Ηνωμένο Βασίλειο Linlithgow-Falkirk-Stirling–Scotland.Προταση για ημερησια εκδρομη

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.182
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Linlithgow-Falkirk-Stirling–Scotland.Προταση για ημερησια εκδρομη & Παρουσιαση αξιοθεατων,προς επιδοξους επισκεπτες. 66.4 Km απο Εδιμβουργο
Linlithgow-Falkirk-Stirling.png

Γεια σας συνταξιδιωτες.Πολλοι απο εμας προκειται να επισκεφτουμε το γραφικο Εδιμβουργο, αλλα –ισως- δεν εχουμε ολοι γνωση των εναλλακτικων ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ εκδρομων, που μπορουμε να πραγματοποιησουμε απο εκει, εφοσον –φυσικα- υπαρχει χρονος.
Σημερα λοιπον,θελω να σας ενημερωσω για μια ακομη απο τις προτασεις αυτες, που αφορα την επισκεψη τριων γνωστων και γραφικων σκωτσεζικων προορισμων,την ιδια ημερα, καθως οι χρονοι περιηγησης τους, αλλα και αποστασεις τους το επιτρεπουν.
Ειναι τα γραφικα Linlithgow-Falkirk & Stirling.
Τρεις ομορφες και γραφικες πολεις,τις οποιες ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ
,εστω και για μια ημερησια εκδρομη, αφου βρισκονται σε συνολικη αποσταση, μολις 66,4 χιλ, δυτικα του Εδιμβουργου και προτεινω να τις επισκεφτειτε οδικα (με ΙΧΕ), για καλυτερη αξιοποιηση του χρονου σας.

Δυο οι λογοι,που αξιζουν μια επισκεψη στο Linlithgow
1.Η περιηγηση στο κεντρο της
(Kirkgate), οπου υπαρχουν τα περισσοτερα γραφικα αξιοθεατα του, αλλα και η αμεση προσβαση σε Linlithgow Palace και την πανεμορφη λιμνη και για την
2.παραποταμια μαγευτικη πεζοπορικη διαδρομη του
Union Canal,εκατερωθεν του Linlithgow Canal Centre.
Με εναν «μικρο» αλλα ομορφο γυρο στο κεντρο του Linlithgow και της πανεμορφης λιμνης του, μπορουμε να δουμε τα κυριοτερα αξιοθεατα του που ειναι τα
St Peters Scottish Episcopal Church-Burgh Halls-Linlithgow Museum-The Cross Well
St Michael's Church- Linlithgow Palace-St Michael's Roman Catholic Church
Ενω στα MUST ειναι μια παραποταμια βολτα ή και βολτα με βαρκα στο Linlithgow Canal Centre DSC06424 Kirkgate‏ fountain.jpg DSC06425 Burgh Halls.jpg
DSC06432 Graveyard & St Michaels Church.jpg
DSC06438 Palace.jpg
DSC06482 Palace & Loch.jpg
DSC06486 Union Canal center.jpg
DSC06491 Union Canal.jpg
DSC06506 Union Canal.jpg

===============================================================
Δυο ειναι ΚΑΙ οι λογοι
,που αξιζουν για να επισκεφτειτε το Falkirk
1.Το τεχνολογικο επιτευγμα του Falkirk Wheel και
2.η παραποταμια μαγευτικη πεζοπορικη διαδρομη του
Union Canal απο το Falkirk Wheel μεχρι το Falkirk,ή ακομη και καταληγοντας μεχρι το Linlithgow Canal Centre.
Ενω τα κυριοτερα αξιοθεατα του ειναι τα
Falkirk Wheel-Union Canal-Callendar House-The Kelpie Maquettes
DSC01866.JPG
DSC01859.JPG
DSC01868 Falkir Wheel to Falkir High path.jpg
DSC01886 Falkirk Wheel to Falkirk High path.jpg

===============================================================
Stirling
,η τελευταια πολη της σειρας,που δεν ειναι μονο το καστρο του ... καθως διαθετει πολλα αξιοθεατα οπως ειναι τα
St Mary's Catholic Church-The Tolbooth-Mercat cross-Church of the Holy Rude
Mar's Wark/Mar's Lodging-Argyll's Lodging-Robert The Bruce Monument-Stirling Castle-Argyll Sutherland Highlanders Regimental Museum- Stirling Smith Art Gallery & Museum DSC00014–STIRLING.JPG DSC00018–STIRLING.JPG dsc00777–STIRLING.jpg P1010078–STIRLING.JPG Κλεινοντας την συντομη παρουσιαση μου για τα Linlithgow-Falkirk-Stirling, να επαναλαβω για μια ακομη φορα οτι ποτε δεν ξερεις τις ομορφιες που θα ανακαλυψεις, οταν ταξιδευεις.
Οσο μικρες κι αν ειναι οι πολεις ή τα χωρια η ομορφια που κρυβουν θα πρεπει να ανακαλυφθει απο τον καθε επισκεπτη ξεχωριστα.
Η παρουσιαση μου περιλαμβανει επισης τρια αρχεια pdf, με αναλυση των αξιοθεατων καθε προορισμου ξεχωριστα, με χαρτες της περιοχης, οδους και αποτυπωση των αξιοθεατων σε αυτους, συμφωνα με τον οποιους μπορω να οργανωσω το προγραμμα των μετακινησεων μου σε ημερησια βαση.
Καταγραφη των αξιοθεατων (με αντιστοιχες φωτο) και πληροφοριες,που συνελεξα από διαφορα links του διαδικτυου,με σκοπο την επιλογη επισκεψης των περισσοτερων και πλεον ελκυστικων αξιοθεατων των ομορφων και γραφικων αυτων πολεων.

ΥΓ με την παρουσα προταση ολοκληρωσα την τριμερη προταση μου για ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ εκδρομες απο το Εδιμβουργο, που ηταν
1.St ANDREWS–Scotland.Προταση για ημερησια εκδρομη
2.PERTH–Scotland (ΠΕΡΘ-Σκωτια).Προταση για ημερησια εκδρομη
3.LINLITHGOW-FALKIRK-STIRLING–Scotland.Προταση για ημερησια εκδρομη
κι ελπιζω να σας βοηθησα.
ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΤΑΞΙΔΙ!
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Πάρα πολύ ωραίες προτάσεις. Θα είμαι Εδιμβούργο για 4 ημέρες τέλη Σεπτέμβρη και ψάχνομαι για την τελευταία μέρα για εκδρομή. Με έχεις ψήσει και για τις 3 εναλλακτικές που δίνεις. το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να οδηγήσεις "ανάποδα". Επειδή δεν έχω τέτοια εμπειρία, δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει.
Οπότε ή διακινδυνεύω ή πρέπει να βρω tour επί πληρωμής. Έχεις καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.182
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Γρηγορη,για ολα και ολους υπαρχει παντα η "πρωτη φορα".
Προταση μου ειναι ΠΗΓΑΙΝΕ οπου μπορεις ΜΟΝΟΣ κι οχι με tour, γιατι αλλωστε αυτη ειναι η ομορφια ολων των ταξιδιων.
Να περιηγεισαι και να ανακαλυπτεις -ακομη και με περιπετειες- νεα μερη.
Περισσοτερη προσοχη, μικροτερη ταχυτητα (εκει αλλωστε με την επιβολη/συμμορφωση ολων στα ορια ταχυτητας, θα σου ειναι κι ευκολοτερο), βοηθεια κι απο τον συνοδηγο για το ποσο "εξω απο τον δρομο βγαινεις" κι ολα θα πανε ομορφα.
Δεν ξερω ποια μερη θελεις να δεις, αλλα η μετακινηση με δικο σου μεσον ειναι παντα προτιμοτερη, αφου σου προσφερει χρονο κι αυτονομια κινησεων.
Γι'αυτο κι εγω σπανια χρησιμοποιω αλλο μεσον, τουλαχιστον για Ευρωπη,οποτε δεν ειμαι σε θεση να σε βοηθησω πληροφοριακα για tours
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πάρα πολύ ωραίες προτάσεις. Θα είμαι Εδιμβούργο για 4 ημέρες τέλη Σεπτέμβρη και ψάχνομαι για την τελευταία μέρα για εκδρομή. Με έχεις ψήσει και για τις 3 εναλλακτικές που δίνεις. το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να οδηγήσεις "ανάποδα". Επειδή δεν έχω τέτοια εμπειρία, δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει.
Οπότε ή διακινδυνεύω ή πρέπει να βρω tour επί πληρωμής. Έχεις καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ

Κανείς μας δεν είχε εμπειρία με την οδήγηση ανάποδα, μέχρι την πρώτη φορά. Πριν χρόνια έκανα και εγώ ένα οικογενειακό ταξίδι στην Σκωτία με την σύζυγο και την κόρη μου και δεν τόλμησα να νοικιάσω αυτοκίνητο παρασυρμένος από τις φοβίες τους και το μετανιώσαμε όλοι.
Πρίν 3 μήνες ταξίδεψα στην Ιρλανδία και νοίκιασα αυτοκίνητο και δεν το μετάνιωσα και να φανταστείς ότι και για μένα ήταν η πρώτη φορά και μάλιστα στα 65 μου. Στο συνιστώ, θέλει λίγη προσοχή το πρώτο μισάωρο και όλα θα πάνε καλά.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι πολύ του raod trip και όπου πηγαίνουμε και έχουμε χρόνο το συνδυάζουμε. Μας αρέσει πολύ η επαρχία μιας χώρας και πάντα προτιμούμε να την γνωρίσουμε. Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο ιδιαίτερη. Αλλά έτσι όπως μου τα λέτε μάλλον θα σας ακούσω και θα το τολμήσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom