Γερμανία Διαμονή στο Βερολίνο

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα με προσοχή το νήμα, καθως αν και υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια καλό είναι να κλείνει νωρίς κάποιος.
Συνοπτικά, η επίσκεψη στο Βερολίνο θα είναι μετά τις γιορτές, για τρεις ημέρες και θα είναι η πρώτη φορά.
Μας ενδιαφέρουν βεβαίως τα αξιοθέατα, αλλά και η κοντινή νυχτερινή ζωή (πρόσβαση με τα πόδια).
Επίσης θα θέλαμε να είναι στο Ανατολικό Βερολίνο, καθώς νομίζω ότι είναι πιο ατμοσφαιρικό κτλ.
Βάσει των γραφομένων καταλήγω για διαμονή στη περιοχή αυτή:

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή όχι;
Θεωρείται ιδανικό μέρος για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά τη πόλη;
Μετακινήσεις έχω δει ότι παίζουν γενικότερα, αν και η πολύ πρωινή πτήση με προβληματίζει.
Τίθεται και κάποιο θέμα ασφάλειας; Βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί, ωστόσο φίλοι που έχουν πάει δε στάθηκαν καθόλου σ' αυτό..
Δες και αυτό το ξενοδοχείο "Moxy Berlin Ostbahnhof ". Είναι δίπλα ακριβώς στον ανατολικό σταθμό των τρένων και βολεύει πολύ στις μετακινήσεις με το S- Bahn και τα τρένα προς και από το αεροδρόμιο.
Είναι καινούργιο ξενοδοχείο και πολύ νεανικό, με εντυπωσιακό και μοντέρνο lobby και διαθέτει θέσεις πάρκινγκ εάν σε ενδιαφέρει. Το μόνο ελάττωμα που του βρήκαμε είναι ότι πρέπει να κατέβεις πριν τις 9.30 για πρωινό γιατί εξαντλούνται γρήγορα τα ωραία κρουασάν... ;)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα με προσοχή το νήμα, καθως αν και υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια καλό είναι να κλείνει νωρίς κάποιος.
Συνοπτικά, η επίσκεψη στο Βερολίνο θα είναι μετά τις γιορτές, για τρεις ημέρες και θα είναι η πρώτη φορά.
Μας ενδιαφέρουν βεβαίως τα αξιοθέατα, αλλά και η κοντινή νυχτερινή ζωή (πρόσβαση με τα πόδια).
Επίσης θα θέλαμε να είναι στο Ανατολικό Βερολίνο, καθώς νομίζω ότι είναι πιο ατμοσφαιρικό κτλ.
Βάσει των γραφομένων καταλήγω για διαμονή στη περιοχή αυτή:

View attachment 280782

Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή όχι;
Θεωρείται ιδανικό μέρος για κάποιον που επισκέπτεται πρώτη φορά τη πόλη;
Μετακινήσεις έχω δει ότι παίζουν γενικότερα, αν και η πολύ πρωινή πτήση με προβληματίζει.
Τίθεται και κάποιο θέμα ασφάλειας; Βλέπω ότι το αναφέρουν αρκετοί, ωστόσο φίλοι που έχουν πάει δε στάθηκαν καθόλου σ' αυτό..
Στον κύκλο που έχεις βάλει, πάντως, δεν έχει πολλά αξιοθέατα. Δεν γνωρίζω τι παίζει από νυχτερινή ζωή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@kwstas86 Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση, θα το ψάξω, είναι σημαντικό από ένα σημείο και μετά να μπορούμε να μετακινούμαστε με τα πόδια.
@Elena2508 θα τσεκάρω τη πρόταση σου, γιατί οι πρώτες μέρες του νέου έτους είναι δύσκολες σε ότι αφορά τη διαμόνή και πρέπει να έχουμε επιλογές. Σ' ευχαριστώ.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Τελεια επιλογη αρχικα!Θα προτεινα να μεινετε δυτικα κοντά στο Zoo και στην Kurfusterdamm. Βολευει πολυ το S-bahn για τις μετακινήσεις καθως και το μετρο.Στην περιοχή υπαρχουν πολλα ξενοδοχεία. Στην τελευταία μου επισκεψη βεβαια με τα παιδια μου,μειναμε κοντα στον Hauptbahnhof γιατι βρηκαμε σε πολυ καλη τιμη το Amano hotel που βρισκεται εκει κοντα.Γενικα,θα προτεινα ,οπου και αν επιλεξετε διαμονη,να ειστε κοντα σε σταθμο S-bahn,της κεντρικης γραμμης,οχι της κυκλικης.Ενωνει ολα τα βασικά αξιοθεατα της πολης (εκτος απο την Potzdammer Platz οπου μπορειτε να πατε με το U2)
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Τελεια επιλογη αρχικα!Θα προτεινα να μεινετε δυτικα κοντά στο Zoo και στην Kurfusterdamm. Βολευει πολυ το S-bahn για τις μετακινήσεις καθως και το μετρο.Στην περιοχή υπαρχουν πολλα ξενοδοχεία. Στην τελευταία μου επισκεψη βεβαια με τα παιδια μου,μειναμε κοντα στον Hauptbahnhof γιατι βρηκαμε σε πολυ καλη τιμη το Amano hotel που βρισκεται εκει κοντα.Γενικα,θα προτεινα ,οπου και αν επιλεξετε διαμονη,να ειστε κοντα σε σταθμο S-bahn,της κεντρικης γραμμης,οχι της κυκλικης.Ενωνει ολα τα βασικά αξιοθεατα της πολης (εκτος απο την Potzdammer Platz οπου μπορειτε να πατε με το U2)
Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Τελικά αλλάξαμε σχέδια λόγω καιρού και είπαμε να πάμε Βαρκελώνη που το κρύο θα είναι πιο ήπιο...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Θα ηθελα τη γνωμη σας για το ξενοδοχειο Η Ηotel 4youth στο Βερολινο στην περιοχη Mitte. Tι λετε; Η περιοχη, η ευκολια στις μετακινησεις, το κτιριο; Ευχαριστω.
 
Last edited:

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
Καλησπέρα σε όλους
Έχω καταλήξει σε 2 σπίτια για ολιγοημερη διαμονή στο Βερολίνο.
Ποιο θα επιλέγατε και γιατί?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Attachments

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.638
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ποιο θα επιλέγατε και γιατί?
Εξαρτάται τι ζητάς...Η AlexanderPlatz προσφέρει γρήγορη πρόσβαση στο κέντρο και στα αξιοθέατα εκεί, το δε Kreuzberg έχει αρκετό ενδιαφέρον σαν περιοχή και πολλά μαγαζιά για τη νύχτα. 'Εχω μείνει και στις δύο περιοχές η κάθε μία βόλευε για τους δικούς της λόγους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ποιο θα επιλέγατε και γιατί?
Θα επέλεγα το δεύτερο καθώς έχει αρκετά σημεία για να βγεις τη νύχτα, συμφωνώντας απόλυτα με όσα έγραψε η @evaT ,είναι ανάλογα τι ψάχνεις και τι σχεδιάζεις να κάνεις.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
Θα επέλεγα το δεύτερο καθώς έχει αρκετά σημεία για να βγεις τη νύχτα, συμφωνώντας απόλυτα με όσα έγραψε η @evaT ,είναι ανάλογα τι ψάχνεις και τι σχεδιάζεις να κάνεις.
Εξαρτάται τι ζητάς...Η AlexanderPlatz προσφέρει γρήγορη πρόσβαση στο κέντρο και στα αξιοθέατα εκεί, το δε Kreuzberg έχει αρκετό ενδιαφέρον σαν περιοχή και πολλά μαγαζιά για τη νύχτα. 'Εχω μείνει και στις δύο περιοχές η κάθε μία βόλευε για τους δικούς της λόγους.
Η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι συνδυασμο των 2..Κυριως αξιοθεατα και μουσεια,αλλα και βολτιτσα βραδυνη αναλογα με τις δυναμεις που θα εχουν απομεινει απο το πρωι και το κρυο βεβαιως...
Τα περισσοτερα αξιοθεατα που βρισκονται?
Τελος ειναι τα 2 σημεια ασφαλη για επιστροφη το βραδυ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι συνδυασμο των 2
Σωστός, Βερολίνο είν' αυτό, έχει πολύ κι απ' τα δύο και συνδυάζονται άψογα.
Τα περισσοτερα αξιοθεατα που βρισκονται?
Παντού στη πόλη και λίγο εκτός αυτής. Ξεκινώντας από τα κεντρικά στην Alexanderplatz, περιμετρικά της και συνεχίζοντας. Πίστεψε με δεν είναι πρόβλημα αλλά η χρησιμοποίηση των εξαιρετικών μεταφορικών μέσων θεωρείται σχεδόν επιβεβλημένη σε μια τέτοια πόλη.
Τελος ειναι τα 2 σημεια ασφαλη για επιστροφη το βραδυ?
Δεν ένιωσα φόβο σε κάποια περιοχή, προφανώς θα υπάρχουν και κακόφημες ωστόσο δε θεωρώ ότι αυτές είναι τέτοιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom