Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Brasov-Bran-Sinaia θα καμοκάν μονοήμερη
Αν μπορείτε να διανυκτερεύσετε στο Μπρασόβ, θα ήταν καλύτερα. Να δείτε και το Μπρασόβ την άλλη μέρα πριν γυρίσετε Βουκουρέστι (αν έχω καταλάβει σωστά τι θέλετε να κάνετε)
 

Στέλα

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
καλησπερα κι εγω νοεμβρη εχω κλεισει για ρουμανια και λεμε να κανουμε το ιδιο ταξιδι σαν μονοημερη.απο φιλο μου που μενει ρουμανια πανω απο 16 χρονια μου ειπε οτι ολα τα αυτοκινητα εκει(αν νοικιασεις και δεν εισαι με το δικο σου) απο 15/9 εχουν υποχρεωση απο το νομο να φορανε χιονολαστιχα μιας και δεν χρησημοποιουν αλυσιδες εκει.οποτε μην σε ανησυχει αυτο.επισης να περιμενεις κρυο αλλα χιονι μονο στη σιναια μαλλον επειδη εχει και κοντα το χιονοδρομικο.βεβαια καλου κακου κοιτα και το μετεο μερικες μερες νωριτερα γιατι ο καιρος γενικα τα εχει παιξει τα τελευται χρονια!!αληθεια σε ποιο ξενοδοχειο εκλεισες??
καλησπερα κι εγω νοεμβρη εχω κλεισει για ρουμανια και λεμε να κανουμε το ιδιο ταξιδι σαν μονοημερη.απο φιλο μου που μενει ρουμανια πανω απο 16 χρονια μου ειπε οτι ολα τα αυτοκινητα εκει(αν νοικιασεις και δεν εισαι με το δικο σου) απο 15/9 εχουν υποχρεωση απο το νομο να φορανε χιονολαστιχα μιας και δεν χρησημοποιουν αλυσιδες εκει.οποτε μην σε ανησυχει αυτο.επισης να περιμενεις κρυο αλλα χιονι μονο στη σιναια μαλλον επειδη εχει και κοντα το χιονοδρομικο.βεβαια καλου κακου κοιτα και το μετεο μερικες μερες νωριτερα γιατι ο καιρος γενικα τα εχει παιξει τα τελευται χρονια!!αληθεια σε ποιο ξενοδοχειο εκλεισες??
Δεν εχω κλεισει ακομη! Στο μπρασοβ και στο σιμπιου που θα κανουμε απο μια διανυκτερευση θα μεινουμε στο μπρασοβ στο drachenhaus και στο σιμπιου στο the council απο κει και μετα στο βουκουρεστι σε airbnb λεμε καπου στην παλια πολη!
 

strumf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα σκοπεύω να ταξιδέψω ρουμανια σε 2 ημέρες.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι καιρό θα συνσντησω; όσον αφορά την ενδυμασία ;
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλημερα!!! θελουμε να παμε μπραν -μπρασοβ - σιναια το λεμε σαν μονοημερη.αν τελικα δεν βρω να νοικιασω αμαξι υπαρχει συγκοινωνια απο βουκουρεστι που να πηγαινει σε καποιο απο αυτα???????????????
 
Last edited by a moderator:

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Για μονοημερη τα μερη που σκεφτεσε μονοημερο θα ειναι ταλαιπωρια, ενω με συγκοινωνια απλα ισως αδυνατον. Φροντισε λοιπον μια διανυκτερευση και να εισαι σιγουρη δεν θα το μετανοιωσεις.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλημερα!!! θελουμε να παμε μπραν -μπρασοβ - σιναια το λεμε σαν μονοημερη.αν τελικα δεν βρω να νοικιασω αμαξι υπαρχει συγκοινωνια απο βουκουρεστι που να πηγαινει σε καποιο απο αυτα???????????????
Η ερώτησή σου για ξενοδοχείο και η απάντηση του @danev πήγε στο θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Διαμονή-στο-Βουκουρέστι.60327/
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
σημεραλοιπο μου εφεραν ρουμανικα χρηματα (εχω φιλο που μενει εκει μονιμα και ερχεται εδω καθε 15 μερες).εδωσα 200 ευρω μου εδωσε 950 λεου.θα φτασουν για 3μερες λογικα??(2 ατομα θα ειμαστε)εντωμεταξυ ειναι σαν πλαστικα αυτα τα χαρτονομισματα!!και εχουν διαφανο υδατογραφημα!!
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Χαιρετώ την παρέα. Σκεφτόμαστε να πάμε ένα τετραήμερο Βουκουρέστι περί τα μέσα Δεκέμβρη. Τι καιρό λέτε θα βρούμε εκεί; Η εκτίμηση για τον καιρό από το accuweather λέει ότι θα είναι ''φυσιολογικός'' αλλά μία γνωστή μου μού είπε ότι στη Ρουμανία πέρσι τέτοια εποχή είχε -5 με -10, θερμοκρασίες δηλαδή που δεν περιμένω να έχει η χώρα. Με απασχολεί γιατί δεν είμαστε καλά εξοπλισμένοι για μεγάλα κρύα.

Θα μπορέσουμε να διασχίσουμε τον transfagarasan ή θα έχει χιόνια; Ξέρετε αν υπάρχουν van που κάνουν τη διαδρομή ή θα πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Χαιρετώ την παρέα. Σκεφτόμαστε να πάμε ένα τετραήμερο Βουκουρέστι περί τα μέσα Δεκέμβρη. Τι καιρό λέτε θα βρούμε εκεί; Η εκτίμηση για τον καιρό από το accuweather λέει ότι θα είναι ''φυσιολογικός'' αλλά μία γνωστή μου μού είπε ότι στη Ρουμανία πέρσι τέτοια εποχή είχε -5 με -10, θερμοκρασίες δηλαδή που δεν περιμένω να έχει η χώρα. Με απασχολεί γιατί δεν είμαστε καλά εξοπλισμένοι για μεγάλα κρύα.

Θα μπορέσουμε να διασχίσουμε τον transfagarasan ή θα έχει χιόνια; Ξέρετε αν υπάρχουν van που κάνουν τη διαδρομή ή θα πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
-1 ειχα συναντησει τον δεκεμβρη του 2017 αρα ειναι απολυτα φυσιολογικες θερμοκρασιες για τη χωρα!μη αγχωνεσε για τον εξοπλισμο κατα του κρυου,μ ενα ισοθερμικο κολαν και μπλουζακι κατω απο τα ρουχα σας και ενα καλο χοντρο μπουφαν θα στε υπερκαλυμμενοι!
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
-1 ειχα συναντησει τον δεκεμβρη του 2017 αρα ειναι απολυτα φυσιολογικες θερμοκρασιες για τη χωρα!μη αγχωνεσε για τον εξοπλισμο κατα του κρυου,μ ενα ισοθερμικο κολαν και μπλουζακι κατω απο τα ρουχα σας και ενα καλο χοντρο μπουφαν θα στε υπερκαλυμμενοι!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είχες βγει παραέξω από το Βουκουρέστι; Θυμάσαι αν είχε χιόνια; Στα υπέροχα λουτρά είχες πάει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom