Ταξίδι για γονείς

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Καλησπέρα στην παρέα.
Όντως πλέον σε μία ηλικία που είναι πλέον "σειρά μας" να κάνουμε ένα ωραίο δώρο στους γονείς, θέλω να τους κάνω δώρο ένα ταξίδι στο εξωτερικό και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Το μπάτζετ είναι περίπου 2.000 € (για 2 άτομα), και θα ήθελα να είναι κάτι 6-10 μέρες περίπου.
Ιδανικά θα ήταν να πήγαιναν με κάποιο γκρουπ, μα βλέπω ότι οι τιμές εκτοξεύονται σε σχέση με το να έψαχνα και να τους έκλεινα μόνος εισιτήρια / ξενοδοχείο & κάποιες δραστηριότητες.

Οι γονείς είναι λίγο πάνω από 65 αλλά σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία τους. Κάποια ταξίδια που έχουν κάνει είναι :Παρίσι-Λονδίνο-Ρώμη-Βαρκελώνη-Μπαντεν Μπαντεν-Βιέννη-Νέα Υόρκη-Αίγυπτος & κάποια που σίγουρα ξεχνάω.

Ξέρω ότι η μητέρα μου θα ήθελε να πάει Κούβα, αλλά δυστυχώς κάποια πακέτα που βρήκα (μαζί με φόρους αεροδρομίου) ήταν στα 1.700 € / άτομο με γκρουπ, που μου φάνηκε υπερβολικό.

Θέλω ή να τους κλείσω με κάποιο γκρουπ, που όμως να μην τσιμπάνε τόσο πολύ τις τιμές, ή να τους κλείσω σε κάποιο μέρος που θα μπορούν να κυκλοφορήσουν και μόνοι τους, και να τους έχω φτιάξει πρόγραμμα πιο πριν, ίσως και κάποιο ξεναγό για κάποιες μέρες.

Αν έχετε κάποια ιδέα, παρακαλώ μοιραστείτε τη :)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Βάζετε και κάτι παραπανω(400€ συνολικά) και τους στέλνεις Μπαλί-Σιγκαπούρη ή Σιγκαπούρη - Ταϊλάνδη με γκρουπ. Δημοφιλές ταξιδιωτικό των Αθηνών έχει αναχωρήσεις και τον άλλο μήνα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Δεν ξέρω εάν οι γονείς σου έχουν εμπειρία σε ταξίδια στο εξωτερικό μόνοι τους....
Εάν βέβαια οι άνθρωποι έχουν άνεση με την αγγλική γλώσσα και μπορούν να μετακινούνται με τα ΜΜΕ χωρίς να χαθούν, τότε μπορείς να τους οργανώσεις εσύ την εκδρομή.
Εγώ βέβαια θα σου πρότεινα κάποιο οργανωμένο πακέτο για να είναι πιο χαλαροί και να το απολαύσουν το ταξίδι τους χωρίς άγχος.
Οργανωμένες εκδρομές με κόστος έως 1000 € ανά άτομο και χωρίς απαιτήσεις για άτομα μέσης ηλικίας είναι οι εξής:
  • Λιθουανία -Λετονία- Εσθονία (μόνο για καλοκαίρι προτείνεται και είναι πολύ εύκολη!)
  • Νότια Γαλλία -Προβηγκία -Κυανή Ακτή
  • Πρωτεύουσες Κεντρικής Ευρώπης (αεροπορική εκδρομή και βλέπεις 4 πρωτεύουσες: Βουδαπέστη, Βιένη, Μπρατισλάβα, Πράγα)
  • Βόρεια Ιταλία και λίμνες
  • Μαρόκο (με πολλά προγράμματα και αρκετές μέρες 10-12)
  • Νησιά Ταυλάνδης (Πούκετ, Μπαλί) για να αράξουν, χωρίς πρόγραμμα
  • κ.α. πολλά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Βαλτικες, οπου θα μετακινουνται με λεωφορεια απο πρωτευουσα σε πρωτευουσα (τα οποια θα κλεισεις εσυ πριν φυγουν) και με ταξι μεσα στις πολεις γιατι ειναι παμφθηνο, οποτε δεν θα ψαχνονται με συγκοινωνιες. Με 1000 ευρω βγαζουν στανταρ εβδομαδα, μη σου πω και παραπανω. Οι πολεις ειναι μικρες και περπατιουνται.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τις μελετήσω και θα επανέλθω!
Το να πάνε κάπου και να λιώσουν σε παραλίες (πχ Μπαλί) δε νομίζω ότι είναι κάτι που τους ενδιαφέρει, θα τους άρεσε να βλέπουν πράγματα, να πάνε σε κάποιο ωραίο μαγαζί κλπ...

Στο μεταξύ, αν κάποιος έχει και καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη :)

Βαλτικες, οπου θα μετακινουνται με λεωφορεια απο πρωτευουσα σε πρωτευουσα (τα οποια θα κλεισεις εσυ πριν φυγουν) και με ταξι μεσα στις πολεις γιατι ειναι παμφθηνο, οποτε δεν θα ψαχνονται με συγκοινωνιες. Με 1000 ευρω βγαζουν στανταρ εβδομαδα, μη σου πω και παραπανω. Οι πολεις ειναι μικρες και περπατιουνται.
Αυτό εννοείς μόνος μου ε; όχι με γκρουπάκι.. Γλιτώνεις πολλά € έτσι άραγε, σε σχέση με το γκρουπ, ή τσάμπα ταλαιπωρία;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι λες για Καππαδοκία; Είναι ένα ταξίδι που ενδιαφέρει τις ηλικίες αυτές Θαρρώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ καλή ιδέα η Καππαδοκία αλλά ο φάδερ έχει πάει μεγάλο ταξίδι εκεί αν θυμάμαι καλά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βαλτικες, οπου θα μετακινουνται με λεωφορεια απο πρωτευουσα σε πρωτευουσα (τα οποια θα κλεισεις εσυ πριν φυγουν) και με ταξι μεσα στις πολεις γιατι ειναι παμφθηνο, οποτε δεν θα ψαχνονται με συγκοινωνιες. Με 1000 ευρω βγαζουν στανταρ εβδομαδα, μη σου πω και παραπανω. Οι πολεις ειναι μικρες και περπατιουνται.
Συμφωνώ κι εγώ για Βαλτικές! Θεωρώ επίσης την Πολωνία ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον, εύκολο και οικονομικό ταξίδι. Με ένα 1000άρικο για τον καθένα θα μπορούσες να συμπεριλάβεις πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους πόλεις και αξιοθέατα πέρα από το "mainstream" Βαρσοβία-Κρακοβία.

Τι λες για Καππαδοκία; Είναι ένα ταξίδι που ενδιαφέρει τις ηλικίες αυτές Θαρρώ.
Ωραία ιδέα, αλλά έχω την αίσθηση ότι στην Καππαδοκία παίζει πολύ περπάτημα σε κατσάβραχα και γενικά δραστηριότητες που θέλουν μια χ φυσική κατάσταση. Εκτός κι αν είναι οι άνθρωποι φαν των outdoors ή έχουν οδηγό να τους μετακινεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν οι γονεις σου νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια σε γκρουπ (μεταξυ μας, κι εγω νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια οταν οι δικοι μου ειναι με γκρουπ) θα προτεινα να τους κανεις το χατηρι και κοψε καναδυο μερες για να πεσει το κοστος. Εμεις ειμαστε χαλαροι με την ατομικη οργανωση και θα βρουμε ολες τις λυσεις με ενα smartphone αυτοι ισως οχι. Αν προσθεσεις και κοστος ξεναγων, εισαι μια η αλλη οικονομικα. Και γλιτωνεις και το stand by 10 μερες στο τηλεφωνο σου.
Κων/πολη πηγαν? Αν οχι, προτεραιοτητα με παμφθηνες εκδρομες και με τα ρεστα κλεινεις αλλη μια αργοτερα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τις μελετήσω και θα επανέλθω!
Το να πάνε κάπου και να λιώσουν σε παραλίες (πχ Μπαλί) δε νομίζω ότι είναι κάτι που τους ενδιαφέρει, θα τους άρεσε να βλέπουν πράγματα, να πάνε σε κάποιο ωραίο μαγαζί κλπ...

Στο μεταξύ, αν κάποιος έχει και καμιά άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη :)


Αυτό εννοείς μόνος μου ε; όχι με γκρουπάκι.. Γλιτώνεις πολλά € έτσι άραγε, σε σχέση με το γκρουπ, ή τσάμπα ταλαιπωρία;
Μια οργανωμένη εκδρομή στις 3 βαλτικές χώρες, για 7 γεμάτες μέρες, με πολύ καλές πτήσεις και μία ενδιάμεση πτήση, βγαίνει στα 750 € με φόρους και πρωινό και στα 900 € με φόρους και με ημιδιατροφή. Αυτές είναι οι τιμές για καλοκαρινές αεροπορικές εκδρομές από Θεσσαλονίκη.
Οσοι φίλοι πήγαν είπαν ότι το ίδιο τους έβγαινε και εάν πήγαιναν μόνοι τους. Απλά θα είχαν την ταλαιπωρία με τις μετακινήσεις...
Το βασικό όμως που δεν μας είπες είναι εάν μιλάνε αγγλικά με άνεση οι γονείς σου και εάν έχουν ταξιδέψει ξανά μόνοι στο εξωτερικό. Αυτό θα διευκόλυνε τις προτάσεις μας προς την σωστή κατεύθυνση.
Τις αεροπορικές οργανωμένες εκδρομές που πρότεινα πιο πάνω τις έχω τσεκάρει φέτος το καλοκαίρι και για αυτό τις προτείνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom