Basketball

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Οι Τσέχοι μπορούν να κοντράρουν και να νικήσουν τους Βραζιλιάνους; Δεν τους έχω δει
Ελπίζω και πιστεύω ότι οι Τσέχοι έχουν τη δυνατότητα να νικήσουν τους Βραζιλιάνους. Με ηγέτη Σατοράνσκι, πολύ καλό ψηλό (Μπάλβιν) και άλλους έξι επτά παίχτες οι οποίοι μπορεί να σκοράρουν και διψήφιο νούμερο πόντων πιστεύω ότι μπορεί να νικήσουν τους υπέργηρους Βραζιλιάνους. Έχουν και σοβαρό προπονητή και όχι Σκουρτόπουλο.
Το είχα γράψει και αρκετά μηνύματα πριν. Ευτυχώς που στο μουντομπάσκετ δεν υπάρχει υποβιβασμός.
Πριν από μερικά χρόνια που μας υποβίβασε, έβγαινε ατσαλάκωτος ύστερα από καταδικαστικές ήττες και δήλωνε ότι στο επόμενο ματς θα πάμε καλά γιατί μάθαμε. Για να αποφύγω το έμφραγμα γύριζα όλο το σαββατόβραδο στα μπαρ.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Και άντε επιθετικά ας πούμε πως γίνεται το θαύμα.
Αμυντικά που φάγαμε τόσους πόντους από Βραζιλία/Νέα Ζηλανδία;
Με προπονητή Σκουρτόπουλο ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά μπορούμε να παίξουμε.
Το έγραψα παραπάνω με τίτλο "ο απόλυτος εφιάλτης".
Είμαι παθός κι έγινα μαθός.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αν συγκρίνουμε τη σημερινή μέρα με την μέρα παραμονής του αγώνα στη Σαιτάμα ποια απο τις 2 ελληνικές ομάδες είχε έχει τη δυνατότητα να κερδίσει τις αντίστοιχες αμερικάνικες .. και εκείνη τότε ήταν ημιτελικός και είχαν Λεμπρόν, Ουέιντ, Άντονι κλ.. Εγώ θα έλεγα αυτή σήμερα είναι πιο εύκολο να κερδίσει απο ότι έκανε η ομάδα μας τότε ... Θέλω να πω ότι αυτό που κάναμε τότε έμοιαζε απίθανο και μετά χάσαμε σχεδόν με κατεβασμένα χέρια στον τελικό από Ισπανία αφού είχαμε αδειάσει ίσως απο την υπερπροσπάθεια με τους Αμερικάνους..

Αν μας βγεί το παιχνίδι από την αρχή και κάνουμε παπάδες τότε θα ανεβεί και η ψυχολογία και μετά όλα είναι πιθανά.. Αυτό ίσως είναι το κλειδί η ψυχολογία το πείσμα και η συγκέντρωση..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οι Τσέχοι κέρδισαν οπότε εμείς για να περάσουμε στην οκτάδα θέλουμε νίκες επί ΗΠΑ και Τσεχιας ή νίκη επί Τσεχίας με 12 πόντους και πάνω.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Κακοποίηση του σπορ στην επίθεση από την Εθνική μας
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η μέχρι σήμερα εικόνα μας δεν με κάνει αισιόδοξο, αλλά πιστέυω ότι ο Αντετοκούνμπο θα κάνει το καλύτερο του ματς, Αν βοηθήσουν λιγο και οι υπόλοιποι σε αμυνα και μακρινα σουτ κάτι γίνεται. Θα πρέπει να ανακατέψει την τράπουλα και ο κοουτς. Ιδωμεν...
Όπως πρόβλεψα. Στην άμυνα πήραμε καλό βαθμό. Στην επίθεση και στο μακρινό σουτ τα σκατώσαμε αν και βγάλαμε πολλά ελεύθερα σουτ
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Ελπίζω και πιστεύω ότι οι Τσέχοι έχουν τη δυνατότητα να νικήσουν τους Βραζιλιάνους. Με ηγέτη Σατοράνσκι, πολύ καλό ψηλό (Μπάλβιν) και άλλους έξι επτά παίχτες οι οποίοι μπορεί να σκοράρουν και διψήφιο νούμερο πόντων πιστεύω ότι μπορεί να νικήσουν τους υπέργηρους Βραζιλιάνους. Έχουν και σοβαρό προπονητή και όχι Σκουρτόπουλο.
Ελπίζω να είχατε διαβάσει, έγκαιρα, τις προβλέψεις μου για τους αγώνες Τουρκία-Τσεχία και Βραζιλία-Τσεχία και να πήγατε ταμείο (αποδόσεις 4,00 για τον πρώτο αγώνα και 3,25 για τον δεύτερο αγώνα).
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Αυτό που συμβαίνει στην Κίνα στο μουντομπάσκετ δεν έχει ξαναγίνει στα παγκόσμια χρονικά του αθλητισμού.
Προπονητής (προφανώς ο Σκουρτόπουλος) απαντώντας σε ερώτηση αν κάποια στιγμή θα χρειαστεί να παίξουμε με τρία γκαρντ δήλωσε ότι:
"Αν μου βρείτε τρία γκαρντ θα τους βάλουμε".
Κατόπιν αυτού αν ήμουν Μάντζαρης ή/και Λαρεντζάκης θα του τράβαγα μερικά μπουκέτα και θα έφευγα από την κίνα αυθημερόν.
Και στη συνέχεια αυτός ο "προπονητής¨μλάει για την αυτοπεποίθηση της ομάδας.
Σημειώνεται (Ι) ότι την επιλογή της 12κάδας την έκανε ο ίδιος προσωπικά.
Σημειώνεται (ΙΙ) ότι ο Λαρεντζάκης σχεδόν μόνος του είχε κερδίσει τη Νίμπουργκ, ομάδα η οποία είναι η βάση της Τσεχίας (μαζί με Σατοράνσκι και Μπλάνβιτ) με την οποία σε λιγότερο από 11 ώρες παίζουμε την πρόκριση.
Σημειώνεται (ΙΙΙ) ότι ο Μάντζαρης είναι σουτέρ.
Έλεος!!!
Και αυτό ανεξαρτήτως αυριανού αποτελέσματος.
Κατόπιν αυτών σηκώνω τα χέρια ψηλά.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκπληξη για μένα η ήττα της Σερβίας και πολύ κακός ο τζορτζεβιτς απέναντι σε έναν απο τους πιο υπερτιμημενους κόουτς της Ευρώπης.

Πάντως δεν αλλάζουν και πολλά και οι δυο ομάδες εκτός απροόπτου θα πάνε στα ημιτελικά. Οι Σέρβοι θα συσπειρωθούν και θα περάσουν εύκολα πιστεύω.

Σε ο,τι αφορά την Εθνική Ελλάδος, βλέπω το +12 δύσκολο. Θα πρέπει να βάλουμε πολλά σουτ και βολές και δεν το έχουμε, γενικά για να καλύψεις τέτοια διαφορά θα πρέπει να έχεις μεγάλο firepower που δεν έχουμε. Παρότι βγάλαμε πολλά ελεύθερα σουτ με τους Αμερικανούς, δε βάζαμε ούτε τις βολές, σε ματς με το άγχος του +12 το βλέπω πολύ δύσκολο. Στην άμυνα, πλην του μοιραίου πια ματς με τη Βραζιλία, μας βάζω καλό βαθμό, αλλά έτσι δεν πας για +12, θ πρέπει να βάλουμε πάνω από 80π και δεν το βλέπω.

Ανυπομονώ για το Γαλλία-Αυστραλία, είναι οι δυο αγαπημένες μου ομάδες στο τουρνουά. Τα λεφτά μου στη Γαλλία, αγαπώ αποτελεσματικοτητα της περιφέρειας τους στην επίθεση και την τροχονομιαση που ρίχνουν στην άμυνα με τις διακοπές ρεύματος. Απολαυστικό και οι ψυχωμενοι και πολύ έμπειροι Αυστραλοί. Ματσαρα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μεγάλο φάουλ η δήλωση. Το μόνο που θα μπορούσα να δεχτώ, λέμε τώρα, είναι να εννοούσε "δεν έχω τρία γκαρντ να ταιριάζουν μαζί για τέτοιο σχήμα".(πχ κάποτε ο Ζοτς είχε Σάρας, Σπαν, ΔΔ και τους χρησιμοποιούσε ταυτόχρονα. Ο διαμαντίδης έπαιζε άνετα στο 3, οπότε βόλευε, τώρα δεν υπάρχει τέτοια λύση προφανώς). Αν εννοούσε αυτό το είπε εντελώς λάθος.

Εγώ δεν τα βάζω τόσο με τον Σκουρτόπουλο πάντως. Ζητάμε από τον άνθρωπο να κάνει παραπάνω από όσα πιθανόν (σίγουρα) μπορεί. Και από τον Κωστάκη τον Παπανικολάου μπορούμε να ζητάμε και να περιμένουμε να πετύχει μερικά τρίποντα αλλά δεν μπορεί. Δεν είναι και έκπληξη ότι δεν τα βάζει. Όπως δεν είναι και έκπληξη ότι ο κόουτς δεν τα πολυκαταφέρνει. Οκ, κάποια βγάζουν μάτι (πχ επιμονή με βαρύ σέντερ με ΗΠΑ που τον πέρναγαν σαν σταματημένο οι αντίπαλοι) αλλά όπως είπα, αναμενόμενο.
Ίσως αν δεν είχε δεχτεί και μερικά "όχι" από παίχτες να είχε λίγο καλύτερες λύσεις στα χέρια του (Κουφός, Ντόρσει, Μπράμος)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αναμένω (ελπίζω δλδ) πάντως αύριο σκυταλοδρομία πάνω στον Σατοράνσκι με Καλάθη, Θανάση, Παπανικολάου και δεν ξέρω γω ποιον άλλο μέχρι να του βγει η γλώσσα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναμένω (ελπίζω δλδ) πάντως αύριο σκυταλοδρομία πάνω στον Σατοράνσκι με Καλάθη, Θανάση, Παπανικολάου και δεν ξέρω γω ποιον άλλο μέχρι να του βγει η γλώσσα!
Κι εγώ πιστεύω πως θα είμαστε καλοί αμυντικά και μέσα και έξω. Μπροστά είναι το θέμα τι κάνουμε, απέναντι σε ομάδα με συνοχή και καλές επιστροφές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.107
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom