Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

Petran13_l

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους. Ειμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω κάτι. Σκεφτομαι να κάνω ενα ταξίδι οδικώς στις Δαλματικές ακτές (περνώντας απο Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία) και στη συνέχεια Βενετία, Βιέννη, Βουδαπεστη και Βελιγραδι. Θέλω να ρωτήσω αν σε όλες αυτές τις χωρές μπορουμε να περάσουμε με τις ταυτότητες; (ειναι νέου τυπου με λατινικούς χαρακτήρες). Υπάρχει κάποιο άλλο εγγραφο που πρέπει να εχουμε μαζι για τα παιδιά? Το ένα εχει διαβατήριο και το αλλο ταυτότητα. Για το αυτοκίνητο χρειάζεται κάτι; Ευχαριστώ.
 

Aelarav

Member
Μηνύματα
11
Likes
30
Προγραμματίζουμε το επόμενο road trip μετά από αυτό που κάναμε τον Ιούνιο μέχρι Παρίσι αλλά αυτή την φορά θέλουμε να πάρουμε και τα παιδιά μαζί μας.

Τα παιδιά είναι 16,14,13 και 11 ετών.

Ξέρω ότι για το μικρό χρειάζεται διαβατήριο.

Για τα άλλα παιδιά που έχουν ταυτότητες ξέρει κάποιος αν θα έχουμε προβλήματα στα σύνορα επειδή είναι ανήλικοι?

Οι χώρες που θα περάσουμε είναι Σκόπια Σερβία Ουγγαρία Σλοβακία Τσεχία Αυστρία.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πρόβλημα δεν θα έχετε κανένα. Στις περισσότερες έχουμε μπει με παιδιά με ταυτότητα ή διαβατήριο.
 

Aelarav

Member
Μηνύματα
11
Likes
30
Πρόβλημα δεν θα έχετε κανένα. Στις περισσότερες έχουμε μπει με παιδιά με ταυτότητα ή διαβατήριο.
Ευχαριστώ πολύ αυτό που με αγχωνει είναι η διέλευση απο Σκόπια Σερβία και Ουγγαρία με τ α τρία παιδιά απο 13 εως 16 ετών που θα έχουν ταυτότητες. Εγώ η σύζυγος και η μικρή θα έχουμε διαβατήρια.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ πολύ αυτό που με αγχωνει είναι η διέλευση απο Σκόπια Σερβία και Ουγγαρία με τ α τρία παιδιά απο 13 εως 16 ετών που θα έχουν ταυτότητες. Εγώ η σύζυγος και η μικρή θα έχουμε διαβατήρια.
Μη σε αγχωνει καθόλου. Σκόπια Σερβία έχουμε περάσει πολλές φορές με ταυτότητα ( και τα παιδιά) και Ουγγαρία επίσης πριν 2 χρόνια.
 

Aelarav

Member
Μηνύματα
11
Likes
30
Μήπως κάποιος άλλος έχει περάσει με παιδιά τα οποία είχαν ταυτότητες από σύνορα Σκόπια Σερβία Ουγγαρία? Σόρρυ ρε παιδιά που ρωτάω απλά σκέφτομαι μην φάμε πόρτα χαχα
 

Ioanna Dimo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΧΡΟΝΟ;ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΑ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΧΡΟΝΟ;ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΑ.
Καλησπέρα
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία. Τέτοια μηνύματα διαγράφονται.

Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα.
 

Kalli_k

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Σκοπεύουμε τον Ιούλιο να ταξιδέψουμε με το σύζυγο και τα 2 παιδια μας (7 και 4 ετων) με την Ryanair από Θεσσαλονίκη για χανια. Από συνήθεια όταν κλείσαμε τα εισιτήρια έγραψα όλα τα ονόματα μας με λατινικούς χαρακτήρες. Με ποιο ταξιδιωτικό έγγραφο μπορούν τα παιδια να ταξιδέψουν και να αναγράφεται το όνομα τους με λατινικούς χαρακτήρες και να μην είναι διαβατήριο? Προσπαθούμε να αποφύγουμε να βγάλουμε διαβατήριο για ευνόητους λόγους.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Γνωρίζει κάποιος τι ισχυει σήμερα για τα ακτοπλοϊκά ταξιδια με παιδια κάτω των 12 ετών εντός Ελλάδας?Χρειάζεται να έχουν κάνει self-test και να έχουμε μαζί την δηλωση πριν την επιβίβαση στο πλοίο?Η απαλλάσσονται της υποχρέωσης διενέργειας τεστ, όπως και κατά την είσοδο στη χώρα με αεροπλάνο η άλλο μεσο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom