Τέλενδος Τέλενδος η ξεχωριστή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο δεύτερος σταθμός της φετινής περιοδίας μας στα Δωδεκάνησα, ήταν η μικρούλα και ελάχιστα γνωστή Τέλενδος.
Αρχή μας εδώ και λίγα χρόνια, είναι όχι μόνο να επισκεπτόμαστε όλα τα νησιά τέτοιου τύπου για λίγες ώρες (όπως κάνουν οι περισσότεροι) αλλά να μένουμε κιόλας, ώστε να μπορούμε να δούμε ότι περισσότερο γίνεται και να γνωρίζουμε ουσιαστικά το τόπο και τους ανθρώπους του.
Δε θα σας κρύψω ότι ένιωσα πολύ άσχημα τις 2 μέρες στο νησί, όταν έβλεπα τόσους τουρίστες που ήταν στο νησί για διακοπές, κυρίως Γάλλοι και Σκανδιναβοί, όταν οι περισσότεροι Έλληνες δε ξέρουν καν που πέφτει.
Σε αρκετούς φίλους που το είπα, δεν είχαν τη παραμικρή ιδέα τι είναι, και με ρωτούσαν τι πάμε να κάνουμε εκεί. Εμείς όμως ήμαστα σίγουροι για την επιλογή μας. Έχουμε άλλωστε την εμπειρία πλέον;)

Ξεκινώντας από τη Λέρο όπου περάσαμε το προηγούμενο βράδυ, σε 35 λεπτά δέναμε στα Πόθια . Η Τέλενδος δεν έχει πρόσβαση παρά μόνο με καΐκια μέσω Καλύμνου:

DSC_6798.JPG DSC_6800.JPG

Πήραμε ένα ταξάκι με κόστος 10€ και σε 15 λεπτά ήμασταν στις Μυρτιές, το λιμανάκι ακριβώς απέναντι από τη Τέλενδο. Εκεί κάθε μισή ώρα αναχωρεί Καΐκι για απέναντι, και είναι διαθέσιμο από το πρωί, μέχρι τις 12 το βράδυ:

DSC_6850.JPG DSC_6862.JPG DSC_6870.JPG

Σε δέκα λεπτά είχαμε πατήσει τη Τέλενδο, και το νησάκι που ουσιαστικά αποτελείται από ένα και μόνο οικισμό μας καλωσόριζε. Η πρώτη εντύπωση άριστη φυσικά, και το κυριότερο ήταν ότι είχαμε νοικιάσει ένα υπέροχο σπιτι ακριβώς στη παραλία, με αιώρα έξω στην αυλή του:
DSC_6899.JPG

Απέναντι θέα η Κάλυμνος, συγκεκριμένα το Μασούρι και οι Μυρτιές:

DSC_6914.JPG

Βγήκαμε τη πρώτη βόλτα για να πιούμε ένα καφεδάκι και να εξερευνήσουμε το νησί πληθυσμού περίπου 90 μόνιμων κατοίκων. Εννοείται βέβαια ότι δεν υπάρχει όχημα (τι να το κάνεις άλλωστε), παρά μόνο ένας όμορφος πεζόδρομος από τη μια άκρη ώς την άλλη. Να αναφέρω επίσης ότι η Τέλενδος αποτελεί ζώνη ειδικής προστασίας από το ευρωπαϊκό οικολογικό δίκτυο για συγκεκριμένα είδη πτηνών.

DSC_6919.JPG DSC_6920.JPG DSC_6942.JPG

Η σύντομη παραλιακή βόλτα στη χώρα ήταν απολαυστική. Αποτελείται κυρίως απο μαγαζιά & ταβέρνες με κοινό τους γνώρισμα τη πολύ ωραία σκιά και την ησυχία. Γενικά μιλάμε για ησυχαστήριο, στο οποίο μπορεί κάποιος να βρεί την απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση.

Γυρνώντας προς τα πίσω κατευθυνθήκαμε για μπάνιο στη μία από τις δύο πολύ γνωστές παραλίες του νησιού, το Χόχλακα. Μου άρεσε πολύ και αυτή η διαδρομή, όπως μου άρεσε και η ταβέρνα με την απίστευτη κληματαριά και τα μαγειρευτά της που πετύχαμε πηγαίνοντας. Η παραλία πολύ όμορφη, βαθιά με βότσαλο και πράσινα νερά:
DSC_6994.JPG DSC_7000.JPG
DSC_7017.JPG


Η ημέρα συνεχίστηκε με φαγητό, ποτό στη τέλεια αυλή μας και συζήτηση.
Αν ρωτάει κανεις τι παίζει από βράδυ, θα σας πω ότι οι μπυρίτσες που ήπιαμε στο "Καφέ Ναυτικός" με τη συνοδεία ρεμπέτικου ήταν ότι το καλύτερο για κλείσιμο!

Την επόμενη μέρα που θα αναχωρούσαμε για Κάλυμνο, αποφασίσαμε να τη περάσουμε όσο περισσότερο γίνεται στη Τέλενδο, άλλωστε είχαμε το περιθώριο. Ήπιαμε το καφέ μας με άνεση, και κατευθυνθήκαμε αντίθετα από τη προηγουμενη μέρα, προς την άλλη γνωστή παραλία του νησιού "Paradise Beach nudist''.

DSC_7122.JPG DSC_7131.JPG DSC_7139.JPG

Ωραία διαδρομή με την απαραίτητη προσοχή στο μονοπατάκι, και πολύ όμορφη η παραλία.
Αλλά...
Οποία υποκρισία!
Από τη μία και καλά ''Naturalists beach'' φύση, απαγορεύονται τα μαγιο και οι φωτογραφίες κτλ, και από την άλλη μια τόσο όμορφη παραλία, στη Τέλενδο, απομονωμένη και ΤΙΓΚΑ στις βρωμοξαπλώστρες. Φυσικά με χρέωση 5 ευρώ. Δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα από κρίμα, και ότι φυσικά και δεν αποδέχτηκα να συμμετάσχω σ' αυτό το τσίρκο. Ας είμαι εγώ ο παράλογος, δε πειράζει.

DSC_7134.JPG


Κάναμε τη βουτιά μας και συνεχίσαμε. Ήπιαμε μερικές τελευταίες μπύρες και αναχωρήσαμε γύρω στις 6 το απόγευμα για Κάλυμνο. Η Τέλενδος μας άφησε με τις καλύτερες των εντυπώσεων, μας βοήθησε να μπούμε στο απόλυτο κλίμα των διακοπών -εκεί που ξεχνάς τα πάντα- και μας έκανε να θέλουμε να τη ξαναδούμε στο μέλλον. Ποίος ξέρει, αν μας βγάλει ο δρόμος...;)

DSC_7236.JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Ξέρεις ότι ως φαν των Αιγαιοπελαγίτικων νησιών και ειδικά των ακριτικών μπήκα ήδη σε πειρασμό.Ας είναι...Μπήκε στη λίστα.:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Ξέρεις ότι ως φαν των Αιγαιοπελαγίτικων νησιών και ειδικά των ακριτικών μπήκα ήδη σε πειρασμό.Ας είναι...Μπήκε στη λίστα.:)
Ήμουν σίγουρος!
Πολύ καλή περίπτωση εκδρομής σε συνδυασμό με Κάλυμνο & Ψέριμο κυριότερα.
Μείνε συντονισμένη ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.082
Ήμουν σίγουρος!
Πολύ καλή περίπτωση εκδρομής σε συνδυασμό με Κάλυμνο & Ψέριμο κυριότερα.
Μείνε συντονισμένη ;)

Κάλυμνο και Ψέριμο έχω πάει (άνετα ξαναπάω βέβαια).Μόνο η Τέλενδος μου έχει ξεφύγει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι εποχες του χρονου βρισκει κανείς καΐκι για εκει;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι εποχες του χρονου βρισκει κανείς καΐκι για εκει;
Αν δε κάνω λάθος όλο το χρόνο, καθώς δεν υπάρχει άλλο μέσο μετακίνησης από και προς το νησί. Ίσως όχι με την ίδια συχνότητα που έχει το καλοκαίρι βέβαια.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν δε κάνω λάθος όλο το χρόνο, καθώς δεν υπάρχει άλλο μέσο μετακίνησης από και προς το νησί. Ίσως όχι με την ίδια συχνότητα που έχει το καλοκαίρι βέβαια.
Πολύ σωστά!! Όλο το χρόνο έχει καραβάκι κ μάλιστα μέχρι πέρυσι λειτουργούσε κ δημοτικό σχολείο. Βέβαια από φέτος που φημολογείται ότι θα κλείσει το σχολείο - μάλλον στα τέλη Οκτωβρίου, οπότε και λήγει η τουριστική σεζόν - ίσως να αραιώσουν και τα δρομολόγια.

Επίσης, ΝΔ της παλαιοχριστιανικής νεκρόπολης κάτω από ένα μικρό φαράγγι, τη Ραφή υπάρχει η παραλία του Πνιγμένου ή Πνιμένου. Η συγκεκριμένη παραλία είναι αμμουδερή και παρουσιάζει ενδιαφέρον και από καταδυτικής άποψης καθότι έχει πολλά φαράγγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom