Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλώς ήρθες!
Στο πρόσφατο ταξίδι μου χρησιμοποίησα το Aerobus. Είναι ακριβώς έξω από την έξοδο, μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από τα μηχανήματα εντός κι εκτός του αεροδρομίου, στοχίζει 6 € (αν θυμάμαι καλά) και αφήνει στον Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό (Bologna Centrale). Έχει δρομολόγια ανά 20λεπτο.
https://www.bologna-airport.it/en/p...o-and-from-the-airport/?idC=62443&idC_L=62493

Σχετικά με τα εισιτήρια του τρένου, κλείνοντας νωρίτερα σίγουρα θα βρείτε πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Για μένα 2 ώρες είναι απαραίτητες, ώστε να μην αγχωθείτε. Διαβάζοντας το νήμα προς τα πίσω θα βρεις και άλλες πληροφορίες.
Καλή προετοιμασία!
Σε ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλα.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα.
Από το σιδηροδρομικό σταθμό της Φλωρεντίας μέχρι να φτάσεις στο κέντρο και πιο συγκεκριμένα κοντά στο Ponte Vecchio χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο ή περπατώντας μπορείς να φτάσεις;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα.
Από το σιδηροδρομικό σταθμό της Φλωρεντίας μέχρι να φτάσεις στο κέντρο και πιο συγκεκριμένα κοντά στο Ponte Vecchio χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο ή περπατώντας μπορείς να φτάσεις;
Άν πας με τα χέρια στις τσέπες, το πας άνετα. Αν κουβαλάς και βαλίτσα, τότε λίγο δύσκολο.
 

Adrianakm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Όταν ο γάμος γίνεται στο εξωτερικό, έχει κανονικά αναγνώριση στην Ελλάδα;
Nαι αναγνωριζεται κανονικά, απλά θα πρέπει να δηλωθεί ο γάμος στο ειδικό ληξιαρχείο Αθήνων και μέτα ενημερώνεται αυτόματα η μερίδα σου στο δήμο στον όποιο ανήκεις .
 

Adrianakm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπέρα Ανδριάνα!! Ενδιαφέρομαι και εγώ να παντρευτώ στην Φλωρεντία το 2021 Γιατί και εγώ με τον μέλλον άντρα μου λατρεύουμε την Ιταλία.. θα μπορούσες να μου πεις που φαγατε μετά τον γάμο και αν είχες κανονίσει κάτι για αλλο στολισμό;
Καλησπέρα , είχα κάνει κράτηση μέσω του TripAdvisor σε ένα εστιατόριο κόντα στο ξενοδοχείο μας https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ml#photos;aggregationId=&albumid=101&filter=7 και είχα ενημερώσει για την ώρα και τα ατόμα . Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι , έχει το κλασσικο ιταλικό φαγητό . Για το στολίσμο δεν κάνονισα κάτι δίοτι την Κυριακή που παντρεύτηκα τα ανθοπολεία ήταν κλειστά για αυτό πήρα την ανθοδέσμη μου απο Ελλάδα . Μπορείς ομως να συννενοηθεις με τον φωτογράφο που θα κλείσεις να μεσολαβήσει με κάποιο ανθρωπολείο που θα σου συστήσει για να γίνει ο στολίσμος απο εκεί . Αυτο που μπορω να σου πω είναι οτι χωρις καμια ιδαίτερη προετοιμασια , περασαμε τελεια και ενιώσα λες και ζούσα ένα παραμυθι , η εκκλησια ήταν ένα αριστουργήμα . Αν εσύ ξεκίνησεις τις προετοιμασίες απο τώρα σίγουρα θα βγει κάτι πολύ όμορφο .
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καθ' ότι αρχάριος εντελώς ταξιδιώτης, ήθελα να ρωτήσω από Μπολόνια ποιο μέσο μεταφοράς θα προτείνατε για να πάω Φλωρεντία; τρένο ή λεωφορείο;. Επίσης όσο άφορα το τρένο από ποια εταιρεία είναι προτιμότερο να κλείσω τα εισιτήρια καθώς είδα ότι υπάρχουν επιλογές. Και τέλος υπάρχει μεγάλη διαφορά στη τιμή αν δεν έχω κλείσει online τα εισιτήρια του τρένου και τα κόψω κατευθείαν από το κεντρικό σταθμό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καθ' ότι αρχάριος εντελώς ταξιδιώτης, ήθελα να ρωτήσω από Μπολόνια ποιο μέσο μεταφοράς θα προτείνατε για να πάω Φλωρεντία; τρένο ή λεωφορείο;. Επίσης όσο άφορα το τρένο από ποια εταιρεία είναι προτιμότερο να κλείσω τα εισιτήρια καθώς είδα ότι υπάρχουν επιλογές. Και τέλος υπάρχει μεγάλη διαφορά στη τιμή αν δεν έχω κλείσει online τα εισιτήρια του τρένου και τα κόψω κατευθείαν από το κεντρικό σταθμό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κατά την γνώμη μου το τρένο στην Ιταλία είναι ιδανική επιλογή. Πολλά δρομολόγια, συνεπή, καθαρά και οικονομικά. Ταξίδεψα μόνο με Τrenitalia, σε οικονομική θέση, χωρίς κανένα πρόβλημα, κυρίως γιατί με εξυπηρετούσε καλύτερα ο συνδυασμός δρομολογίων, διάρκειας διαδρομής και τιμής. Τα περισσότερα από τα εισιτήρια τα είχα κλείσει νωρίτερα, οπότε δεν ξέρω πόσο σημαντική μπορεί να είναι η διαφορά με το να τα αγοράσεις από τον σταθμό.
 

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
  • Μόλις γύρισα από Μπολόνια κ πήγα αυθημερόν Φλωρεντία με τρένο.Εχει πολύ συχνά δρομολογια.Φοβηθηκα να τα κλεισω μέσο Ίντερνετ μήπως κάτι στραβώσει κ το μετάνιωσα γιατί ένα μήνα πριν η τιμή με επιστροφή για ενήλικα κ παιδί ήταν 50 ευρώ με το τρένο που κάνει 35λεπτα εκεί πλήρωσα 90 ευρώ! Όσο νωρίτερα λοιπόν τόσο καλύτερα!
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
  • Μόλις γύρισα από Μπολόνια κ πήγα αυθημερόν Φλωρεντία με τρένο.Εχει πολύ συχνά δρομολογια.Φοβηθηκα να τα κλεισω μέσο Ίντερνετ μήπως κάτι στραβώσει κ το μετάνιωσα γιατί ένα μήνα πριν η τιμή με επιστροφή για ενήλικα κ παιδί ήταν 50 ευρώ με το τρένο που κάνει 35λεπτα εκεί πλήρωσα 90 ευρώ! Όσο νωρίτερα λοιπόν τόσο καλύτερα!
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Φτανω Μπολονια με aegean 09:30.Σκεφτομαι να κλεισω τα εισιτηρια του τρενου για Μπολονια σιγουρα υπολογιζοντας ενα 2ωρο μετα.Η μεταβαση απο αεροδρομιο Μπολονιας στον σιδηροδρομικο σταθμο ειναι ευκολη;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καθ' ότι αρχάριος εντελώς ταξιδιώτης, ήθελα να ρωτήσω από Μπολόνια ποιο μέσο μεταφοράς θα προτείνατε για να πάω Φλωρεντία; τρένο ή λεωφορείο;. Επίσης όσο άφορα το τρένο από ποια εταιρεία είναι προτιμότερο να κλείσω τα εισιτήρια καθώς είδα ότι υπάρχουν επιλογές. Και τέλος υπάρχει μεγάλη διαφορά στη τιμή αν δεν έχω κλείσει online τα εισιτήρια του τρένου και τα κόψω κατευθείαν από το κεντρικό σταθμό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απ ευθείας απο το αεροδρόμιο της Μπολόνια για κεντρο Φλωρεντιας εχει λεωφορείο με 20€/ ατομο on line και 25€ κοστιζει στο λεωφορείο.
 

Efitsit

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , είχα κάνει κράτηση μέσω του TripAdvisor σε ένα εστιατόριο κόντα στο ξενοδοχείο μας https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ml#photos;aggregationId=&albumid=101&filter=7 και είχα ενημερώσει για την ώρα και τα ατόμα . Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι , έχει το κλασσικο ιταλικό φαγητό . Για το στολίσμο δεν κάνονισα κάτι δίοτι την Κυριακή που παντρεύτηκα τα ανθοπολεία ήταν κλειστά για αυτό πήρα την ανθοδέσμη μου απο Ελλάδα . Μπορείς ομως να συννενοηθεις με τον φωτογράφο που θα κλείσεις να μεσολαβήσει με κάποιο ανθρωπολείο που θα σου συστήσει για να γίνει ο στολίσμος απο εκεί . Αυτο που μπορω να σου πω είναι οτι χωρις καμια ιδαίτερη προετοιμασια , περασαμε τελεια και ενιώσα λες και ζούσα ένα παραμυθι , η εκκλησια ήταν ένα αριστουργήμα . Αν εσύ ξεκίνησεις τις προετοιμασίες απο τώρα σίγουρα θα βγει κάτι πολύ όμορφο .
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. τελικά ο γάμος μας θα γίνει τον Οκτωβρίου του 2020 και ελπίζω να είναι όλα τελεια όπως έγιναν και στον δικό σου γάμο.. αυτό που με αγχώνει είναι ότι θα είμαστε περίπου 25-30 ατομα γιαυτο δεν ξέρω αν θα μας δεχτούν στο εστιατόριο που φάγατε εσείς..με τον πάτερ έχω μιλήσει ήδη και κλείσαμε ημερομηνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom