Πτυχίο τουρισμού

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ανάλογα το αντικείμενο του τουρισμού, δηλαδή μπορεί να ξέρεις 1 γλώσσα αλλά αν ξέρεις να δουλεύεις άψογα amadeus ή sabre και επίσης το openseas (ακτοπλοϊκά) είναι αρκετές γνώσεις για δουλειά σε τουριστικό γραφείο. Αν όμως θέλεις να υποδέχεσαι ξένους στο αεροδρόμιο ή να κάνεις ξεναγήσεις τότε θα χρειαστείς και άλλη ξένη γλώσσα.
 

Σακης13

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Κατάλαβα απλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 15κ σε ιδιωτική σχολη για το πτυχίο.. έχει κάποια ισχύ στην αγορά;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Κατάλαβα απλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα 15κ σε ιδιωτική σχολη για το πτυχίο.. έχει κάποια ισχύ στην αγορά;
Ισως οτι επειδη πληρωνεις θα χεις και ετοιμη δουλεια ή θα προωθηθεις πιο ευκολα απο καποιον που θα χει πτυχιο δημοσιου οπως αλλωστε γινετε σ ολες τις ιδιωτικες σχολες..αλλιως απλα το πτυχιο σου θα ναι επιπεδου ιεκ οπως το να πηγαινες σ ενα δημοσιο,δηλαδη οσοι βγαινουν απο τει σε τρωνε ευκολα...αν θες να δωσεις λεφτα καλυτερα μαθε προγραμματα οπως σου παν πιο πανω γιατι τα ζητανε κατα κορον σε ταξιδιωτικα γραφεια ή ξενοδοχεια και κανε και 1 εξτρα ξενη γλωσσα εκτος απο αγγλικα
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Καλησπέρα!Στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ειδικότερα στα Δωδεκάνησα υπάρχουν επιμορφωτικά σεμινάρια που είναι δωρεάν και αφορούν κυρίως τον τομέα του τουρισμού. Π.χ. υπάρχει σεμινάριο ξένων γλωσσών ή ειδικευμένα σεμινάρια πάνω σε μαγειρική,για ξενοδοχοϋπαλλήλους,προγράμματα front office/back office που απευθύνονται σε όσους θέλουν να δουλέψουν ή δουλεύουν ήδη σε κρατήσεις,ρεσεψιόν κλπ. Τα σεμινάρια διοργανώνονται τους χειμερινούς μήνες (όταν τα ξενοδοχεία είναι κατά το πλείστον,κλειστά)
Παραθέτω δυο λινκ έτσι ώστε,αν ενδιαφέρεται κάποιος, να δηλώσει συμμετοχή σε κάποιο,όταν ανακοινωθούν τα προγράμματα.

http://www.katartisi-pnai.gr/index.php/el/
http://www.kek-gennimatas.gr/

Η πλειονότητα των φίλων μου,έχουν τελειώσει πολύ γνωστά και ακριβά ιδιωτικά ΙΕΚ και Κολλέγια με κατεύθυνση στον Τουρισμό. Πρέπει να γνωρίζεις ότι και στο κομμάτι τουρισμός,οι γνωριμίες παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο ακόμα και στο να βρεις μια θέση εργασίας. Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγώ,πως η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας είναι αναγκαία για την ανέλιξη στον τουρισμό(θα σου πρότεινα κιόλας,να μάθεις ρώσικα ή σουηδικά ή και εβραϊκά ) Καλή επιτυχία!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δεν αξίζουν τα 15κ.

Αν μάθεις το openseas (πολύ ευκολο πρόγραμμα) και πολύ καλο sabre ή amadeus, θα βρεις δουλειά.

Σε ταξιδιωτικό γραφείο που διοργανώνει γκρουπ και κόβει αεροπορικά και ακτοπλοϊκά εισιτήρια δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο.

Θεωρώ αυτονόητο ότι θα είσαι ευγενικός, πρόσχαρος κτλ.

Η οικογένεια μου σε συνεργασία με γνωστούς διατηρεί ταξιδιωτικό γραφείο πολλά χρόνια στο κέντρο (δεν λέω όνομα).
Δεν ασχολήθηκα ποτέ, πέρα από 1 καλοκαίρι που έπρεπε γιατί ένας υπάλληλος έφυγε ξαφνικά και δεν έβγαινε η δουλειά. Το 80% της δουλειάς ήταν openseas και Sabre. Μπορώ να σου πω ότι όλα τα μικρομεσαία γραφεία αυτά ζητούν.
Επίσης κάποια γραφεία θα έχουν κάποιο σύστημα CRM που όμως δεν υπάρχει ένα standard. Μην σε προβληματίζει αυτό.
 

Σακης13

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Το να είμαι ευγενικός το θεωρώ αυτονόητο.
Σίγουρα μπορώ να μάθω τα προγράμματα αυτά και μάλλον για ρωσικά το σκέφτομαι απλά δεν ήξερα αν χρειαζόταν εξίσου ένα πτυχίο του χώρου για την εύρεση εργασίας.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.
Με βάλατε σε σκέψεις χαχα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το να είμαι ευγενικός το θεωρώ αυτονόητο.
Σίγουρα μπορώ να μάθω τα προγράμματα αυτά και μάλλον για ρωσικά το σκέφτομαι απλά δεν ήξερα αν χρειαζόταν εξίσου ένα πτυχίο του χώρου για την εύρεση εργασίας.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.
Με βάλατε σε σκέψεις χαχα
Εκπλησσομαι που αντι για ΤΕΙ τουριστικων σπουδων δωρεαν με χαμηλες βασεις (καπου 14000 μορια αθροιστικα με ξενη γλωσσα) προσφερονται στην αγορα ΙΕΚ ιδιωτικα με κατωτερο πτυχιο και 15.000 διδακτρα. Ουτε Χαρβαρντ να ηταν.
 

Σακης13

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Εκπλησσομαι που αντι για ΤΕΙ τουριστικων σπουδων δωρεαν με χαμηλες βασεις (καπου 14000 μορια αθροιστικα με ξενη γλωσσα) προσφερονται στην αγορα ΙΕΚ ιδιωτικα με κατωτερο πτυχιο και 15.000 διδακτρα. Ουτε Χαρβαρντ να ηταν.
Το θέμα είναι ότι δεν είμαι 18 αλλά 24.Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία πανελληνίων γιατί υπάρχει κ ενδεχόμενο να μην μπω και να χάσω άλλο έναν χρόνο... Πάντειο σπούδαζα οικονομικά αλλά δεν Μ αρεσε ο κλάδος.θα μπορούσα σίγουρα να είχα επιλέξει τουριστικά τότε αλλά που μυαλό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εκπλησσομαι που αντι για ΤΕΙ τουριστικων σπουδων δωρεαν με χαμηλες βασεις (καπου 14000 μορια αθροιστικα με ξενη γλωσσα) προσφερονται στην αγορα ΙΕΚ ιδιωτικα με κατωτερο πτυχιο και 15.000 διδακτρα. Ουτε Χαρβαρντ να ηταν.
Υπερσωστοτατη απαντηση!εχουν πεσει κατα παρα πολυ τα μορια σε σχεση με περασμενες χρονιες νομιζω...

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι 18 αλλά 24.Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία πανελληνίων γιατί υπάρχει κ ενδεχόμενο να μην μπω και να χάσω άλλο έναν χρόνο... Πάντειο σπούδαζα οικονομικά αλλά δεν Μ αρεσε ο κλάδος.θα μπορούσα σίγουρα να είχα επιλέξει τουριστικά τότε αλλά που μυαλό.
Γι αυτο ακριβως το λογο ειναι τα δημοσια ιεκ..μαθαινεις ΑΚΡΙΒΩΣ οτι και στο ιδιωτικο και δε πληρωνεις μια..η διαδικασια πιστοποιησης ειναι η ιδια και για τα 2 ιεκ(δημοσια και ιδιωτικα)..ή διαλεγεις τον ευκολο τροπο πληρωνοντας να το παρεις το χαρτι μπαμ(και πιθανοτατα μην μαθαινοντας και κατι ιδιαιτερο αφου εχεις σκασει λεφτα γιατι να ασχοληθεις και αφου θα χεις και τα θεματα της πιστοποιησης)ή με τον δυσκολο πηγαινοντας στο δημοσιο και στρωνοντας πωπουδακο κατω:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
1) εχουν πεσει κατα παρα πολυ τα μορια σε σχεση με περασμενες χρονιες νομιζω...


2) Γι αυτο ακριβως το λογο ειναι τα δημοσια ιεκ..μαθαινεις ΑΚΡΙΒΩΣ οτι και στο ιδιωτικο και δε πληρωνεις μια..
1) Ιδια ειναι περιπου τα τελευταια χρονια
2) Πληρωνεις αλλα ψιχουλα συγκριτικα και δεν μπαινεις καθολου ευκολα στα δημοσια ΙΕΚ, υπαρχουν αυστηρα κριτηρια. Αλλιως θα πηγαιναν ολοι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
1) Ιδια ειναι περιπου τα τελευταια χρονια
2) Πληρωνεις αλλα ψιχουλα συγκριτικα και δεν μπαινεις καθολου ευκολα στα δημοσια ΙΕΚ, χρειαζονται κριτηρια.
Μεχρι περσυ που μπηκε η αδερφη μου δημοσιογραφια σε δημοσιο ιεκ δε πληρωσε τιποτα(ή ετσι νομιζω)..αλλαξε φετος?παλια πληρωνες αλλα ευτυχως ειχε βγει ενα προγραμμα και επαιρνες τα λεφτα του εξαμηνου πισω αν πληρουσες καποια κριτηρια
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το θέμα είναι ότι δεν είμαι 18 αλλά 24.Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία πανελληνίων γιατί υπάρχει κ ενδεχόμενο να μην μπω και να χάσω άλλο έναν χρόνο... Πάντειο σπούδαζα οικονομικά αλλά δεν Μ αρεσε ο κλάδος.θα μπορούσα σίγουρα να είχα επιλέξει τουριστικά τότε αλλά που μυαλό.
Εφόσον έχεις πτυχιο Παντείου γιατι δεν ψάχνεσαι για κανένα καλό μεταπτυχιακό στον Τουρισμό;
Δεν νομιζω να σου προσφέρει και πολλά ενα ΙΕΚ.
Μια καλή επιμόρφωση χρειάζεσαι με ενα μεταπτυχιακό για να αποκτησεις και καποια τυπικα προσόντα σχετικά με τον κλάδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom