Μεταναστευση

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπέρα ,
Θα κάνει αιτηση για βίζα , απλά με την βεβαιωβε θα την δεχτούν ?
Μπορει να κανει την αιτηση δεν θα την εμποδισουν λογω βεβαιωσης.
Γενικα για να γινει αποδεκτη η αιτηση για βιζα θα πρεπει να τους πεισει οτι δεν σκοπευει να εγκατασταθει εκει μονιμα, μιλαω παντα για τουριστικη βιζα για βιζα εργασιας (αν σκοπευει να κανει αιτηση για κατι τετοιο) δεν γνωριζω τις διαδικασιες.

Για τουριστικη βιζα παντως ειναι αυτο το βασικο κριτηριο συν το να διαθετει μεσα να καλυψει τα εξοδα της και κυριοτερο το οτι ειναι παντρεμενη με Ελληνα οποτε εχει κινητρο να επιστρεψει στην Ελλαδα. Δεν υπαρχει καποια εξασφαλιση οτι θα την παρει ουτε μπορεις καπως να ξερεις. Η αιτηση απ' οτι θυμαμαι κοστιζει καπου στις 96 GBP και ηθελαν 2-3 εβδομαδες να σου απαντησουν.
 

Δημητρα Μ

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπερα.θα σας πω τι εκανα εγω κ ισως βοηθησει.. Εγω με ελληνικο διαβατηριο ηρθα Αγγλια μονη μου το Δεκεμβριο του 18 επιασα μια προχειρη δουλεια κ εκλεισα ραντεβου για nasional insurance number.κατι σαν αφμ...δλδ. Ενα μηνα μετα πηγα ταξιδεψα βελγιο κ εκει περιμενα τον συζηγο μου ο οποιος εχει αδεια παραμονης ως μελος οικογενειας Ελληνα π... κ στα συνορα οταν ειδαν τα διαβατηρια μας κ πιστοποιτικο γαμου του εδωσαν 6 μηνη βιζα .Στη δικια μας περιπτωση ηταν 5λεπτα υποθεση. .. σε αλλους εχω ακουσει ειναι ποιο περιπλοκο.
 

Nefeli Elb

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας. Βρίσκομαι στην Αγγλια από τον Νοέμβριο. Ειμαι ελληνίδα έχω παντρευτεί κάποιον όποιος είναι από την Αλβανία. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να έρθει και αυτός έδω..??
 
Μηνύματα
0
Likes
0
Για σας...θα ηθελα την βοηθια σας σε ενα θεμα που με απασχολει..
Λυπον εχω ελληνικη ηθαγενια και η γυνεκα μου ειναι απο Αλβανια...που ειναι εκτος Ε.Ε
Λογο γαμου μαζι μου αυτη περνει αδεια δυαμονης ...
Σκοπευω ομως να μεταναστευσω μονιμα Ιρλανδια που ειναι χωρα Ε.Ε αλλα εκτος Σενγκεν...
Χρειαζεται βιζα για να την παρω μαζι μου και αν ναι πως την βγαζω ?...
Και πως μπορω να την κανω μονιμη και να μην χρειαζεται σινεχια ανανεωση βιζας?
 

BlackDiamond

New Member
Μηνύματα
0
Likes
1
Γεια σε όλο τον κόσμο του φορουμ. Είμαι σε μια φάση τις ζωής μου που πλέον δεν υπάρχει τίποτα απόλυτος
να με κράτα στην πατρίδα. πήρα την απόφαση χωρίς μεγάλη δυσκολία να φύγω και να δουλέψω σε μια άλλη χωρά αρχικά η χωρά που επέλεξα ήταν ο Καναδάς άλλα έψαξα πολύ και δεν είναι εφικτό να πάω εκεί δεν κατέχω τα απαραίτητα για να με δεχτούν. έτσι σαν δεύτερη επιλογή επέλεξα την φινλανδια λόγο του κλίματος επειδή προτιμώ τις παγερές χώρες και ο άλλος λόγος είναι ότι η ανεργία είναι 3% και η μισθοί στα ύψη μάλιστα ένας φίλος που είναι εκεί μου είπε ότι το κράτος τα πρώτα χρονιά σε βοηθάει αρκετά σου πληρώνει το μισό του ενοικίου και παίρνεις και κάποια επιδόματα. ας μην τα πολυλογώ όμως θα ήθελα να μου πει κάποιος που ζει εκεί απο που να ξεκινήσω
1.ποια ειναι τα απαραίτητα έγγραφα για να με δεχτούν
2.τι απολυτήριο χρειάζεται
3. πόσο είναι ο κατώτερος μισθός
4. θα μου βρει δουλειά το κράτος η θα ψάξω μόνος
5. πρέπει να εκπληρώσω στρατιωτική θητεία και στην Φινλαδια?
6. μερικές συμβουλές και τι να προσέξω ιδιαίτερα.

1.αυτά που διαθέτω εγώ είναι απολυτήριο με 14,7 και πτυχίο ηλεκτρονικού με 17 και τα 2 ειναι απο ΕΠΑΛ
2. είχα ατομική επιχείριση για 2 χρονιά ηλεκτροσυγκολλητης-σιδεράς-τεντοποιος
3. δίπλωμα οδήγησης για αμάξι και μηχανή
4. έχω εκπληρώσει στρατιωτική την στρατιωτική θητεία στη Ελλάδα
μπορώ να κάνω κάτι με αυτά? δεν με νοιάζει σε ποιο μέρος της Φινλανδίας θα με παω και πόσο απομονωμένο θα είναι αρκεί να έχει καλά χρηματα..
αυτά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε οποίον με βοηθήσει και ασχοληθεί όχι γιατί βοηθάει μόνο έμενα άλλα και ανθρώπους που θα δουν το θέμα αυτό
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
μάλιστα ένας φίλος που είναι εκεί
Από την στιγμή που έχεις ένα φίλο εκεί,μπορεί να σου δώσει πιο έγκυρες πληροφορίες για την εκεί κατάσταση
και μάλιστα να σε φιλοξενήσει τον πρώτο καιρό μέχρι να τακτοποιηθείς.
Το να φύγει κάποιος από την χώρα του και να μετοικήσει είναι αρκετά δύσκολο,ειδικά όταν πηγαίνει στο άγνωστο.
Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε πρώτα να κάνεις ένα διερευνητικό ταξίδι και μετά να αποφασίσεις.
Βέβαια έχει κόστος,αλλά φαντάσου να πας για μόνιμα και τελικά να μην σου ταιριάζει.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Τρία πράγματα θα πρέπει να απασχολούν έναν μετανάστη αρχικά, μπάτζετ που διαθέτει να αυτοσυντηρειται στην νέα χώρα, που θα κοιμάται και τρόπος επικοινωνίας, κοινώς γλώσσα..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...και ο άλλος λόγος είναι ότι η ανεργία είναι 3% και η μισθοί στα ύψη...
H ανεργία είναι στο 6% αλλά πρέπει να ψάξεις πόση είναι η ανεργία για τους μετανάστες που δεν ξέρουν τη γλώσσα. Επίσης αν οι μισθοί σου φαίνονται ότι είναι στα ύψη το ίδιο ισχύει και για το κόστος ζωής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στρατιωτική θητεία δε χρειάζεται να κάνεις. Χαρτιά για τη διαμονή σου Επίσης δε χρειάζεσαι, πολίτης ευρωπαϊκής Ένωσης είσαι φαντάζομαι.

Για να πάρεις μια ιδέα των μισθών και των διαθέσιμων θέσεων εργασίας, ένα καλό ξεκίνημα είναι το eures.
https://ec.europa.eu/eures/eures-searchengine/page/main?lang=en#/search

Το κόστος ζωής και η γλώσσα (που τυγχάνει να είναι και απο τις δυσκολότερες στην Ευρώπη) θα ειναι το σημαντικότερο θεμα σου. Το οτι εχεις τεχνικη καταρυιση για τετοια χωρα ειναι μεγαλο συν, αλλα δεν ξερω τι μεταφράσεις ή πιστοποιήσεις απαιτούνται.
 

Angepapa11

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας παιδια... ξερει κανεις τι παιζει απο εργασια γαι γυμναστες στην Ισπανια? Πως ειναι τα πραγματα, μισθοι κλπ? Ευχαριστωωω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας παιδια... ξερει κανεις τι παιζει απο εργασια γαι γυμναστες στην Ισπανια? Πως ειναι τα πραγματα, μισθοι κλπ? Ευχαριστωωω
Σε σχολείο, ανάμεσα στα 1975 και τα 2375 αναλόγως την επαρχία, που αυξάνεται ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας.

Σε γυμναστήριο πολύ λιγότερα, σαν personal trainer εξαρτάται από την πελατεία.

Γενικά δύσκολο να βρεις θέση εργασίας πάντως απ ό,τι μου λένε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
ξερει κανεις τι παιζει απο εργασια γαι γυμναστες στην Ισπανια?
Να υποθέσω ,γνωρίζεις την γλώσσα;Αν δεν την γνωρίζεις άστο καλύτερα.Ειδικά στην Καταλονία πρέπει να γνωρίζεις Καταλανικά.Αλλιώς θα πρέπει να ψάξεις στον ιδιωτικό τομέα και πάλι δύσκολα αν δεν γνωρίζεις την γλώσσα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom