Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Σωστό κι αυτό! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σωστα. Η τελευταια ερωτηση αφορουσε μερη χωρις χρηση ΜΜΜ. Για Παλερμο βεβαια εχω ενσταση. Το θρυλικο 806 για να διασχισει ολη την πολη, τα 13+ χιλιομετρα απο σταθμο, μπορει να κανει απο 30' εως και 60' χαλαρα τα ΣΚ..
Από Politeama το είχα πάρει εγώ και αν θυμάμαι καλά έκανε κανένα 20 λεπτο, νομίζω όμως πως δεν πήγαινε μέχρι στον σταθμό και μου είχε κάνει εντύπωση αυτό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από Politeama το είχα πάρει εγώ και αν θυμάμαι καλά έκανε κανένα 20 λεπτο, νομίζω όμως πως δεν πήγαινε μέχρι στον σταθμό και μου είχε κάνει εντύπωση αυτό.
Ειπα σταθμο ενδεικτικα. Τελευταία εχουν γινει αλλαγες λογω τραμ κ μετρο. Απο σταθμο ειναι χαλαρα 30'+ Κ απο Πολιτεαμα παντως εξαρταται παρα πολυ απο ωρες, μερες αιχμης. Τα 30'ειναι μεσος ορος. Αξιζει παντως σιγουρα μια φορα. Για καθε μερα μμμ...
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Καλημέρα σε όλη την παρέα, εμείς θα πάμε Σικελία τέλη Ιουλίου για 10 μέρες και φτάνουμε αλλά και φεύγουμε από Παλέρμο,. Αύριο Δευτέρα θα κλείσουμε ένα αυτοκίνητο για όλες τις μέρες από την Italy rent car να το πάρουμε από το αεροδρόμιο. Διάβασα όλο το νημα και μπερδεύτηκα... Λίγη βοήθεια πως να μοιράσουμε τις μέρες και τις διανυκτερεύσεις? Σκεφτόμαστε να κάνουμε τον γύρο γης Σικελίας. Σας ευχαριστώ πολύ..
 

Alanakos7

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω από παλερμο-Ταορμινα και αν υπάρχει μέσο απευθείας από αεροδρόμιο του παλερμο. Επίσης με τι τρόπο μπορώ να μετακινηθώ εντός της Ταορμινα για να πάω από το ξενοδοχείο μου (που βρίσκεται κοντά στο κεντρο ) προς το αρχαίο θέατρο και την παραλία Ιζολα μπελα.Ευχαριστω πολύ!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Επίσης με τι τρόπο μπορώ να μετακινηθώ εντός της Ταορμινα για να πάω από το ξενοδοχείο μου (που βρίσκεται κοντά στο κεντρο ) προς το αρχαίο θέατρο
Με τα πόδια! Το θέατρο βρίσκεται κοντά στην μία άκρη του ιστορικού κέντρου.

και την παραλία Ιζολα μπελα.
Νομίζω ότι έχει λεωφορείο αλλά εμείς πηγαίναμε με το τελεφερίκ. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω από παλερμο-Ταορμινα και
2.αν υπάρχει μέσο απευθείας από αεροδρόμιο του παλερμο.
1. τραινο απο centrale με ανταποκριση Μεσσινα. απο Giardini που φτανει το τραινο, μικρο λεωφορειο.
2. οχι. Μιλαμε για την αλλη ακτη του νησιου, μεγαλυτερου απο Πελοποννησο υποψη.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα σε όλους.. Φεύγουμε 15 Αυγούστου για παλερμο και γυρνάμε από κατάντια. Κεντρική Σικελία ξέρεις κανεις τι παίζει..?? Αξίζει να περάσω και να κάτσω κανα 2 μέρες κάπου..??
 

NikosKar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και από εμένα θα πάω σικελια 22-26 Ιουλίου,δεν μπορώ να νοικιάσει αμάξι γιατί δεν έχω πιστωτική κάρτα οπότε θέλω κάποιος να με διαφωτίσει πως μπορώ να πάω από Κατανια που θα με αφήσει το αεροπλάνο,Ταορμινα (που θα μείνω όλα τα βράδια) και μετά από εκεί θέλω να πάω σίγουρα Συρακουσες και Ιζολα μπελα.Οι συγκοινωνίες στην Ταορμινα (τρένα,λεωφορεία) σε καλύπτουν;Από που τα παίρνεις;Ποια αλλά μέρη προτείνετε που να πηγαίνεις με συγκοινωνίες κοντά στην Ταορμινα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
πως μπορώ να πάω από Κατανια που θα με αφήσει το αεροπλάνο,Ταορμινα
Τραίνο, λεωφορείο.

μετά από εκεί θέλω να πάω σίγουρα Συρακουσες και Ιζολα μπελα
Η Isola bella είναι μία από τις παραλίες κάτω από την Ταορμίνα.Δηλαδή πάνε πακέτο. Εμείς πήγαμε με το τελεφερίκ.

Οι συγκοινωνίες στην Ταορμινα (τρένα,λεωφορεία) σε καλύπτουν;
Σε γενικές γραμμές, σε καλύπτουν.

Από που τα παίρνεις
Ο σταθμός του τραίνου απέχει περίπου 2 χλμ από την πόλη,δίπλα την θάλασσα και συνδέεται με αυτήν με λεωφορείο. Ο σταθμός των λεωφορείων(υπαίθριο πάρκινγκ με κιόσκια) βρίσκεται λίγες εκατοντάδες μέτρα έξω από την πόλη.


Ποια αλλά μέρη προτείνετε που να πηγαίνεις με συγκοινωνίες κοντά στην Ταορμινα;
Castelmola. Χωριό με την καλύτερη θέα στην ευρύτερη περιοχή.
 
Last edited:

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Καλησπέρα! Μέσα του Νοέμβρη θα ταξιδέψω μόνη μου (πρώτη φορά )για Σικελία φτάνοντας στο Παλέρμο και αναχωρώντας από την Κατάνια. Μέρη που αξίζει να επισκεφτώ και ίσως να διανυκτερευσω?θα κινηθώ με τρένο, λεωφορείο κτλ. Οποία πληροφορία καλοδεχούμενη!☺
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Μέσα του Νοέμβρη θα ταξιδέψω μόνη μου (πρώτη φορά )για Σικελία φτάνοντας στο Παλέρμο και αναχωρώντας από την Κατάνια. Μέρη που αξίζει να επισκεφτώ και ίσως να διανυκτερευσω?θα κινηθώ με τρένο, λεωφορείο κτλ. Οποία πληροφορία καλοδεχούμενη!☺
Καλησπέρα. Πες μας και πόσες μέρες θα κάτσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom