Ολλανδία Αμστερνταμ διαμονη!

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση, η αλήθεια είναι ότι και η τιμή του και οι εγκαταστάσεις είναι φανταστικές αλλά λόγω του περιορισμένου χρόνου, πιστεύω δε θα το επιλέξουμε. Ωστόσο, ακόμα κι αυτό στο Waterlooplein μου έχει δημιουργήσει αμφιβολίες, γιατί η πλειονότητα αναφέρει ως ιδανική γειτονιά του κέντρου το Jordaan
 
Last edited:

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Δεδομένου ότι θα έχουμε 2 ολόκληρες μέρες στη διάθεσή μας, εσείς τι θα επιλέγατε για βάση, ώστε να δείτε καλύτερα την πόλη;
Επιλέξτε κάτι να είστε οριακά μέσα στο κέντρο, όσο πιο κοντά μπορείτε. Αν έχει καλό καιρό νοικιάστε και τις 2 μέρες ποδήλατο, δε θα το μετανειώσετε!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Εν τω μεταξύ το "2 ολόκληρες μέρες" δεν ήθελα να φανεί ως πολύς χρόνος αλλά είναι ακριβώς 2 μέρες η διαμονή μας. Ποδήλατα 2-4 Ιανουαρίου δύσκολο θαρρώ αλλά είμαι και πολύ φοβιτσιάρα, οπότε μάλλον θα καταλήξουμε σε κάποια κάρτα διαδρομών
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα και καλό μήνα!
Σκέφτομαι να επισκεφτώ κι εγώ το Άμστερνταμ με 2 χρόνων παιδί 21 με 23 Δεκεμβρίου.
Έχετε κάποιο οικονομικό αλλά και πρακτικό κατάλυμα όσον αφορά τις μετακινήσεις με τον μικρό να προτείνετε;
Θα είμαστε 3 ενήλικες και ο γιος μου όπως ανέφερα σε αυτήν την περίπτωση κοιτάζω για τρίκλινο η τετράκλινο δωμάτιο, δεδομένου ότι ο μικρός κοιμάται μαζί μου και δεν χρειάζεται ξέχωρα κρεβάτι;
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα και καλό μήνα!
Σκέφτομαι να επισκεφτώ κι εγώ το Άμστερνταμ με 2 χρόνων παιδί 21 με 23 Δεκεμβρίου.
Έχετε κάποιο οικονομικό αλλά και πρακτικό κατάλυμα όσον αφορά τις μετακινήσεις με τον μικρό να προτείνετε;
Θα είμαστε 3 ενήλικες και ο γιος μου όπως ανέφερα σε αυτήν την περίπτωση κοιτάζω για τρίκλινο η τετράκλινο δωμάτιο, δεδομένου ότι ο μικρός κοιμάται μαζί μου και δεν χρειάζεται ξέχωρα κρεβάτι;
Αν τα 145€/βραδυ ειναι εντος του budget σου, κλειστο χθες. Εχω μεινει. Τελεια τοποθεσια κ καθαρο.
https://www.clinkhostels.com/amsterdam/clinknoord/
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αν τα 145€/βραδυ ειναι εντος του budget σου, κλειστο χθες. Εχω μεινει. Τελεια τοποθεσια κ καθαρο.
https://www.clinkhostels.com/amsterdam/clinknoord/
Χμμμμ αν έβρισκα κάτι φθηνότερο θα με βόλευε καλύτερα.
Είναι ήσυχο το χοστελ; Δεν έχω πάει ποτέ και θα έχω και τους γονείς μου μαζί να μην τους ταλαιπωρήσω.
Σ ευχαριστω πάντως πολύ για την πληροφορία, την κραταω εννοείται αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο και οικονομικότερο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Χμμμμ αν έβρισκα κάτι φθηνότερο θα με βόλευε καλύτερα.
Είναι ήσυχο το χοστελ; Δεν έχω πάει ποτέ και θα έχω και τους γονείς μου μαζί να μην τους ταλαιπωρήσω.
Σ ευχαριστω πάντως πολύ για την πληροφορία, την κραταω εννοείται αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο και οικονομικότερο.
Ειναι πραγματικα καλυτερο απο πολλα ξενοδοχεια που εχω μεινει! Μη σε κολλαει αυτο. Και πολυ καλο πρωινο επισης με 5-6€ το ατομο αν θες. Ειναι απο την απεναντι πλευρα του κεντρικου σταθμου. Παιρνεις ενα φερυ που ειναι δωρεαν κ 24ωρες και σε 5' εισαι καρακεντρο. Ψαξτο αλλα δυσκολα θα βρεις νομιζω φθηνοτερο 3κλινο. Ειναι πανακριβο το αμστερνταμ!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ειναι πραγματικα καλυτερο απο πολλα ξενοδοχεια που εχω μεινει! Μη σε κολλαει αυτο. Και πολυ καλο πρωινο επισης με 5-6€ το ατομο αν θες. Ειναι απο την απεναντι πλευρα του κεντρικου σταθμου. Παιρνεις ενα φερυ που ειναι δωρεαν κ 24ωρες και σε 5' εισαι καρακεντρο. Ψαξτο αλλα δυσκολα θα βρεις νομιζω φθηνοτερο 3κλινο. Ειναι πανακριβο το αμστερνταμ!
Ναι Ε; Και δε μου λες κλείνω τρίκλινο έτσι αφού χρειάζομαι 3 κρεβάτια, δεν θα έχω θέμα με το παιδί;
Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ σχετικά με το φερυ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ναι Ε; Και δε μου λες κλείνω τρίκλινο έτσι αφού χρειάζομαι 3 κρεβάτια, δεν θα έχω θέμα με το παιδί;
Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ σχετικά με το φερυ;
Τρικλινο δεν υπαρχει. Θα πρεπει κλεισεις αν ειναι το 4κλινο en-suite που λεει. Θα επιλεξεις 4 κρεβατια γιατι αν επιλεξεις 3, υπαρχει περιπτωση να δωσουν το αλλο κρεβατι στο δωματιο σας σε κανεναν ασχετο!
Τι θες να μαθεις για το φερυ; Ειναι δωρεαν και συνδεει την απεναντι πλευρα του καναλιου που ειναι το ξενοδοχειο με τον κεντρικο σταθμο. Διαδρομη 2' με το ρολοι. Διπλα σε ολα και πολυ βολικο και για το απο/προς το αεροδρομιο. Για συγκοινωνιες δεν χρειαστηκε να πληρωσουμε τιποτα περα απο τα εισιτηρια για το αεροδρομιο. Πρεπει να το υπολογισεις κ αυτο γιατι αν επιλεξεις καποιο ξενοδοχειο που θα πρεπει να χρησιμοποιεις μετρο, το εισιτηριο μονης διαδρομης ειναι 3.20€.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ναι Ε; Και δε μου λες κλείνω τρίκλινο έτσι αφού χρειάζομαι 3 κρεβάτια, δεν θα έχω θέμα με το παιδί;
Μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ σχετικά με το φερυ;
Διάβασε το κεφάλαιο "Άμστερνταμ" της ιστορίας μου και θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για το κατάλυμα και το ferry.

https://www.travelstories.gr/commun...τες-δεν-είναι-εφήμεροι-αλλά-παντοτινοί.60968/
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα σας, ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχει μείνει κάποιος στην περιοχή Jordaan χωρίς να χρειάζεται να πουλήσει το νεφρό του; Δεν υπάρχει δείγμα αξιοπρεπούς καταλύματος κάτω από 300€ για 2 νύχτες. Μπορεί να φταίει και η ημερομηνία (02-04/01) αλλά πραγματικά είναι όλα πανάκριβα!
 

Olympia!!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Σχεδιάζω ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ για το ερχόμενο Πάσχα. Βρήκα μία προσφορά για αεροπορικά και τα έκλεισα. Στην αναζήτηση όμως καταλύματος έχω πάθει σοκ απ τις τιμές και θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για περιοχές λίγο πιο έξω από το κέντρο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom