Ηνωμένο Βασίλειο Βοήθεια για Εδιμβούργο, Γλασκώβη, Χαϊλαντς

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πάρα πολύ χρήσιμο το σιτε που έβαλες. Εντάξει εφόσον έχουμε πάει και Λονδίνο δεν βλεπω και μεγάλες διαφορές. Απ όσο θυμάμαι κιόλας. Εν το μεταξύ ταξίδι είναι λίγα ευρώ πάνω λιγα κάτω είναι μέσα στο πρόγραμμα. Επίσης είναι και θέμα στον καθένα για το πως την βγάζει στα ταξίδια του. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Θα τα ξανά κοιτάξω όλα όταν κοντεύει ο καιρός.
Είναι σχετικά ανεβασμένες οι τιμές, αλλά είναι αισθητά φθηνότερο από το Λονδίνο.
 

Kynthia

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλησπερα σας,
φευγω την Πεμπτη για Εδιμβουργο , όπου θα μεινω 4 μερες. Ειναι αρκετες 3 μερες στην πόλη και 1 μερα να κανω μια ημερησια εκδρομη? Αν ναι, που μου προτεινετε? Επίσης, τι αξίζει να δω απο αξιοθέατα? Το λεωφορειο (κοκκινο) που κανει ημερησια εκδρομη μεσα στην πολη αξίζει?
Αν γνωρίζετε προτείνετέ μου και καποια καλά οικονομικά εστιατόρια στο κέντρο της πόλης. Ευχαριστώ!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
καλησπερα σας,
φευγω την Πεμπτη για Εδιμβουργο , όπου θα μεινω 4 μερες. Ειναι αρκετες 3 μερες στην πόλη και 1 μερα να κανω μια ημερησια εκδρομη? Αν ναι, που μου προτεινετε? Επίσης, τι αξίζει να δω απο αξιοθέατα? Το λεωφορειο (κοκκινο) που κανει ημερησια εκδρομη μεσα στην πολη αξίζει?
Αν γνωρίζετε προτείνετέ μου και καποια καλά οικονομικά εστιατόρια στο κέντρο της πόλης. Ευχαριστώ!!
Τρεις μέρες είναι πολύ καλά. Κάποιες ιδέες για ημερήσια θα ήταν το St Andrews ή το Loch Lomond. Το δεύτερο με τουριστικό γραφείο. Τα περισσότερα αξιοθέατα είναι μαζεμένα, εκτός από τους λόφους. Αν περπατάτε λίγο, δεν θα έχετε πρόβλημα.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Τρεις μέρες είναι πολύ καλά. Κάποιες ιδέες για ημερήσια θα ήταν το St Andrews ή το Loch Lomond. Το δεύτερο με τουριστικό γραφείο. Τα περισσότερα αξιοθέατα είναι μαζεμένα, εκτός από τους λόφους. Αν περπατάτε λίγο, δεν θα έχετε πρόβλημα.
Ε
Τρεις μέρες είναι πολύ καλά. Κάποιες ιδέες για ημερήσια θα ήταν το St Andrews ή το Loch Lomond. Το δεύτερο με τουριστικό γραφείο. Τα περισσότερα αξιοθέατα είναι μαζεμένα, εκτός από τους λόφους. Αν περπατάτε λίγο, δεν θα έχετε πρόβλημα.
Εγώ πάω τον επόμενο μήνα έχοντας 6 μέρες σύνολο και μετά από πολλές συζητήσεις και σκέψη κατέληξα 1 μέρα Γλασκώβη, 1 μέρα Λοχ Λομοντ, και 1 μέρα στην διαδρομή για Εδιμβούργο να δούμε Στέρλιγκ και Περθ και μένουν 3 μέρες Εδιμβούργο. Είναι τόσο ωραία στα Χαίλαντς που θα ήταν κρίμα να σπαταλήσω τις μέρες μου για να προλάβω να τα δώ όλα και στο τέλος να μην ευχαριστηθώ τίποτα γιατί τα Χάιλαντς θέλουν 6 μέρες αποκλειστικά για να τα ευχαριστηθείς. Δεν ξέρω αν έκανα καλές επιλογές για αυτούς τους τόπους. Το St Andrews είναι λίγο μακρυά από Εδιμβούργο και το έβγαλα από το πρόγραμμα. Αν μπορείς όταν επιστρέψεις πες μας λίγο τις εντυπώσεις σου.
 

AnastasiaG

Member
Μηνύματα
59
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπερα σας,
φευγω την Πεμπτη για Εδιμβουργο , όπου θα μεινω 4 μερες. Ειναι αρκετες 3 μερες στην πόλη και 1 μερα να κανω μια ημερησια εκδρομη? Αν ναι, που μου προτεινετε? Επίσης, τι αξίζει να δω απο αξιοθέατα? Το λεωφορειο (κοκκινο) που κανει ημερησια εκδρομη μεσα στην πολη αξίζει?
Αν γνωρίζετε προτείνετέ μου και καποια καλά οικονομικά εστιατόρια στο κέντρο της πόλης. Ευχαριστώ!!
Στη θέση σου θα έμενα στο Εδιμβούργο και τις 4 μέρες. Εγώ σκέψου κάθισα ολόκληρη εβδομάδα πέρυσι, με δύο μονοήμερες Highlands και Γλασκώβη, και πάλι έμειναν αρκετά που δεν πρόλαβα να δω απ' το Εδιμβούργο.
Αν το επιτρέψει ο καιρός να ανέβεις στο Arthur's Seat (περίπου δύο ώρες πεζοπορία στο Holyrood Park). Η θέα σε αποζημιώνει με το παραπάνω!!
Για φαγητό, εάν δεν έχεις θέμα με συκωτάκια κλπ, να φας οπωσδήποτε Haggis στο Arcade Bar στην Cockburn Str., όχι ιδιαίτερα οικονομικό αλλά απ τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω φάει ποτέ!!
Μια οικονομική επιλογή είναι στο Oink (Victoria Str.) για σάντουιτς με χοιρινό στο χέρι, ενώ εξαιρετικά σάντουιτς θα βρεις και στο Rocket λίγο πιο έξω απ το κέντρο (Church Hill & Morningside), όπου έπαθα πλάκα με την Chilli jam που βάζουν (έφερα και δύο βάζα στην Ελλάδα :haha:).
Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Είμαι της γνώμης ότι πολύς κόσμος λανθασμένα υποτιμά την Γλασκώβη. Πιστεύω ότι η μία μέρα είναι λίγη. Την θεωρώ αρκετά ενδιαφέρουσα πόλη.
 
Last edited:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Είναι υπερβολική η διαδρομή;
Oi ωρες είναι αφενός περισσότερες (το πρόγραμμα υπολογίζει να πηγαίνεις με το οριο, χωρις κινηση, χωρις φαναρια, χωρις στασεις.
Απο την άλλη, εχει μέρη που θα πρέπει να σταματησεις να δει, να βγαλεις καμια φωτογραφία...

Αν πας συντομα (να εχεις μεγαλη μερα), μαλλον θα προλάβεις.
Να εισαι σιγουρος οτι κατι θα αφήσεις γιατι κάπου θα σκαλώσεις που θα σου αρεσει.
Καλο θα ηταν να ειχες αλλη μια μερα για να δεις και τη Λοχνες

Προσωπικά σχεδιαζω κι εγω τετοια road trips με πολυ πιεσμενα ωραρια. Καποιες φορες προλαβαινουμε καποιες οχι, αλλα παντα ευχαριστημενοι ειμαστε :)

Το Στερλινγκ ειναι πολυ ωραιο (η παλια πολη και το καστρο), μην πας καν. Πηγαινε μια άλλη μερα ολοκληρη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είναι υπερβολική η διαδρομή;
Ναι...!
Αν σκεφτείς οτι σου το δείχνει 8 ώρες χωρίς κίνηση και χωρίς να σταματήσεις πουθενά, ναι είναι too much! Ακόμα και εγώ που υπερβάλω σε κάποιες διαδρομές μου, αυτό δεν θα το έκανα ποτέ, γιατί για να το καταφέρω δεν θα σταματούσα πουθενά και αυτό δεν έχει κανένα νόημα...και πάλι δεν θα το κατάφερνα, γιατί ένα μέρος της διαδρομής θα το κάνεις νύχτα!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Φεύγω την Πέμπτη που έρχεται, κ το road trip θα είναι την Δευτέρα. Έχω κανονίσει να πάρω κ να αφήσω το αμάξι στο αεροδρόμιο στις 22:00 λόγω πολύ βραδινής πτήσης.
Το ξέρω ότι είναι too much, αλλά δεν ξέρω τι να αφήσω απ' έξω. Κ αν πας μέχρι glencoe θα γυρίσεις από τον ίδιο δρόμο; Για αυτό έχω βάλει τον γυρισμό από perth. Έχετε καμία ιδέα πως μπορεί να διαμορφωθεί; Φεύγουμε 9 το πρωί κ το αφήνουμε στο αεροδρόμιο στις 22:00.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
θα πρότεινα αυτή τη διαδρομή (εχει και Λοχνες μεσα) αλλά βλεπω οτι οι ωρες μάλλον ειναι απαγορευτικές.
https://www.google.gr/maps/dir/Αεροδρόμιο+του+Εδιμβούργου+(EDI),+Edinburgh+EH12+9DN,+Ηνωμένο+Βασίλειο/Glencoe/Luss,+Αλεξάνδρια,+Ηνωμένο+Βασίλειο/Fort+Augustus,+Ηνωμένο+Βασίλειο/Urquhart+Castle/Edinburgh+Airport,+Ingliston,+Ηνωμένο+Βασίλειο/@56.6587481,-5.4164044,8z/data=!3m1!4b1!4m43!4m42!1m10!1m1!1s0x4887c50e93e3017d:0x19530a2592b1d59b!2m2!1d-3.3614532!2d55.950785!3m4!1m2!1d-4.588161!2d55.986667!3s0x488853284bd4c99f:0x1ed5f1b8888a5afb!1m5!1m1!1s0x488930ea7b29b375:0xd1dce0f3c21732e7!2m2!1d-5.1022713!2d56.6825599!1m5!1m1!1s0x4889aa87fc342b0d:0x5fcd5fdbd8fb6f3e!2m2!1d-4.6422516!2d56.101491!1m5!1m1!1s0x488f210df41b3beb:0x12170f9721af3cd0!2m2!1d-4.6805166!2d57.1448064!1m5!1m1!1s0x488f13e20178670b:0x996126cfcd3d2df0!2m2!1d-4.4420012!2d57.3241399!1m5!1m1!1s0x4887c50f3a24ba8f:0x114c2f4ccc3be4f0!2m2!1d-3.3606272!2d55.9478252!3e0
(ειχα κανει αυτη τη διαδρομή με λιγες επιπλέον παρακάμψεις το προηγούμενο καλοκαιρι, αλλά με διανυκτέρευση στο Ομπαν. Σε μια μερα είναι "σκότωμα" και δεν θα εχεις και καιρο να χαζευεις και να βγαζεις φωτογραφίες)

Αν δεν μπορεις να παρεις αυτοκίνητο δεύτερη μερα, φτιάξε ενα πρόγραμμα ανάλογα με τον καιρο.
Τα glencoe ειναι σχεδον απαγορευτικά αν βρέχει και φυσάει, οπότε μην κανεις τοσο δρόμο άδικα.
Δες Λοχ Λόμοντ και Sterling.
Εχει πολλά όμορφα μερη εκει γυρω, θα περασεις άνετα τ μερα σου.

Ο δρόμος απο Εδιμβούργο Περθ προς Ινβερνες ειναι καλος και γρήγορος, ολοι οι άλλοι που εβαλες (και έβαλα) ειναι στενοι και δυσκολα μαζευεις χιλιομετρα.

Δες τον καιρό, φτιαξε κάποιες εναλλακτικες και αποφασίζεις εκεινη τη μερα.
Οπως και να εχει, καλά να περασετε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φεύγω την Πέμπτη που έρχεται, κ το road trip θα είναι την Δευτέρα. Έχω κανονίσει να πάρω κ να αφήσω το αμάξι στο αεροδρόμιο στις 22:00 λόγω πολύ βραδινής πτήσης.
Το ξέρω ότι είναι too much, αλλά δεν ξέρω τι να αφήσω απ' έξω. Κ αν πας μέχρι glencoe θα γυρίσεις από τον ίδιο δρόμο; Για αυτό έχω βάλει τον γυρισμό από perth. Έχετε καμία ιδέα πως μπορεί να διαμορφωθεί; Φεύγουμε 9 το πρωί κ το αφήνουμε στο αεροδρόμιο στις 22:00.
Μία καλή ημερήσια είναι αυτή. Σε αυτήν τη διαδρομή μπορείς να προσθέσεις το εθνικό πάρκο Trossachs στα δυτικά μετά το Perth ή τη περιοχή του Pitlochry βόρεια με κάστρο Blair Atholl κτλ. Η περιοχή που σου έχω μαρκάρει είναι πλούσια σε αξιοθέατα που σίγουρα δεν προλαβαίνεις να δείς σε μία μέρα....
Να έχεις υπ 'οψιν σου οτι οι είσοδοι στα κάστρα είναι μέχρι τις 16:00-16:30 περίπου γιατί κλείνουν 17:00-17:30. Οπότε οτι μείνει μετά τις 17:00 θα πρέπει να είναι φυσικό αξιοθέατο! Η δύση του ηλίου θα είναι γύρω στις 19:30, οπότε μέχρι τις 20:30 να έχετε φως το πολύ.
Τέλος να έχεις υπ 'οψιν σου οτι απο το Stirling μέχρι το αεροδρόμιο θα συναντήσεις κίνηση. Το καλό είναι οτι το αεροδρόμιο βρίσκεται δυτικά της πόλης και δεν θα χρειαστεί να περάσεις απο τους περιφερειακούς δρόμους του Εδιμβούργου, οι οποίοι έχουν κίνηση.
Καλό ταξίδι, να περάσετε όμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom