Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

Glyka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρααα!
Αποφασίσαμε με τον φίλο μου να πάμε τέλος του Νοέμβρη για 5 μέρες στην Ιορδανία. Θα φτάσουμε στην Άκαμπα και σκεφτόμαστε να μείνουμε μια μέρα εκεί και να μοιράσουμε τα 3 επόμενα βράδια σε Wadi Rum, Πέτρα (για να δουμε και το Πέτρα by night) και στη Νεκρά θάλασσα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1. Πως μπορούμε να πάμε από το αεροδρόμιο στην πόλη της Άκαμπα και τι κόστος έχει.
2.Αν έχετε να προτείνετε κάτι οργανωμένο για το Wadi Rum (κάπου διάβασα για ένα πακέτο που έχει εκδρομή με τζιπ και διαμόνη στην έρημο, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς).
3. Αν ξέρετε κάποιο ξενοδοχείο στην Πέτρα και στη Νεκρά Θάλασσα.
4. Αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο να δούμε Μάνταμπα ή Αμμάν;
5. Αν μας καλύπτει όντως το Jordan Pass αντί για βίζα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρααα!
Αποφασίσαμε με τον φίλο μου να πάμε τέλος του Νοέμβρη για 5 μέρες στην Ιορδανία. Θα φτάσουμε στην Άκαμπα και σκεφτόμαστε να μείνουμε μια μέρα εκεί και να μοιράσουμε τα 3 επόμενα βράδια σε Wadi Rum, Πέτρα (για να δουμε και το Πέτρα by night) και στη Νεκρά θάλασσα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
1. Πως μπορούμε να πάμε από το αεροδρόμιο στην πόλη της Άκαμπα και τι κόστος έχει.
2.Αν έχετε να προτείνετε κάτι οργανωμένο για το Wadi Rum (κάπου διάβασα για ένα πακέτο που έχει εκδρομή με τζιπ και διαμόνη στην έρημο, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς).
3. Αν ξέρετε κάποιο ξενοδοχείο στην Πέτρα και στη Νεκρά Θάλασσα.
4. Αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο να δούμε Μάνταμπα ή Αμμάν;
5. Αν μας καλύπτει όντως το Jordan Pass αντί για βίζα.
Όλες αυτές οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί σε ήδη υπάρχοντα θέματα στο φόρουμ. Κάνε μια αναζήτηση με τίτλο Ιορδανία και θα τα βρεις.
Ενδεικτικά: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτήσεις-για-Ιορδανία.36730/page-18#post-753049
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
1. Δεν το γνωριζω
2. Ειχαμε επιλεξει αυτο. Ηταν καλο :
http://wildwadirum.com/wild-wadi-rum-multi-day-tour/
3. Στην Πετρα αυτο. Καλο και φθηνο https://www.booking.com/hotel/jo/pe...34;srpvid=17425218b6980037;type=total;ucfs=1&
Στη Νεκρα αυτο. Καλο αλλα ακριβο https://www.booking.com/hotel/jo/hilton-dead-sea-resort-spa.el.html
4. Αξιζουν και τα 2 αλλα δε νομιζω να προλαβαινετε ολα αυτα που λες...
5. Αν φτανεις κ φευγεις απο Ακαμπα δεν απαιτειται βιζα. Οποτε σημειωσε τι θες να δεις για να δεις αν σε συμφερει το jordan pass.
 

Glyka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
1. Δεν το γνωριζω
2. Ειχαμε επιλεξει αυτο. Ηταν καλο :
http://wildwadirum.com/wild-wadi-rum-multi-day-tour/
3. Στην Πετρα αυτο. Καλο και φθηνο https://www.booking.com/hotel/jo/peace-way.el.html?aid=311943;label=wadi-musa-8AOFV*Xih5JvHXb7iJ2m_wSM14197211286:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-1579269074:lp9067693:li:dem:dm;sid=fbf2d35ecc6819a166a02140102dbb48;all_sr_blocks=26332003_96117400_0_1_0;checkin=2019-09-08;checkout=2019-09-09;dest_id=-974865;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;highlighted_blocks=26332003_96117400_0_1_0;hpos=1;matching_block_id=26332003_96117400_2_0_0;no_rooms=1;ref_is_wl=1;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1567942834;srpvid=17425218b6980037;type=total;ucfs=1&
Στη Νεκρα αυτο. Καλο αλλα ακριβο https://www.booking.com/hotel/jo/hilton-dead-sea-resort-spa.el.html
4. Αξιζουν και τα 2 αλλα δε νομιζω να προλαβαινετε ολα αυτα που λες...
5. Αν φτανεις κ φευγεις απο Ακαμπα δεν απαιτειται βιζα. Οποτε σημειωσε τι θες να δεις για να δεις αν σε συμφερει το jordan pass.
Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια!!!
 
Last edited by a moderator:

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Καλησπέρα ολούθε....θέλω να μου πείτε αν μπορώ να πάω από Ακάμπα στην Πέτρα με ΜΜΜ, πόσες ώρες είναι και πόσο κοστίζει συνολικά 1,5-2 μέρες στον χώρο της Πέτρας (ίσως και Petra by night)????
Γενικά θα κινηθώ από Ακάμπα και θα καταλήξω εκεί για τον γυρισμό!
Σύνολο ημερών 7 !
Θέλω να κινηθώ οικονομικά και μοναχικά.....βαριέμαι γκρουπ, οδηγούς κλπ (εκτός Wadi Rum φυσικά)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
θέλω να μου πείτε αν μπορώ να πάω από Ακάμπα στην Πέτρα με ΜΜΜ, πόσες ώρες είναι και πόσο κοστίζει
Χαίρετε. Δες αυτό το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/δρομολόγια-λεωφορείων-Ιορδανια.60827/ οι πληροφορίες είναι λίγες καθώς η συγκοινωνια με μμμ πρέπει να είναι ελλειπεστατη.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Σ'ευχαριστώ πολύ!Και εγώ τις ίδιες πληροφορίες πήρα κ ήλπιζα μηπως υπάρχει καποιο νέο!
Οπότε ούτε φέτος Ιορδανία:cry:
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Γιατι δεν ενοικιαζεις αυτοκινητο; οι δρομοι ειναι καλοι και μπορεις ευκολα να μετακινηθεις απο το ενα μερος στο αλλο.
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ονειρεμένο Ταξίδι
MEXICO
Σ' ευχαριστώ ! Πολύ χρήσιμο site!Θα το μελετήσω και θα το ξανασκεφτώ :)

Γιατι δεν ενοικιαζεις αυτοκινητο; οι δρομοι ειναι καλοι και μπορεις ευκολα να μετακινηθεις απο το ενα μερος στο αλλο.[/QUOTE
Δεν οδηγώ!Μηπως οδηγείς και ενδιαφέρεσαι για Ιορδανία ;)
 
Last edited by a moderator:

Mkirgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
χαίρεται κι απο μενα!
καλως βρίσκω την υπέροχη παρέα σας!
θα κάνω κι εγώ ενα ταξίδι στην ιορδανία τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκεμβρίου και εχω μερικές ερωτησούλες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
1)φτάνω άκαμπα στισ 8¨30 το βράδυ σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο..να πάω άκαμπα με συγκοινωνία..ή να πώ να έρθουν να με πάρουν για wadi rum αν αυτό είναι εφικτό βεβαια...?
2)όπως έιδα βίζα δεν χρείαζομαι,jordan pass να πάρω? αξίζει για 6 ημέρες?
3)να πάω wadi rum κι έπειτα να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις υπόλοιπες ημέρες ή να πάρω κάποιον οδηγό?
παρεπιπτόντως,βρήκα οικονομικά αυτοκίνητα προσ ενοικίαση σε σάιτ που στην αναζήτηση είχα βάλει απο άκαμπα και μου έβγαλε με pick up απο το ramon intl airport στο ισραήλ!μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει με αυτό?
4)σκέφτομαι μετά για wadi musa 1 ή 2 μέρες για πέτρα?
5)νεκρά θάλασσα?
6)wadi mujib?
7)Γέρασα?
κάποια άλλη πρόταση εντός των 6 ημερών?
Κάθε βοήθεια για μένα ζωτικής σημασίας!Ευχαριστώ!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
χαίρεται κι απο μενα!
καλως βρίσκω την υπέροχη παρέα σας!
θα κάνω κι εγώ ενα ταξίδι στην ιορδανία τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκεμβρίου και εχω μερικές ερωτησούλες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
1)φτάνω άκαμπα στισ 8¨30 το βράδυ σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο..να πάω άκαμπα με συγκοινωνία..ή να πώ να έρθουν να με πάρουν για wadi rum αν αυτό είναι εφικτό βεβαια...?
2)όπως έιδα βίζα δεν χρείαζομαι,jordan pass να πάρω? αξίζει για 6 ημέρες?
3)να πάω wadi rum κι έπειτα να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις υπόλοιπες ημέρες ή να πάρω κάποιον οδηγό?
παρεπιπτόντως,βρήκα οικονομικά αυτοκίνητα προσ ενοικίαση σε σάιτ που στην αναζήτηση είχα βάλει απο άκαμπα και μου έβγαλε με pick up απο το ramon intl airport στο ισραήλ!μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει με αυτό?
4)σκέφτομαι μετά για wadi musa 1 ή 2 μέρες για πέτρα?
5)νεκρά θάλασσα?
6)wadi mujib?
7)Γέρασα?
κάποια άλλη πρόταση εντός των 6 ημερών?
Κάθε βοήθεια για μένα ζωτικής σημασίας!Ευχαριστώ!
Καλως ορισες!
συνοπτικα στις ερωτησεις σου
1) δν νομιζω οτι υπαρχει συγκοινωνια απο το αεροδρομιο προς την πολη, αν νοικιασεις αμαξι απο το αεροδρομιο θα το παραλαβεις εννοειται..8.30 το βραδυ δν μπορεις να μπεις στο wadi rum, θα ειναι νυχτα και η εισοδος στο χωριο επιτρεπεται μονο αν εχεις κλεισει διαμονη σε καμπ
2) υπολογισε τι θες να δεις και αν σε συμφερει. εμεις δεν το ειχαμε βγαλει.
3) δεν γνωριζω καθολου τι παιζει με ενοικιαση απο Ισραηλ
4) εμεις μειναμε 2 μερες wadi musa, την πρωτη μερα φτασαμε μεσημερι κ πηγαμε μικρη πετρα και την δευτερη ημαστε ολη μερα πετρα, με αυτο το δεδομενο δν επαιζε να οδηγησουμε με τετοια κουραση οποτε καναμε δυο διανυκτερευσεις εκει
5) εννοειται να πας νεκρα
6) ειναι κλειστο το χειμωνα
7) δεν προλαβα να παω αλλα λενε ολοι οτι αξιζει
υπαρχουν πολλες πληροφοριες στο φορουμ σχετικα με την Ιορδανια, ξεκινα το διαβασμα και αν εχεις ακομα αποριες εδω ειμαστε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom