Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους. Προγραμματίζω ένα 7ήμερο στην Πολωνία με 4ήμερη παραμονή στην Κρακοβία και για τις επόμενες 3 ημέρες είμαι μεταξύ Βαρσοβίας ή Βρότσλαβ. Ποιά από τις δύο πόλεις να επιλέξω. Περιμένω τα φώτα σας από τους έχοντες γνώση!!!
Εγω που έμεινα 3 μέρες στην Κρακοβία,έτρεχα σαν παλαβός να προλάβω να δω αυτά που θέλω με αποτέλεσμα και να μην δω κάποια πράγματα που ήθελα και στο τέλος να μην το ευχαριστηθώ όπως θα ήθελα. Αν έχεις σκοπό να πας Άουσβιτς και αλατωρυχεία κάτσε 4 μέρες. Είναι πολύ όμορφη πόλη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αξίζει ημερήσια στο Gdansk από Βαρσοβία τον Οκτώβριο? Αν υποθέσουμε ότι έχω γύρω στις 8 ώρες για το Gdansk, θα δω τα βασικά μαζί με την προβλήτα του Sopot? Μήπως η Τόρουν είναι καλύτερη επιλογή? Πάντως με το τρένο ίδια απόσταση έχουν από τη Βαρσοβία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αξίζει ημερήσια στο Gdansk από Βαρσοβία τον Οκτώβριο? Αν υποθέσουμε ότι έχω γύρω στις 8 ώρες για το Gdansk, θα δω τα βασικά μαζί με την προβλήτα του Sopot? Μήπως η Τόρουν είναι καλύτερη επιλογή? Πάντως με το τρένο ίδια απόσταση έχουν από τη Βαρσοβία.
Αν θες οπωσδήποτε να δεις θάλασσα πήγαινε προς τα πάνω, αν και μου φαίνονται
αρκετές οι μετακινήσεις για μια μερα, αν πας και Sopot. Αλλιώς και το Torun αξίζει, είναι πολύ όμορφο. Δεν ξέρω αν βοήθησα και καθολου:haha:
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μέσα σε 8 ώρες θα δεις το κέντρο του Γκντανσκ και θα προλάβεις και μια σύντομη βόλτα στο Σοποτ εάν οι ώρες μέρας επαρκούν και δε βραδιάζει πολύ νωρίς, αλλά η περιοχή έχει τόσα να κάνεις που αξίζει ένα τριήμερο. Το περσινό καλοκαίρι πέρασα 4 μέρες στο Γκντανσκ με τις απευθείας πτήσεις από Αθήνα και ήταν ένα από τα ταξίδια που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο. Πήγαμε δύο φορές στο Σόποτ (πρωί και βράδυ) και μια μονοήμερη στο Τορούν, ενώ ακόμα και στο Γκντανσκ δεν τα προλάβαμε όλα.

Επίσης μια εκδρομή που είχα κάνει από τη Βαρσοβία στο παρελθόν ήταν στο Λούμπλιν και στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Majdanek. Είχε τη γοητεία του το Λούμπλιν, όμορφη και κάπως ξεχασμένη πόλη της ανατολικής Ευρώπης. Δεν είναι και τόσο κοντά στη Βαρσοβία ωστόσο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν θες οπωσδήποτε να δεις θάλασσα πήγαινε προς τα πάνω, αν και μου φαίνονται
αρκετές οι μετακινήσεις για μια μερα, αν πας και Sopot. Αλλιώς και το Torun αξίζει, είναι πολύ όμορφο. Δεν ξέρω αν βοήθησα και καθολου:haha:
Δεν έχω κάψα για θάλασσα :D Αλλά επειδή Τορούν και Γκντανσκ έχουν ίδια απόσταση με το τρένο έχω προβληματιστεί. Πιο πολύ αν αξίζει να περάσω μια μέρα στο Γκντανσκ που έχει τόσα να δεις.

Σ'ευχαριστώ @Eurotraveler
Ξέρω πως η ίδια η πόλη και η περιοχή γύρω μαζί με το κάστρο Μάλμπροκ θέλει μέρες. Απλά επειδή θα διαθέσω μια μέρα για εκδρομή από τη Βαρσοβία, σκέφτηκα το Γκντανσκ γιατί είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Πολωνίας αν και περισσότερο αξίζει για καλοκαίρι. Την Τορούν θα την πρότεινες δηλαδή? Θα ψάξω και για το Λούμπλιν που είπες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Αξίζει ημερήσια στο Gdansk από Βαρσοβία τον Οκτώβριο? Αν υποθέσουμε ότι έχω γύρω στις 8 ώρες για το Gdansk, θα δω τα βασικά μαζί με την προβλήτα του Sopot? Μήπως η Τόρουν είναι καλύτερη επιλογή? Πάντως με το τρένο ίδια απόσταση έχουν από τη Βαρσοβία.
προσωπικά εγώ δεν προτείνω Γκντανσκ ημερήσια από Βαρσοβία. Μεγάλη απόσταση (3 ώρες), νυχτώνει νωρίς, πολύ λίγος χρόνος δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα. Χρειάζεται να μείνεις 2-3 ημέρες να δεις και το κάστρο Malbork. Για το Σοποτ ούτε συζήτηση...την ίδια ημέρα...
Επίσης και το Λούμπλιν είναι ένα 3ωρο. Κοντά στο Λούμπλιν έχει μία μικρή πόλη kazimierz dolny που λένε ότι είναι πολύ όμορφη, προσωπικά δεν έχω πάει, και επίσης η πιο κοντινή πόλη είναι το Λότζ.
Κάτσε Βαρσοβία να την απολαύσεις με την ησυχία σου, έχει πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα να δεις ....μπορείς να επισκεφτείς το όμορφο ανάκτορο Βιλάνοφ που είναι λίγο έξω από την πόλη και έχει ωραίους κήπους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχω κάψα για θάλασσα :D Αλλά επειδή Τορούν και Γκντανσκ έχουν ίδια απόσταση με το τρένο έχω προβληματιστεί. Πιο πολύ αν αξίζει να περάσω μια μέρα στο Γκντανσκ που έχει τόσα να δεις.

Σ'ευχαριστώ @Eurotraveler
Ξέρω πως η ίδια η πόλη και η περιοχή γύρω μαζί με το κάστρο Μάλμπροκ θέλει μέρες. Απλά επειδή θα διαθέσω μια μέρα για εκδρομή από τη Βαρσοβία, σκέφτηκα το Γκντανσκ γιατί είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Πολωνίας αν και περισσότερο αξίζει για καλοκαίρι. Την Τορούν θα την πρότεινες δηλαδή? Θα ψάξω και για το Λούμπλιν που είπες.
Αν έχεις στο μυαλό σου να ξαναπάς για περισσότερες μέρες προς Gdansk τότε μην το κάψεις τώρα. Γιατί όντως υπάρχουν αρκετά πράγματα τριγύρω να δεις και θέλουν πάνω από μια μέρα. Το Torun για μένα είναι επίσης από τις ομορφότερες πόλεις της χώρας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Earth Citizen @escursione ευχαριστώ.
Θα δω για Τορούν αν και επίσης είναι ένα 3ωρο. Το kazimierz dolny φαίνεται πολύ όμορφο χωριό πολύ μου άρεσε. Επίσης ένα 3ωρο. Το Λοτζ που ειναι και κοντά αξίζει? Από το λίγο που είδα μου φάνηκε μέτρια πόλη συγκριτικά με άλλες στην Πολωνία. Επειδή πιστεύω πως σε 3 μέρες θα δω άνετα τη Βαρσοβία, έλεγα για μια ημερήσια μιας και μου αρέσουν πολύ αυτές οι αποδράσεις. Εννοείται σε 4 μέρες θα δω ακόμα πιο καλά τη Βαρσοβία αλλά με τρώει μια εκδρομή!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen @escursione ευχαριστώ.
Θα δω για Τορούν αν και επίσης είναι ένα 3ωρο. Το kazimierz dolny φαίνεται πολύ όμορφο χωριό πολύ μου άρεσε. Επίσης ένα 3ωρο. Το Λοτζ που ειναι και κοντά αξίζει? Από το λίγο που είδα μου φάνηκε μέτρια πόλη συγκριτικά με άλλες στην Πολωνία. Επειδή πιστεύω πως σε 3 μέρες θα δω άνετα τη Βαρσοβία, έλεγα για μια ημερήσια μιας και μου αρέσουν πολύ αυτές οι αποδράσεις. Εννοείται σε 4 μέρες θα δω ακόμα πιο καλά τη Βαρσοβία αλλά με τρώει μια εκδρομή!
Το Lodz (προφέρεται Γουτζ :p ) δεν αξίζει με τίποτα, μείνε Βαρσοβία καλύτερα!
Kazimierz Dolny έχει τη φήμη ως ένα από τα πιο ωραία χωριά (ή και το ομορφότερο, δε θυμάμαι) της Πολωνίας αλλά δε θα σπαταλούσα τόσες ώρες ταξίδι για μια μονοήμερη σ' ένα μικρό χωριό. Δεν έχω πάει αλλά εμένα δε μου φαίνεται και κάτι το συγκλονιστικό από τις φωτο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Δεν έχω κάψα για θάλασσα :D Αλλά επειδή Τορούν και Γκντανσκ έχουν ίδια απόσταση με το τρένο έχω προβληματιστεί. Πιο πολύ αν αξίζει να περάσω μια μέρα στο Γκντανσκ που έχει τόσα να δεις.

Σ'ευχαριστώ @Eurotraveler
Ξέρω πως η ίδια η πόλη και η περιοχή γύρω μαζί με το κάστρο Μάλμπροκ θέλει μέρες. Απλά επειδή θα διαθέσω μια μέρα για εκδρομή από τη Βαρσοβία, σκέφτηκα το Γκντανσκ γιατί είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Πολωνίας αν και περισσότερο αξίζει για καλοκαίρι. Την Τορούν θα την πρότεινες δηλαδή? Θα ψάξω και για το Λούμπλιν που είπες.
8 ώρες για Τορουν είναι παρα,παρα πολλες... :D Εκτός και αν σε ενδιαφέρουν τα μουσεια και θες να τα επισκεφθεις ή να μείνεις λιγότερες ώρες. Εγώ θα σου πρότεινα να πας Γκντανσκ, και εγώ για 8 - 9 ώρες είχα πάει αλλά πρόλαβα να κάνω και βόλτα στο Σοποτ. Εννοείται πάντα χωρίς να επισκεφθω μουσεια. Για εμενα το Γκντανσκ είναι πολύ πιο γοητευτική πόλη, το Τορουν είναι αρκετά μικρό και δεν έχει τόσα πολλά να δεις...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αξίζει ημερήσια στο Gdansk από Βαρσοβία τον Οκτώβριο? Αν υποθέσουμε ότι έχω γύρω στις 8 ώρες για το Gdansk, θα δω τα βασικά μαζί με την προβλήτα του Sopot? Μήπως η Τόρουν είναι καλύτερη επιλογή? Πάντως με το τρένο ίδια απόσταση έχουν από τη Βαρσοβία.
Με 8 ευρω ειχαμε πεταξει απο το Chopin για Gdansk. Μην κλεισεις τρενο πριν τσεκαρεις αν οι τιμες του αεροπορικου πεσουν κατω απο 10 ευρω. Και αν μπορεις βαλε μια νυχτα. Γιατι μεταξυ Σοποτ και Καστρου Μαλμπορκ δεν υπαρχει συγκριση, το Μαλμπορκ ειναι αχαστο.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@alice~ η αλήθεια κι εμένα μου κόλλησε το Gdansk περισσότερο. Αλλά ήθελα τη γνώμη σας.

@paefstra δεν σκέφτηκα καθόλου τη λύση του αεροπορικού. Αν βρω τόσο φτηνά θα δω αν μπορώ να προγραμματίσω διαμονή εκεί. Αν και 4 ολόκληρες μέρες είναι πολύ οριακές. Και δεν θέλω να ξεπεταξω τη Βαρσοβία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom