ΗΠΑ Μετακινήσεις στη Νέα Υόρκη - metrocard

helena.mar28

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδια, Καραϊβικη
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχει πάρει κανείς αυτά τα "hop on hop off buses" για ξεναγηση, αξιζουν για Νέα Υόρκη? Γιατί η τιμή τους για δύο μέρες είναι λίγο τσουχτερή. Σε άλλη πόλη που είχαμε πάρει είχε βολέψει πολύ, Αλλά φυσικά δεν ήταν και τόσο ακριβά! Το εβδομαδιαίο εισιτήριο για τη metrocard ισχύει και για τα λεωφορεία τους?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχει πάρει κανείς αυτά τα "hop on hop off buses" για ξεναγηση, αξιζουν για Νέα Υόρκη? Γιατί η τιμή τους για δύο μέρες είναι λίγο τσουχτερή. Σε άλλη πόλη που είχαμε πάρει είχε βολέψει πολύ, Αλλά φυσικά δεν ήταν και τόσο ακριβά! Το εβδομαδιαίο εισιτήριο για τη metrocard ισχύει και για τα λεωφορεία τους?
Η metrocard δεν συμπεριλαμβάνει αυτά τα λεωφορεία.

Δεν ξέρω πόσες μέρες θα μείνετε στην πόλη, πάντως κατά την γνώμη μου αυτά τα λεωφορεία χρησιμοποιούνται όταν έχεις λίγο χρόνο. Είναι προτιμότερο να "χωρίσετε" τα ενδιαφέροντά σας ανά περιοχή και να κινηθείτε με συγκοινωνία.

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει αυτό το λεωφορείο για Harlem αφου εκεί δεν θα πηγαίναμε μόνοι μας.
 

Laura

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Έχει πάρει κανείς αυτά τα "hop on hop off buses" για ξεναγηση, αξιζουν για Νέα Υόρκη? Γιατί η τιμή τους για δύο μέρες είναι λίγο τσουχτερή. Σε άλλη πόλη που είχαμε πάρει είχε βολέψει πολύ, Αλλά φυσικά δεν ήταν και τόσο ακριβά! Το εβδομαδιαίο εισιτήριο για τη metrocard ισχύει και για τα λεωφορεία τους?
Καλησπερα!
Εγω οταν ειχα παει ειχα παρει την go city card και ειχα επιλέξει την διαδρομή downtown Manhattan.
Πιστευω αξιζει να το κανεις τις πρώτες μέρες γιατι βλεπεις αρκετά πράγματα.
Να ξερεις οτι μπορεις να αγοράσεις και για μια μερα.
Γυρω απο την Times Square υπάρχουν δυο εταιρείες και μπορεις να αγοράσεις
Εισιτήρια μεμονωμένα αν δεν σε ενδιαφέρει κατι αλλο.
 

helena.mar28

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδια, Καραϊβικη
Βασικά, επειδή φαίνεται να είναι μεγάλες διαδρομές δύο ωρών περίπου η καθεμία, σκέφτομαι των 2 ημερών εισιτήρια. Για την εβδομαδιαία μέτρο card ρωτούσα αν ισχύει για τα λεωφορεία των ΜΜΜ, Ξέρω ότι δεν συμπεριλαμβάνει τα "hop on-hop off". Θα είμαστε 9 μέρες Νέα Υόρκη και μία Ουάσιγκτον. Στους χάρτες διαδρομών δείχνουν ότι καλύπτουν μεγάλα μέρη των αξιοθέατων που θα θέλαμε να δούμε και εμείς και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τα σχεδιάσουμε ώστε να τα δούμε όλα αυτά από μόνοι μας μέσω των μετρο/λεωφορείων.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Βασικά, επειδή φαίνεται να είναι μεγάλες διαδρομές δύο ωρών περίπου η καθεμία, σκέφτομαι των 2 ημερών εισιτήρια. Για την εβδομαδιαία μέτρο card ρωτούσα αν ισχύει για τα λεωφορεία των ΜΜΜ, Ξέρω ότι δεν συμπεριλαμβάνει τα "hop on-hop off". Θα είμαστε 9 μέρες Νέα Υόρκη και μία Ουάσιγκτον. Στους χάρτες διαδρομών δείχνουν ότι καλύπτουν μεγάλα μέρη των αξιοθέατων που θα θέλαμε να δούμε και εμείς και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τα σχεδιάσουμε ώστε να τα δούμε όλα αυτά από μόνοι μας μέσω των μετρο/λεωφορείων.
Τα λεωφορεία καλύπονται απο την κάρτα. Σχετικά με τα αξιοθέατα απλά θέλει μιά προ-οργάνωση για να μπορέσετε να τα δείτε μόνοι σας. Το δίκτυο των ΜΜΕ είναι τόσο εκτεταμένο που σίγουρα μπορείτε να πάτε παντού.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Βασικά, επειδή φαίνεται να είναι μεγάλες διαδρομές δύο ωρών περίπου η καθεμία, σκέφτομαι των 2 ημερών εισιτήρια. Για την εβδομαδιαία μέτρο card ρωτούσα αν ισχύει για τα λεωφορεία των ΜΜΜ, Ξέρω ότι δεν συμπεριλαμβάνει τα "hop on-hop off". Θα είμαστε 9 μέρες Νέα Υόρκη και μία Ουάσιγκτον. Στους χάρτες διαδρομών δείχνουν ότι καλύπτουν μεγάλα μέρη των αξιοθέατων που θα θέλαμε να δούμε και εμείς και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τα σχεδιάσουμε ώστε να τα δούμε όλα αυτά από μόνοι μας μέσω των μετρο/λεωφορείων.
Δες την δική μου ιστορια...προλαβαίνεις με καλό πρόγραμμα κ ξύπνημα στις 7
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Με 8 μέρες γεμάτες και τρέξιμο αρκετό και καλό πρόγραμμα βλέπετε σε καλό βαθμό τη Νέα Υόρκη. Το εβδομαδιαίο νομίζω συμφέρει, λαμβάνοντας υπόψιν ότι περιλαμβάνει όλα τα μέσα και στη Νέα Υόρκη έχει 24ωρες συγκοινωνίες. Το δίκτυο του μετρό είναι εξαιρετικό και καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Εμείς μόνο μία φορά χρησιμοποιήσαμε αστικό.
Ρίξτε μια ματιά στις ιστορίες της Νέας Υόρκης για να κάνετε το πρόγραμμά σας.
 

isma

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα γνωριζει κανεις απο που θα προμηθευτώ την metrocard για μια εβδομαδα ?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....από όλα τα μηχανήματα εισιτηρίων στους σταθμούς του μετρό,και φυσικά με πιστωτική/χρεωστική !
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
....από όλα τα μηχανήματα εισιτηρίων στους σταθμούς του μετρό,και φυσικά με πιστωτική/χρεωστική !
Απο ολα τα μηχανηματα εισιτηριων στους σταθμους του μετρο χωρις να ειναι υποχρεωτικη η πιστωτικη/χρεωστικη, γινεται και με μετρητα στα μηχανηματα που εχουν πρασινη ενδειξη.
 
Last edited:

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Καλημέρα σε όλους!
Πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης, Νέα Υόρκη συγκεκριμένα κι έχω χάσει λίγο τη μπάλα, οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Κάποιες ερωτήσεις για τη μετακίνηση. Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει η New York City Metrocard που μπορείς να βγάλεις για 7 ημέρες.
1) Ποιο είναι το κόστος της; Διαβάζω διαφορετικές τιμές σε διάφορα sites.
2) Καλύπτει διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο Newark?
3) Εκτός από το Manhattan καλύπτει και το Jersey City; Εκεί θα είναι το διαμέρισμά μας οπότε θα χρησιμοποιούμε καθημερινά τα Μέσα Μεταφοράς.
4) Ισχύει για subway, λεωφορεία και το PATH railway, για όλα τα μέσα γενικότερα; Υποψιάζομαι ότι δεν καλύπτει το new jersey γιατί υπάρχει και η smartlink PATH card (για να πάμε απο jersey city - Manhattan πρεπει να πάρουμε PATH).

Ουσιαστικά θέλω να κινούμαι καθημερινά από New Jersey προς Manhattan και εκεί να παίρνω subway ή λεωφορεία, αν χρειαστεί. Τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αυτά από το επίσημο σαιτ..

7-Day Unlimited Pass
Cost: $33.00, reduced fare $16.50
Good for unlimited subway and local bus rides until midnight, 7 days from day of first use.
Note: PATH, AirTrain, and Express buses do not accept 7- and 30-Day Unlimited Ride MetroCard

Οπότε θα χρειαστείς άλλη κάρτα για PATH.. δε ξέρω αν υπάρχει καποια που να τα συνδυάζει και τα δύο..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom