Πολωνία Βαρσοβία

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Έχουμε κλείσει και εμείς για τριήμερο 25ης Βαρσοβία. Φτάνουμε με aegean πρωί Σαββάτου με Δευτέρα απόγευμα επιστροφή. Οπότε θα περιοριστούμε στη Βαρσοβία μόνο και θα κάνουμε λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα, η Κρακοβία σε μελλοντικό ταξίδι. Είχαμε κλείσει το novotel από καιρό (113€ τα δύο βράδια) αλλά έβγαλε μια προσφορά το hampton Hilton (98€ τα 2 βράδια και με πρωινό όμως) οπότε μάλλον για το δεύτερο μας βλέπω, έχει και αυτό εξαιρετική βαθμολογία στο booking δε ξέρω αν έχει κανένας εμπειρία. Γενικά περίμενα πιο ζεστό καιρό αλλά όπως το βλέπω θα είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία αν δεν αλλάξει κάτι.
Έχει κανένας εμπειρία από τέλη Μαρτίου αν έχουν πρασινίσει τα πάρκα και αξίζει επίσκεψη ή ακόμα είναι σαν βαρυχειμωνιά;
Επίσης για αγορά ρούχων έχει φθηνή αγορά η σαν Ελλάδα παίζουν οι τιμές, γιατί αν αξίζει να κάνουμε και καμιά σύντομα επίσκεψη σε κάποιο εμπορικό αλλιώς να μην ασχοληθούμε.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Γενικά περίμενα πιο ζεστό καιρό αλλά όπως το βλέπω θα είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία αν δεν αλλάξει κάτι.
Έχει κανένας εμπειρία από τέλη Μαρτίου αν έχουν πρασινίσει τα πάρκα και αξίζει επίσκεψη ή ακόμα είναι σαν βαρυχειμωνιά;
Επίσης για αγορά ρούχων έχει φθηνή αγορά η σαν Ελλάδα παίζουν οι τιμές, γιατί αν αξίζει να κάνουμε και καμιά σύντομα επίσκεψη σε κάποιο εμπορικό αλλιώς να μην ασχοληθούμε.
Δεν ειναι βαρυχειμωνιά αλλά έχει ένα σχετικό κρύο. Παγωμενα και χιονισμένα δεν θα είναι τα πάρκα.
Όσον αφορα τα ψώνια, πάνω κατω τα ιδια με εδώ είναι. Δεν είναι Ηνωμένο Βασίλειο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει κανένας εμπειρία από τέλη Μαρτίου αν έχουν πρασινίσει τα πάρκα και αξίζει επίσκεψη ή ακόμα είναι σαν βαρυχειμωνιά;
Επίσης για αγορά ρούχων έχει φθηνή αγορά η σαν Ελλάδα παίζουν οι τιμές, γιατί αν αξίζει να κάνουμε και καμιά σύντομα επίσκεψη σε κάποιο εμπορικό αλλιώς να μην ασχοληθούμε.
Τα πάρκα πρασινίζουν από Μάη. Αλλά η επίσκεψη για μένα αξίζει όλες τις εποχές! Με εμπορικά να μην ασχοληθείτε, μόνο αν θέλετε να δείτε καμιά αλυσίδα που δεν έχουμε εδώ. Αλλά από τιμές τα ίδια σχεδόν.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Θα ήθελα μερικες προτάσεις για φαγητό και στην Βαρσοβια :p Θα πάω με παρεα που θέλει να δοκιμάσει πολωνική κουζίνα και εγώ εκεί έτρωγα κυριως ιταλικό όποτε δεν ξέρω που να τους πάω :p Έχετε να προτείνετε κάτι καλό; Ή ίσως κανένα άλλο καφε ή μαγαζακι που να αξίζει; Πχ μια φορά είχαμε φάει ισραηλινο,vegan πρωινό :bleh: θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τέτοιες νέες γεύσεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Θα ήθελα μερικες προτάσεις για φαγητό και στην Βαρσοβια :p Θα πάω με παρεα που θέλει να δοκιμάσει πολωνική κουζίνα και εγώ εκεί έτρωγα κυριως ιταλικό όποτε δεν ξέρω που να τους πάω :p Έχετε να προτείνετε κάτι καλό; Ή ίσως κανένα άλλο καφε ή μαγαζακι που να αξίζει; Πχ μια φορά είχαμε φάει ισραηλινο,vegan πρωινό :bleh: θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τέτοιες νέες γεύσεις.
Στην Βαρσοβία δεν είχα καταφέρει να κάνω ιδιαίτερα πετυχημένες επιλογές.
Από εστιατόρια πήγαμε στο
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html και στο
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Και τα 2 έχουν πολύ ωραίο περιβάλλον, τα ορεκτικά ήταν πολύ καλά αλλά τα κυρίως πιάτα δεν με ενθουσίασαν.
Αρκετά φολκλόρ και τουριστικό αλλά με πολλές επιλογές σε πολωνικές γεύσεις και πολύ φτηνό είναι το
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...k-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Είναι αλυσίδα εστιατορίων και θα το συναντήσετε σε αρκετά σημεία της πόλης.
Θα σου πρότεινα να πας και στην περιοχή της Praga, όπου υπάρχουν πολλά νεανικά στέκια. Δυστυχώς εγώ είχα πάει μόνο για πρωινό.
Σε καφέ προτείνω ανεπιφύλακτα το αγαπημένο μου
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...e-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Όμορφος και ζεστός χώρος, ωραίος καφές και πεντανόστιμα γλυκά (να πάρετε apple crumble!!!).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Να περάσετε τέλεια στην αγαπημένη μου Βαρσοβία!
 
Last edited:

Tsdimitris

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Θα ήθελα μερικες προτάσεις για φαγητό και στην Βαρσοβια :p Θα πάω με παρεα που θέλει να δοκιμάσει πολωνική κουζίνα και εγώ εκεί έτρωγα κυριως ιταλικό όποτε δεν ξέρω που να τους πάω :p Έχετε να προτείνετε κάτι καλό; Ή ίσως κανένα άλλο καφε ή μαγαζακι που να αξίζει; Πχ μια φορά είχαμε φάει ισραηλινο,vegan πρωινό :bleh: θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τέτοιες νέες γεύσεις.
Καλησπερααα, εγω πηγα πασχα Βαρσοβια-κρακοβια.Δοκιμασαμε τοπικη κουζινα στη Βαρσοβια στο Zapiecek πολυ ωραιο μαγαζι. Σου σερβιρουν με παραδοσιακες φορεσιες οι σερβιτορες καθως τα φαγητα τους ειναι πολυ νοστιμα! Μην ξεχασετε να δοκιμασετε τα παραδοσιακα τους pierogies/pierogi καπως ετσι τα λενε. Πιστευω θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Στην Βαρσοβία δεν είχα καταφέρει να κάνω ιδιαίτερα πετυχημένες επιλογές.
Από εστιατόρια πήγαμε στο
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html και στο
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Και τα 2 έχουν πολύ ωραίο περιβάλλον, τα ορεκτικά ήταν πολύ καλά αλλά τα κυρίως πιάτα δεν με ενθουσίασαν.
Αρκετά φολκλόρ και τουριστικό αλλά με πολλές επιλογές σε πολωνικές γεύσεις και πολύ φτηνό είναι το
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...k-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Είναι αλυσίδα εστιατορίων και θα το συναντήσετε σε αρκετά σημεία της πόλης.
Θα σου πρότεινα να πας και στην περιοχή της Praga, όπου υπάρχουν πολλά νεανικά στέκια. Δυστυχώς εγώ είχα πάει μόνο για πρωινό.
Σε καφέ προτείνω ανεπιφύλακτα το αγαπημένο μου
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...e-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html . Όμορφος και ζεστός χώρος, ωραίος καφές και πεντανόστιμα γλυκά (να πάρετε apple crumble!!!).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Να περάσετε τέλεια στην αγαπημένη μου Βαρσοβία!
Καλησπερααα, εγω πηγα πασχα Βαρσοβια-κρακοβια.Δοκιμασαμε τοπικη κουζινα στη Βαρσοβια στο Zapiecek πολυ ωραιο μαγαζι. Σου σερβιρουν με παραδοσιακες φορεσιες οι σερβιτορες καθως τα φαγητα τους ειναι πολυ νοστιμα! Μην ξεχασετε να δοκιμασετε τα παραδοσιακα τους pierogies/pierogi καπως ετσι τα λενε. Πιστευω θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι!
Τέλεια! Η αληθεια ειναι οτι στην Βαρσοβια οσες φορες εχω παει, ποτε δεν ψαχναμε από πριν που να φαμε, παντα πηγαιναμε όπου μας έβγαζε ο δρόμος, αλλά αυτή την φορά η παρέα έχει άλλες απαιτήσεις :bleh: Ευχαριστώ πολυ! Όλες οι προτασεις ειναι χρησιμες :)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Θα ήθελα μερικες προτάσεις για φαγητό και στην Βαρσοβια :p Θα πάω με παρεα που θέλει να δοκιμάσει πολωνική κουζίνα και εγώ εκεί έτρωγα κυριως ιταλικό όποτε δεν ξέρω που να τους πάω :p Έχετε να προτείνετε κάτι καλό; Ή ίσως κανένα άλλο καφε ή μαγαζακι που να αξίζει; Πχ μια φορά είχαμε φάει ισραηλινο,vegan πρωινό :bleh: θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τέτοιες νέες γεύσεις.
Περιποιημένο, καλό φαγητό, νορμάλ τιμές, θέα στην κεντρική πλατεία και στο παλάτι.

d3195ef780422d5873f2e42627f5bb3c.jpg


https://pl.tripadvisor.com/Restaura...a-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html
 

Angelka

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους αν και παρακολουθώ και διαβάζω τα θέματα γράφω πρώτη φορά. Ο λόγος που γράφω είναι ένα ταξίδι που θα κάνω με την σύζυγό μου στις 15/10 για 4 ημέρες στην Βαρσοβία. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άρθρα και θέματα για την Βαρσοβία αλλά λόγο πολύ περιορισμένου χρόνου δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα και θα παρακαλούσα για πληροφορίες για πρωινό και φαγητό.
Ευχαριστώ πολυ
 

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανκουβερ, Κούβα
Καλησπερα σε ολους, εχω προραμματισει ενα ταξιδι στην Βαρσοβια για την πρωτοχρονια(φευγω απο Αθηνα 29/12) για 4 μερες. Αρχικα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι, για την χριστουγεννιατικη αγορα στην βαρσοβια, θα λειτουργει τις ημερες αυτες και αν καποια απο αυτες πχ παραμονη πρωτοχρονιας ειναι κλειστη. Ακομη, υπαρχουν και σουβενιρ που μπορω να αγορασω απο εκει; Και αν ναι οι τιμες τους κυμαινονται χαμηλα;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα σε ολους, εχω προραμματισει ενα ταξιδι στην Βαρσοβια για την πρωτοχρονια(φευγω απο Αθηνα 29/12) για 4 μερες. Αρχικα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι, για την χριστουγεννιατικη αγορα στην βαρσοβια, θα λειτουργει τις ημερες αυτες και αν καποια απο αυτες πχ παραμονη πρωτοχρονιας ειναι κλειστη. Ακομη, υπαρχουν και σουβενιρ που μπορω να αγορασω απο εκει; Και αν ναι οι τιμες τους κυμαινονται χαμηλα;

Σας ευχαριστω προκαταβολικα
Πηγαίνοντας πριν 3 χρόνια στην Βαρσοβία, την ίδια περίοδο με εσένα, δεν ήμουν προετοιμασμένη για τόσο έντονα χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Λειτουργούν οι Χριστουγεννιάτικες αγορές και υπάρχουν και πολλά παγοδρόμια. Σουβενίρ μπορείς να βρεις και εκεί και στα μαγαζάκια στα στενά της παλιάς πόλης (σε πιο καλές τιμές). Θα σου πρότεινα πάντως να περπατήσετε και να γνωρίσετε την πόλη και την ιστορία της, προσπαθώντας να μην θαμπωθείτε από τα χριστουγεννιάτικα στολίδια της! Πραγματικά αξίζει!
 

consan

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανκουβερ, Κούβα
Πηγαίνοντας πριν 3 χρόνια στην Βαρσοβία, την ίδια περίοδο με εσένα, δεν ήμουν προετοιμασμένη για τόσο έντονα χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Λειτουργούν οι Χριστουγεννιάτικες αγορές και υπάρχουν και πολλά παγοδρόμια. Σουβενίρ μπορείς να βρεις και εκεί και στα μαγαζάκια στα στενά της παλιάς πόλης (σε πιο καλές τιμές). Θα σου πρότεινα πάντως να περπατήσετε και να γνωρίσετε την πόλη και την ιστορία της, προσπαθώντας να μην θαμπωθείτε από τα χριστουγεννιάτικα στολίδια της! Πραγματικά αξίζει!
Ευχαριστω πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom