Χωρις ταξιδιωτικη βιζα για Αγια Πετρουπολη απο 1 Οκτωβριου 2019

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
772
Δηλαδή όπως το κατάλαβα πλέον με απλό διαβατήριο και κάνοντας ηλεκτρονικά και δωρεάν μια αίτηση 20 μέρες πριν το ταξίδι πας μέχρι 8 ημέρες Αγία Πετρούπολή;;
Πολύ καλό νέο γιατί για μένα ηταν αποτρεπτικό τόσο το κόστος όσο και η διαδικασία έκδοσης visa
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι να ευλογάμε τα γέννια μας, αλλά έχουμε ανεβάσει την είδηση αρκετό καιρό τώρα :)

Το Καλίνινγραντ μπορεί να είναι περιορισμένης χρησιμότητας (καθώς οι περισσότερες πτήσεις για κει είναι μέσα Ρωσίας, οπότε και χρειάζεται βίζα, πρακτικά μόνο την είσοδο με ΚΤΕΛ από το Gdansk διευκόλυναν και κάτι άβολα connections με Air Baltic η LOT), αλλά έρχεται μεγάλη αλλαγή:
https://tass.com/society/1069525
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Και να κάποιος πάει Αγ. Πετρούπολη και μετά Μόσχα πως μπορούν να τον ελέγξουν αν έχει ήδη μπει στη χώρα ? (πχ πάω Αγ. Πετρούπολη μετά Μόσχα για 3 μέρες και επιστρέφω με πτήση από Αγ. Πετρούπολη) Έχουν εσωτερικό έλεγχο visa απο περιοχή σε περιοχή ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και να κάποιος πάει Αγ. Πετρούπολη και μετά Μόσχα πως μπορούν να τον ελέγξουν αν έχει ήδη μπει στη χώρα ? (πχ πάω Αγ. Πετρούπολη μετά Μόσχα για 3 μέρες και επιστρέφω με πτήση από Αγ. Πετρούπολη) Έχουν εσωτερικό έλεγχο visa απο περιοχή σε περιοχή ?
Έχω την ίδια απορία.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Και εγώ έχω την ίδια απορία. Αν και έχω την εντύπωση, πως στο τραίνο που είχα πάρει απο Αγία Πετρούπολη για Μόσχα, είχαν κοιτάξει το διαβατήριο μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι και το κατάλυμα θα τσεκάρει τη βιζα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά δεν ξέρω. Κι εγώ την ίδια σκέψη κάνω επειδή φυσικά και θέλω να κάνω χρήση τοσο της ρύθμισης για Αγία Πετρούπολη, όσο και για Καλινινγκραντ. Παρόμοια συζήτηση είχα κάνει με κάποιους φίλους που σκεφτομαστε να ταξιδέψουμε Λευκορωσία, η οποία έχει παρόμοιες ρύθμισεις για δύο συγκεκριμένες περιοχές. Φαντάζομαι ότι μπορεί κανείς να το ρισκάρει και ίσως να τη βγάλει καθαρή χωρίς καμία συνέπεια, ιδίως αν κινηθεί με λεωφορεία η τραίνα. Επειδή όμως και ένας απλός έλεγχος στο τραίνο ή στο κατάλυμα μπορεί να δημιουργήσει σοβαρούς μπελάδες, προσωπικά νομίζω ότι δε θα το ρισκαρα. Έχει και τόσα "must see" η Ρωσία, κρίμα είναι να μη με αφήσουν να ξαναπατήσω. :p (είμαι από αυτούς που πηγαίνουν και ξαναπηγαινουν και ξαναπηγαινουν σε μια χώρα αν τους κάνει κλικ)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το 3ημερο visa free προγραμμα για Αγια Πετρουπολη για τις κρουαζιερες απο Ελσινκι και Ταλλιν ειχε περιορισμους στα καταλυματα που ηταν συμβεβλημενα. Καπως ετσι θα ειναι?
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Μηπως ειναι φαση Ακαμπα Ιορδανιας?? Αν μπεις και βγεις απο Αγια Πετρούπολη δεν χρειάζεσαι τη βίζα?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μηπως ειναι φαση Ακαμπα Ιορδανιας?? Αν μπεις και βγεις απο Αγια Πετρούπολη δεν χρειάζεσαι τη βίζα?
Οχι, καμία σχέση. Στην περίπτωση της Ιορδανίας δεν υπάρχει περιορισμός στο πού θα ταξιδέψεις μες στη χώρα, πρέπει απλά να μπεις και να βγεις από Άκαμπα. Στην περίπτωση που συζητάμε πέρα από τον περιορισμό στα συνοριακά περάσματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπορείς να κινηθείς μόνο Αγία Πετρούπολη και στην ευρύτερη περιοχή του Λένινγκραντ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πού κάνεις αίτηση για visa free?

Η περιοχή που καλύπτεται είναι αυτή:
Στιγμιότυπο 2019-09-19, 6.53.59 μμ.png


Πρακτικά Αγία Πετρούπολη και τα προάστια, δεν ξέρω αν κάτι άλλο είναι must στη περιοχή. Δεν διαβαζω περιορισμό στον τρόπο εισόδου εξόδου, άρα μπορείς να μπεις/βγείς και οδικώς ή με τραίνο από Φινλανδία ή Εσθονία. Yποθέτω για πτήσεις πρέπει να επιλέξεις κάτι διαφορετικό από ρωσικό αεροδρόμιο για transit (εκτός αν πετά η Aegean)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom