Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπέρα σε όλους
Πρόκειται να νοικιάσω αυτοκίνητο από ΖΥΡΙΧΗ ( διαμονή 1 νύχτα ) για ταξίδι ΑΛΣΑΤΙΑ 5 μέρες και παράδοση - αναχώρηση από ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ . Στην τιμή ενοικίασης μπαίνει ένα " καπέλο " 260 ελβετικά φράγκα ( 240 ευρώ ) λόγω παράδοσης σε άλλη χώρα . Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία κάποιου ή κάποια ιδέα αποφυγής αυτού του έξτρα ποσού ;Ευχαριστώ προκαταβολικά
Τροποποιηστε το πρόγραμμα. Παραλαβή και παράδοση να είναι στο ίδιο κράτος, δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση. Με 240€ μεγάλωσε το ταξίδι κατά 1 ημέρα και γύρνα στην Ελβετία να παραδόσεις το αυτοκίνητο. Με τα ίδια έξοδα θα περάσεις καλύτερα. Λύση 2η. Πού κάνουμε και εμείς. Προσγειωνεσε, παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο και φεύγεις αμέσως για την επόμενη πόλη. Επιστρέφεις ξανά στο τέλος της εκδρομής στην πόλη που προσγειώθηκες, κανείς μια διανυκτέρευση και την επόμενη παραδίδεις στο αεροδρόμιο και πετάς για επιστροφή. Να περάσετε καλά!!!
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπέρα σας!
Γνωρίζει καποιος να μου πει αν στο τριεθνες αεροδρομίο της βασιλείας γινεται παραδοση /παραλαβή αυτοκινήτων απο rent a car την 25Δεκεμβρίου και την 1η Ιανουαρίου. Επίσης ποια εταιρεία ειναι πιο αξιόπιστη και οικονομική
Ευχαριστώ
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Καλησπερα!θα νοικιασουμε αυτοκινητο στη Σουηδια κ θα κανουμε τη διαδρομη αεροδρομιο Αρλαντα-Ουψαλα(βασικα ενα τεταρτο εξω απο την Ουψαλα).Την εχει κανει κανεις;θα ειναι νυχτα μαλλον εκεινη την ωρα.Μεσα Οκτωβριου γυρω στις 17.30.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημέρα παιδιά. Έχω την εξής ερώτηση αν ξέρει κάποιος. Φτάνουμε Μπρατισλάβα Παρασκευή βράδυ στις 20:45. Οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων έχω δει ότι είναι ανοιχτές μέχρι τις 20:00 στο αεροδρόμιο. Ουσιστικά το αυτοκίνητο θα το χρειαστούμε από Κυριακή πρωί που θα πάμε Βιέννη. Αλλά και οι αντίστοιχοι σταθμοί μέσ στην πόλη είναι κλειστοί το σκ. Είναι δυνατόν; Δηλαδή πότε μπορείς να παραλάβεις το αυτοκίνητο; Είμαστε αναγκασμένοι να ξαναπάμε την επόμενη μέρα στο αεριδρόμιο για να το πάρουμε επειδή είναι Σάββατο; Τώρα έχω στείλει μέιλ στην Avis και περιμένω απάντηση.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλημερα, υπαρχουν εταιρείες που δουλεύουν και εκτός ωραρίου αλλα με την αντίστοιχη χρέωση. Μπες στο rentalcars η σε καποια αντίστοιχη πλατφόρμα και κάνε συνδυασμό αναζητήσεων για τις ώρες που σας βολεύουν για να δείτε ποιές εταιρείες εξυπηρετούν.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εαν στη μηχανη αναζητησης βαλεις τις ωρες που θελεις, σου βγαζει μονο τα σημεια που εξυπηρετουν τις συγκεκριμενες ωρες.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημερα, υπαρχουν εταιρείες που δουλεύουν και εκτός ωραρίου αλλα με την αντίστοιχη χρέωση. Μπες στο rentalcars η σε καποια αντίστοιχη πλατφόρμα και κάνε συνδυασμό αναζητήσεων για τις ώρες που σας βολεύουν για να δείτε ποιές εταιρείες εξυπηρετούν.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, δεν ήξερα το rentalcars. Γενικά το έχετε χρησιμοποιήσει; Μου έβγαλε εταιρίες που δεν τις ξέρω για ενοικίαση. Είναι αξιόπιστο;
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Ουσιαστικά ειναι μία πλατφόρμα όπως είναι αντίστοιχα το booking για τα δωμάτια. Δεν ειναι απαραίτητο να κλείσεις μέσω αυτών αν και γενικά ειναι αξιόπιστοι αλλα να τσεκάρεις ποιές εταιρείες σε εξυπηρετούν και μετα να μπεις απευθείας στις δικες τους σελίδες και να τσεκάρεις και εκεί τα κόστη. Εμεις νοικιάσαμε φέτος απο την goldcar και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, δεν ήξερα το rentalcars. Γενικά το έχετε χρησιμοποιήσει; Μου έβγαλε εταιρίες που δεν τις ξέρω για ενοικίαση. Είναι αξιόπιστο;
Καλησπέρα εγώ την χρησιμοποίησα πέρσι στο Μπέργκαμο και ήταν όλα καλά
 

DarK HumOuR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη
καλησπερα και καλως σας βρηκα.

προγραμματιζουμε με την παρεα μου να νοικιασουμε βανακι 9 θεσεων απο Μπεργκαμο τον επομενο Μαιο, για ταξιδι στην γαλλικη ριβιερα, μια που τα εισητηρια ειναι πολυ πιο φτηνα αν πας Μπεργκαμο απ το να πας Θεσσαλονικη - Μασσαλια ή Νικαια.
το θεμα ειναι οτι αλλαζουμε χωρα και στους ορους και προυποθεσεις που διαβαζω δεν βγαζω ακρη ως προς το αν γινεται. το αυτοκινητο θα παραδοθει στο Μπεργκαμο παλι φυσικα.
στις φορμες ενοικιασης που εχω βρει (σε ολα τα σαιτ) δεν υπαρχει η επιλογη να τους πω οτι θα αλλαξω χωρα και σε ποια χωρα θελω να ταξιδεψω.
αν το πληρωσω λοιπον απο τωρα και τους ειδοποιησω μετα, φοβαμαι μην μου πουν τιποτα τρελες χρεωσεις για πρασινη καρτα του αμαξιου κτλ.
το εχει κανει καποιος αλλος αυτο το ταξιδι να μου πει την εμπειρια του και τι να κανω;
σκεφτομαι να μην τους πω τιποτα, να το παω και να το φερω.
αλλα αν συμβει κατι στην Γαλλια φοβαμαι πως θα μπλεξω.
τωρα, σχετικα με την ασφαλεια, τι προτεινετε;
να παρω premium ασφαλεια απ το ιντερνετ μαζι με την online ενοικιαση ή να την παρω απ το γκισε τους;
δεν θα ειναι πιο ακριβη στο γκισε;
αν μου αρχισουν τις ιστοριες και μου ξαναζητανε να αγορασω ασφαλεια ενω ηδη αγορασα (οπως συνεβει σ εναν φιλο) θα βγαλω ακρη η θα μπλεξω;

παρακαλω βοηθειστε!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ειχα νοικιασει πριν 4 χρονια βανακι 9 ατομων απο Μιλανο για νοτιο Γαλλια,Μασσαλια,Εχ Προβανς,Αβινιον,Λυον,Αννεσι,Σαμονι,Μιλανο.Κανενα προβλημα.Αλλα μπορει να ετυχε.

Απο την εταιρεια sixt με φουλ ασφαλεια.
 
Last edited by a moderator:

DarK HumOuR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ειχα νοικιασει πριν 4 χρονια βανακι 9 ατομων απο Μιλανο για νοτιο Γαλλια,Μασσαλια,Εχ Προβανς,Αβινιον,Λυον,Αννεσι,Σαμονι,Μιλανο.Κανενα προβλημα.Αλλα μπορει να ετυχε.

Απο την εταιρεια sixt με φουλ ασφαλεια.
σ αυτην προσανατολιζομαι κι εγω. τους εστειλα μειλ απο χθες και τους ρωτησα τα ιδια αλλα δεν εχουν απαντησει ακομα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom