Revolut

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Με ανάληψη από ΑΤΜ. Οι περισσότερες τράπεζες έχουν κάποια χρέωση, κάποιες μικρότερες ( συνεταιριστικές) όχι.
εχεις δοκιμασει ελλ τραπεζες και εχουν προμήθεια?
μονο στο εξωτερικο εχω δοκιμασει πολλες, και ποτε καμια δεν μου κρατησε χρεωση
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
εχεις δοκιμασει ελλ τραπεζες και εχουν προμήθεια?
μονο στο εξωτερικο εχω δοκιμασει πολλες, και ποτε καμια δεν μου κρατησε χρεωση
Θα το θέσω καλύτερα.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι η Raiffeisenbank και κάποιες ελληνικές θυγατρικές ( της Eurobank και Πειραιώς αν θυμάμαι καλά) στα Βαλκάνια μου ζητούσαν προμήθεια για ανάληψη.
Επίσης στην Ελλάδα πριν 2 μήνες η Εθνική μου ζητούσε περίπου 2€.

Έχω διαβάσει ότι οι 4 "μεγάλες" τράπεζες στην Ελλάδα χρεώνουν για ανάληψη. Δεν χρεώνουν η Αττικής και κάποιες συνεταιριστικές.
 

Dionisis T

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια και πάλι,
το Σάββατο έκανα κατάθεση ένα ποσό στην revolut και ενώ κανονικά εντός μιας ημέρας το πολύ η μεταφορά εμφανιζόταν έχει πάει τρίτη και δεν έχουν μπει τα χρήματα στον λογαριασμό μου. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το ότι έκανα την μεταφορά σαββατοκύριακο ( ως τώρα τύχαινε και τις έκαναν καθημερινές); Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;
 

europexplorer

Member
Μηνύματα
28
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμαλα
Γεια και πάλι,
το Σάββατο έκανα κατάθεση ένα ποσό στην revolut και ενώ κανονικά εντός μιας ημέρας το πολύ η μεταφορά εμφανιζόταν έχει πάει τρίτη και δεν έχουν μπει τα χρήματα στον λογαριασμό μου. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το ότι έκανα την μεταφορά σαββατοκύριακο ( ως τώρα τύχαινε και τις έκαναν καθημερινές); Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;
λογικά τετάρτη μεσημέρι (12μμ) θα σου εμφανιστούν
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πράγματι οι 4 μεγάλες ελληνικές έχουν πλέον προμήθεια για ανάληψη από κάρτες τραπεζών του εξωτερικού.
Εξ' όσων έχω διαβάσει κι εγώ HSBC, Attica, Χανίων είναι κάποια παραδείγματα που έχουν ακόμα δωρεάν την ανάληψη.
Για τις μεταφορές στη revolut απ' ότι έχω παρατηρήσει, εξαρτάται από το ποια μέρα/ώρα θα την κάνεις. Αν τη στείλεις Δευτέρα εργάσιμες ώρες θα φανούν Τρίτη ενώ αν είναι εκτός εργάσιμων ωρών θα φανούν Τετάρτη. Αντίστοιχα αυτές του ΣΚ θα φανούν Τρίτη.
Μακάρι σύντομα (αν τελικά όντως ισχύσει και αρθούν τα CC) να γίνεται και το top-up απευθείας με κάρτα.

Προσωπικά η revo με διευκόλυνε πάρα πόλυ στη Βουδαπέστη που ήταν και το πρώτο ταξίδι που τη χρησιμοποίησα και περίμενω το ίδιο να συμβεί και για όποια άλλη χώρα εκτός ευρωζώνης επισκεφτώ. Τόσο η ευκολία του να κάνεις συνάλλαγμα με τα λεφτά που 'χεις μέσα όταν πετύχεις συμφέρουσα ισοτιμία πχ. για να έχεις για το επικείμενο ταξίδι σου, όσο και το να ξέρεις πως (έστω μέχρι 200eu) ανάληψη σε άλλο νόμισμα δε θα έχεις την προμήθεια της ελληνικής χρεωστικής και να μη χρείαζεται να ψάχνεις για ανταλλακτήρια.
Αλλά αυτά εξαρτώνται απ' τον καθένα βέβαια. Όταν μπαίνουν στο παιχνίδι πιστωτικές και προγράμματα ανταμοιβής, υπολογίζει ο καθένας τι τον συμφέρει.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Παιδιά έχασα την revolut physical πριν δυο μέρες στο Los Angeles. Την έκανα delete κατευθείαν κι έβγαλα άλλη virtual επειδή κάνω road trip και δεν μπορώ να παραλάβω physical. Την έβαλα στο Apple Pay και συνεχίζω για δυο μέρες χωρίς προβλήματα.
Λογικά θα βγάλω όλο τον μήνα χωρίς πρόβλημα.
Δεν υπάρχει η revolut μιλάμε, έχω τελειώσει με τις τράπεζες για πάντα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Λογικό μιας κ έγινε πλήρης άρση καπιταλ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.450
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom