Basketball

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Για την εθνική μας τα έχω γράψει πολλάκις. Να μην γίνομαι κουραστικός. Τον Σκουρτόπουλο, δυστυχώς, τον έχω φάει στη μάπα. Προ 4ετίας μόνο ως χοντρό ανέκδοτο θα θεωρούσα ότι ο Σκουρτόπουλος θα είναι προπονητής της Εθνικής Ελλάδας με ρόστερ Καλάθη και Αντετοκούμπο, ο οποίος θα είχε αναδειχθεί MVP του NBA.
Για να αφήσω το παρελθόν που μας πληγώνει, σκέφτομαι το σημερινό ανέκδοτο:

"Στην αρχή τον έκοψε από τη 12άδα
αλλά τραυματίστηκε ο Σλούκας
και τον ξανακάλεσε
κι αυτός ξαναγύρισε
και μετά ο Σλούκας έγινε καλά
κι είπε τελικά να τον κρατήσει
αλλά μετά είπε πως δεν έχει γκαρντ
κι αφού δεν έχει
δεν τον έβαλε να παίξει"...!!!!!!!!!!

Είναι αξιοθαύμαστη η αυτοκυριαρχία του Μάντζαρη. Εγώ θα του τράβαγα μερικά μπουκέτα και θα έφευγα χθες από την Κίνα. Ακριβώς μετά την τομερή δήλωση Σκουρτόπουλου "αν μου βρείτε τρία γκαρντ θα τους βάλουμε"
Η κλήση του Μαντζαρη είχε να κάνει με τον τραυματισμό του Αθηναίου που ήταν η σκέψη του για την 12αδα. Από το να πάρει τον Κονιαρη, που περνάει οριακά το κέντρο αν το πίσω εγώ, προτίμησε τον Μαντζαρη.
Μαντζαρης παίκτης δεν υπάρχει. Ακόμα και στα καλύτερα του απλά κουβαλουσε τη μπάλα και μετά την έδινε στον σπανουλη. Τώρα που γέλασε ο Σπαν φάνηκε το πρόβλημα της έλλειψης ικανοτήτων του Μαντζαρη στη δημιουργία.
Σαφώς και συμφωνώ με την δήλωση του Σκουρτοπουλο για μη ύπαρξη τριών γκαρντ. Φυσικά ο άνθρωπος εννοούσε οχι ως φυσική παρουσία αλλά ικανότητες. Δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πες μας ποτέ έπαιζε ο όσφπ στο καλά χρόνια με σπανουλη Μαντζαρη και Σλουκα. Ποτέ.
Σιγά σιγά καταλαβαίνει ο απλός φιλάθλος κόσμος τη τρομακτική τριάδα γκαρντ που είχε η εθνική. Παίκτες τρομερου επιπέδου και αρκετά διαφορετικοί για να ταιριάζουν μεταξύ τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos Σπόντα ήταν για τον γερο-Ρικ που δεν του άρεσε ο Θανάσης, το δικό μας το παιδί!! Φαίνεται έχει ρίξει πολύ δουλειά ο Θανάσης τον τελευταίο καιρό, πολύ βελτιωμένος. Για personal trainer φαντάζομαι λες για Μιχάλη Καλαβρό, εξαιρετικός προπονητής, όλοι λένε τα καλύτερα. Σε όλους τους παίκτες ο Καλαβρός δουλεύει με τη μηχανή με το δίχτυ που σου επιστρέφει την μπάλα, βοηθάει αρκετά στο να φτιάξεις καμπύλη και να δώσεις ύψος στο σουτ.

Για ΝΒΑ, Bucks κλπ θα τα πούμε αφού τελειώσει το παγκόσμιο. Η offseason ήταν απίστευτη πάντως!

Ανυπομονώ για Αυστραλία-Ισπανία και Αυστραλία τελικό. Και έπαιξα από τώρα το Αυστραλία-Τσεχία Over, στυλ παιχνιδιού δεν πρόκειται να αλλάξει καμία από τις δύο.
Ναι σωστά, ο ένας ειναι ο Καλαβρος κι ο άλλος ένας Σλοβενος. Ένα ψηλό πουλάκι μου είπε ότι κάποιοι ενοχλήθηκαν που πάει ο Καλαβρος στο ΟΑΚΑ, μην τυχόν και κατασκοπεύει δεν ξέρω κι εγώ τι... Χαζομάρες.

Ωραίο Μουντομπάσκετ, παρά τις απουσίες. Κρίμα που στους Ολυμπιακούς Αγώνες έχει μόνο 12 ομάδες, αλλά η ΔΟΕ θέλει μικρότερο αριθμό αθλητών, μάλλον για λόγους κόστους.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.750
Μαντζαρης παίκτης δεν υπάρχει.
Σαφώς και συμφωνώ με την δήλωση του Σκουρτοπουλο για μη ύπαρξη τριών γκαρντ.
Μάλιστα παίκτης (Μάντζαρης) που αγωνίζεται χρόνια στην ευρωλίγκα δεν υπάρχει. Ο Πρίφτης φαίνεται ότι είναι βλάκας που τον πήρε στην Ούνιξ.
Ούτε ο Λαρεντζάκης υπάρχει, αν και ήταν ο βασικός μοχλός ανατροπής του αποτελέσματος και ανατροπής της ΑΕΚ απέναντι στη Νίμπουργκ.
Και προφανώς δεν υπάρχουν Γκίκας, Κατσίβελης, Μποχωρίδης κλπ.
Δεν υπάρχει τρίτος γκαρντ στην Ελλάδα. Γιατί αν υπήρχε δεν θα έπαιρνε τους ανύπαρκτους (πάντα κατά Σκουρτόπουλο, Μάντζαρη και Λαρεντζάκη και θα έπαιρνε κάποιους υπαρκτούς).
Ο τύπος που μόλις ήρθε στην ομάδα μας αντικατέστησε τον καλύτερο ξένο (Κόμπινς) με έναν ανύπαρκτο (Ρέινς) επειδή τον ήξερε από τον Κεραυνό Στροβόλου(!!!) καθώς και ότι αντικατέστησε το ένα της ομάδας με τον υιό Στόκτον που με το μπάσκετ συνδεόταν μόνο με το όνομα του πατέρα του, δεν έχει καμία δικαιολογία.
Είναι ο απόλυτα άχρηστος προπονητής.
Η μόνη ικανότητά του είναι να υποβιβάζει ομάδες.
Καμία διαχείριση στο ματς - αυτά τα έχω παρακολουθήσει από κοντά.
Μην τα θυμάμαι πάω να πιω καμιά μπύρα να συνέλθω.

Και για να μη γράφω μόνο δυσάρεστα πράγματα, θυμίζω ότι μου έχουν βγει όλα τα πονταρίσματα στο μουντομπάσκετ.
Η Τσεχία με Τουρκία και Βραζιλία. Η πρόκριση της Τσεχίας σήμερα (ελέω Σκουρτόπουλου - ξεκίνησε με Παπαπέτρου χρησιμοποίησε 4 παίχτες το πρώτο δεκάλεπτο συνέχεια και μετά ξέχασε κάποιους εξ αυτών. Κάποιους δεν χρησιμοποίησε ούτε δευτερόλεπτο).
Επίσης η νίκη της Αυστραλίας επί της Γαλλίας. Θυμίζω τι έγραψα χθες τη νύχτα.
"Στο Αυστραλία-Γαλλία ποντάρω υπέρ της Αυστραλίας."
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μάλιστα παίκτης (Μάντζαρης) που αγωνίζεται χρόνια στην ευρωλίγκα δεν υπάρχει. Ο Πρίφτης φαίνεται ότι είναι βλάκας που τον πήρε στην Ούνιξ.
Ούτε ο Λαρεντζάκης υπάρχει, αν και ήταν ο βασικός μοχλός ανατροπής του αποτελέσματος και ανατροπής της ΑΕΚ απέναντι στη Νίμπουργκ.
Και προφανώς δεν υπάρχουν Γκίκας, Κατσίβελης, Μποχωρίδης κλπ.
Δεν υπάρχει τρίτος γκαρντ στην Ελλάδα. Γιατί αν υπήρχε δεν θα έπαιρνε τους ανύπαρκτους (πάντα κατά Σκουρτόπουλο, Μάντζαρη και Λαρεντζάκη και θα έπαιρνε κάποιους υπαρκτούς).
Το γεγονός ότι αγωνίζεται στην ευρωλίγκα δεν σημαίνει ότι καθιστά το ροστερ μας καλό. Είναι ένας απλός ρολιστας της σειράς. Σίγουρα καλύτερος από Κονιαρη. Τώρα για τα γκαρντ που αναφέρετε μου φαίνεται τέρμα αστείο. Με κατσιβελη, Γκικα και Μποχωριδη να χτυπήσεις μετάλλιο σε μουντομπάσκετ; Ο Μποχωριδης πήγε στον παο και δεν μπορούσε να περάσει το κέντρο στην πίεση των αντιπάλων. Θα παίξεις με Γκικα 1.80 σαν τρίτο γκαρντ; Ο Λαρεντζακης σωστά το θεσατε κέρδισε την Νιμπουργκ. Μέχρι εκεί καλός είναι.
Η εθνική έπαιζε με τρία γκαρντ όταν είχε Παπαλουκά, Διαμαντιδη, Σπανουλη και Ζήση στα καλά του. Τα γκαρντ που αναφέρετε είναι αστεία μεγέθη.
Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι είναι μετριότατος προπονητής. Του καταλογιζω περισσότερο αυτή τη μανία με τα ψηλά σχήματα. Τα ίδια βλέπω να κάνει και ο Τζορτζεβιτς.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Επειδή γράφετε όλοι μεγάλα κείμενα βλέπω... Παίδες υλικό είχαμε αλλά δεν είχαμε προπονητη, δεν είναι δυνατόν να έχεις αυτή την ομάδα με αυτούς τους παίχτες κ να μην πας τουλάχιστον 8αδα... Τουλάχιστον!! Ποια Βραζιλία κ ποια Τσεχία τώρα... Κρίμα απλά
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Από τον προπονητή δεν περιμέναμε κάτι παραπάνω. Να θυμίσω εξάλλου πως λόγω των παραθύρων δεν γινόταν να έρθει πχ ο Ιτουδης που του είχε γίνει και πρόταση. Με ποιον άλλο προπονητή θα ήμασταν ευχαριστημένοι?
Πάντως μεγαλύτερο παράπονο έχω από κάποιους παίκτες παρά από τον Σκουρτοπουλο. Δεν φταίει αυτός όταν είμαστε άθλιοι στις βολές και οι αντίπαλοί μας στο 95%.Ο Σλουκας δεν έβαλε δύο σημαντικά καλάθια δεν έβγαλε δύο καίριες ασίστ. Ο Πριντεζης συνέχεια άστοχος, το ίδιο και ο Παπανικολάου, ο Καλαθης έπαιξε ένα ματς και αυτό με τον λάθος τρόπο για Καλαθη
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.750
Ο Λαρεντζακης σωστά το θεσατε κέρδισε την Νιμπουργκ.
Μα με τη Νίμπουργκ παίζαμε την πρόκριση. Με την προσθήκη Σατοράνσκι και Μπάλβιν και ενός δύο ακόμα. Δεν υποτιμώ την Τσεχία, άλλωστε είχα ποντάρει σ' αυτήν και με την Τουρκία και με τη Βραζιλία και για πρόκριση με Ελλάδα. Αύριο βέβαια θα χάσει. Ατύχησε, βρίσκει στο δρόμο της την Αυστραλία.

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Δεν μπορεί να είσαι προπονητής και να απαξιώνεις με τέτοιο τρόπο τους παίκτες σου (που εσύ επέλεξες) πριν από τον κρίσιμο αγώνα πρόκρισης. Και αυτό για να καλυφθείς. Είναι έξω από οποιαδήποτε έννοια κοινής λογικής (ούτε ψυχολογίας, ούτε προπονητικής).

Συγγνώμη για την επιμονή μου, αλλά τα είχα περάσει προ 4ετίας με αυτόν τον προπονητή. Για να καλυφθεί έριχνε ευθύνες στο ρόστερ. Ο κόσμος τον κυνηγούσε κι αυτός ατάραχος.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.467
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Με τα ηλίθια παράθυρα της FIBA να κόβουν όσους προπονητες έχουν φιλοδοξίες Euroleague κ με τις αμοιβές που προσφέρει η Ομοσπονδία μην περιμένετε κάτι καλύτερο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο κυρ-σάσα, η πιο αποτυχημένη εμπνευση του γκρεμλιν τα τελευταία χρόνια, μαλλον θα παρει πόδι. Επιεικώς απαράδεκτη εικονα και βασει του υλικού της το αποτέλεσμα είναι τεράστια αποτυχία.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ο κυρ-σάσα, η πιο αποτυχημένη εμπνευση του γκρεμλιν τα τελευταία χρόνια, μαλλον θα παρει πόδι. Επιεικώς απαράδεκτη εικονα και βασει του υλικού της το αποτέλεσμα είναι τεράστια αποτυχία.
Ο Τζόρτζεβιτς έχει πάρει πολλές ευκαιρίες σε καλά πρότζεκτ και έχει αποδείξει ότι είναι ένας μετριότατος κόουτς που έχει μείνει 25 χρόνια πίσω. Έγραψα σε προηγούμενο σχόλιο για τον Σκουρτόπουλο λέγοντας ότι έχουν πολλά κοινά. Μα είναι δυνατόν να κατεβάζεις ρόστερ με 4 σέντερ-δεινόσαυρους; Μα να παίζεις δίδυμο ψηλών Γιόκιτς - Ραντούλιτσα; Μόνο αυτός και ο Σκουρτόπουλος. Βέβαια υποψιάζομαι ότι με Ραντούλιτσα είτε έχουν μια ιδιαίτερα παθιασμένη σχέση, είτε κοινό μάνατζερ. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η μανία σε αυτόν τον πρώην παίκτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom