Κάτι που να εξιτάρει;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρόταση για ολιγοήμερη εκδρομή που ίσως σε ενδιαφέρει..
Στη γειτονική Ιταλία, στη νότια Τοσκάνη, την περιοχή της maremma, μπορείς να δεις πολλά από Ετρουσκικό πολιτισμό. Έχει αρχαιολογικούς χώρους (όπως archaeological park citta del tuffo), τις περίφημες vie cave, τη vitozza (σπηλιές σκαλισμένες στα βράχια που κατοικούνταν 12ο με 17ο αι). Κι αυτά συνδυάζονται με φανταστικά χωριά που κρέμονται στους γκρεμούς όπως Sorano, Pitigliano, μπανάκι στα φυσικά (και δωρεάν) spa στο Cascate del Mulino, ενώ πολύ κοντά βρίσκονται το parco dei monstri (κήπος με τερατόμορφα υπερφυσικού μεγέθους αγάλματα του 16ου αι) όπως και το giardino dei Tarocchi (καλλιτεχνικό πάρκο εμπνευσμένο από το πάρκο Guell στη Βαρκελώνη).
Παρότι στην Τοσκάνη, η συγκεκριμένη περιοχή δεν έχει κατακλυσθεί ακόμα από τουρίστες..
Συνδύασέ το με βόλτες σε κλασική Τοσκάνη και Ούμπρια ή αν σε φρικάρουν τα πλήθη φύγε μακριά!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, εγώ, τι θες? Πφφ (@Yorgos ραντεβού το καλοκαίρι Μον σεν Μισέλ-στείλε πμ)

Χρόνια σου πολλά! Λοιπόν να πω κι εγώ τη σαχλαμάρα μου... Ωραίες οι παραπάνω προτάσεις, ειδικά της Earth Citizen. Για Νησιά Φαρόε τι λές? Έχεις πάει? Δεν είναι για πολύ όμως

Και βλέπω σου ξέφυγε η Ιρλανδία... Ναι ΟΚ, αν έχεις πάει Σκωτία ίσως σου φανεί μια από τα ίδια, αλλά συνδυάζει όλα αυτά που θες... Ακόμα και αρχαία.. Στις φυλές θα τα χαλάσουμε λίγο ίσως

Edit: Δεν έχεις πάει Κένυα? Ούτε Μαδαγασκάρη? Ωραία βάλε κι αυτά μέσα λοιπόν
Την κλείσαμε την Ιρλανδία και για πολλές μέρες μάλιστα, σε ευχαριστώ για την έμπνευση.

Για τη βιζα της Σαουδικής Αραβίας έχουμε κανένα νέο; όλο "θα" διαβάζω κι υποτίθεται πως θα έδιναν για τους αγώνες που είναι σε λιγότερο από 3 μήνες...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Την κλείσαμε την Ιρλανδία και για πολλές μέρες μάλιστα, σε ευχαριστώ για την έμπνευση.
Ε καλά τώρα, όχι να το παινευτώ, αλλά τους εμπνέω τους άντρες!

Ελπίζω να σου αρέσει να μη με σκυλοβρίσεις μετά. Κ θέλω ιστορία. Με αφιέρωση
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε, που θα πάει, δε μπορεί, για το Dakar θα δώσουν.... (Ελπίζω όχι βίζα Σενεγάλης).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε καλά τώρα, όχι να το παινευτώ, αλλά τους εμπνέω τους άντρες!

Ελπίζω να σου αρέσει να μη με σκυλοβρίσεις μετά. Κ θέλω ιστορία. Με αφιέρωση
Αποκλείεται να μη μου αρέσει. Αρχαία, μηδέν τουρίστες (Γενάρη θα πάμε), χαμένα νησιά με λίγες δεκάδες κατοίκων όπου ομιλουνται gaelige,, κρύο, κάστρα γαστρομπαρ και καλή μουσική, μπόλικο πράσινο. Απορώ πώς μου είχε διαφύγει τόσα χρόνια. Αφιέρωση βεβαίως βεβαίως του Θεμιστοκλέους.

Για την βίζα της σαουδικής Αραβίας, διάβασα αυτό https://www.arabianbusiness.com/tra...o-start-issuing-tourist-visas-on-september-27 .
Βέβαια γράφει citing unnamed sources, αλλά έχει ημερομηνία παντού στο ίντερνετ για μετά τις 27 Σεπτεμβρίου...
Για κάτι τέτοια αγαπώ το φόρουμ.

Ε, που θα πάει, δε μπορεί, για το Dakar θα δώσουν.... (Ελπίζω όχι βίζα Σενεγάλης).
Γιατί μας βασανίζεις καλέ μου; έχω που έχω δυσκολίες στο να ανοίξω σελίδες, τα λες και συ μισά... πότε είναι αυτό το Ντακάρ; το ράλι είναι; στη Βολιβία δεν το είχαν πάει αυτό; το πήραν οι σαουδαραβες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
(Γενάρη θα πάμε), χαμένα νησιά με λίγες δεκάδες κατοίκων όπου ομιλουνται gaelige,, κρύο, κάστρα γαστρομπαρ και καλή μουσική, μπόλικο πράσινο.
Μηπως κανονισες και Isle of Man?
Ακομη μου μου φαινεται κριμα που δεν πηγα οταν πηγαινα στο Lancaster, αλλα ακομη και Ιουλιο η βροχη ξεκινουσε τη Δευτερα και σταματουσε το Σαββατο, δεν ξεκινουσες για πουθενα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μηπως κανονισες και Isle of Man?
Ακομη μου μου φαινεται κριμα που δεν πηγα οταν πηγαινα στο Lancaster, αλλα ακομη και Ιουλιο η βροχη ξεκινουσε τη Δευτερα και σταματουσε το Σαββατο, δεν ξεκινουσες για πουθενα...
Δεν κανονίζω κάτι, όπως βγει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί μας βασανίζεις καλέ μου; έχω που έχω δυσκολίες στο να ανοίξω σελίδες, τα λες και συ μισά... πότε είναι αυτό το Ντακάρ; το ράλι είναι; στη Βολιβία δεν το είχαν πάει αυτό; το πήραν οι σαουδαραβες;
5-17/1/2020
Ναι
Ναι
Ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom