Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Τον Νοέμβριο θα είμαστε για 5 βράδια στην Πράγα. Αξίζει να νοικιάσουμε αμάξι για μια μέρα και να πάμε κάποια ημερήσια εκδρομή σε κάποια από τα μέρη που λέτε ποιο πάνω όπως π.χ Τσέσκι Κρούμλοβ? Μας βγαίνει 39,83 € με full ασφάλεια.
Αν εννοείς από θέμα χρόνου ΝΑΙ!!! Μπορείς άνετα να αφιερώσεις μια μέρα σε κάποια εκδρομή. Αν εννοείς απο ομορφιά εμένα το Καρλοβυ βάρυ μου άρεσε πολύ!!! Αν πάλι εννοείς από θέμα κόστους νομίζω 40 ευρώ ειναι μικρό ποσό για 2 άτομα!! Οπότε ναι να πάτε!!
 
Last edited by a moderator:

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τσέσκυ Κρουμλόβ δεν το χάνετε με τίποτα! Κάρλοβυ Βάρυ καλό αλλά και να μην πήγαινα δεν θα με ένοιαζε και πολύ..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν εννοείς από θέμα χρόνου ΝΑΙ!!! Μπορείς άνετα να αφιερώσεις μια μέρα σε κάποια εκδρομή. Αν εννοείς απο ομορφιά εμένα το Καρλοβυ βάρυ μου άρεσε πολύ!!! Αν πάλι εννοείς από θέμα κόστους νομίζω 40 ευρώ ειναι μικρό ποσό για 2 άτομα!! Οπότε ναι να πάτε!!
Τσέσκυ Κρουμλόβ δεν το χάνετε με τίποτα! Κάρλοβυ Βάρυ καλό αλλά και να μην πήγαινα δεν θα με ένοιαζε και πολύ..
Οπότε έχουμε και λέμε! Την 1 μέρα από τα 5 βράδια που θα έχουμε, νοικιάζουμε αυτοκίνητο με οικονομικό κόστος από τι έχω ήδη δει (€23.98) και πηγαίνουμε στο Τσέσκυ Κρουμλόβ με χρόνο διαδρομής 2:30 ώρες με βάση το Google Maps!

Μιας και θα έχουμε το αυτοκίνητο μας παίρνει να δούμε και τίποτα άλλο η επειδη νυχτώνει αργά καλύτερα να εστιάσουμε μόνο εκεί;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Προσωπικά δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο στην Πράγα, δεδομένου ότι οι συγκοινωνίες είναι τόσο καλές με τρένα,λεωφορεία κλπ. που μπορείς να χαλαρώσεις και να κάνεις ένα σωρό ημερήσιες άνετα και ξεκούραστα αντί να οδηγείς.Το Τσεσκυ Κρουμλοβ είναι απλώς κουκλίστικο. Είχα πάει με τρένο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Προσωπικά δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο στην Πράγα, δεδομένου ότι οι συγκοινωνίες είναι τόσο καλές με τρένα,λεωφορεία κλπ. που μπορείς να χαλαρώσεις και να κάνεις ένα σωρό ημερήσιες άνετα και ξεκούραστα αντί να οδηγείς.Το Τσεσκυ Κρουμλοβ είναι απλώς κουκλίστικο. Είχα πάει με τρένο.
να κανω και μια σχετικη ερωτηση ακομα.. θα κλεισω στις 9 του Δεκεμβρη λεωφορειο απο Βιεννη-Πραγα.. υπαρχει περιπτωση να εχει χιονια και να μην μπορει να γινει η διαδρομη με το λεωφορειο??
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Από Πράγα για Český Krumlov με λεωφορείο με την RegioJet μου λέει ότι θα το πάρουμε από Na Knížecí, Smíchov! Το έχει πάρει κάνεις από εκεί ; Επίσης για το Český Krumlov πόσες ώρες πιστεύεται ότι θέλουμε ώστε να κλείσω την επιστροφή ;
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Το Κάρλοβι Βάρι δεν συγκρίνετε με κανένα!!!! Πρώτη προτεραιότητα Κάρλοβι Βάρι και μετά Δρέσδη!!! Το τσέσκυ Κρούμλωβ βάλτο τρίτο στη λίστα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το Κάρλοβι Βάρι δεν συγκρίνετε με κανένα!!!! Πρώτη προτεραιότητα Κάρλοβι Βάρι και μετά Δρέσδη!!! Το τσέσκυ Κρούμλωβ βάλτο τρίτο στη λίστα.
Εγώ πάντως βλέπω οι περισσότεροι να λένε για το Český Krumlov. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Για αρχή θα πάμε Český Krumlov και κάποια άλλη φορά πάμε Κάρλοβι Βάρι
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ πάντως βλέπω οι περισσότεροι να λένε για το Český Krumlov. Γούστα είναι αυτά βέβαια. Για αρχή θα πάμε Český Krumlov και κάποια άλλη φορά πάμε Κάρλοβι Βάρι
Δε θυμάμαι από πού είχαμε πάρει το λεωφορείο, θυμάμαι όμως ότι το Cesky είναι κουκλίστικο. Νομίζω στο 5ωρο καλά είσαι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δε θυμάμαι από πού είχαμε πάρει το λεωφορείο, θυμάμαι όμως ότι το Cesky είναι κουκλίστικο. Νομίζω στο 5ωρο καλά είσαι.
Και να φανταστώ ότι αυτά που πρέπει να δούμε είναι εκεί μαζεμένα ε ;
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εγώ δε θυμάμαι να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις το Cesky η αλήθεια είναι από άποψη ώρας. Το 5ωρο σου φτάνει, και με φαί και καφέ μη σου πω μέσα, να χωθείτε στα στενά γύρω από το ποτάμι και να ανεβείτε στο κάστρο υποθέτω είναι τα πράγματα που 'χετε σκοπό να κάνετε εκεί άλλωστε.
Θα πρότεινα να πάτε πρωι και να φύγετε από εκεί με το που αρχίσει να πέφτει η νύχτα δηλαδή, που χοντρικά θα 'ναι γύρω στις 4μιση τέτοια εποχή υποθέτω.
Από που είχα πάρει το regiojet ούτε εγώ θυμάμαι η αλήθεια είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom