καλές είναι από το ολότελα, έχει και άλλη ανάγνωση: κόψε μια μέρα από αλλού ή βάλε μία μέρα επιπλέον, ταξίδι ζωής είναι (δικό σου το επιχείρημα επαναλαμβάνω). Κι αν πεις 4μ είναι, τέλος, ε, είναι μια τέλεια ξεπέτα για να πεις απλά ότι πήγες, όχι να δεις. Αυτή είναι η άποψη μου, δεν είναι απαραίτητο φυσικά να σου αρέσει.
Ουδέποτε είπα οτι κάποιος πάει μόνο μία φορά στη ζωή του στο Περού. Είπα οτι είναι ένας δύσκολος προορισμός και μάλιστα για πολύ κόσμο. Οπότε δεν ισχύει αυτό που μου λές οτι δήθεν είπα.

Το Περού θέλει 3 μήνες για μένα. Το Κούσκο συγκεκριμένα θα το υπολόγιζα 25-30 μέρες. Οι 6 μέρες που μου λές οτι χρειάζεται είναι για να πάρεις μία γεύση....


Γνωρίζω οτι λόγω υψομέτρων καθε βήμα θα ειναι βαρύ,
Φρόντισε να έχεις γλυκά μαζί σου. Εγώ είχα πάρει μαζί μου μπάρες δημητριακών και άλλα σοκολατοειδή. Επίσης είχα μαζί μου πάντα καραμέλες κόκας και πάντα νερό.
Καλό ταξίδι και να περάσεις όμορφα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Φρόντισε να έχεις γλυκά μαζί σου. Εγώ είχα πάρει μαζί μου μπάρες δημητριακών και άλλα σοκολατοειδή. Επίσης είχα μαζί μου πάντα καραμέλες κόκας και πάντα νερό.
Καλό ταξίδι και να περάσεις όμορφα.
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Είμαι έτσι κι αλλιώς γλυκατζής δεν θα ειναι πρόβλημα για μενα να κουβαλάω σοκολάτες, άντε και μπάρες μαζί μου
Ωραίο το πρόγραμμα σου πραγματικά, είδες πολλά σε αυτες τις μέρες, παίρνω δύναμη και πιστεύω να προλάβω κ εγώ να δω όσα έχω προγραμματίσει, αρκεί να συνεργαστεί όλο το υπόλοιπο σύμπαν μαζί μου!
Καλή συνέχεια
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κατα λέξη έγραψες "Εγώ 4μ σύνολο εκεί δε θα πήγαινα καν". Εγώ πάντως με αυτό ένα πράγμα καταλαβαίνω και αυτό είναι οτι μέχρι 4 μέρες στο Κούσκο, είναι ανώφελο να πάει κάποιος. Δλδ και 2 μέρες να θέλει να αφιερώσει κάποιος για να δεί μόνο τη πόλη του Κούσκο το θεωρείς άκυρο.
Όχι, είπα 4μ γενικά στην Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου, νόμιζα ήμουν ξεκάθαρος.

Μπορεί να το εννοούσες έτσι, αλλά κάποιος που διαβάζει τα γραπτά μας, αν δεν είμαστε πιο κατατοπιστικοί, δεν μπορεί να αντιληφθεί, ούτε να μαντέψει τι θέλουμε να πούμε. Εγώ τουλάχιστον εισέπραξα μία ολοκληρωτική απαγόρευση επίσκεψης στη περιοχή...
Απαγόρευση; ΛΟΛ. Σιγά μην έβγαλα και φετφά. Την άποψή μου είπα ο χριστιανός, λιθοβολήστε με.

Εννοείται οτι είναι άποψη σου και απο μένα είναι σεβαστή, αλλά διαφωνώ. Δεν θα έλεγα ποτέ σε έναν μελλοντικό ταξιδιώτη να μην πάει στο Κούσκο γιατί είναι λίγες οι μέρες που έχει. Αν μη τι άλλο είναι η πρωτεύουσα των Ίνκας! Αλλά και ιστορικά να μην το δείς, είναι μία απο τις πιο όμορφες πόλεις του Περού!
Επαναλαμβάνω, 4μ για Κούσκο, την Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου είναι ένα τίποτα, δε φτάνουν, το λέω από εμπειρία και όχι για άλλο λόγο.

1η μέρα άφιξη στις 12:00. Βόλτα στη πόλη και συγχρόνως διευθέτηση κάποιων εισιτηρίων και συναλλάγματος. Επίσκεψη σε Templo de San Blas, Museo Arzobispal, Museo De Arte Precolombino (ελεύθερη είσοδος), Plaza de Armas. Επίσης βραδινή βόλτα στα στενά της πόλης, φαγητό και μπύρα.
2η μέρα. Qorikancha και Museo Inka. Το μεσημέρι νωρίς αναχώρηση με Uber για Ογιανταιτάμπο.
Το Κούσκο δεν το είδες σε 24 ώρες. Απλά δε γίνεται...

4η μέρα. Είχα κλείσει τουρ δύο ατόμων με ΙΧ και ξεναγό. Ώρα αναχώρησης 6:30 και επισκεφτήκαμε τα παρακάτω:
  • Sacsayhuaman
  • Q'enqo
  • Puca Pukara
  • Tambomachay
  • Pisac (μόνο τον αρχαιολογικό χώρο)
  • Ollantaytambo (μόνο τον αρχαιολογικό χώρο)
  • Moray
  • Salineras
  • Chinchero (δεν προλάβαμε να μπούμε στον αρχαιολογικό χώρο και κάναμε βόλτα στο χωριό. Η ξεναγός μας πήγε και στο σπίτι μίας οικογένειας, όπου μας έδειξαν την διαρρύθμιση των εξωτερικών χώρων και τα ζώα που είχαν. Λάμα Αλπακά Κούι κτλ)
Ασχολίαστο....εκδρομή ιδανική μόνο για τον Φλας Γκόρντον. Εφιαλτικό για μένα προσωπικά όλο αυτό (και με τουρ...).

5η μέρα. Πεζοπορία στο χρωματιστό βουνό.
Τελικά έχει και 5η μέρα και τσάμπα τσακωνόμαστε; :haha:

Εν τέλει, απόψεις γράφουμε, εγώ δεν είπα ότι πρέπει να πας έναν ολόκληρο μήνα, αλλά εκτός των δύο άκρων (30μ από τη μία και 4μ για Κούσκο, Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου), υπάρχει ευτυχώς και μια πιο ενδιάμεση λύση, αυτή που των 5-6 ημερών για Κούσκο, την Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου, ώστε να τα δεις σωστά και όχι όπως παραπάνω που προσωπικά, δε θέλω καν να το σκέφτομαι. Αλλά γούστα είναι αυτά και νομίζω χρήσιμο είναι να γράφονται όλες οι απόψεις και να μην γράφονται αφορισμοί του στυλ "καλά τι απόψεις είναι αυτές", ιδίως όταν προέρχονται από πολύ πιο άπειρους ταξιδιώτες (και συγγνώμη για την όποια περιαυτολογία).
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για εμένα οι 4 ημέρες με τρέξιμο δίνουν μια καλή ιδέα. Για την ευρύτερη περιοχή του Κουσκο μιλάμε, και 2 εβδομάδες να έχεις τις γεμίζεις πολύ εύκολα, αλλά ναι, σε 4 ημέρες βλέπεις όλα τα χαιλαιτς πιστεύω.
Διαφωνώ και απορώ που το γράφεις αυτό ρε Γιώργο. Μίνιμουμ θες 2 νύχτες Κούσκο + 1 Ογιάντα + 1 Άγουας + 1 Κούσκο ή Ογιάντα στην επιστροφή από ΜΠ. 5 νύχτες μίνιμουμ, χωρίς να δεις Πιζάκ και χωρίς Παλκόγιο.

Ας μείνει τουλάχιστον και η άποψη αυτή να υπάρχει, για όποιον μελλοντικό ταξιδιώτη προβληματιστεί, κι ας αποφασίσει ο καθείς μόνος του, εννοείται, δε ζητώ από κανέναν να κάνει όσα έκανα εγώ (κάθισα 8 ολόκληρες μέρες εκεί και δε το μετάνιωσα καθόλου, αλλά και 6 μέρες καλές είναι, 5 το απόλυτο μίνιμουμ αλλά χωρίς παλκόγιο μεγάλο κρίμα).
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Εγω πάντως αν κάποιος μου έλεγε εχω 4 ημέρες για οπουδήποτε -ακόμα και αν δεν επαρκούσαν με βάση την εμπειρία μου- θα προσπαθούσα τουλάχιστον να του πω τι δεν πρέπει να χάσει σε καμία περίπτωση και όχι να του πω να μην πάει καν. Έτσι πιστεύω θα τον βοηθούσα πραγματικά κατα την γνωμη μου.
Οσο και φανταστικό να είναι ένα μέρος, ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει μέρη/αξιοθέατα και να βγάλει π.χ μια πεντάδα άχαστα!
Καλώς ή κακώς για πολλούς τέτοια ταξίδια αποτελούν ονειρο ζωής και είναι πολύ δύσκολο είτε να βρεθεί ο απαιτούμενος χρόνος, είτε το χρήμα! Αν βρισκομουν στο Περού, ακόμα και 2 μόνο μέρες να είχα για το Κούσκο, θα πήγαινα. Θα πήγαινα και ακόμα και αν ήξερα εξ αρχής οτι θα δω ελάχιστα πράγματα...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1η μέρα κουσκο
2η μέρα αξιοθέατα γύρω από κουσκο και Ιερή Κοιλάδα , Ollantaytambo (o αρχαιολογικός χώρος πριν το κλείσιμο είναι άδειος και φανταστικός)
3η μέρα ΜΠ
4η μέρα palcoyo, επιστροφή κουσκο

Άμα είχα 4 μέρες αυτά θα έκανα . Αν ειχα 15 θα τα εκανα όλα. Αν με ρωτας ποιο ειναι το καραχαιλαιτ , ε ειναι τα τρεκ που συνδυάζουν απίστευτη φύση, μοναδική αρχαιολογία όπου είσαι μόνος σου και εκπληκτικά απαραλλαχτες κοινότητες Ινκα, αλλα με 4 μέρες δε γίνεται.

Με 4 μέρες αυτό που έγραψα θα έκανα, δε θα επέλεγα να μην πάω. Ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός, μπορεί να αφήσει το palcoyo για να πάει σε άλλα αρχαία, είναι ατελείωτες οι επιλογές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την άποψή μου είπα ο χριστιανός, λιθοβολήστε με.
Αυτό...
Εννοείται οτι είναι άποψη σου και απο μένα είναι σεβαστή, αλλά διαφωνώ.
....που είπα, μάλλον σε βόλευε να το προσπεράσεις.

Επαναλαμβάνω, 4μ για Κούσκο, την Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου είναι ένα τίποτα, δε φτάνουν, το λέω από εμπειρία και όχι για άλλο λόγο.
Ενώ εγώ που δεν πήγα και γράφω εδώ οτι μου κατέβει, δεν έχω την εμπειρία του ταξιδιού....

Το Κούσκο δεν το είδες σε 24 ώρες. Απλά δε γίνεται...


Ασχολίαστο....εκδρομή ιδανική μόνο για τον Φλας Γκόρντον. Εφιαλτικό για μένα προσωπικά όλο αυτό (και με τουρ...).

αλλά εκτός των δύο άκρων (30μ από τη μία και 4μ για Κούσκο, Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου), υπάρχει ευτυχώς και μια πιο ενδιάμεση λύση, αυτή που των 5-6 ημερών για Κούσκο, την Ιερή Κοιλάδα + Μάτσου Πίτσου, ώστε να τα δεις σωστά και όχι όπως παραπάνω που προσωπικά, δε θέλω καν να το σκέφτομαι.
Το να μειώνουμε το ταξίδι κάποιου ή τον τρόπο που ταξιδεύει ή τι του αρέσει να κάνει όταν ταξιδεύει δεν είναι και πολύ σοβαρό επιχείρημα...και με συγχωρείς που δεν μπόρεσα να αφιερώσω 30 μέρες στο Κούσκο, σε ένα ταξίδι που "μάλλον" έχω κάνει....
Τελικά έχει και 5η μέρα και τσάμπα τσακωνόμαστε; :haha:
Εγώ δεν τσακώθηκα με κανέναν, εσύ μπορεί. Δεν πρόκειται να το συνεχίσω άλλο, κυρίως γιατί δεν αξίζει το κόπο.
Καλη συνέχεια στα ταξίδια σου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ που κάνω τα πλάνα μου πάντως και το ψάχνω, περισσότερο μπερδεύτηκα στις τελευταίες σελίδες...:haha::haha::haha:
Δώστε μου παρακαλώ τα φώτα σας, οι έμπειροι στο Περου.
Αρχικά βγάζω τη Λίμα έξω απ΄τη κουβέντα που της έχω αφιερώσει συγκεκριμένες μέρες.
Μένουν λοιπόν 7 γεμμάτα μερόνυχτα καθαρά, οπότε το δίλημμα μου είναι το εξής:

Α) 2 Νύχτες Αρεκίπα
5 Νύχτες Κούσκο (με τις 2 νύχτες σε Ollantaytambo & Aguas Calientes)

ή

Β) 7 Νύχτες Κούσκο και εκδρομές (με τις 3 νύχτες σε Ollantaytambo & Aguas Calientes )

Από τη μία βλέπεις μια πόλη ακόμα έστω και για λίγο, και εγκλιματίζεσαι πιο ομαλά στο υψόμετρο. Από την άλλη έχεις επτά καθαρά μερόνυχτα για να δεις ακόμα περισσότερα πράγματα, ιερή κοιλάδα κτλ.
Οι μετακινήσεις θα γίνουν μεταξύ των πόλεων με εσωτερικές πτήσεις.
Τι θα κάνατε στη θέση μου; Διαβάζω πολλά και διάφορα και δεν είμαι σίγουρος για την επιλογή.
Προλαβαίνει κανείς τα κυριότερα στη περίπτωση (Α) με 5 ημέρες Κούσκο και στα πέριξ, ή πάμε κατευθείαν στη περίπτωση (Β) ασυζητητί;:rolleyes-80:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
5 κουσκο και 2 σε νασκα, παρακας, ικα για μένα. Ναι, τρέξιμο. Αλλά έχει πολλά το Περού για να περιοριστεις μόνο στους Ίνκας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
5 κουσκο και 2 σε νασκα, παρακας, ικα για μένα. Ναι, τρέξιμο. Αλλά έχει πολλά το Περού για να περιοριστεις μόνο στους Ίνκας.
Ευχαριστώ Γιώργο. Δε μας πειράζει το τρέξιμο, έχουμε μάθει σ'αυτό στα ταξίδια μας, όσο το να βολεύει κάποια εσωτερική πτήση σε παρακείμενο αεροδρόμιο. Η λογική είναι οτι με το που κατεβαίνουμε στη χώρα φεύγουμε αμέσως. Ψάχνω τώρα για τις περιοχές που λες, ποιο αεροδρόμιο βολεύει αλήθεια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom