Γαλλία Απορίες για Παρίσι

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχω κι εγώ απορίες:
1. Ψάχνω ένα καλό βιετναμεζικο. Ιδανικα οχι κατι το ακριβό, αλλα οχι κινέζο που κανει και 5 πιατα βιετναμεζικα, ούτε καμια τουριστικά με μενού 180 πιάτων.

2. Έχω 7 μέρες Παρίσι την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου με το έτερον, που δεν ξέρουμε πότε θα ξαναεχουμε άδεια εξόδου από την Κούβα. Ποια μέρα να πάμε στη Disneyland για λιγότερες ουρές γιατί δεν το αντέχει το κρύο ή Γιωργαινα; Στην Ελλάδα των 17 βαθμών φορούσε 3 μπουφάν... υποθέτω καλά ότι η Δευτέρα θα είναι πιο άδεια;

3. Την εβδομάδα που θα είμαι εκεί ξέρουμε αν έχει κανένα δρώμενο/συναυλία/φεστιβάλ να δούμε κάτι που δε θα δούμε πότε μας στην Κούβα;

4. Αν θέλουμε ένα βράδυ να δούμε πού πάνε οι παριζιανοι να διασκεδάσουν το βράδυ, πού παμε; κάπου που να χορεύουν, ας είναι και λάτιν. Ιδανικά κάποιος πολυχώρος σαν το fábrica de arte της Αβάνας για όσους γνωρίζουν;

5. Θέλουμε κι ένα γεύμα με μοριακή κουζίνα γιατί η Γιωργαινα είναι τρελή foodie. Καμία πρόταση που να στοιχίζει λιγότερο από το εκκαθαριστικό μου ;

6. Μένουμε στην place d italie , κάτι φτηνό σε φαγητό εκεί κοντά να το κάνουμε στέκι; επίσης κάποιο καλό φούρνο και σοκολαταδικο;

7. Κάποιος κινηματογράφος ή λεσχη που να παίζει ταινίες ισπανοφωνες ή με υποτιτλους; καποιος θα υπάρχει, δεν μπορεί.
1. H Avenue de Choisy κοντά εκεί που μένετε είναι τίγκα στα Βιετναμίζικα με τις προδιαγραφές που δίνεις. Κάνε μια βόλτα και διάλεξε αυτό που σου αρέσει. Κι αυτό της Pel καλό είναι.

2. -

3. https://www.parisinsidersguide.com/paris-events.html

4. Για χειμώνα δεν έχω κάτι. περίμενε σχόλιο του @tripakias.

5. Ασε τα αυτά και πήγαινέ τη να φάει ένα ταρτάρ της προκοπής (και γενικώς παραδοσιακή Γαλλική κουζίνα).

6. Εχω μείνει πολλές φορές εκεί, αλλά δεν έχω βρει κάτι ξεχωριστό.

7. Ψάχνεις για σινεμά που προβάλλουν ταινίες σε Version originale (όχι Version Francaise). http://www.allocine.fr/salle/cinemas-circuit-81001/?lstzonetype=120001&version=1

Επί τη ευκαιρία, γενικώς καλά εστιατόρια που έχω δοκιμάσει τον τελευταίο χρόνο πάνω κάτω:
- Le Buisson Ardent (στο jussieu) και La Table d'Aligre (πίσω από την παραδοσιακή αγορά της Place d' Aligre). Του ιδίου ιδιοκτήτη, με έμφαση στα ψάρια το δεύτερο.
- Chez Michel στο Gare du Nord
- Le petit sommelier de Paris στο Montparnasse (αλλά αν δεν πίνετε κρασί, άστο).
- Mandoobar στο St-Lazare. Κορεάτικο (από τη λάθος Κορέα...), ο τύπος φτιάχνει εξαρετικά mandoo με Kimchi, και το καλύτερο tartare που έχω φάει.
Και φυσικά το La Rotonde (Montparnasse & Raspail), πάω πολύ συχνά.

Σε όλα τους, η κράτηση είναι υπερ-απαραίτητη.

Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους που εμπιστεύομαι σε θέματα φαγητού για το
L’ AUBERGE AVEYRONNAISE στο Bercy (προσοχή: τοπική κουζίνα του Aveyron, που είναι γενικώς βαριά).

Για εξαιρετικό καφέ, στη Bastille φέτος βρίσκεται και το Le Café Alain Ducasse, Manufacture à Paris.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
5. Μοριακή κουζίνα με την έννοια αυτή καθεαυτή δε νομίζω να βρεις στο Παρίσι. Η γαλλική κουζίνα, ακόμη και στις σύγχρονες εκδοχές της στηρίζεται σε πιο 'παραδοσιακές' τεχνικές. Επειδή οι τιμές ποικίλλουν πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής θα βρεις στο μεσημεριανό του Kei (γύρω στα 60 ευρώ το άτομο), με 2 αστέρια Μισελέν, το οποίο απ΄ότι θυμάμαι το παρέχει και Σάββατο μεσημέρι.

6. Δε ξέρω πόσο έχει πάει πλέον αλλά αρκετά καλή σχέση ποιότητας τιμής (20 ευρώ) είχε το μεσημεριανό του Tempero στο 13ο. Επίσης εκεί τριγύρω θα βρείτε πολλά απλά εστιατόρια ασιατικής κουζίνας.
Πολύ ωραία, θα τα ψάξω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. H Avenue de Choisy κοντά εκεί που μένετε είναι τίγκα στα Βιετναμίζικα με τις προδιαγραφές που δίνεις. Κάνε μια βόλτα και διάλεξε αυτό που σου αρέσει. Κι αυτό της Pel καλό είναι.

2. -

3. https://www.parisinsidersguide.com/paris-events.html

4. Για χειμώνα δεν έχω κάτι. περίμενε σχόλιο του @tripakias.

5. Ασε τα αυτά και πήγαινέ τη να φάει ένα ταρτάρ της προκοπής (και γενικώς παραδοσιακή Γαλλική κουζίνα).

6. Εχω μείνει πολλές φορές εκεί, αλλά δεν έχω βρει κάτι ξεχωριστό.

7. Ψάχνεις για σινεμά που προβάλλουν ταινίες σε Version originale (όχι Version Francaise). http://www.allocine.fr/salle/cinemas-circuit-81001/?lstzonetype=120001&version=1

Επί τη ευκαιρία, γενικώς καλά εστιατόρια που έχω δοκιμάσει τον τελευταίο χρόνο πάνω κάτω:
- Le Buisson Ardent (στο jussieu) και La Table d'Aligre (πίσω από την παραδοσιακή αγορά της Place d' Aligre). Του ιδίου ιδιοκτήτη, με έμφαση στα ψάρια το δεύτερο.
- Chez Michel στο Gare du Nord
- Le petit sommelier de Paris στο Montparnasse (αλλά αν δεν πίνετε κρασί, άστο).
- Mandoobar στο St-Lazare. Κορεάτικο (από τη λάθος Κορέα...), ο τύπος φτιάχνει εξαρετικά mandoo με Kimchi, και το καλύτερο tartare που έχω φάει.
Και φυσικά το La Rotonde (Montparnasse & Raspail), πάω πολύ συχνά.

Σε όλα τους, η κράτηση είναι υπερ-απαραίτητη.

Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους που εμπιστεύομαι σε θέματα φαγητού για το
L’ AUBERGE AVEYRONNAISE στο Bercy (προσοχή: τοπική κουζίνα του Aveyron, που είναι γενικώς βαριά).

Για εξαιρετικό καφέ, στη Bastille φέτος βρίσκεται και το Le Café Alain Ducasse, Manufacture à Paris.
Ωραίος και to the point. Τι τιμές περίπου μιλάμε;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
- Mandoobar στο St-Lazare. Κορεάτικο (από τη λάθος Κορέα...), ο τύπος φτιάχνει εξαρετικά mandoo με Kimchi, και το καλύτερο tartare που έχω φάει.
Συμφωνώ κι εγώ για το Mandoobar. Το είχα επισκεφθεί παλαίοτερα, και δυστυχώς δεν έτυχε να το ξαναεπισκεφθώ. Χαίρομαι που εξακολουθεί να είναι καλό.
@Yorgos πολλά μαγαζιά διαθέτουν τις ιστοσελίδες τους, με επικαιροποιημένο (σε τιμές τουλάχιστον) μενού:
http://www.mandoobar.fr/mandoobar-en.html
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως ψάχνουμε βιετναμεζικο κυρίως, όχι κορεατικο.
 

Elsou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα! Την πρωτη μερα φθανουμε στο Παρισι στις 7 το απογευμα, Τι μας προτείνετε να κάνουμε - να δουμε για να μη χασουμε την μερα? Κ επισης την τελευταια μερα πεταμε 9 το βραδυ κ λογικα θα εχουμε επανω μας τις αποσκευες την μιση μερα.. τι θα μπορουσαμε να κανουμε για λιγότερη ταλαιπωρια ?
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Απλά περπατήστε ή πηγαίνετε να δείτε φωτισμένο τον πυργο.
 

eleutheria_kag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Διάβασα ότι στο Λούβρο η είσοδος είναι δωρεάν σε όσους είναι 18-25 και ότι κάνουν skip the line και πάνε κατευθείαν στην είσοδο. Κάτι τέτοιο ισχύει ή θα πρέπει να περιμένω στην ουρά για ώρες για ένα μηδενικό εισιτήριο ;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
ετσι κι αλλιως στο Λουβρο περνας ελεγχο σαν του αεροδρομιου.οποτε ουρα θα υπαρχει.Αν πας νωρις μειωνεις την αναμονη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom