Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με οσους μιλησα σε διαφορες ιταλικες πολεις,μου ειπαν πως μαγειρευουν την κλασσικη ιταλικη κουζινα και σε καθε μερος φτιαχνουν μια ποικιλια απο τοπικα πιατα ,βασικα αυτα που ζηταν οι ντοπιοι.Το ιδιο συμβαινει παντου.Πχ στην Προβηγκια φτιαχνουν αρκετα τοπικα,γιατι η κουζινα τους ειναι εξαιρετικα πλουσια.Νομιζω αν ρωτησει κανεις μπορει να βρει την ακρη...
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Έφυγα σήμερα από Bergamo, και μόλις τώρα διάβασα τις χθεσινές/σημερινές προτάσεις σας!! Κρίμα!
Τελικά χθες βράδυ έφαγα στο Trattoria Caprese. Συμπαθητικό μαγαζί, αρκετή ζέστη μέσα, στα μπαλκόνια ίσως ήταν καλύτερα. Φαγητό τίμιο. Απλά μου φάνηκε αρκετά τουριστικό ως προς την συμπεριφορά των σερβιτόρων, να σε καλοπιάσουν με δωρέαν μπουκίτσες ζύμης πίτσας τηγανισμένες σαν λουκουμάδες, με το λιμοντσέλο και τα άλλα δροσιστικά στο τέλος, να σου φέρουν λογαριασμό μόλις έφαγες χωρίς να το ζητήσεις, γενικά για να φύγεις γρήγορα και να κάτσουν οι άλλοι που περιμένουν στην ουρά. Πάντως για Τρίτη βράδυ, ήταν γεμάτο!

Για ντόπια φαγητά δε ξέρω στη περιοχή, ένα που μου έκανε εντύπωση είναι οι γεμιστοί κολοκυθοανθοί με τυρί που είναι τηγανισμένοι με "κουρκούτι" όπως το λέω εγώ. Και πολύ μύδια έπαιζε εκεί στην τρατορία. Αλλά και σε άλλες που κοιτούσα στο internet όταν έψαχνα, έβλεπα πολλές φώτος με μύδια.

Και κάτι άσχετο αν ενδιαφέρει κάποιον, απέναντι από τον σταθμό τρένων, "πίσω" από McDonald's και μπροστά από Bergamo Science Center έχει lockers με 5€/24ωρο, αρκετά μεγάλα, χωρέσαν άνετα 3 χειραποσκευές, και 4 θα μπορούσαν πιστεύω.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλησπέρα στη παρέα.. Μια ερωτηση και από εμένα. Έκλεισα σήμερα για Μπέργκαμο για μέσα Οκτωβρίου,2 νύχτες. Η σκέψη μου ήταν να πάμε Μιλάνο, όμως βλέποντας φωτογραφίες της πόλης μου άρεσε αρκετά. Πιστεύετε ότι αξίζει να μείνουμε bergamo ή Μιλάνο;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στη παρέα.. Μια ερωτηση και από εμένα. Έκλεισα σήμερα για Μπέργκαμο για μέσα Οκτωβρίου,2 νύχτες. Η σκέψη μου ήταν να πάμε Μιλάνο, όμως βλέποντας φωτογραφίες της πόλης μου άρεσε αρκετά. Πιστεύετε ότι αξίζει να μείνουμε bergamo ή Μιλάνο;
Μπέργκαμο.Οκτωβριο.Πολυ τολμηρό σε βρίσκω.😎Εύγε.
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Καλησπέρα στη παρέα.. Μια ερωτηση και από εμένα. Έκλεισα σήμερα για Μπέργκαμο για μέσα Οκτωβρίου,2 νύχτες. Η σκέψη μου ήταν να πάμε Μιλάνο, όμως βλέποντας φωτογραφίες της πόλης μου άρεσε αρκετά. Πιστεύετε ότι αξίζει να μείνουμε bergamo ή Μιλάνο;
Δεν ξερω αν αξιζει για 2 ημερες να πας Μιλανο, παντος το Μπεργαμο για 2 ημερες ειναι οτι πρεπει (καιρου επιτρεποντος και κορονοιου, επειδη ηταν το επικεντρο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επειδη ηταν το επικεντρο)
Το επικεντρο τινος? Δεν υπηρχε κανενα επικεντρο, μαλλον αυτο ακουσες. Αν εννοούμε δε την περιοχη με τα περισσοτερα κρουσματα/κατοικο δεν ηταν καν στις 4 πρωτες. Κ μιλαμε για το παρελθον, αχρηστο δηλ μια κ στο μελλον μπορει να ειναι το χωριο μας το "επικεντρο".
Καλησπέρα στη παρέα.. Μια ερωτηση και από εμένα. Έκλεισα σήμερα για Μπέργκαμο για μέσα Οκτωβρίου,2 νύχτες. Η σκέψη μου ήταν να πάμε Μιλάνο, όμως βλέποντας φωτογραφίες της πόλης μου άρεσε αρκετά. Πιστεύετε ότι αξίζει να μείνουμε bergamo ή Μιλάνο;
Αν δεν εχεις παει Μιλανο, οχι. Καλυτερα Μιλανο που εχει πολλα περισσοτερα να δεις κ να κανεις. Μια μικρη πολη ειναι το Μπεργκαμο για ημερησια.
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Το επικεντρο τινος? Δεν υπηρχε κανενα επικεντρο, μαλλον αυτο ακουσες. Αν εννοούμε δε την περιοχη με τα περισσοτερα κρουσματα/κατοικο δεν ηταν καν στις 4 πρωτες. Κ μιλαμε για το παρελθον, αχρηστο δηλ μια κ στο μελλον μπορει να ειναι το χωριο μας το "επικεντρο".

Αν δεν εχεις παει Μιλανο, οχι. Καλυτερα Μιλανο που εχει πολλα περισσοτερα να δεις κ να κανεις. Μια μικρη πολη ειναι το Μπεργκαμο για ημερησια.
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εισαι εκτος θεματος. Μιλαμε για Μπεργκαμο. Διαβασε απο επισημες πηγες κ μονο τα συνολικα στοιχεια της επιδημιας κ τα ξαναλεμε στο οφ τοπικ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στη παρέα.. Μια ερωτηση και από εμένα. Έκλεισα σήμερα για Μπέργκαμο για μέσα Οκτωβρίου,2 νύχτες. Η σκέψη μου ήταν να πάμε Μιλάνο, όμως βλέποντας φωτογραφίες της πόλης μου άρεσε αρκετά. Πιστεύετε ότι αξίζει να μείνουμε bergamo ή Μιλάνο;
Καλησπέρα. Εξαιρώ από τη κουβέντα τα του ιού, καθώς κανείς δε μπορεί να ξέρει τι θα ξημερώσει και δεν έχει άλλωστε να κάνει με την ερώτηση.

Περάσαμε δύο υπέροχες μέρες στο Μπέργκαμο το περασμένο Φλεβάρη. Δε μπήκαμε καν στο κόπο να σκεφτούμε να στραφούμε προς Μιλάνο, διότι αισθανθήκαμε απόλυτα ικανοποιημένοι με όσα είδαμε και κάναμε. Η πόλη είναι πανέμορφη, μικρή και θαυματουργή. Θεωρώ πως κακώς συγχαίονται αυτές οι δύο εκδρομές, ειδικότερα όταν μιλάμε για λίγες μέρες.
Δε μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, ωστόσο αν μείνεις τελικά στο Μπέργκαμο πιστεύω ότι δε θα το μετανιώσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 μια ιστορία σου θα με πείσει!
:haha: :haha: Βαλτός είσαι μου φαίνεται να ξεκινήσω και 5η ιστορία μέσα στο 2020...
Η αλήθεια είναι ότι είχα στο μυαλό μου κάτι, αλλά συνολικά για Ιταλία με πολλά κεφάλαια, οπότε θα το δω πιο ζεστά.

Στα της ερώτησης τώρα, νομίζω ότι το Bergamo αδικείται ξεκάθαρα επειδή τυγχάνει να έχει το διάσημο γείτονα του που ονομάζεται Μιλάνο, κάτι που εν μέρει είναι λογικό να συμβαίνει, ωστόσο έχοντας ξεκάθαρη άποψη πλέον δηλώνω απεριφραστα ότι αξίζει την ευκαιρία του, ειδικά αν πρόκειται για ένα τριημεράκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom