Πάρος Διακοπές στην Πάρο

biassee

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
http://www.paros.gr/el/ti-tha-kanw/shmeia-endiaferontos/paralies.html

Αλμυρίκια και ίσκιο έχει σε πολλές παραλίες, π.χ. στην Παροικιά, στα Λιβάδια..και στον Κριό πρέπει να είχε και στον Λωλαντώνη..και αλλού θα βρεις...Γενικά υπάρχουν ελεύθερες παραλίες στο νησί...
Καφέ πάνω στο κύμα δες στην παραλία Αγία Ειρήνη αν σου αρέσει ή στον Παρασπόρο. Αν δεν έχει βοριά, ωραία είναι και στο Δελφίνι..
Καφέ-μπαρ όμορφα δίπλα στη θάλασσα, με θέα ηλιοβασίλεμα θα βρεις και στην Παροικιά, πάνω στο κάστρο.Τα ηλιοβασιλέματα στην Παροικιά είναι πανέμορφα...
View attachment 279133 Παροικιά
View attachment 279134 Αγ.Ειρήνη
View attachment 279135 Δελφίνι
Για αλμυρίκια ενδιαφέρομαι κυρίως στα νότια οπου θα μείνω. Απο φωτογραφίες ενδιαφέρουσα και κοντινή μοιάζει ο Λωλαντώνης !
Για ποτο πανω στο κύμα εννοώ να έχει τραπεζάκια ή πανω στο μώλο ακριβώς στην άκρη ή πάνω σε αμμουδιά ! Οπότε αυτό στο Κάστρο της Παροικιάς λογικά είναι μακρυά απο τη θάλασσα?
Τι να κάνουμε, είναι απο τα κολλήματα που έχω, μου έχει μείνει απο παλιές διακοπές αλλού, και αναζητώ πάλι την ίδια αίσθηση , το ποτό ή καφέ σε ήσυχο σημείο πάνω στο κύμα!
Λέω ήσυχο γιατί έχω δει κατι ανάλογες φωτογραφίες απο Νάουσα με τραπεζάκια πάνω στο μώλο, αλλά αμφιβάλω εκέι πόσο ήσυχα θα είναι.
Επίσης σε φωτογραφίες απο Αγ Ειρήνη και Δελφίνι δεν βλέπω κατι σαν καφε ή μπαράκι, ή κανω λάθος? Μπορεί να μην φαίνονται καθαρά.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Για αλμυρίκια ενδιαφέρομαι κυρίως στα νότια οπου θα μείνω. Απο φωτογραφίες ενδιαφέρουσα και κοντινή μοιάζει ο Λωλαντώνης !
Για ποτο πανω στο κύμα εννοώ να έχει τραπεζάκια ή πανω στο μώλο ακριβώς στην άκρη ή πάνω σε αμμουδιά ! Οπότε αυτό στο Κάστρο της Παροικιάς λογικά είναι μακρυά απο τη θάλασσα?
Τι να κάνουμε, είναι απο τα κολλήματα που έχω, μου έχει μείνει απο παλιές διακοπές αλλού, και αναζητώ πάλι την ίδια αίσθηση , το ποτό ή καφέ σε ήσυχο σημείο πάνω στο κύμα!
Λέω ήσυχο γιατί έχω δει κατι ανάλογες φωτογραφίες απο Νάουσα με τραπεζάκια πάνω στο μώλο, αλλά αμφιβάλω εκέι πόσο ήσυχα θα είναι.
Επίσης σε φωτογραφίες απο Αγ Ειρήνη και Δελφίνι δεν βλέπω κατι σαν καφε ή μπαράκι, ή κανω λάθος? Μπορεί να μην φαίνονται καθαρά.
Συμφωνώ και για τα αλμυρίκια που θες και για την υπέροχη αίσθηση να πίνεις τον καφέ σου πάνω στο κύμα...Στην Αγ.Ειρήνη στους φοίνικες έχει μπαρ πάνω στο κύμα...από εκεί είναι οι φωτό..
WP_20170716_14_13_39_Pro.jpg WP_20170716_14_36_14_Pro.jpg είχαμε και ωραία επίσκεψη..
Στο Δελφίνι δεν είναι πάνω στο κύμα το καφέ-εστιατόριο.. είναι δίπλα στο κύμα!
WP_20170802_13_34_00_Pro.jpg WP_20170728_16_01_38_Pro.jpg (με κύμα και χωρίς κύμα!)
Στο Κάστρο η θάλασσα δεν είναι στο πόδια σου ούτε κολυμπάς εκεί. Πας για τη θέα και τη δροσιά..
WP_20170717_19_19_24_Pro.jpg WP_20170719_20_13_40_Pro.jpg
WP_20170720_20_31_06_Pro.jpg Η φωτό με το όχημά μου είναι από τον Ανεμόμυλο, είναι και αυτός μπαρ...στο βάθος είναι το Κάστρο...
Στον Λωλαντώνη ήταν καλά, ναι...Αλμυρίκια θα βρεις πολλά πάνω στη θάλασσα πάντως, σε πολλές παραλίες...
Να προτείνω βουτιά στον Καλόγερο πάντως, ακόμη και αν δεν έχει σκιά...φοβερά μπλε νερά, θέα Νάξο θυμάμαι έχει, κάνεις και τη θεραπεία σου με άργιλο..προσοχή μόνο όταν πλησιάζει καράβι, πολύ κύμα...έχει και πινακίδες για αυτό....
WP_20170812_13_37_23_Pro.jpg και οπωσδήποτε βόλτα στον Άγιο Αντώνιο για τη θέα...(ο Καλόγερος φαίνεται)


Τελειώνοντας, φωτό από ποδηλατάδα καθημερινή στο ηλιοβασίλεμα στην Παροικιά, αξία ανεκτίμητη...και φυσικά βουτιά μετά!

1.jpg
 

biassee

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Λοιπόν οι εντυπώσεις μου .
Πολύ όμορφο νησί με την κλασική Κυκλαδίτικη ομορφιά που ήθελα. Οι παραλίες που μου άρεσαν, μιας και γι αυτό πήγα , ήταν οι : Πούντα (η ανατολική) , Φάραγγας , Χρυσή Ακτή , Λογαράς , Αγ Ειρήνη , Λωλαντώνης . Προφανώς δεν πρόλαβα καθόλου τις παραλίες γύρω απο την Παροικιά , καθώς έμενα νοτιοανατολικά. Οι Κολυμπύθρες μια απάτη για τα γούστα μου, και γι αυτά που περίμενα να δω. Δηλαδή τι να πούμε για τις Καβουρότρυπες Χαλκιδικής ?
Και κάποιες σκέψεις γενικές που μπορούν να βοηθήσουν άλλους πιθανούς επισκέπτες του Νησιού που δεν έχουν ξαναπάει:
Kαλό είναι να τους ενημερώνουμε για το τι θα συναντήσουν όσον αφορά την κατάσταση των δρόμων και την πρόσβαση σε ορισμένες παραλίες . Πχ στην Αγία Ειρήνη όπου αν δεν έχεις όχημα 4χ4 , είναι ευθύνη σου για το πως θα κατεβάσεις ως εκεί το ΙΧ σου.
Ή για το απίστευτο κυνηγητό απο τα κουνούπια! (πάρτε απο πριν αντικουνουπικά, ακόμη κι αν δεν έχετε κουνούπια στον τόπο σας!)
Ή για την κανονική αμμοβολή που τρώει καποιος, αν έχει την ατυχία να πάει στις παραλίες μέρα με μελτέμι...

*σαν υστερόγραφο: Tι στο καλό παίζει σ αυτό το νησί με τα κουνέλια? ! Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ρωτήσω τους ντόπιους. Σε Νάξο , Μύκονο, Σαντορίνη που έχω πάει, δεν το έχω συναντήσει αυτό...
 

enpens

Member
Μηνύματα
9
Likes
11
Είμαστε στο φέρρυ καθοδόν για Πάρο και κάνουμε πρόγραμμα! Τι αξίζει να δούμε;

Από παραλίες φυσικές, ήρεμες και ανοργάνωτες καταλαβαίνουμε ότι είναι ο Μωλος, Γλυφάδα, Τρυπητή, Λαγγερι, Καλόγερος ... καμία άλλη; Και στην Αντίπαρο;

Για γραφικότητα λίγο Παροικία, Νάουσα και πολύ Λευκές; που αλλού; Για Καλό φαγητό;

Αυτό το Paros Park λέει τίποτα;

Ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είμαστε στο φέρρυ καθοδόν για Πάρο και κάνουμε πρόγραμμα! Τι αξίζει να δούμε;

Από παραλίες φυσικές, ήρεμες και ανοργάνωτες καταλαβαίνουμε ότι είναι ο Μωλος, Γλυφάδα, Τρυπητή, Λαγγερι, Καλόγερος ... καμία άλλη; Και στην Αντίπαρο;

Για γραφικότητα λίγο Παροικία, Νάουσα και πολύ Λευκές; που αλλού; Για Καλό φαγητό;

Αυτό το Paros Park λέει τίποτα;

Ευχαριστώ πολύ!
Όπως ακριβώς τα γράφεις. Θα πρόσθετα και το Φάραγγα στα νότια του νησιού, καθώς επίσης τη Σαντα Μαρία και το Λωλαντώνη.
Για βόλτα και πολύ καλό φαγητό σε Λεύκες και Μάρπησσα.
Αντίπαρο οπωσδήποτε, αν γίνεται και με διανυκτέρευση. Μπάνιο σε Σωρό, Αγιο Γεώργιο και σίγουρα στο διπλανό Δεσποτικό.
Καλά να περάσετε!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σε ολους!σκεφτομαι για 3 ημερο στην παρο χωρις αμαξι..που προτεινεται να μεινω?και τι αξιζει να δω σε αυτες τις μερες που θα παω?σιγουρα μεσα στα πλανα ειναι μονοημερη στην αντιπαρο η κρουαζιερα!Θα το εκτιμουσα αν προτεινε καποιος και μαγαζακια για φαγητο και καφε!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για δώστε ρε παιδιά ιδέες για καλό φαγητό σε χωριά και γενικά στην Πάρο, γιατί απ όσα βλέπω και διαβάζω δεν πρέπει να τα πηγαίνει και τέλεια το νησί στο φαγητό. Ακριβά και με άσχημες κριτικές...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ιδέες για καλό φαγητό σε χωριά και γενικά στην Πάρο,
Λεύκες & Μάρπησσα, το στάνταρ, απλά επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια δε θυμάμαι τι και πως.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις (πέρα από το ένστικτο σου) είναι να συμβουλευτείς τους ντόπιους.
Όχι μόνο έναν, ρώτα 3-4 να σου πουν που τρώνε αυτοί.
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είχα φάει πολύ καλά στη Φλώρα στις Λευκές. Έχει και απίστευτη θέα btw (Ίσως και μόνο για αυτήν αξίζει να κάτσεις στο συγκεκριμένο μαγαζί έστω και για μερικούς μεζέδες). Πάντως γενικά ακολούθησε και το ένστικτο σου, οπως σωστά αναφέρει ο psilos3
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Για δώστε ρε παιδιά ιδέες για καλό φαγητό σε χωριά και γενικά στην Πάρο, γιατί απ όσα βλέπω και διαβάζω δεν πρέπει να τα πηγαίνει και τέλεια το νησί στο φαγητό. Ακριβά και με άσχημες κριτικές...
Φαγητό: Αραντό στις Λεύκες.
Ποτό: Resalto στον Δρυό.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Λεύκες & Μάρπησσα, το στάνταρ, απλά επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια δε θυμάμαι τι και πως.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις (πέρα από το ένστικτο) είναι να συμβουλευτείς τους ντόπιους.
Όχι μόνο έναν, ρώτα 3-4 να σου πουν που τρώνε αυτοί.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Γενικά στα τύφλα δεν πηγαίνω ποτέ γιατί υπάρχουν και παγίδες. Βέβαια όχι ότι πάντα τα καλά Reviews βγαίνουν και αληθινά.

Απο την άλλη βλέπω πολύ Gourme κατάσταση στο Internet με τιμές στον Θεό (18€ τα μπιφτέκια) να τα φας στο παλιό λιμάνι της Νάουσας :haha:

Η Φολέγανδρος ήταν τσάμπα μπροστά τους.

Είχα φάει πολύ καλά στη Φλώρα στις Λευκές. Έχει και απίστευτη θέα btw (Ίσως και μόνο για αυτήν αξίζει να κάτσεις στο συγκεκριμένο μαγαζί έστω και για μερικούς μεζέδες). Πάντως γενικά ακολούθησε και το ένστικτο σου, οπως σωστά αναφέρει ο psilos3
Ναι φίλε Θάνο, την έχω δει Φλωρα και την θέα. Νομίζω πως θα πάμε σίγουρα για ένα φαγητό εκεί...

Φαγητό: Αραντό στις Λεύκες.
Ποτό: Resalto στον Δρυό.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Για Cocktails μόνο στο παλιό λιμάνι της Νάουσας προτείνετε περισσότερο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Απο την άλλη βλέπω πολύ Gourme κατάσταση στο Internet με τιμές στον Θεό (18€ τα μπιφτέκια) να τα φας στο παλιό λιμάνι της Νάουσας :haha:
Ε κι εσύ τι περίμενες να βρεις στο παλιό λιμάνι της Νάουσας, το πιο γραφικό σημείο ίσως του νησιού, να τα χαρίζουνε; Σα να μου λες Καλντέρα στα Φηρά ή Μικρή Βενετία. :haha:
Μη τη πατάς σαν τουρίστας, το νησί έχει πολλά μέρη που δε τα ξέρει ο κόσμος, απλά θέλει ψάξιμο.
Για Cocktails μόνο στο παλιό λιμάνι της Νάουσας προτείνετε περισσότερο;
Εκεί γίνεται ο κακός ο χαμός, υπάρχουν τα κοσμικά, υπάρχουν όμως γύρω γύρω και μικρότερα ωραία μπαράκια. Όχι ότι σε άλλα μέρη είναι άσχημα, για παράδειγμα και στη Παροικιά έχει ωραιότατα μπαρ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom