Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

Loulouditca

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, μηπως γνωριζετε εαν μεσω της εφαρμογης thefork ζητανε καποια επιπλεον χρηματα?
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Γεια σας, μηπως γνωριζετε εαν μεσω της εφαρμογης thefork ζητανε καποια επιπλεον χρηματα?
Τι εννοείς επιπλέον χρήματα?
Κράτηση τραπεζιού ουσιαστικά κάνεις και συνήθως παίρνεις και μια έκπτωση σύμφωνα με τους όρους της κράτησης
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Καραντινα. Ολη μερα με ρομπες και πιτζαμες, δεν αγοραζεις καινουρια ρουχα και παπουτσια, δεν δινεις χρηματα σε ποτα, καφεδες, εστιατορια, ταξι.
Μονη παραφωνια οτι δεν ξερουμε ποτε θα ξαναγινουν ταξιδια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καραντινα. Ολη μερα με ρομπες και πιτζαμες, δεν αγοραζεις καινουρια ρουχα και παπουτσια, δεν δινεις χρηματα σε ποτα, καφεδες, εστιατορια, ταξι.
Μονη παραφωνια οτι δεν ξερουμε ποτε θα ξαναγινουν ταξιδια.
Σωστή. Βέβαια ανεβαίνουν οι λογαριασμοί με τρέλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Σωστή. Βέβαια ανεβαίνουν οι λογαριασμοί με τρέλα.
Οχι μονο αυτο. Επειδη βλεπουμε περισσοτερο το σπιτι, το τι επιδιορθωσεις που αμελουσα εχω κανει, τι παραγγελιες για καλυτερη οργανωση σπιτιου.
Συζητωντας με ατομα που ζουν Αγγλια, μου ειπαν πως ολοι φτιαχνουν τους κηπους τους, DIY κατασκευες κλπ.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν μπορώ να σκεφτώ ιδανικότερο τρόπο εξοικονόμησης χρηματων για ταξίδια... Πρώτη φορα το δοκιμασα φέτος και το ότι εχω 1450 ευρω επιπλέον στην τσέπη μου που προφανώς θα διατεθούν για κάποιον προορισμο με κάνει να συνεχιζω να απεχω απο το συγκεκριμένο χόμπι...
Screenshot_20210920_085404.jpg
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Προφανώς η διακοπή του τσιγάρου είναι κάτι πολύ καλό για όλους αλλα είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα λεφτά που εξοικονομούμε, δεν για ταξιδία αλλα τα έχουμε ήδη φάει σε κάποιο άλλο έξοδο!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Οταν δουλευω βαζω στανταρ ενα ποσο απο το μισθο στην ακρη για ταξιδια

Επειδη ομως περναω και μακρες περιοδους ανεργη και αμα μεινω και αταξιδευτη θα μου τη δωσει τελειως σε εκεινες τις φασεις δουλευω με κουμπαρα στον οποιο βαζω:
-οτι λεφτα βρω στο δρομο (ακουγεται αστειο αλλα επειδη εχω σκυλο σκουπα και σκαναρω το δρομο σα γερακι μη φαει ο,τι αηδια βρει κατω βρισκω συχνα πυκνα -απο μονολεπτο μεχρι 150 ευρω μασουρακι μου χει τυχει)
-κατι 6ευρες επιταγες του σουπερ μαρκετ (δινω δηλαδη την επιταγη στο ταμειο και βαζω 6 ευρω στον κουμπαρα)
-κανω καθε 6μηνο εκκαθαριση στο σπιτι και οτι δε χρειαζομαι το πουλαω και τα λεφτα πανε στον κουμπαρα (αυτο ξεκινησε επειδη εχω στην οικογενεια χορντερ και φοβαμαι μην καμια ωρα καταληξω ετσι απλα αποφασισα τα "κερδη" να πηγαινουν στα ταξιδια)
-ο,τι λεφτα επιμενει να μου δινει η οικογενεια σε γιορτες/γενεθλια/χριστουγεννα λες και ειμαι ανηλικο

Επιπλεον επειδη προσπαθω λιγο να το γυρισω στο μινιμαλισμο για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω αμα γκρινιαζουν φιλοι κλπ οτι δεν ξερουν τι δωρο να μου παρουν "ετσι οπως εχω καταντησει" αν βρισκομαι σε εκεινη τη φαση σε οργανωση ταξιδιου ζηταω ειστηρια κτελ/τρενου η εισοδο σε καποιο αξιοθεατο που αγοραζονται ονλαιν, συνηθως μαξ στο 15ευρω.. Ουτε αυτοι ξεπαραδιαζονται, μειωνονται κι εμενα τα εξοδα του ταξιδιου, γλιτωνουμε και τον πλανητη μερικα σκουπιδια και δε φοβαμαι οτι θα με πνιξουν τα πραγματα στο σπιτι μου μια μερα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom