Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
το θεμα ειναι οτι αλλαζουμε χωρα και στους ορους και προυποθεσεις που διαβαζω δεν βγαζω ακρη ως προς το αν γινεται. το αυτοκινητο θα παραδοθει στο Μπεργκαμο παλι φυσικα.
το εχει κανει καποιος αλλος αυτο το ταξιδι να μου πει την εμπειρια του και τι να κανω;
σκεφτομαι να μην τους πω τιποτα, να το παω και να το φερω.
Θα πρότεινα να μην το διακινδυνεύσεις γιατί άκουσα πως τα αυτοκίνητα αυτά έχουν ενσωματωμένο GPS και γνωρίζουν οι εταιρείες τα μέρη στα οποία έχουν ταξιδέψει.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το θέμα είναι τί γίνεται αν προκύψει κάτι και δούν ότι είσαι σε άλλη χώρα.
Το οτι βλεπουν ανα πασα στιγμη που ειναι το αμαξι ειναι δεδομενο.10 χρονια που ταξιδευω δεν μου εχει τυχη κατι δυσαρεστο για να δω τι παιζει.παντως να πω οτι φετος πηρα αυτοκινητο απο γερμανια και πηγα Ελβετια,Γαλλια,Λουξεμβουργο και το παρεδωσα παλι Γερμανια χωρις να μου πει κανεις τιποτα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Βρε παιδιά, διαβάστε τους όρους χρήσης της εταιρίας που ισχύουν για την χώρα που γίνεται η ενοικίαση. Αναφέρεται ξεκάθαρα σε ποιες χώρες επιτρέπεται να πάει το αμάξι από την χώρα που το νοικιάζεις και σε ποιες απαγορεύεται.
Π.Χ. για Hertz οι όροι για Δυτική Ευρώπη εδώ, στη σελ. 24 οι επιτρεπόμενες χώρες.
Προσοχή αν μέσω μεσάζοντα ισχύουν άλλοι όροι (δεν κλείνω ποτέ από μεσάζοντα, μεταμηχανή κλπ.).
 

DarK HumOuR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
Βρε παιδιά, διαβάστε τους όρους χρήσης της εταιρίας που ισχύουν για την χώρα που γίνεται η ενοικίαση. Αναφέρεται ξεκάθαρα σε ποιες χώρες επιτρέπεται να πάει το αμάξι από την χώρα που το νοικιάζεις και σε ποιες απαγορεύεται.
Π.Χ. για Hertz οι όροι για Δυτική Ευρώπη εδώ, στη σελ. 24 οι επιτρεπόμενες χώρες.
Προσοχή αν μέσω μεσάζοντα ισχύουν άλλοι όροι (δεν κλείνω ποτέ από μεσάζοντα, μεταμηχανή κλπ.).
στην Sixt το μονο που βρηκα ειναι ενα κειμενο που αναφερει οτι οι χωρες της ευρωπης χωριζονται σε 3 ζωνες και το αυτοκινητο μπορει να κινηθει ανετα στην ζωνη 1. αυτη που μ ενδιαφερει δηλαδη.
αλλα αυτο ειναι γενικοι όροι και δεν ανεφερε εξτρα χρεωσεις.
το οτι επιτρεπεται να παω Γαλλια ειναι σιγουρο. αν θα μου χρεωσει η Sixt εξτρα πραγματα τυπου green card αναρωτιεμαι.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
στην Sixt το μονο που βρηκα ειναι ενα κειμενο που αναφερει οτι οι χωρες της ευρωπης χωριζονται σε 3 ζωνες και το αυτοκινητο μπορει να κινηθει ανετα στην ζωνη 1. αυτη που μ ενδιαφερει δηλαδη.
αλλα αυτο ειναι γενικοι όροι και δεν ανεφερε εξτρα χρεωσεις.
το οτι επιτρεπεται να παω Γαλλια ειναι σιγουρο. αν θα μου χρεωσει η Sixt εξτρα πραγματα τυπου green card αναρωτιεμαι.
Καλημερα η πρασινη καρτα ειναι δωρεαν συνηθως.. και θα μπορειτε χωρις προβλημα στις χωρες που σας ενδιαφερουν
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το 2017 από Στουτγάρδη που νοίκιασα αυτοκίνητο μου ζήτησαν 25 ευρώ για να ταξιδέψω στο Στρασβούργο.
Το 2018 από Μπρατισλάβα που νοίκιασα αυτοκίνητο πλήρωσα 25 ευρώ για να ταξιδέψω στη Βιέννη και Βουδαπέστη. Απλά δεν θυμάμαι τις εταιρίες.
 

DarK HumOuR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. μαλλον θα το κλεισουμε ονλαιν και αφου το κλεισουμε θα τους γραψω να μου εξηγησουν τι γινεται αν το παω και γαλλια.
αν μου πουν τιποτα χαζα, το ακυρωνω αμεσα και τελος.

για την premium ασφαλεια θα μου απαντησει καποιος;
αν την αγορασω ονλαιν και παω στο γκισε και μου πουν "δεν ισχυει", οπως ετυχε σε φιλο, βγαζω ακρη;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
για την premium ασφαλεια θα μου απαντησει καποιος;
αν την αγορασω ονλαιν και παω στο γκισε και μου πουν "δεν ισχυει", οπως ετυχε σε φιλο, βγαζω ακρη;
Καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ίδιο θέμα, σκέφτομαι μήπως θα ήταν σκόπιμο να στείλω μέιλ απ' ευθείας στην εταιρία ενοικίασης με το ερώτημα. Αν δεν επιβεβαιώσουν τότε ακυρώνω την κράτηση.
Τι λέτε;
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Για την sixt εαν κλεισεις απο την εφαρμογη και πας στο επιλογες προστασιας και πληρωσεις την επιλογη αφαιρουμενο ποσο 0.Εισαι καλυμμενος.Δεν θα σου πει κανεις τιποτα.Εμενα το καλοκαιρι 8 ημερες με ενα 7θεσιο αμαξι μου κρατησαν κσι 300ευρω εκτος απο την τιμη.πχ εαν η τιμη του αυτοκινητου μαζι με ασφαλεια ειναι 500ευρω σου κρατανε και αλλα 300 τα οποια επιστρεφονται μετα απο 15 ημερες απο την παραδοση του αυτοκινητου.Το ιδιο ισχυει και στην Europcar.Απο την εφαρμογη πας στην premium ασφαλεια και ειναι ολα τα αλλα οπως τα παραπανω.Τα 300 ευρω τα παιρνουν για εγγυηση εαν δεν παραδωσεις το αυτοκινητο με γεματο ντεποζιτο,η εαν σπασει καποιο τζαμι του αυτοκινητου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom