κατάσταση ταυτότητας

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Καλησπερα παιδια. Συγνωμη εκ των προτερων αν γραφω σε λαθος μερος αλλα ειμαι νεο μελος και δεν γνωριζω.Δεκτη καθε βοηθεια.
Θελω να αναφερω ενα θεματακι που παρομοια εχουν αναπτυχθει αλλα οχι αυτο ακριβως.

Θελω να ταξιδεψω Βαρκελωνη αλλα λογω φθορας και χωρις να ξερω ξιλωσα την πλαστικοποιηση της ταυτοτητας μ και την εκανα σε βιβλιοπωλειο με αποτελεσμα το "Ελληνικη Δημοκρατια" να φαινεται αμιδρα και μισοσβησμενα. Επισκεπτομενη το αστυνομικο τμημα μου ειπαν πως δεν ξερουν αν μπορω να ταξιδεψω γιατι ισως απο εδω προς τα εκει να μπορω αλλα στην επιστροφη οχι, διοτι δεν γνωριζουν κ ετσι με το φοβο σε παλιο μου ταξιδι εβγαλα διαβατηριο. Τωρα ομως λογω του παραβολου κοντα στα 90€ το διπλοσκεφτομαι. Ξερει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα με την ταυτοτητα μου? Καπου διαβασα οτι αν εχεις μαζι σου διπλωμα αυτοκινητου εισαι οκ. Μου προτεινετε να βγαλω διαβατηριο ή να ταξιδεψω με ταυτοτητα και διπλωμα αυτοκινητου? Διοτι δε θελω ν τρεχω σε υπηρεσιες αν βγαλω καινουρια ταυτοτητα. Ακομη, επειδη η Ισπανια ανηκει στη ζωνη Σενγκεν δεν εχουμε ελευθερη προσβαση? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
Ελευθερη προσβαση έχουμε αλλά με έγγραφα χωρις αλλοιώσεις. Αν δε φαίνεται κάποιο απο τα στοιχεια μπορει να εχεις προβλημα. Η αλλαγη ταυτότητας δεν ειναι βουνό όπως νομίζουν πολλοί. Μονο στην εφορια πρεπει να δηλωθουν αμεσα και αυτο γινεται αυτοματα απο το καλοκαιρι.
https://www.ethnos.gr/ellada/54059_...losi-allagis-taytotitas-me-ena-klik-meso-aade
" Με τη διασύνδεση αυτή, η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα για τις μεταβολές στα Δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας (έκδοση, αντικατάσταση, απώλεια και επανέκδοση). Ο πολίτης, δηλαδή, δεν χρειάζεται πλέον να επισκέπτεται την εφορία, αλλά λαμβάνει σχετικό μήνυμα στην ηλεκτρονική του θυρίδα στο TAXISnet, που τον ενημερώνει για το γεγονός της αυτόματης μεταβολής. Σε περίπτωση που ο πολίτης δεν λάβει εντός δεκαημέρου σχετικό μήνυμα μέσω του TAXISnet, τότε θα πρέπει να προσέλθει στη αρμόδια ΔΟΥ"
Οπουδήποτε αλλού τα αλλάζεις όταν πας να κάνεις κάποια άλλη δουλειά π.χ ΚΕΠ, Τράπεζα, ασφαλιστικό ταμείο, Δεν ειναι επείγον να δηλώσεις τα στοιχεια σου άμεσα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και μένα η ταυτότητά μου είναι σε άθλια κατάσταση, η πλαστικοποίηση έχει φθαρεί απίστευτα και την έχω βάλει μέσα σε μια άλλη ζελατίνη. Στην Ελλάδα τη χρησιμοποιώ παντού κανονικά και δεν μου έχουν πει ποτέ κάτι. Παρ' όλα αυτά δε διανοούμαι καν να ταξιδέψω με αυτή εκτός της χώρας. Ταξιδεύω παντού με διαβατήριο και με το που θα μου λήξει το ένα βγάζω άλλο (βέβαια η αλήθεια είναι ότι εγώ πηγαίνω συστηματικά σε χώρες εκτός ΕΕ, οπότε ούτως ή άλλως θα έβγαζα). Ταυτότητα κι εγώ δεν έχω πάει να αλλάξω επειδή με κουράζει η ιδέα της όλης μανούρας και γραφειοκρατίας. Μόλις βγουν κάποια στιγμή οι καινούριες, τότε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ελευθερη προσβαση έχουμε αλλά με έγγραφα χωρις αλλοιώσεις. Αν δε φαίνεται κάποιο απο τα στοιχεια μπορει να εχεις προβλημα. Η αλλαγη ταυτότητας δεν ειναι βουνό όπως νομίζουν πολλοί. Μονο στην εφορια πρεπει να δηλωθουν αμεσα και αυτο γινεται αυτοματα απο το καλοκαιρι.
https://www.ethnos.gr/ellada/54059_...losi-allagis-taytotitas-me-ena-klik-meso-aade
" Με τη διασύνδεση αυτή, η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα για τις μεταβολές στα Δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας (έκδοση, αντικατάσταση, απώλεια και επανέκδοση). Ο πολίτης, δηλαδή, δεν χρειάζεται πλέον να επισκέπτεται την εφορία, αλλά λαμβάνει σχετικό μήνυμα στην ηλεκτρονική του θυρίδα στο TAXISnet, που τον ενημερώνει για το γεγονός της αυτόματης μεταβολής. Σε περίπτωση που ο πολίτης δεν λάβει εντός δεκαημέρου σχετικό μήνυμα μέσω του TAXISnet, τότε θα πρέπει να προσέλθει στη αρμόδια ΔΟΥ"
Οπουδήποτε αλλού τα αλλάζεις όταν πας να κάνεις κάποια άλλη δουλειά π.χ ΚΕΠ, Τράπεζα, ασφαλιστικό ταμείο, Δεν ειναι επείγον να δηλώσεις τα στοιχεια σου άμεσα.
Το έχουμε ήδη γράψει
https://www.travelstories.gr/community/threads/κατάσταση-ταυτότητας.53183/page-2#post-750012
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επίσης οι περισσότερες τράπεζες πλέον δέχονται και ηλεκτρονικά μέσω web banking την επικαιροποίηση της ταυτότητας!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Η απαντηση μου ελεγε πολυ περισσοτερα απο την αναφορα του νομου η οποια και εγινε ενα μηνα πριν (9 Αυγούστου) κατι που ουτε εγω ουτε ο ερωτών προφανως τη διαβασε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Tην αναζητηση των πιστοποιητικων την κανει τωρα η αστυνομια, δεν πας παρα μονο τις φωτογραφιες. Γενικα ειναι υποθεση 15 λεπτων στο τμημα
Μου πηρε περιπου 3 ωρες συνολικα να τελειωσω απο εφορια, τραπεζες και την υπηρεσια μου.
Η ταυτοτητα σε καλη κατασταση ειναι υποχρεωση του πολιτη, δεν αντικαθισταται με διαβατηριο και νομιζω οτι ειναι αντικειμενικο αυτο που λεω, οχι προσωπικη αποψη. Συνδεεται με το εκλογικο δικαιωμα.
Απορω γιατι λετε για μανουρα, οταν η υπηρεσια διαβατηριων δεν ειναι καν στη γειτονια που μενουμε και θελει περισσοτερο χρονο, κοστος κλπ.
Μονο να παω και να ερθω στην υπηρεσια διαβατηριων 2 φορες συν αναμονη εκει, τρωω πανω απο 6 ωρες συνολο.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τον Νοεμβριο του '17 ταξιδεψαμε μεγαλη παρεα για τον γαμο μιας πολυ καλης μας φιλης που ζει στο Λονδινο απο Θεσσαλονικη. Η μια εξ ημων, φτανοντας στο Στανστεντ (και μετα απο την 3ωρη αναμονη ορθιοι σε μια ατελειωτη ουρα) αντιμετωπισε πολυ μεγαλο προβλημα κατα τον ελεγχο, λογω της φθαρμενης ταυτοτητας της...Ο υπαλληλος στον ελεγχο, με αυστηρο υφος, της ειπε κατα λεξη"Ξερεις οτι μπορω να σου αρνηθω την εισοδο στη χωρα με αυτο το εγγραφο που μου δειχνεις???" Σοκ, οι υπολοιποι που περιμεναμε τη σειρα μας!Ευτυχως, την αφησε να περασει τελικα...
Μη σας τα πολυλογω, εβγαλα και εγω καινουρια ταυτοτητα οταν επιστρεψαμε Ελλαδα για συμπαρασταση:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ε τωρα ολο και καποιος θα πεταχτει να πει οτι αν πηγαινε με διαβατηριο δεν θα ειχε προβλημα, ενω ειναι δικαιωμα μας να παμε με ταυτοτητα και υποχρεωση μας να την εχουμε σε καλη κατασταση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η ταυτοτητα σε καλη κατασταση ειναι υποχρεωση του πολιτη, δεν αντικαθισταται με διαβατηριο και νομιζω οτι ειναι αντικειμενικο αυτο που λεω, οχι προσωπικη αποψη. Συνδεεται με το εκλογικο δικαιωμα.
Το διαβατήριο είναι δημόσιο έγγραφο, επίσημο στοιχείο ταυτοποίησης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα αντί ταυτότητας. Επίσης, επειδή τυγχάνει να έχω εργαστεί πολλές φορές ως γραμματέας σε εκλογές, μπορώ να πω υπεύθυνα ότι ένας πολίτης μπορεί νομιμότατα να ψηφίσει με διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης, ακόμα και με βιβλιάριο υγείας. Φυσικά σε περίπτωση που δε θεωρηθεί έγκυρη η πληροφορία που παρέχω μπορεί κανείς να τη διασταυρώσει και μέσω διαδικτύου.

Δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα στις τράπεζες (εκτός κι αν ήταν το αρχικό έγγραφο με το οποίο κάποιος άνοιξε λογαριασμό, πχ αν είναι αλλοδαπός κάτοικος Ελλάδας).

Απορω γιατι λετε για μανουρα, οταν η υπηρεσια διαβατηριων δεν ειναι καν στη γειτονια που μενουμε και θελει περισσοτερο χρονο, κοστος κλπ.
Μονο να παω και να ερθω στην υπηρεσια διαβατηριων 2 φορες συν αναμονη εκει, τρωω πανω απο 6 ωρες συνολο.
Φαντάζομαι απευθύνεσαι σε μένα επειδή εγώ έκανα τη χρήση της συγκεκριμένης λέξης. Άλλο το κόστος, άλλο η μανούρα. Προσωπικά δεν έχω ταλαιπωρηθεί ποτέ κατά τη διαδικασία ανανέωσης διαβατηρίου, έχω όμως ταλαιπωρηθεί πολλές φορές σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, όπως και σε τράπεζες. Νομίζω, εφόσον δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανείς υπάλληλος εντός της χώρας για την κατάσταση της ταυτότητάς μου (στην οποία είναι όλα ευδιάκριτα) και κάνω τη δουλειά μου, εφόσον δε με πειράζει να πληρώσω το κόστος του διαβατηρίου και εφόσον είμαι νόμιμη, η απόφασή μου να βγάλω ή όχι νέα ταυτότητα δε βλάπτει κανέναν και δεν επιδέχεται καμίας κριτικής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν ασκησα προσωπικη κριτικη. Ειπα οτι ειναι υποχρεωση του πολιτη και εκπλησσομαι που καποιος μπορει να ελεγχθει απο το βιβλιαριο υγειας στους εκλογικους καταλογους. Δεν το γνωριζα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο σκοπός του διαβατηρίου δεν είναι να χρησιμοποιείται αντί άλλου στοιχείου ταυτοποίησης εντός συνόρων αλλά να χρησιμοποιείται σε ταξίδια έξω απ' αυτά όπου απαιτείται.

Τώρα όποιον τον βολεύει να σκάει ένα κατοστάρικο κάθε πέντε χρόνια και να κουβαλάει μαζί του ένα έγγραφο βαρύτερο, με μεγαλύτερο όγκο και πιο δύσχρηστο από μια ταυτότητα επειδή βαριέται να βγάλει μια καινούρια με πολύ μικρότερο κόστος και μεγαλύτερη ημερομηνία λήξης, δεν μπορώ να τον καταλάβω. Εκτός κι αν το ψώνιο του είναι να κυκλοφορεί με διαβατήριο στις δημόσιες υπηρεσίες για να βλέπουν τις βίζες οι υπάλληλοι και να ζηλεύουν ή να το παίζει Ελληνοαμερικάνος απ' το Μίτσιγκαν με το greek passport...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εκτός κι αν το ψώνιο του είναι να κυκλοφορεί με διαβατήριο στις δημόσιες υπηρεσίες για να βλέπουν τις βίζες οι υπάλληλοι και να ζηλεύουν
Αυτο αποκλειεται. Τα ταξιδια ανοιγουν τον νου του ανθρωπου, το βλεπουμε συνεχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom