Τουρκία Συναλλαγές στην Κωνσταντινούπολη

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Στην Κωνσταντινούπολη δέχονται τα ευρώ;; μπορείς να πληρώσεις με πιστωτική ή απαιτούν μετρητά;;
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Στην Κωνσταντινούπολη δέχονται τα ευρώ;; μπορείς να πληρώσεις με πιστωτική ή απαιτούν μετρητά;;
Τους συμφέρει πολύ να πληρώνεις σε ευρώ εξαιτίας της ισοτιμίας. Δέχονται σχεδόν παντού κάρτες... μόνο στην βασιλική κινστέρνα ήθελαν μετρητά σε λίρες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τους συμφέρει πολύ να πληρώνεις σε ευρώ εξαιτίας της ισοτιμίας. Δέχονται σχεδόν παντού κάρτες... μόνο στην βασιλική κινστέρνα ήθελαν μετρητά σε λίρες
Τους συμφέρει, γιατί χρεώνουν ότι ισοτιμία θέλουν. Εσένα είναι που δε συμφέρει με τίποτα....

Μου φαίνεται απολύτως αδιανόητο να πηγαίνεις σε ξένη χώρα και να θες να συναλλάσεσαι με ευρώ κι όχι με το τοπικό νόμισμα. Αδιανόητο.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Τους συμφέρει, γιατί χρεώνουν ότι ισοτιμία θέλουν. Εσένα είναι που δε συμφέρει με τίποτα....

Μου φαίνεται απολύτως αδιανόητο να πηγαίνεις σε ξένη χώρα και να θες να συναλλάσεσαι με ευρώ κι όχι με το τοπικό νόμισμα. Αδιανόητο.
Εννοείται ότι θα κάνω συνάλλαγμα.... Αλλά όλοι λένε να πάμε στην πόλη κ εκεί να κάνουμε...όχι από το αεροδρόμιο γτ δεν συμφέρει....αν είναι για το εισητηριο μόνο...ας πληρώσω με πιστωτική...πόση διαφορά να έχει πια....
 

Georgethym

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Καλησπέρα παιδιά, αύριο πάω Κωνσταντινούπολη, τι συμφέρει σύμφωνα με την εμπειρία σας να κάνω, συνάλλαγμα σε κάποιο μαγαζί ή να τραβήξω λεφτά από κάποιο ΑΤΜ τράπεζας με την κάρτα revolut που έβγαλα για αυτό το ταξίδι. Δεν την έχω ξανα χρησιμοποιήσει, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα παιδιά, αύριο πάω Κωνσταντινούπολη, τι συμφέρει σύμφωνα με την εμπειρία σας να κάνω, συνάλλαγμα σε κάποιο μαγαζί ή να τραβήξω λεφτά από κάποιο ΑΤΜ τράπεζας με την κάρτα revolut που έβγαλα για αυτό το ταξίδι. Δεν την έχω ξανα χρησιμοποιήσει, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
Ναι να την χρησιμοποιεις παντου και να μην τραβηξεις απο κανενα ατμ λεφτα δεχονται παντου καρτα,εκτος αν εχεις σκοπο να πας σε κανα παζαρι και να παζαρεψεις την τιμη μονο για εκει
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Καλά ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?
Έχω δει πολλά post του τύπου "δέχονται κάρτα ?" τις περισσότερες φορές για μικρά ποσά.
Άντε και να δεχτώ ότι ρωτάτε για μεγάλα ποσά, είναι τόσο δύσκολο κάποιος να κουβαλάει μαζί του πέρα από την κάρτα 200-300 ευρώ?

Προσωπικά σε κάθε ταξίδι όλα τα ποσά κάτω από 50 ευρώ τα πληρώνω με μετρητά.

Έχουμε φάει το παραμύθι ότι "οι ξένοι πληρώνουν τα πάντα με κάρτα" και τα ΑΤΜ στην Ελβετία βγάζουν χαρτονομίσμα, 500 φράγκα.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλά ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?
Έχω δει πολλά post του τύπου "δέχονται κάρτα ?" τις περισσότερες φορές για μικρά ποσά.
Άντε και να δεχτώ ότι ρωτάτε για μεγάλα ποσά, είναι τόσο δύσκολο κάποιος να κουβαλάει μαζί του πέρα από την κάρτα 200-300 ευρώ?

Προσωπικά σε κάθε ταξίδι όλα τα ποσά κάτω από 50 ευρώ τα πληρώνω με μετρητά.

Έχουμε φάει το παραμύθι ότι "οι ξένοι πληρώνουν τα πάντα με κάρτα" και τα ΑΤΜ στην Ελβετία βγάζουν χαρτονομίσμα, 500 φράγκα.
Αρχικα μπορει καποιος 200-300 να χει για ολο το ταξιδι και να μην ειναι τοσο λαρτζ οσο εσυ..δευτερον η ερωτηση προκυπτει προφανως επειδη η νοοτροπια του ελληνα καταστηματαρχη ειναι "ελα ρε συ 2ε κανει δεν εχεις ψιλα;;"..οποτε προφανως νομιζουν οτι ειναι ετσι..η μεγαλη μας διαφορα με εξωτερικο ειναι οτι κ για 20λεπτα αν πληρωσεις με καρτα δε θα στραβωσει κανεις,ενω εδω ολοι!!σε χωρα με συναλλαγμα δε αν δε θες να μπλεξεις με ατμ που να μην σε χρεωσει(με ρεβολουτ μιλαω γιατι με οποιαδηποτε ελληνικη καρτα χρεωνεσε)το να πληρωνεις με καρτα παντου ειναι μοναδικη λυση!ειδικα στην πολη οπου ρωτησε ο ανθρωπος πιο πανω η μονη φορα που χρειαστηκα μετρητα ηταν στο αιγυπτιακο παζαρι και για τα εισιτηρια μας στα μεσα..και μας μειναν και τα μετρητα στο τελος παλι
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Καλησπέρα παιδιά, αύριο πάω Κωνσταντινούπολη, τι συμφέρει σύμφωνα με την εμπειρία σας να κάνω, συνάλλαγμα σε κάποιο μαγαζί ή να τραβήξω λεφτά από κάποιο ΑΤΜ τράπεζας με την κάρτα revolut που έβγαλα για αυτό το ταξίδι. Δεν την έχω ξανα χρησιμοποιήσει, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
Τι είναι η κάρτα αυτή???? Γτ την βγάλατε??? Εγώ πάω 19-10!!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλά ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?
Έχω δει πολλά post του τύπου "δέχονται κάρτα ?" τις περισσότερες φορές για μικρά ποσά.
Άντε και να δεχτώ ότι ρωτάτε για μεγάλα ποσά, είναι τόσο δύσκολο κάποιος να κουβαλάει μαζί του πέρα από την κάρτα 200-300 ευρώ?

Προσωπικά σε κάθε ταξίδι όλα τα ποσά κάτω από 50 ευρώ τα πληρώνω με μετρητά.
Έγραψες σε ένα θέμα για Κωνσταντινούπολη και μίλησες για ευρω. Προφανώς αυτά τα δυο στοιχεία δεν συμβαδίζουν (διαβασε τον taver πιο πριν). Προφανώς από εκεί ξεκινάει και ο όλος προβληματισμός με τις καρτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom