Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Οι pocket διαφέρουν από τους οδηγούς πολεων. Οπως έγραψα πιο πριν είναι καλοί για πολύ σύντομες επισκέψεις, για να μην χάσεις τα highlights, χωρίς να θέλεις να εμβαθύνεις ιδιαίτερα.
Συμφωνώ..οι ποκετ είναι πολύ καλοί
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πάντως κάποιοι ρομαντικοί ταξιδιώτες όπως εγώ θα επιμείνουν στον έντυπο ταξιδιωτικό οδηγό, όσο μου το επιτρέπει η πρεσβυωπία! ;)
Για να είμαι ειλικρινής, λατρεύω να σημειώνω με φωσφορούχους τις σημαντικές πληροφορίες του κάθε οδηγού, να βάζω πάνω χρωματιστά στίκερς στις σελίδες που με ενδιαφέρουν περισσότερο και κυρίως να γράφω πάνω σε κάθε αξιοθέατο τις λέξεις SOS!, SOSARA!!! SUPER SOS!! (τρόπος αξιολόγησης!! :haha::haha:)
Αυτή η διαδικασία κάνει πιο διασκεδαστική τη διαδικασία της προετοιμασίας ενός ταξιδιού.
Πάντα αναζητώ τις επίκαιρες πληροφορίες που μου χρειάζονται από το διαδίκτυο ή το travelstories, αλλά αυτές είναι σχετικά λίγες και αφορούν κυρίως ώρες λειτουργίας μουσείων και κόστη, μετακινήσεις και επιλογές φαγητού ή διασκέδασης.
Όλα τα άλλα προτιμώ να τα διαβάζω από έναν έντυπο οδηγό που φυσικά θέλω να έχει και πολλές και καλές φωτογραφίες.
Μόνο στην περίπτωση ενός road trip σε μία χώρα με επισκέψεις σε πολλές πόλεις ή χωριά θα αρκεστώ στην αγορά ενός μόνο οδηγού για την πρωτεύουσα ή και τη χώρα ή την περιφέρεια και για όλες τις άλλες πόλεις θα αξιοποιήσω το διαδίκτυο.
Πριν λίγες μέρες αγόρασα για πρώτη φορά 3 ηλεκτρονικούς οδηγούς (μαζί με την έντυπη έκδοση τους βέβαια) και περιμένω να δω τελικά πόσο θα με βολέψουν...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
ποτε δεν θα διαβασω e book. αλλα κ σπανια πλεον θα αγορασω εντυπο οδηγο. ποσο μαλλον η νεα γενια που γεννηθηκαν με ενα σμαρτφον στο χερι.
Κι εγω σκεφτομαι να τους καταργησω. Ευκολα ταξιδια κανω, Ευρωπη, παρατηρησα οτι απο τοτε που εχουμε δεδομενα εξω το google ειναι ο καλυτερος μου φιλος για να βρω διαδρομες, ωρες λειτουργιας, τιμες εισιτηριων, εστιατορια. Λιγο διαβασμα πριν το ταξιδι στο σπιτι απο το διαδικτυο και τελος, ολα τα αλλα εκει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
τα διαβασες τα αρθρακια? η 5% ανοδος δε λεει τιποτε οταν μιλαμε για το μισο σχεδον τζιρο το 2017 σε σχεση με το 2006...ρομαντικα μεν, αμειλικτα τα νουμερα δε.
και ο ιδιος ο LP πλεον εχει πανω 30% του τζιρου του σε e μεσα. το βιβλιο δεν πεθαινει βεβαια αλλα σε περιπτωση οδηγων κλπ που θελεις ινφο γραμμενες χτες βραδυ ει δυνατον, δυσκολα ανταγωνιζονται το διαδικτυο. μειοψηφια πια τα εντυπα.
Στα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα που ανέβασε ο @Yorgos ξεχώρισα 3 σημεία;
Η πτώση 40% στις πωλήσεις των έντυπων οδηγών στις USA συνδέεται με την οικονομική κρίση μεταξύ 2005 και 2011. Λογική μου φαίνεται συνεπώς και η ανάκαμψη στις πωλήσεις τα τελευταία χρόνια.
"Between 2005 and 2011 US sales were down 40 per cent, largely due to the financial crisis. Pursestrings tightened globally and people just stopped going on holiday as much, pulling the rug from beneath the travel guidebook trade."
Κάποιοι εκδοτικοί οίκοι έχουν ρεκόρ τζίρου στα 45 χρόνια λειτουργίας τους!
“The last three years have been the best by far in Bradt’s 45-year history, with sales in 2017 up nearly 25 per cent on 2014"
Και το καλύτερο το οποίο κρατώ...
Georgina Dee, publisher at one of the industry leaders DK Eyewitness Guides, is similarly optimistic about the future. “Travel itself is fast becoming an antidote to the digital heavy world we live in, trust in some online sources is certainly waning, and the internet can be an unwieldy beast that needs taming.
A book is yours but the internet is everyone’s”....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για την ιστορία, στα ταξίδια μου το 2019 χρησιμοποίησα οδηγούς:
- PDF Lonely Planet για Istanbul (10o και 11ο ταξίδι εκεί)
- PDF Lonely Planet για Yorkshire
- PDF Lonely Planet για Paris (αν και νομίζω δεν το άνοιξα καν)
- Michelin πράσινο οδηγό για βόρεια Γαλλία (έντυπο)
- Bradt έντυπο για Faroe Islands
- PDF Lonely Planet για Τουρκμενισταν
- Far Flung places guide για Τουρκμενιστάν (έντυπο)
- Lonely Planet PDF chapters για Βαυαρία και άνω Αυστρία (δεν πήγα τελικά για λόγους ανωτέρας βίας)
- Lonely Planet France (Βιβλίο) αντί του ορθού Michelin πράσινου για Βουργουνδία που έπρεπε να πάρω αλλά ξέχασα να το παραγγείλω in time.
- kalspiros guide για Λονδίνο (living).

Όπως βλέπετε, και ο προορισμός και ο τρόπος ταξιδιού επηρρεάζει την επιλογή. Για τα Φαρόε, για παράδειγμα, ο Lonely Planet έίχε μια σελίδα όλη κι όλη, ενώ για το Τουρκμενισταν είχαν χρόνια να το ανανεώσουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
To καλό είναι πως τις φωτογραφίες τις έχουν σε κάποιες συνεχόμενες και εύκολα "σκίσιμες" σελίδες.
:eek::eek::eek::eek: τα βιβλία δεν τα σκίζουμε ποτέ!!!! Θα πέσει φωτιά να σε κάψει....:rolleyes:
Παίρνουμε έναν συνδετήρα, πιάνουμε τις σελίδες που θέλουμε να "αποφύγουμε" και σε καμία περίπτωση δεν το σκίζουμε το βιβλίο!!! Ντροπή :innocent:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
:eek::eek::eek::eek: τα βιβλία δεν τα σκίζουμε ποτέ!!!! Θα πέσει φωτιά να σε κάψει....:rolleyes:
Παίρνουμε έναν συνδετήρα, πιάνουμε τις σελίδες που θέλουμε να "αποφύγουμε" και σε καμία περίπτωση δεν το σκίζουμε το βιβλίο!!! Ντροπή :innocent:
Δεν εχεις βρεθει βραδυ Κυριακης με τελειωμενο μελανι στον εκτυπωτη και τη Δευτερα το πρωι να πρεπει να παραδωσει ο μικρος εργασια γεωγραφιας για τη Δανια. Να μην τα πολυλογω, αιωνια του η μνημη. :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν εχεις βρεθει βραδυ Κυριακης με τελειωμενο μελανι στον εκτυπωτη και τη Δευτερα το πρωι να πρεπει να παραδωσει ο μικρος εργασια γεωγραφιας για τη Δανια. Να μην τα πολυλογω, αιωνια του η μνημη. :haha:
:haha::haha::haha::haha: κακούργα!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για πες εντυπώσεις
Έχει ένα ιδιαίτερο τρόπο γραφής που στην αρχή ξενίζει, αλλά δε βρήκα ουσιώδη λάθη, οι προτάσεις του ήταν γενικά καλές, και δεν έχει φωτογραφίες. Στα θετικά και τα σχετικά μεγάλα fonts, για τους έχοντες πρεσβυωπία :)
Ο τύπος έχει γράψει μόνο δυο οδηγούς, για το Τουρκμενιστάν και για τα Βανουάτου. Φοβάμαι ότι εσύ δε θα τον χρειαστείς σύντομα... :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα που ανέβασε ο @Yorgos ξεχώρισα 3 σημεία;
Η πτώση 40% στις πωλήσεις των έντυπων οδηγών στις USA συνδέεται με την οικονομική κρίση μεταξύ 2005 και 2011. Λογική μου φαίνεται συνεπώς και η ανάκαμψη στις πωλήσεις τα τελευταία χρόνια...
για διαβασε πιο προσεκτικα...ποια τελευταια χρονια? η πτωση συνεχιζοταν ως το 2016...μονο το 2017 σημειωθηκε μια μικρη αυξηση σε σχεση με το 2016 κατα 5%. πωλησεις ειναι στο μισο σε σχεση με το 2006..προφανως μικρης σημασιας αν κ ενδεικτικη οτι πρεπει να αλλαξουν. να γινουν πιο "βιβλια". τι να τις κανω ινφο για δρομολογια, εστιατορια, χοτελ, ασφαλεια κλπ σε οδηγο που γραφτηκε πριν απο 3 χρονια? αν ειχε κ φωτο, σχεδιαγραμματα, ινφο για μνημεια πιο λεπτομερειες ετσι ωστε να μην χρειαζομαι αλλο βιβλιο κατι γινεται. αν συνεχισουν ετσι το διαδικτυο θα αυξανει συνεχως τα ποσοστα του οπως κ κανει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εμένα πάντως αυτό που με εκνεύριζε με τους LP ήταν η έλλειψη φωτογραφιών. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια στο πρωτο μου ταξιδι στη Ρωμη (το ιντερνετ ηταν μωρό ακόμη) λιγες μερες πριν φύγουμε επεσε στα χέρια μου ενας οδηγος DK και είδα μια φωτογραφία απο Τιβολι .... Μεχρι εκείνη τη στιγμή ούτε καν είχα σκεφτεί να το επισκεφτώ. Με αφορμή την φωτογραφία πήγαμε και μείναμε άναυδοι απο τους κήπους της βίλας (πρώτη φορά έβλεπα τέτοιους κήπους)!!!! Εεε ναι δεν μπορώ να διαβάζω 300 σελ LP για να βρω σε 3 σειρές πως αξίζει αυτο το κτήριο ή αυτη η γειτονία καμιά φορά η εικόνα είναι πολύ χρήσιμη....
Δεν ήξερα... δεν ρώταγα!!...
Ανοιξα τον ηλεκτρονικό οδηγό για Βangkok που μόλις αγόρασα (τον μεγάλο με 298 σελίδες) και έπαθα αναγνωστικό σοκ!!!
Έχει ελάχιστες φωτογραφίες, κυρίως street photography, και καμιά δεκαριά από αξιοθέατα...
Το χειρότερο μου και το καλύτερο για άλλους!
Έχει ελάχιστες πληροφορίες για τα αξιοθέατα και αδιάφορους χάρτες για βόλτες με τα πόδια... Πάει θα χαθώ... :cry:
Καμμία σχέση με τους λατρεμένους οδηγούς EXPLORER!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom