Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δε θα αγόραζα ποτέ τέτοιο οδηγό. Η μισή μαγεία του ταξιδιού είναι να φανταστείς πώς είναι το κάθε τοπίο, κτίριο, μνημείο που θα επισκεφθείς, αν είναι να το δω από πριν δεν έχω καμία όρεξη να πάω. Σα να πάω να δω αστυνομική ταινία και να μου λένε την ώρα που βγάζω το εισιτήριο "ο γιατρός το έκανε!".
Μάλλον παίζει ρόλο και ο τρόπος που ταξιδευεις... Σκέψου πως ταξίδια που εσύ αφιερώνεις 1 μήνα εγώ τα κάνω σε 10 μέρες (λέμε τώρα), έχω μια αίσθηση λοιπόν απο την αρχή πως δεν τα προλαβαίνω όλα και πρέπει να διαλέξω. Είναι κρίμα σε ενα μέρος που ισως δεν θα ξαναβρεθω ποτέ εγω να χαζευω σε ένα αδιάφορο χωριό και 20χλμ παραπέρα να υπάρχει ενα φανταστικό τοπίο, κτήριο, αξιοθέατο κτλ. Οπότε ναι, βλέπω από πριν τις πιθανές μου επιλογές έτσι ώστε να διαμορφώσω ένα πρόγραμμα όσο το δυνατόν πιο καλό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ που τυγχάνει και δουλέυω με μερικές εκατοντάδες εικοσάρηδες το χρόνο, όλους με έντυπους οδηγούς τους βλέπω...
εγω που τυγχανει να κανω αλλα πραγματα βλεπω αλλα. ανωφελη συζητηση. ολοι ξερουν που παει το πραγμα. μενει να το καταλαβουν εκει κ στο LP αυτο, να βαλουν φωτος κ ξερω γω τι αλλο να συναγωνιστουν καλυτερα τα eμεσα.
http___com.ft.imagepublish.prod.s3.amazonaws.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο που από το 2016 κι έπειτα είναι σε άνοδο οι έντυποι οδηγοί. Το ότι πολλοί (ειδικά αυτοί που στο τέλος δε θα ταξιδέψουν) θα αγοράσουν ψηφιακό προϊόν για τον καναπέ τους είναι γεγονός, αλλά αν εξαιρέσεις κάτι city breaks κλπ, αυτοί που ταξιδεύουν αντί για να πάνε 5 μέρες διακοπές, δε θα αφήσουν εύκολα τον έντυπο οδηγό, ειδικά οι backpackers. Σε μακρινούς προορισμούς οι πωλήσεις των έντυπων έχουν μια πολύ ενδιαφέρουσα άνοδο, οι δυο εταιρείες που είχαν ανακοινώσει ότι θα τους καταργήσουν επένδυσαν μάλιστα στο έντυπο κι εγώ σε μερικές εκατοντάδες επισκέπτες φέτος είδα ελάχιστους χωρίς έντυπο οδηγό.

https://www.forbes.com/sites/garyst...ught-travel-guidebooks-were-dead-guess-again/

https://www.telegraph.co.uk/travel/comment/travel-guidebook-here-to-stay/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ακριβώς. Τρισχειρότεροι. Δώστε μου όλη την πληροφορία να διαλέξω εγώ τι είναι για μένα highlight. Αυτό το πράγμα με τους pocket guides (και τους dk επίσης) δεν παλεύεται.
Κοίτα, τώρα παίζει η προσφορά, αλλιως κι εγώ προτιμώ τους "ολοκληρους".

Εμένα πάντως αυτό που με εκνεύριζε με τους LP ήταν η έλλειψη φωτογραφιών. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια στο πρωτο μου ταξιδι στη Ρωμη (το ιντερνετ ηταν μωρό ακόμη) λιγες μερες πριν φύγουμε επεσε στα χέρια μου ενας οδηγος DK και είδα μια φωτογραφία απο Τιβολι .... Μεχρι εκείνη τη στιγμή ούτε καν είχα σκεφτεί να το επισκεφτώ. Με αφορμή την φωτογραφία πήγαμε και μείναμε άναυδοι απο τους κήπους της βίλας (πρώτη φορά έβλεπα τέτοιους κήπους)!!!! Εεε ναι δεν μπορώ να διαβάζω 300 σελ LP για να βρω σε 3 σειρές πως αξίζει αυτο το κτήριο ή αυτη η γειτονία καμιά φορά η εικόνα είναι πολύ χρήσιμη....
Τωρα εχουν και οι lp αρκετές φωτογραφίες. Οχι σε κάθε σελίδα πάντως. Οι dk μου κάνουν κάπως ελλιπείς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αλλά αν εξαιρέσεις κάτι city breaks κλπ, αυτοί που ταξιδεύουν αντί για να πάνε 5 μέρες διακοπές, δε θα αφήσουν εύκολα τον έντυπο οδηγό, ειδικά οι backpackers.
Αντιπαρέρχομαι το ταξιδευτόμετρο, ατυχής έκφραση υποθέτω.

Ε, ναι, άμα σηκώνεις όλο σου το βιος σε ένα backpack, τι πιο λογικό από το να κουβαλάς επιπλέον και 2-3 βιβλία σε έντυπη μορφή. Μικρή διαφορά....

Εμένα η συνήθεια μου έμεινε πέρισυ, όταν έπρεπε να ταξιδέψω λίγες μέρες στην Κίνα μετά τη Β. Κορέα και θα έπρεπε να κουβαλήσω τα πάντα μαζί μου στη DPRK. Δεν ήθελα να έχω χάρτινα βιβλία μαζί μου για λόγους λογοκρισίας, και ανακάλυψα τα PDF που κανείς δεν έλεγχε (κι αν έλεγχε, ξανακατέβαιναν στο πι και φι...).

Υ.Γ. Σε roadtrips όπου το βιβλίο μένει στο αυτοκίνητο, σε ταξίδια που έχει νόημα να το αφήσω στο ξενοδοχείο, και σε ταξίδια σε μακρινούς & περίεργους προορισμούς, εννοείται προτιμώ ακόμα το χάρτινο βιβλίο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόνο που από το 2016 κι έπειτα είναι σε άνοδο οι έντυποι οδηγοί. Το ότι πολλοί (ειδικά αυτοί που στο τέλος δε θα ταξιδέψουν) θα αγοράσουν ψηφιακό προϊόν για τον καναπέ τους είναι γεγονός, αλλά αν εξαιρέσεις κάτι city breaks κλπ, αυτοί που ταξιδεύουν αντί για να πάνε 5 μέρες διακοπές, δε θα αφήσουν εύκολα τον έντυπο οδηγό, ειδικά οι backpackers. Σε μακρινούς προορισμούς οι πωλήσεις των έντυπων έχουν μια πολύ ενδιαφέρουσα άνοδο, οι δυο εταιρείες που είχαν ανακοινώσει ότι θα τους καταργήσουν επένδυσαν μάλιστα στο έντυπο κι εγώ σε μερικές εκατοντάδες επισκέπτες φέτος είδα ελάχιστους χωρίς έντυπο οδηγό.

https://www.forbes.com/sites/garyst...ught-travel-guidebooks-were-dead-guess-again/

https://www.telegraph.co.uk/travel/comment/travel-guidebook-here-to-stay/
τα διαβασες τα αρθρακια? η 5% ανοδος δε λεει τιποτε οταν μιλαμε για το μισο σχεδον τζιρο το 2017 σε σχεση με το 2006...ρομαντικα μεν, αμειλικτα τα νουμερα δε.
και ο ιδιος ο LP πλεον εχει πανω 30% του τζιρου του σε e μεσα. το βιβλιο δεν πεθαινει βεβαια αλλα σε περιπτωση οδηγων κλπ που θελεις ινφο γραμμενες χτες βραδυ ει δυνατον, δυσκολα ανταγωνιζονται το διαδικτυο. μειοψηφια πια τα εντυπα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κοίτα, τώρα παίζει η προσφορά, αλλιως κι εγώ προτιμώ τους "ολοκληρους".


Τωρα εχουν και οι lp αρκετές φωτογραφίες. Οχι σε κάθε σελίδα πάντως. Οι dk μου κάνουν κάπως ελλιπείς.
To καλό είναι πως τις φωτογραφίες τις έχουν σε κάποιες συνεχόμενες και εύκολα "σκίσιμες" σελίδες.

Oi dk καλύπτουν άλλες ανάγκες. Πιο πολύ είναι για να αυτοξεναγείσαι σε συγκεκριμένα μνημεία και λιγότερο για μια χώρα γενικώς. Πχ θυμάμαι ότι σε έναν που μου έδωσαν δεν υπήρχε καμία απολύτως πληροφορία για το πώς διάολο πάω στο συγκεκριμένο ναό. Υπάρχει τραίνο, πρέπει να περπατήσω 7 ώρες, πάει λεωφορείο, έχει χωματόδρομο;

Το τι οδηγό προτιμά ο καθένας έχει να κάνει και με το στιλ ταξιδιού που θα κάνει, για τη Βενετία ξέρω γω μπορεί και να είναι ταμάμ ο dk, για ταξίδι σε χώρα τύπου Αιθιοπίας ο Bradt είναι κλάσεις ανώτερος από το lp, για rock bottom backpacking υπάρχουν άλλοι οδηγοί και καλύτερο οδηγό ποδηλασίας από το cycling in Cuba του LP δεν έχω διαβάσει, απίστευτες λεπτομέρειες από το πού φυσάει συνήθως μέχρι το πού είναι πιθανότερο να υπάρχει άνθρωπος που να φουσκώνει λάστιχα σε μια χώρα που είναι σχεδόν απίθανο.

Στο θέμα των φωτογραφιών κατανοώ ότι είμαι μέλος της αισχρής μειοψηφίας, αλλά ειλικρινά είναι από τα πιο απαίσια πράγματα που μπορεί να μου κάνει κανείς. Στις δε ιστορίες εδώ, ευτυχώς είναι τόσο χάλια η σύνδεση που δεν μπορώ να δω φωτογραφίες διότι αργούν πολύ. Κάθομαι και βλέπω (περιμένοντας...) μόνο αν είναι μέρος που έχω πάει ή που έχω κάποια συγκεκριμένη περιέργεια γι αυτές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τα διαβασες τα αρθρακια?
Εσύ τι λες, να έψαξα να τα βρω και να έπαιζα στοίχημα όταν τα παρέθεσα;

η 5% ανοδος δε λεει τιποτε οταν μιλαμε για το μισο σχεδον τζιρο το 2017 σε σχεση με το 2006...ρομαντικα μεν, αμειλικτα τα νουμερα δε.
Η αντιστροφή τάσης λέει πολλά, πόσο μάλλον που συνεχίστηκε το 2018 και απ' ό,τι φαίνεται και για το 2019. Μια βιομηχανία που είχε ανακοινωθεί ο θάνατός της ανασταίνεται. Ναι, δεν είναι "δε λέει τίποτε", πολλά λέει.
και ο ιδιος ο LP πλεον εχει πανω 30% του τζιρου του σε e μεσα.
Και 70% σε έντυπα.
το βιβλιο δεν πεθαινει βεβαια
Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Και κυρίως, δεν πεθαίνει για τους δύσκολους και μακρινούς προορισμούς. Κάθε άλλο.
αλλα σε περιπτωση οδηγων κλπ που θελεις ινφο γραμμενες χτες βραδυ ει δυνατον,
Χωρίς αμφιβολία, αλλά εμένα με ενδιαφέρουν οι άλλες περιπτώσεις.

μειοψηφια πια τα εντυπα
Σε όλα. Απλά οι οδηγοί είναι από τα ελάχιστα είδη που σημειώνουν την αντίστροφη τάση.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
ενας οδηγος πρεπει να απευθυνεται στους παντες. μερικες φωτο δεν θα εβλαπταν. το αντιθετο. ειδικα τωρα που κινδυνευουν να γινουν μουσειακο ειδος για ρομαντικους καποιας ηλικιας. ολοι απο το διαδικτυο πλεον. εχω χρονια να δω 20ρη με καποιο εντυπο οδηγο στο χερι.
Η κόρη μου (19 ετών) σκέφτηκε και μου έκανε δώρο έναν πριν πάω στη Βαρκελώνη και τώρα που φεύγει εκείνη για Σόφια εφοδιάστηκε με ταξιδιωτικό οδηγό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η κόρη μου (19 ετών) σκέφτηκε και μου έκανε δώρο έναν πριν πάω στη Βαρκελώνη και τώρα που φεύγει εκείνη για Σόφια εφοδιάστηκε με ταξιδιωτικό οδηγό.
στα ελληνικα? εμεις εχουμε κ το θεμα της γλωσσας στο διαδικτυο..
οι πωλησεις των οδηγων παντως ειναι στο μισο οπως ειπαμε απο οτι ηταν 10 χρονια πριν. αν καποιος νομιζει οτι θα επανελθουν στο ιδιο επιπεδο...ονειρα γλυκα..
ποτε δεν θα διαβασω e book. αλλα κ σπανια πλεον θα αγορασω εντυπο οδηγο. ποσο μαλλον η νεα γενια που γεννηθηκαν με ενα σμαρτφον στο χερι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
στα ελληνικα? εμεις εχουμε κ το θεμα της γλωσσας στο διαδικτυο..
οι πωλησεις των οδηγων παντως ειναι στο μισο οπως ειπαμε απο οτι ηταν 10 χρονια πριν. αν καποιος νομιζει οτι θα επανελθουν στο ιδιο επιπεδο...ονειρα γλυκα..
ποτε δεν θα διαβασω e book. αλλα κ σπανια πλεον θα αγορασω εντυπο οδηγο. ποσο μαλλον η νεα γενια που γεννηθηκαν με ενα σμαρτφον στο χερι.
Συμφωνώ! Οδηγούς ξενόγλωσσους βρίσκεις παντού..εκείνη βρήκε στο public αλλά δεν ξέρω να σου απαντήσω αν έψαχνε ξενογλωσσο ή δεν βρήκε σε ελληνική έκδοση..;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Προσωπικά αγαπώ τους ταξιδιωτικούς οδηγούς κι όσο για τις εκδόσεις δυστυχώς για κάποιες χώρες δεν βγάζουν όλες οι εκδόσεις.Τους DK π.χ. τους συμπαθώ αρκετά αλλά μάλλον για την Γεωργία δεν έχουν βγάλει οδηγό.Συχνά παίρνω 2-3 διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας χώρας.
Δυστυχώς όσον αφορά μεγάλες χώρες π.χ.Ρωσία, έχει τύχει να ψάξω 2-3 διαφορετικές εκδόσεις και να έχουν ελλείψεις όλες...Αν δεν βρω στα ελληνικά δεν με νοιάζει.Εκτός από αγγλικούς μου έχουν κάνει δώρο και οδηγούς στα ισπανικά και μου κάνουν μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom