AirBnb ή Ξενοδοχειο?

Angepapa11

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα παιδιαα. Επειδη δεν εχω ξαναμεινει σε χοστελ ή καποιο airbnb στο εξωτερικο, θελω να επισκευτω την Βαρκελωνη με τις φιλες μου και διακρινουμε οτι τα airbnb ειναι ιδιωτικα δωματια με ψιλοαντιστοιχη τιμη με τα ξενοδοχεια. Τι απο τα 2 αξιζει, ιδιωτικο δωματιο ή ξενοδοχειο? Εχει κανεις εμπειρια για Βαρκελωνη? Σας ευχαριστω πολυ!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπερα παιδιαα. Επειδη δεν εχω ξαναμεινει σε χοστελ ή καποιο airbnb στο εξωτερικο, θελω να επισκευτω την Βαρκελωνη με τις φιλες μου και διακρινουμε οτι τα airbnb ειναι ιδιωτικα δωματια με ψιλοαντιστοιχη τιμη με τα ξενοδοχεια. Τι απο τα 2 αξιζει, ιδιωτικο δωματιο ή ξενοδοχειο? Εχει κανεις εμπειρια για Βαρκελωνη? Σας ευχαριστω πολυ!
Ανάλογα τι μπατζετ διαθέτεις. Η Βαρκελώνη έχει πολλά καλά και οικονομικά ξενοδοχεία. Γνώμη μου να κλεισεις ξενοδοχείο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Αυτο που δεν μου αρεσει στο ερμπιενπι ειναι οτι δεν σου δινει συγκεκριμενο σημειο διαμερισματος, σου λεει οτι ειναι καπου μεσα στον κυκλο, μολις κανεις κρατηση θα σου πουμε διευθυνση. Μπορει να ειναι διπλα στην σταση μετρο μπορει να ειναι και 10 οικοδομικα τετραγωνα παραπακω.
Κατα τα αλλα νομιζω οτι στο ερπιπι ειναι λιγο φτηνοτερα τα δωματια.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Προφανώς ξενοδοχείο εφόσον λες ότι είναι ψιλοίδια τιμή με τα δωμάτια.
Ασύγκριτα περισσότερα πλεονεκτήματα (όπως π.χ. reception)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα παιδιαα. Επειδη δεν εχω ξαναμεινει σε χοστελ ή καποιο airbnb στο εξωτερικο, θελω να επισκευτω την Βαρκελωνη με τις φιλες μου και διακρινουμε οτι τα airbnb ειναι ιδιωτικα δωματια με ψιλοαντιστοιχη τιμη με τα ξενοδοχεια. Τι απο τα 2 αξιζει, ιδιωτικο δωματιο ή ξενοδοχειο? Εχει κανεις εμπειρια για Βαρκελωνη? Σας ευχαριστω πολυ!
Εξαρτάται κ πόσες φίλες θα είστε παρέα. Γενικά για παρέα (πάνω από 3 άτομα) συνηθέστερα το airbnb βγαίνει πολυ πιο οικονομικά. Και όταν λες ψιλοιδια τιμή με ξενοδοχείο μιλάμε για ίδια δωμάτια? Μήπως συγκρίνεις ένα δίκλινο σε ξενοδοχειο με ένα διαμέρισμα που μπορεί ίσως να φιλοξενήσει πχ κ 4 άτομα?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Αυτο που δεν μου αρεσει στο ερμπιενπι ειναι οτι δεν σου δινει συγκεκριμενο σημειο διαμερισματος, σου λεει οτι ειναι καπου μεσα στον κυκλο, μολις κανεις κρατηση θα σου πουμε διευθυνση. Μπορει να ειναι διπλα στην σταση μετρο μπορει να ειναι και 10 οικοδομικα τετραγωνα παραπακω.
Κατα τα αλλα νομιζω οτι στο ερπιπι ειναι λιγο φτηνοτερα τα δωματια.
Εχω παρατηρήσει ότι αρκετά από Airbnb υπάρχουν και στο Booking που έχει τις διευθύνσεις ακριβώς, απλά θέλει ψάξιμο.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Προτιμώ το ξενοδοχείο με ιδιωτικό μπάνιο και μάλιστα με 24ωρη reception, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάντα μενω σε ξενοδοχείο. Οι τιμές ποικίλλουν ανάλογα την πόλη και την περίοδο . Πάντως στη Βαρκελώνη έμεινα σε ξενοδοχείο, δίπλα στη γοτθική που μας βόλεψε πάρα πολύ ιδίως για το βράδυ που βγαίναμε για ποτό. Ήταν πολύ οικονομικό, το μείον του ήταν το πολύ μικρό δωμάτιο
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα παιδιαα. Επειδη δεν εχω ξαναμεινει σε χοστελ ή καποιο airbnb στο εξωτερικο, θελω να επισκευτω την Βαρκελωνη με τις φιλες μου και διακρινουμε οτι τα airbnb ειναι ιδιωτικα δωματια με ψιλοαντιστοιχη τιμη με τα ξενοδοχεια. Τι απο τα 2 αξιζει, ιδιωτικο δωματιο ή ξενοδοχειο? Εχει κανεις εμπειρια για Βαρκελωνη? Σας ευχαριστω πολυ!
Κατι ψαχνεις λαθος!τα airbnb δεν ειναι ιδιωτικα δωματια μονο αλλα και σπιτια τα οποια τα νοικιαζεις ολοκληρα..υπαρχει και φιλτρο στο σιτε που αν δε θες ιδιωτικο δωματιο αλλα ολοκληρο χωρο το τικαρεις και δε σου βγαινουν τα ιδιωτικα δωματια..για 4 ατομα μπορει να σας συμφερει κατα ενα μεγαλο ποσοστο να νοικιασετε μεσω airbnb ολοκληρο χωρο ΑΝ το θελετε μονο για ενα υπνο και ενα μπανιο..αν τωρα παλι θελετε ανεσεις τοτε πατε με κλειστα ματια ξενοδοχειο..παντως σε ιδωτικο δωματιο μεσω airbnb δε θα το προτεινα ουτε εγω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειδικά για τη Βαρκελώνη, προτιμώ airbnb. Αλλά έχει να κάνει με πολλά, πχ με την ώρα άφιξης, τη γαστρονομία της πόλης και κατά πόσο θες να τη δοκιμάσεις ή αν είναι αδιάφορη ή ακριβή, οπότε βολεύει να έχεις κουζίνα, αν έχεις παιδιά, αν πας με τρεις γκομενες για όργια, αν ρε παιδί μου παίζει η Εθνική στις 4.30 το πρωί (ώρα καλή) και θες ένα ξεχωριστό σαλόνι να μην ξυπνήσεις την Γιωργαινα. Κάθε προορισμός και ταξίδι είναι ξεχωριστός. Για άλλον μετράνε τα μίλια του booking, για άλλον οι δωρεάν νύχτες του hotels.com, για κάποιον που είναι μόνος και θέλει να γνωρίσει κόσμο μπορεί να προτιμά ένα κατάλυμα που διευκολύνει αυτό. Και ναι, υπάρχουν χώρες και μέρη που το airbnb σου προσφέρει άλλη αίσθηση της χώρας, όπως και το couchsurfing κι άλλες που είναι αδιάφορο.

Γενικά είναι πολλές οι παράμετροι, δε θα μπορούσα να απαντήσω μονολεκτικά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γενικά δεν είμαι υπέρ της φιλοσοφίας του, όμως θα πάμε μια βδομάδα 4 άτομα στο Λονδίνο το Γενάρη και θέλουμε να μείνουμε κοντά στο Covent Garden. To airbnb εν προκειμένω φαντάζει μονόδρομος, επομένως έχει κάποιος μια καλή πρόταση για το Λονδίνο ; Ευχαριστώ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γενικά δεν είμαι υπέρ της φιλοσοφίας του, όμως θα πάμε μια βδομάδα 4 άτομα στο Λονδίνο το Γενάρη και θέλουμε να μείνουμε κοντά στο Covent Garden. To airbnb εν προκειμένω φαντάζει μονόδρομος, επομένως έχει κάποιος μια καλή πρόταση για το Λονδίνο ; Ευχαριστώ.
Κατα ενα περιεργο λογο ειναι η μοναδικη πολη οπου δε με συμφερει το airbnb ποτε και παντα καταληγω σε ξενοδοχειο!στα 4 ατομα βεβαια θα σας συμφερει οικονομικα περισσοτερο θαρρω απ οτι στα 2 ατομα που μαστε εμεις παντα...πιστευω πως αν βρεις ενα που να χει οικοδεσποτη superhost θα εισαι καλυμμενη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom