Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
210
Likes
859
Δες μήπως σπάει η απόσταση με μια βραδυά στη χουακατσίνα. Και την επόμενη να πας νάσκα, να πετάξεις, να μείνεις ένα βράδυ και να φύγεις για Κούσκο! Δες και τις διαδρομές του peru hop μήπως βολεύει
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες μήπως σπάει η απόσταση με μια βραδυά στη χουακατσίνα. Και την επόμενη να πας νάσκα, να πετάξεις, να μείνεις ένα βράδυ και να φύγεις για Κούσκο! Δες και τις διαδρομές του peru hop μήπως βολεύει
Δε χρειάζεται να πετάξει από τη Νάσκα, μπορει και απο την Ικα, που ειναι διπλα στην ουακατσινα. Πας παρακας πρωί, από κει ικα για το Μουσείο, κοιμάσαι ουακατσινα. Ή πας ουακατσινα και κοιμάσαι ικα. Την επόμενη πετας από ικα, βλέπεις τις γραμμές, προσγειώνεσαι πάλι ικα κι από εκεί Λίμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χουλιάκα ; Παναγια μου μην μεινεις με τιποτα , πιο χάλια πόλη δεν γίνεται !!
Το παρατήρησα που το γράφεις και στην ιστορία σου. Αγρίνιο της λατινικής Αμερικής; :haha::haha::haha: Ακόμα γελάω.
Είδα σχετικά καλές εντυπώσεις για το Πούνο και τη βόλτα στη λίμνη και τα δύο βασικά νησιά.
Διάβασα και τη τοποθέτηση του Γιώργου σε άλλο νήμα σχετικά με τις άθλιες συνθήκες πλέον λόγω υπερτουρισμού.
Δε ξέρω πραγματικά..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα, και ευχαριστώ για την απάνηση.
Οι μέρες στη Λίμα μπαίνουν στο τέλος της εκδρομής. Μιας και είναι περιορισμένες, προσπαθούμε να αποφύγουμε το χάσιμο χρόνου στο λεωφορείο, γι αυτό διαλέξαμε να πάμε με εσωτερικές. Η εποχή θα είναι ο Μάρτιος του '20.
Διάλεξα την Αρεκίπα ακριβώς γιατί έχει αεροδρόμιο, στο οποίο μπορείς να φτάσεις απο Λίμα, και να φύγεις προς Κούσκο, σωστά κατάλαβες. Προέκυψε επίσης το ίδιο σενάριο και με πτήση προς τη Juliaca.
Ξέρουμε ότι το Κούσκο και τα πέριξ είναι τα highlights της εκδρομής, απλά θέλουμε να βάλουμε και κάτι ακόμα, να δούμε δηλαδή τις 2 πρώτες μερες και ένα επιπλέον μέρος.
Καλησπέρα,

Νομίζω οτι το έχετε πιάσει λίγο "ανορθόδοξα", γιατί προσπαθείτε να βγάλετε το πρόγραμμα του ταξιδιού με γνώμονα τα αεροδρόμια της χώρας. Τα λεωφορεία δεν είναι χάσιμο χρόνου και δεν ξέρω πως σας έχει μπει η ιδέα αυτή.
Επίσης η Αρεκίπα βρίσκεται σε χαμηλό υψόμετρο...είναι στα 2300 κάτι. Δεν σε προετοιμάζει για τα 3400 που βρίσκεται το Κούσκο! Είτε πας μέσω Αρεκίπα στο Κούσκο, είτε απευθείας απο τη Λίμα αεροπορικώς, είναι το ίδιο...(δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την ιστορία του @silversurfer , που το πήρε "μονότερμα" το Θεσ/νίκη-Κούσκο :haha: )
Θα ήταν σοφή κίνηση, μιας και μένετε βόρεια Ελλάδα, να κάνετε αναβάσεις στον Όλυμπο, ώστε να ανεβείτε σε ένα τέτοιο υψόμετρο, σαν αυτό της Αρεκίπα, και να δείτε πως αντιδρά ο οργανισμός σας, αν γενικά δεν έχετε ανέβει σε υψόμετρα άνω των 2000 μέτρων. Αν το κάνετε κάθε βδομάδα ή κάθε δύο βδομάδες θα βοηθήσει πάρα πολύ στο ταξίδι σας!

Πολυ θα ήθελα να βάλω τις δραστηριότητες που αναφέρεις αλλά ξέρω ότι δε γίνεται, ειδικά πεζοπορία κτλ.
Οπότε συνοψίζουμε στα εξής δύο, Αρεκίπα ή Juliaca (στην οποία δε ξέρω αν έχει κάτι, προφανώς κατευθύνεσαι στο Πουνο σωστα? )
Υπάρχουν και μονοήμερες πεζοπορίες! Γενικώς υπάρχουν ένα κάρο πράγματα που μπορείς να κάνεις στο Κούσκο!
Οπότε ούτε Αρεκίπα ούτε Χουλιάκα....sorry :icon_redface: Το ιδανικό είναι αυτό που σου λέει ο @Yorgos .! Ή αν θέλετε, μείνετε 7 μέρες στο Κούσκο. Θα τις γεμίσετε όλες άνετα!
Αν επιμένετε να μην πάτε να δείτε γραμμές Νάσκα, τότε θα ήταν καλύτερα να πάτε αεροπορικώς Τρουχίγιο απο Κούσκο (με ολιγόωρη στάση στο αεροδρόμιο της Λίμα) παρά Αρεκίπα ή ακόμα χειρότερα Χουλιάκα....τουλάχιστον να δείτε μοναδικά μνημεία με μεγάλη ιστορία! Αυτό θα σήμαινε οτι στο Κούσκο θα πάτε αεροπορικώς, που δεν είναι ιδανικό κατα την ταπεινή μου γνώμη...
Αν επίσης σου έλεγα οτι, καλύτερο είναι να πάτε Χουαράζ παρά Αρεκίπα (που είναι πολύ καλύτερο!), πάλι θα κολλούσατε νομίζω στο γεγονός οτι εκεί πας μόνο οδικώς...
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Η Χουλιάκα είναι μια φρίκη κυριολεκτικά !!! Σκέτη κατάθλιψη !!!
Αν θες να κερδίσεις χρόνο και να γλιτώσεις μια διαμονή, μπορείς να πάρεις το νυχτερινό λεωφορείο της Cruz del sur από Νάσκα για Κούσκο. Τα καθίσματα πέφτουν και έχεις και τηλεόραση, σαν αεροπλάνο είναι...αλλά είναι 16 ώρες ταξίδι και παρότι ανεβαίνεις σταδιακά στο υψόμετρο και το πρωί περνάς από απίθανα τοπία μέσα στα βουνά, ωστόσο είναι κουραστικό ταξίδι...
Το Πούνο επίσης δεν έχει σχεδόν τίποτα πέρα από 2 όμορφες πλατείες και την παραλίμνια περιοχή όπου είναι και οι αποβάθρες για τα νησιά...οι Ούρος είναι αναμενόμενα υπερτουριστικό μέρος αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον (αν τα καταφέρεις προσπάθησε να πας στα πιο απομονωμένα νησάκια που δεν έχουν επαφή με τουρίστες), το νησάκι Αμαντανί είναι ξεχασμένο από το θεό αν και σιγά σιγά τουριστικοποιείται κι αυτό (ωραίο το ηλιοβασίλεμα από το ιερό/λόφο pachatata, τεράστιο highlight ο νυχτερινός ουρανός με τα αστέρια δεδομένου ότι δεν έχει και ηλεκτρικό ρεύμα)...το ίδιο και το Τακίλε αν και σε αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον ο ενδυματολογικός κανόνας των κατοίκων που πρέπει να δείχνουν αν είναι παντρεμένοι ή ελεύθεροι (άντρες και γυναίκες αναλόγως των χρωμάτων των σκούφων και των φουστών). Ενδιαφέρουσα εκδρομή η Τιτικάκα, ωραία τοπία, αλλά θα την έβαζα υποδεέστερα από Χουακατσίνα κι εννοείται Μάτσου Πίχτσου, Κούσκο και πέριξ....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κατ' αρχάς φίλη @Sassenach77 σ' ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις σε όλο αυτό το κόπο και μας πληροφορεις. Είναι αλήθεια οτι το πάμε ανορθόδοξα, ειναι αλήθεια οτι οι μέρες ειναι λίγες, αλλα το δεδομένο είναι οτι θεωρώ τα λεωφορεία σκότωμα, μιας και λόγω διαστάσεων δε μπορώ να ξεκουραστώ / κοιμηθώ σε οτι κινείται. Ούτε καν στο αεροπλάνο.
Σε ότι αφορά το υψόμετρο, αν και μένω ορεινά, καμια σχέση δεν έχει με αυτό που θα συναντήσω. Δε ξέρω πως θα ανταπεξέλθω, θα πάρω μάλλον ιατρική βοήθεια πριν, γιατί με τρομάζουν οσα λες. Και βέβαια ειναι φύσιν αδύνατο να πηγαίνω με συχνότητα στον Όλυμπο. Θα τσεκάρω και την ιστορία στην οποία αναφέρεσαι φυσικά, αλλά δε σου κρύβω οτι εχω προβληματιστει έως τρομάξει με το θέμα υψόμετρο.
Τη Χουλιακα την έβαλα μόνο και μόνο σαν αεροδρόμιο με απώτερο σκοπό την επίσκεψη στο Πουνο και τη λίμνη για μονοήμερη, και την επόμενη πτήση για Κουσκο.
Αντιλαμβάνομαι τις προτάσεις και τις προτροπές σας, ωστόσο δε ξέρω πως μπορώ να τα χωρέσω πραγματικά. Συνεχίζω το ψάξιμο και για τα υπόλοιπα που αναφέρεις ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι ώρα προσγειωνεστε στη Λίμα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι ώρα προσγειωνεστε στη Λίμα;
Αρκετά νωρίς, στις έξι το πρωί, και έχουμε στο μυαλό μας να φύγουμε κατευθείαν για ...κάπου, να μη βγούμε καν απο αεροδρόμιο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
ειναι αλήθεια οτι οι μέρες ειναι λίγες,
Καλό είναι να σταματήσεις να το σκέφτεσαι αυτό, γιατί δημιουργείς ένα ανώφελο άγχος στον εαυτό σου! Είσαι ο μόνος που το επαναλαμβάνεις συνέχεια αν έχεις προσέξει. Οι μέρες που έχεις είναι αυτές που έχεις και το θέμα είναι να τις αξιοποιήσετε όσο το δυνατόν καλύτερα!
Στα λεωφορεία που πάνε Κούσκο, οι 4 πρώτες θέσεις στον επάνω όροφο είναι ιδανικές για άτομα του ύψους σου! Θα σου στείλω φωτογραφία με μήνυμα για να τις δείς.

Δεν έχω σκοπό να σε τρομάξω! Οι πιθανότητες να σε πειράξει το υψόμετρο είναι ίδιες με το να μην σε πειράξει και εξαρτάται αποκλειστικά απο τον οργανισμό του καθενός μας! Συμφωνώ οτι πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου, ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει να προετοιμαστείς σωστά και πρίν φτάσεις εκεί. Εγώ αυτό έκανα.

Το Πούνο δεν το θεωρώ άκυρο εγώ! Αν είχα δύο επιλογές να κάνω, το πρώτο θα ήταν το Κούσκο και το δεύτερο σίγουρα δεν θα ήταν το Πούνο. Εγώ πήγα στο Πούνο, γιατί δεν έχω σκοπό να ξαναπάω στο νότιο Περού, ούτε αν πάω Βολιβία θα πάω Τιτικάκα ξανά. Έχω άλλα σχέδια :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@psilos3 βρήκα φώτο χωρίς εμάς μέσα, οπότε θα την βάλω εδώ. Είναι λίγο σκοτεινή αλλά φαίνεται ο χώρος γύρω απο τις θέσεις.
DSC00987.JPG
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@Sassenach77 Έχεις απόλυτο δίκιο, κάνω αυτά που κοροϊδεύω, χωρίς λόγο μάλιστα γιατί συζητάμε μισό χρόνο πριν την εκδρομή για υψόμετρο κτλ.
Ίσως επειδή θέλουμε να μη ξεφύγει το μπάτζετ απο την άλλη.
Δε τίθεται θέμα για σύγκριση με Κουσκο, έχουμε αφιερώσει εκεί και στην ιερή κοιλάδα 5 μέρες γεμάτες του προγράμματος. Συζητάμε απλά για τις δύο πρώτες. Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom