ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Τι καλο ειναι βεβαια οτι θα ταξιδευουμε 6 άτομα οποτε οι άμεσοι "γειτονοι " μας θα ειναι της οικογενειας αλλα οσο να ειναι δεν θελω να ενοχλησω πολυ
Κάτι που παρέλειψα να αναφέρω Είναι ότι όπως και να χει μη νιώθεις τύψεις ότι "ενοχλεις". Θα διαπιστώσεις ότι λίγο πολύ όλα γκρινιάζουν. Και το δικό σου να μην είναι όλο και κάποιο θα κλαίει πιο πολύ. Όπως προείπα Είναι μια δύσκολη κατάσταση για μερικές ώρες αλλά οκ ο κόσμος καταλαβαίνει, τουλάχιστον το 99%.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το διάβασα απλα επειδη το παιδι μου θα ειναι 14 μηνων και ναι μεν τρωει φαγητο αλλα.δεν ειναι 2 ετων οπως αναφερουν μπερδεύτηκα .γενικα επιτρέπεται να παρω φαγητο απο το σπιτι;
Επιτρέπεται να έχεις γεύμα του μωρού και γάλα και νερό.. απλά θα τα ελέγξουν.. επίσης δίνουν και αυτοί βρεφικό γεύμα αν έχεις κάνει αίτημα από πριν. Τουλαχιστον στην delta που ήταν βρέφος θυμάμαι έφερναν συνέχεια βαζακια (δε της τα έδωσα γιατί δεν έγραφαν ακριβή συστατικά) στην emirates που είχε θεση εδωσαν παιδικο γευμα και ήταν καλουτσικο. Αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να εχεις εσύ τα δικά σου..
 

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Αυτο σκεφτομουν και εγω να φτιαξω τυροπιτακια και κεφτεδακια πχ και λαχανικα να δωσω απο το αεροπλανο.για γαλα ευτυχως θηλαζει
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αυτο σκεφτομουν και εγω να φτιαξω τυροπιτακια και κεφτεδακια πχ και λαχανικα να δωσω απο το αεροπλανο.για γαλα ευτυχως θηλαζει
Ο θηλασμός βοηθάει πολύ στην πτήση κυρίως στην προσγειωση-απογειωση που μπορεί να βουλώνουν τα αυτακια τους και να πονανε.. αλλά και γενικά αν νυσταξουν ή εκνευριστουν βοηθάει για να ηρεμήσουν/ κοιμηθούν.. μπορείς να έχεις και νερό αλλά σε μπιμπερο ή παιδικό ποτηράκι/παγουρακι.. Θα φανεί χρήσιμο σε τόσες ώρες πτήσης. Κρατα και ένα άδειο στη χειραποσκευη να βάλεις από το εμφιαλωμένο που προσφερουν. Στην τελευταία μας πτήση μας ζήτησαν να βγάλουμε το γεμάτο ποτηράκι και να το περάσουμε από τον ιμαντα.. το έπιαναν με τα γάντια τους, έπεσε κάτω στο καλάθι όπως περνούσε στον έλεγχο.. οπότε βρωμισε και δε της το δώσαμε.. καλύτερα άδειο που δε το ελέγχουν και να βάλεις στην πτήση.. Μια άλλη φορά πήραν το μπουκαλάκι με το γάλα, το άνοιξαν και πέρναγαν από πάνω ένα χαρτάκι και κάνανε κάτι αλχημείες για να δουν αν είναι όντως γάλα.. πάλι δε το δώσαμε μετά μην έπεσε τπτ μέσα..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Ο θηλασμός βοηθάει πολύ στην πτήση κυρίως στην προσγειωση-απογειωση που μπορεί να βουλώνουν τα αυτακια τους και να πονανε.. Μια άλλη φορά πήραν το μπουκαλάκι με το γάλα, το άνοιξαν και πέρναγαν από πάνω ένα χαρτάκι και κάνανε κάτι αλχημείες για να δουν αν είναι όντως γάλα.. πάλι δε το δώσαμε μετά μην έπεσε τπτ μέσα..
Ακριβως ετσι ειναι, καλο ειναι να ειστε ετοιμοι για θηλασμο ωστε να περασει ανεπαισθητη η Α/Γ. Οσον αφορα το φαγητο του, σκονες, κρεμες κτλ τουλαχιστον στις ΗΠΑ ( φανταζομαι παντου) ο TSA εχει λιστες με βρεφικα προιοντα και οι υπαλληλοι ασφαλειας κανουν εκεινη τη στιγμη ταυτοποιηση ( φανταζομαι για σφραγισμενα προιοντα, αφου θεωρητικα στα ηδη ανοικτα θα μπορουσε ο καθενας να βαλει οτι θελει μεσα ). Γενικα εφοσον θηλαζεις, μην αγχωνεσαι για τπτ μια χαρα θα πανε ολα, απλα λιγη υπομονη και λιγη αναισθησια για το "τι θα λεει ο κοσμος που τον ενοχλουμε". ! Καλο ταξιδι!
 

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Σας ευχαριστώ πολύ. Ευτυχως δεν τρωει ριποτα τυποποιημενο οποτς δεν θα εχω να μεταφερω κατι τέτοιο
 

Joitsa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας! Πάω NY για λίγους μήνες και θα έχω 2 βαλίτσες και carry-on μαζί. Συμφέρει να πάρω απευθείας πτήση με Norwegian ή να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό κι ας έχει στάσεις (πχ Turkish);

Ευχαριστώ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γεια σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας! Πάω NY για λίγους μήνες και θα έχω 2 βαλίτσες και carry-on μαζί. Συμφέρει να πάρω απευθείας πτήση με Norwegian ή να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό κι ας έχει στάσεις (πχ Turkish);

Ευχαριστώ!
Η Norwegian εχει εξτρα χρεωση ανα βαλιτσα, δες το σάιτ τους ποσο την χρεωνει και γενικα πληρωνεις τα παντα εξτρα, θεωρειται low cost εταιρεια, αρα το συνολικο κοστος ειναι αρκετα μεγαλυτερο. Η Lufthansa επισης δινει εισιτηριο χωρις να συμπεριλαμβανει αποσκευη..

Η Turkish συμπεριελαμβανει στο εισιτηριο της 2 βαλιτσες 23kg, χειραποσκευη 8 κιλων, 2 πληρης γευματα μεχρι τη Νεα Υορκη, απεριοριστα σνακς και ποτα, πολυ καλη ταινιοθηκη και παιχνιδια για να περασει η ωρα στη πτηση.

Δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ των δυο εταιρειων (Norwegian, Turkish) και η πτηση για Κωνσταντινουπολη ειναι μια ωρα, δεν ειναι κατι το κουραστικο.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γεια σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας! Πάω NY για λίγους μήνες και θα έχω 2 βαλίτσες και carry-on μαζί. Συμφέρει να πάρω απευθείας πτήση με Norwegian ή να προτιμήσω κάτι πιο οικονομικό κι ας έχει στάσεις (πχ Turkish);

Ευχαριστώ!
Νομίζω πλέον σχεδόν όλες οι εταιρίες ακολουθούν το μοντέλο των low cost, χρεώνοντας έξτρα τις βαλίτσες. :mad:
British & Iberia, Air France & KLM, Lufthansa, Alitalia, πλέον και η Swiss (το 2015 τις συμπεριλάμβανε) και δε συμμαζεύεται. Το ίδιο κάνουν, νομίζω εδώ και 10 χρόνια, και οι Αμερικάνικες. Σε κάποιες από τις εταιρίες (π.χ. British) παρότι το ταξίδι σου έχει 2 σκέλη, πληρώνεις το 1, ενώ σε άλλες και τα 2. Όμως πάνω-κάτω έρχεται περίπου το ίδιο, υπολόγιζε περίπου +150 ευρώ στην τιμή χωρίς βαλίτσα, για το πήγαινε-έλα και για 1 βαλίτσα.

Οι μόνες εταιρίες που συνεχίζουν να δίνουν βαλίτσα, απ'όσο είχα ψάξει για την Ουάσινγκτον, είναι η Turkish που λες κι εσύ και η Emirates (έχει και απευθείας πτήση Αθήνα-Νιούαρκ). Δεν έχω πετάξει με κάποια από αυτές, όμως φαντάζομαι πως η Emirates θα είναι καλή, όντας Αραβική. Και για την Turkish έχω διαβάσει καλά σχόλια, που με έκαναν να την επιλέξω τελικά για την Ουάσινγκτον. Πετάμε σε 2 βδομάδες, οπότε και θα μπορώ να σου αναφέρω την εμπειρία μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom