Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οδικώς από Λίμα. Τις γραμμές νασκα μπορείτε να τις δείτε πετώντας κι από την ικα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ Γιώργο. Δε μας πειράζει το τρέξιμο, έχουμε μάθει σ'αυτό στα ταξίδια μας, όσο το να βολεύει κάποια εσωτερική πτήση σε παρακείμενο αεροδρόμιο. Η λογική είναι οτι με το που κατεβαίνουμε στη χώρα φεύγουμε αμέσως. Ψάχνω τώρα για τις περιοχές που λες, ποιο αεροδρόμιο βολεύει αλήθεια;
Η μετάβαση απο το ένα μέρος στο άλλο με αεροπλάνο δεν σημαίνει οτι θα σου εξοικονομήσει χρόνο απαραίτητα. Αν μεταβείς κάπου με βραδινό λεωφορείο, θα κάνεις περισσότερο οικονομία, γιατί τα λεωφορεία είναι πιο φθηνά, αλλά θα έχεις και μία διανυκτέρευση λιγότερη σε κατάλυμα. Θα έχεις όμως παραπάνω κούραση, χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας, γιατί υπάρχουν πολλοί που κοιμούνται σαν πουλάκια σε αυτές τις διαδρομές :)
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Είμαι έτσι κι αλλιώς γλυκατζής δεν θα ειναι πρόβλημα για μενα να κουβαλάω σοκολάτες, άντε και μπάρες μαζί μου
Ωραίο το πρόγραμμα σου πραγματικά, είδες πολλά σε αυτες τις μέρες, παίρνω δύναμη και πιστεύω να προλάβω κ εγώ να δω όσα έχω προγραμματίσει, αρκεί να συνεργαστεί όλο το υπόλοιπο σύμπαν μαζί μου!
Καλή συνέχεια
Άρτι αφιχθείς από Περού, μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ! Μείναμε 5 ημέρες/νύχτες στην ιερή κοιλάδα και το πρόγραμμα ειχε ως εξής:
1η ημέρα -> Κούσκο
2η ημέρα-> salineras, moray, Κούσκο (sacsayuaman, qorikancha, κτλ)
3η ημέρα-> pisac, ollantayambo, τελευταίο τραίνο για Aguas Calientes
4η ημέρα-> Machu picchu, επιστροφή Κούσκο
5η ημέρα-> hiking στη λίμνη Humantay και το βράδυ Κούσκο.

Σε μία ημέρα πολύ άνετα βγαίνει αλυκές + moray + ollantayambο και να πάρεις το τελευταίο τραίνο από εκεί για aguas calientes.
Ωστόσο έχε υπόψιν σου ότι η πρώτη ημέρα στο Κούσκο μπορεί να πάει και χαμένη !!! Εμείς λόγω του υψομέτρου και παρά το ότι φτάσαμε με λεωφορείο από Κούσκο (επομένως ανεβήκαμε πολύ αργά) και παρά το ότι είμασταν όλοι fit και αρκετά νέοι (!!) την πρώτη ημέρα βγήκαμε off με το λαχάνιασμα και τη δυσφορία....θα συνιστούσα ευλαβική προσοχή στις οδηγίες για το υψόμετρο. Ποτέ δεν ξέρεις πότε και ποιόν θα επηρεάσει...
Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
...γιατί υπάρχουν πολλοί που κοιμούνται σαν πουλάκια σε αυτές τις διαδρομές :)
Σίγουρα όχι κάτι τύποι σαν εμένα που είναι κοντά στα 2 μέτρα και δε μπορούν να βολευτούν πουθενα...:haha::haha:
Πέρα απ΄ τη πλάκα, δεδομένης της πίεσης του χρόνου πρέπει να το τσεκάρω καλά, να μου βγουν όλα με εσωτερικές για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες. Γι αυτό το λόγο μπήκε στο κάδρο και η Αρεκίπα... Δε ξερω αν αξίζει το κόπο όμως ή όχι, ή αν μπορώ να βρώ κάτι άλλο...

Άρτι αφιχθείς από Περού, μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ! Μείναμε 5 ημέρες/νύχτες στην ιερή κοιλάδα και το πρόγραμμα ειχε ως εξής...
Ωραίο πρόγραμμα φίλε @anlazar , πλησιάζει σ'αυτό που θέλουμε ουσιαστικά για τις 5 μέρες.

Ωστόσο έχε υπόψιν σου ότι η πρώτη ημέρα στο Κούσκο μπορεί να πάει και χαμένη !!! Εμείς λόγω του υψομέτρου...
Και αυτός είναι παράγοντας που με προβληματίζει, έχοντας ιστορικό μάλιστα βροχικού άσθματος. Θα το ψάξω και φαρμακευτικά. Θα επανέλθω με ερωτήσεις, σ'ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Όντως αξίζει να πιεστείς χρονικά, το μόνο που εγώ θα πρότεινα είναι στη Νάσκα να μην μείνεις ή το πολύ ένα βράδυ. Ίκα και πέριξ μου άρεσαν περισσότερο. Η χώρα είναι τεράστια όποτε δες αποστάσεις κλπ. Το βραδυνό λεωφορείο δεν είναι τόσο δύσκολο, πιστεύω χωράς! Έχει και ωραίες μπύρες να ξες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όντως αξίζει να πιεστείς χρονικά, το μόνο που εγώ θα πρότεινα είναι στη Νάσκα να μην μείνεις ή το πολύ ένα βράδυ. Ίκα και πέριξ μου άρεσαν περισσότερο. Η χώρα είναι τεράστια όποτε δες αποστάσεις κλπ. Το βραδυνό λεωφορείο δεν είναι τόσο δύσκολο, πιστεύω χωράς! Έχει και ωραίες μπύρες να ξες!
Τη καλή πληροφορία (μπύρες) τη κρατάς για το τέλος όμως...:haha:
Δε ξέρω, οι μετακινήσεις είναι ένα θέμα που προβληματίζει. Κι εγώ έχω δει για Ica, το θέμα είναι πως φτάνεις εκεί εύκολα. Ποιος έχει το κουράγιο μετά από 20φεύγα ώρες πτήση και αναμονή, να μπει κατευθείαν και σε λεωφορείο. Είναι λίγο σκότωμα... Και δε παίρνει να κάψουμε μέρα για ξεκούραση, είναι πολύ περιορισμένες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τη καλή πληροφορία (μπύρες) τη κρατάς για το τέλος όμως...:haha:
Δε ξέρω, οι μετακινήσεις είναι ένα θέμα που προβληματίζει. Κι εγώ έχω δει για Ica, το θέμα είναι πως φτάνεις εκεί εύκολα. Ποιος έχει το κουράγιο μετά από 20φεύγα ώρες πτήση και αναμονή, να μπει κατευθείαν και σε λεωφορείο. Είναι λίγο σκότωμα... Και δε παίρνει να κάψουμε μέρα για ξεκούραση, είναι πολύ περιορισμένες!
Ε καθίστε κι ένα βράδυ Λίμα. Τόσα μουσεία και φαγηταρες έχει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σίγουρα όχι κάτι τύποι σαν εμένα που είναι κοντά στα 2 μέτρα και δε μπορούν να βολευτούν πουθενα...:haha::haha:
Πέρα απ΄ τη πλάκα, δεδομένης της πίεσης του χρόνου πρέπει να το τσεκάρω καλά, να μου βγουν όλα με εσωτερικές για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες. Γι αυτό το λόγο μπήκε στο κάδρο και η Αρεκίπα... Δε ξερω αν αξίζει το κόπο όμως ή όχι, ή αν μπορώ να βρώ κάτι άλλο...
Έχεις πει οτι εχεις αφιερώσει συγκεκριμένες μέρες στη Λίμα. Και αν καταλαβαίνω σωστά, αυτές οι μέρες δεν είναι στην αρχή, αφού λές οτι είναι σκότωμα να πάρεις λεωφορείο μόλις φτάσεις. Πότε τις έχεις υπολογίσει; Επίσης, ποια εποχή θα πάς αν επιτρέπεται;
Ο λόγος που διάλεξες την Αρεκίπα ποιος είναι; Επειδή έχει αεροδρόμιο και μπορείς να μεταβείς αεροπορικώς; Για να πω την αλήθεια αυτό κατάλαβα απο τα λεγόμενα σου.
Τι θα σου άρεσε να δείς και να κάνεις περισσότερο; Φύση, αρχαία, να κάνεις πεζοπορίες, μουσεία; φαγητό, τι; Είναι πολύ σημαντικό αυτό, για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει σύμφωνα με τα δικά σου γούστα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχεις πει οτι εχεις αφιερώσει συγκεκριμένες μέρες στη Λίμα. Και αν καταλαβαίνω σωστά...!
Καλημέρα, και ευχαριστώ για την απάνηση.
Οι μέρες στη Λίμα μπαίνουν στο τέλος της εκδρομής. Μιας και είναι περιορισμένες, προσπαθούμε να αποφύγουμε το χάσιμο χρόνου στο λεωφορείο, γι αυτό διαλέξαμε να πάμε με εσωτερικές. Η εποχή θα είναι ο Μάρτιος του '20.
Διάλεξα την Αρεκίπα ακριβώς γιατί έχει αεροδρόμιο, στο οποίο μπορείς να φτάσεις απο Λίμα, και να φύγεις προς Κούσκο, σωστά κατάλαβες. Προέκυψε επίσης το ίδιο σενάριο και με πτήση προς τη Juliaca.
Ξέρουμε ότι το Κούσκο και τα πέριξ είναι τα highlights της εκδρομής, απλά θέλουμε να βάλουμε και κάτι ακόμα, να δούμε δηλαδή τις 2 πρώτες μερες και ένα επιπλέον μέρος.
Πολυ θα ήθελα να βάλω τις δραστηριότητες που αναφέρεις αλλά ξέρω ότι δε γίνεται, ειδικά πεζοπορία κτλ.
Οπότε συνοψίζουμε στα εξής δύο, Αρεκίπα ή Juliaca (στην οποία δε ξέρω αν έχει κάτι, προφανώς κατευθύνεσαι στο Πουνο σωστα? )
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ υποδεέστερη η Αρεκιπα είτε από τα βόρεια της Λίμα, είτε από νασκα, ικα, ουακατσινα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ υποδεέστερη η Αρεκιπα είτε από τα βόρεια της Λίμα, είτε από νασκα, ικα, ουακατσινα
Σίγουρα Γιώργο, από προχθές που το ψάχνω το έχω καταλάβει. Ωστόσο τα βλέπω για την επόμενη επίσκεψη (να είμαστε καλά να έχουμε φθηνά αεροπορικά πάνω απ΄όλα :haha:)

Για Juliaca τι άποψη έχεις; Βασικά μένεις εκεί ή πας Puno και κάνεις ημερήσια στη λίμνη;
Ή έχει κάτι άλλο κοντά που αξίζει περισσότερο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σίγουρα Γιώργο, από προχθές που το ψάχνω το έχω καταλάβει. Ωστόσο τα βλέπω για την επόμενη επίσκεψη (να είμαστε καλά να έχουμε φθηνά αεροπορικά πάνω απ΄όλα :haha:)

Για Juliaca τι άποψη έχεις; Βασικά μένεις εκεί ή πας Puno και κάνεις ημερήσια στη λίμνη;
Ή έχει κάτι άλλο κοντά που αξίζει περισσότερο;
Η χουλιακα παίζει να είναι η πιο άσχημη πόλη της λατινικής Αμερικής. Μεγάλο χάσιμο χρόνου το πουνο για μένα, με αεροπλάνα κλπ. Νασκα και πάλι νασκα, με ένα τρανσφερακι από Λίμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom