Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
εγώ θα έρθω πάντως προετοιμασμένος με μιξερακι γαλατακια παγοκυψελεσ και πλαστικά ποτηράκια και άμα τύχει θα διδάξω σε κανένα Κούβανο αυτό που δεν υπάρχει πουθενά στον κοσμο το freddo capuccino
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγώ θα έρθω πάντως προετοιμασμένος με μιξερακι γαλατακια παγοκυψελεσ και πλαστικά ποτηράκια και άμα τύχει θα διδάξω σε κανένα Κούβανο αυτό που δεν υπάρχει πουθενά στον κοσμο το freddo capuccino
Σε μερικά ξενοδοχεία κάνουν freddo cappuccino
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Πλάκα κάνεις ξέρεις εάν στο sevilla κάνουν ? Γιώργο ήθελα να σε ρωτήσω έχω visa χρεωστικη-ανληψεως κάρτα από ,alpha bank θα μπορώ να σηκώνω λεφτά από τα ΑΤΜ εκεί ?
Προτείνεις να έρθω μόνο με μετρητά αν ναι μέχρι πόσα επιτρέπεται να φέρεις στην χώρα ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πλάκα κάνεις ξέρεις εάν στο sevilla κάνουν ? Γιώργο ήθελα να σε ρωτήσω έχω visa χρεωστικη-ανληψεως κάρτα από ,alpha bank θα μπορώ να σηκώνω λεφτά από τα ΑΤΜ εκεί ?
Προτείνεις να έρθω μόνο με μετρητά αν ναι μέχρι πόσα επιτρέπεται να φέρεις στην χώρα ?
Μπορείς να βάλεις μέχρι 5000€. Υποτίθεται πως τα ΑΤΜ πλέον δουλεύουν με όλες τις διεθνείς κάρτες, αλλά δε θα πόνταρα και το δεξί μου χέρι.

Δεν είναι θέμα πολιτικής ξενοδοχείου ο καφές, αλλά θέμα μπάρμαν, σε ποιον θα πέσεις και τι φιλοδωρημα δίνεις. Σε ξενοδοχεια που ειναι συνηθισμενα σε ελληνες , ναι σχεδπν ολοι κανουν και φραπε αμα λαχει. Το Sevilla δεν εχει ελληνικα γκρουπ, οποτε ο μπαρμαν ξερει αν κάνει η όχι. Με το κατάλληλο φιλοδώρημα παντως και μουσακά σου βαζουν μεσα αμα λάχει.
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Επειδή το "πίνουν ό,τι βρίσκουν" δεν με κάλυψε, εγώ θα φέρω μπρίκι και ένα σακκουλάκι Λουμίδη, εύκολα πράγματα! Ούτε μιξεράκια, ούτε σέικερ, ούτε αφρόγαλα, ούτε χρειάζεται να φιλοδωρείς κανέναν! Και μυείς και τον ευγενικό σου οικοδεσπότη στο casa σε ένα νέο είδος καφέ!
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Pel Θα πρέπει να δεις από πριν εαν το casa που θα μείνεις θα έχει κουζίνα η γκαζακι γιατί να μεταφέρεις γκαζακι στο αεροδρομια δεν νομίζω να γινεται
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πιστεύω ότι στα casas όλο και κάποια εστία φωτιάς θα υπάρχει!!! Εκεί που βράζουν τα αυγά που λέει ο Yorgos, θα βράσουν και έναν ελληνικό!
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Έχουν κουζίνα τα casa. Στην Κούβα πίνουν espresso και καπουτσίνο, παντού θα βρείτε. Ήταν παραγωγός χώρα κάποτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τόσο πολλοί είναι οι Έλληνες τουρίστες πια;
Λιγότεροι από 10.000 το χρόνο σε σύνολο 4,5εκ . Αλλά επειδή πάνε όλοι στα ίδια ξενοδοχεία (ουσιαστικά 2 πρακτορεία είναι, εκ των οποίων ένα έχει το 80% της κινησης) και ουρλιάζουν για τους καφέδες, έχει μπαρμεν που το έπιασαν το νόημα Και μην ξεχνάς ότι το φιλοδώρημα του ενός πέσο είναι ήδη πιο υψηλό από το μεροκάματο τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έκτακτο διάγγελμα χθες το βράδυ, ανακοινώθηκε πως δεν υπάρχουν καύσιμα μέχρι την Κυριακή, θα υιοθετηθούν μέτρα της "ειδικής περιόδου". Ετοιμαζόμαστε για περικοπές νερού, ρεύματος, προμηθειών και συγκοινωνιών. Χαμός στα βενζινάδικα με τον κόσμο να έχει πάει με μπιτόνια από τα μεσάνυχτα και να περιμένει με τις ώρες.

Δε θα νοικιαζα αμάξι στην Κούβα για το άμεσο επόμενο χρονικό διάστημα. Τεράστιες πιέσεις από Αμερικανούς σε εταιρείες τάνκερ για να μη μεταφέρουν πετρέλαιο στη χώρα και στην Κούβα για να αποσύρει το μηχανισμό ασφαλείας της από τη Βενεζουέλα και να πάρει μαζί και το Μαδουρο. Η κυβέρνηση ήδη δήλωσε πως "δε θα λυγίσει ", κάλεσε το λαό "Σε ηρωική αντίσταση " κι αν δε χάσει ο Τραμπ του χρόνου έχουμε μπλέξει πάρα μα πάρα πολύ άσχημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom