Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μπορώ να πω με πείσατε!Ήδη πελάγωσα με το ψάξιμο για το πως θα μπορούσα να χωρέσω αυτή την ημερήσια που βαρέθηκα και τα παράτησα. Θα απολαύσω τη Βαρσοβία και θα πάω και Βιλάνοβ. Κι αν σε 3 μέρες δω όσα θέλω, μπορεί την 4η μέρα να πάμε καμιά Τορούν ή Λούμπλιν αν και από το λίγο που έψαξα δεν με ξετρέλανε! Ψάχνω για φθινοπωρινά τοπία. Ποια ενδείκνυται για φθινοπωρινές ωραίες εικόνες?
Γιάννη μία τελευταία πρόταση επειδή βλέπω ότι τρώγεσαι να πας κάπου... δες την λύση του Βρότσλαβ αυθημερόν αεροπορικώς. Θα σου φύγει βέβαια κανένα 60άρι ευρώ αλλά έχει βολικές πτήσεις η LOT από το Σοπέν 7.30 το πρωί και επιστροφή 21.10. Θα έχεις καθαρά 9-10 ώρες να δεις τη πόλη. Εννοείται ότι το ίδιο πιθανό να γίνεται και για το Γκντάνσκ αλλά είπαμε μην το κάψεις.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη μία τελευταία πρόταση επειδή βλέπω ότι τρώγεσαι να πας κάπου... δες την λύση του Βρότσλαβ αυθημερόν αεροπορικώς. Θα σου φύγει βέβαια κανένα 60άρι ευρώ αλλά έχει βολικές πτήσεις η LOT από το Σοπέν 7.30 το πρωί και επιστροφή 21.10. Θα έχεις καθαρά 9-10 ώρες να δεις τη πόλη. Εννοείται ότι το ίδιο πιθανό να γίνεται και για το Γκντάνσκ αλλά είπαμε μην το κάψεις.....
Το 60αρι δεν μ'αρεσει αλλά όντως πολύ βολικές οι ώρες. Το Βρότσλαβ το είχα στα υπόψιν αλλά όταν πάω Κρακοβία. Θα με βρίσετε στο τέλος, αλλά αν πήγαινα ημερήσια μόνο στο κάστρο του Μάλμπροκ; Το οποίο έχει και δωρεάν είσοδο τις Δευτερες, μέρα που μας βολεύει για ημερήσια (αν γίνει). Με τρένο είναι 2:30 ώρες περίπου και βγαίνει γύρω στα 30€ με επιστροφή.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Το 60αρι δεν μ'αρεσει αλλά όντως πολύ βολικές οι ώρες. Το Βρότσλαβ το είχα στα υπόψιν αλλά όταν πάω Κρακοβία. Θα με βρίσετε στο τέλος, αλλά αν πήγαινα ημερήσια μόνο στο κάστρο του Μάλμπροκ; Το οποίο έχει και δωρεάν είσοδο τις Δευτερες, μέρα που μας βολεύει για ημερήσια (αν γίνει). Με τρένο είναι 2:30 ώρες περίπου και βγαίνει γύρω στα 30€ με επιστροφή.
5 ώρες στα τρένα για να δεις ένα κάστρο? εντάξει είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά αν είναι να πας προς τα εκεί πήγαινε στο Γκντάνσκ και ότι προλάβεις...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
5 ωρες στα τρενα...οσο κι αν μ αρεσε το μερος και να τρωγομαι,μαλλον δεν θα πηγαινα πουθενα.προτεινω το βλεποντας και κανοντας,δες πως θα σαι κι αν βαρεθεις βαρσοβια που δεν το πιστευω (εχω μια πολυ ωραια πλατεία να σου προτεινω για να χαλαρωσεις,βαζω φωτο ενδεικτικα ενα κομματι της γιατι ειναι τεραστια...) τοτε καντο το απονενοημενο!!!
20190426_125139.jpg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα πάρκα της Βαρσοβίας:D:cool:
Θυμάμαι στο υπέροχο πάρκο του Wilanow, είχα βγάλει κάτι ωραίες φωτός με τις αντανακλάσεις που έκανε το ατελείωτο πράσινο (ήταν άνοιξη) στο νερό. Φαντάζομαι φθινόπωρο με τα κίτρινα φύλλα θα είναι ακόμα πιο μαγευτικά!

Θα με βρίσετε στο τέλος, αλλά αν πήγαινα ημερήσια μόνο στο κάστρο του Μάλμπροκ; Το οποίο έχει και δωρεάν είσοδο τις Δευτερες, μέρα που μας βολεύει για ημερήσια (αν γίνει). Με τρένο είναι 2:30 ώρες περίπου και βγαίνει γύρω στα 30€ με επιστροφή.
Θα σε βρίσουμε όντως! :p Όχι ρε Γιάννη, σκότωμα! Και να σου πω κάτι, μεγαλοπρεπές κάστρο, δε λέω, μνημείο της UNESCO κλπ, αλλά όταν έχουμε δει ένα σωρό κάστρα ανά την Ευρώπη, εντάξει, δε νομίζω να εντυπωσιαστείς τόσο που να αξίζει η ταλαιπωρία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το 60αρι δεν μ'αρεσει αλλά όντως πολύ βολικές οι ώρες. Το Βρότσλαβ το είχα στα υπόψιν αλλά όταν πάω Κρακοβία. Θα με βρίσετε στο τέλος, αλλά αν πήγαινα ημερήσια μόνο στο κάστρο του Μάλμπροκ; Το οποίο έχει και δωρεάν είσοδο τις Δευτερες, μέρα που μας βολεύει για ημερήσια (αν γίνει). Με τρένο είναι 2:30 ώρες περίπου και βγαίνει γύρω στα 30€ με επιστροφή.
Ε θα σε βρίσουμε όντως,πας γυρεύοντας:haha:

Από μένα είναι όχι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@dimaq είναι η Rynek Nowego Miasta (New Town Market), σωστά? Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα βαρεθώ στη Βαρσοβία. Απλά πέρσι που είχε ακυρωθεί το ταξίδι στην Πολωνία, είχα στη Βαρσοβία 3 μέρες. Φέτος που θα είναι 4 μου μπήκε στο μυαλό να κάνω κάποια ημερήσια. Μάλλον πρέπει να το ξεχάσω.

Βάνα στο πάρκο Wilanow εννοείται θα πάμε, κι εγώ πιστεύω πως τα φθινοπωρινά χρώματα θα είναι τέλεια. Όπως και στο Łazienki Park. Κοίτα εμένα δεν με κουράζει το τρένο. Και στη Νάρβα όταν πήγαμε το καλοκαίρι από το Ταλίν κάναμε γύρω στις 3 ώρες με το τρένο, κι εκεί είχαμε 4-5 ώρες. Δεν ακούγεται ιδανικό αλλά αν είναι να δω ένα μέρος που βλέπεται σε τόσες λίγες ώρες τότε δεν με ενοχλεί η απόσταση. Συμφωνώ σε αυτό που λες για τα κάστρα αλλά μου άρεσε πολύ όπως το είδα :icon_redface:

@escursione με πείσατε να μη πάω στο Gdansk γιατί όντως δεν θα χαρώ αυτή την εξαιρετική πόλη. Προτιμώ σε άλλο ταξίδι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θυμάμαι στο υπέροχο πάρκο του Wilanow, είχα βγάλει κάτι ωραίες φωτός με τις αντανακλάσεις που έκανε το ατελείωτο πράσινο (ήταν άνοιξη) στο νερό. Φαντάζομαι φθινόπωρο με τα κίτρινα φύλλα θα είναι ακόμα πιο μαγευτικά!
Ακόμα και τα πάρκα/κήποι μέσα στην πόλη είναι πανέμορφα και πολλά. Lazienki, Ogrod Saski, Mokotowskie...
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.763
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μου ήρθε τώρα μια πιο extreme ιδέα. Μπρεστ στη Λευκορωσία, στο οποίο πλέον πας με δωρεάν βίζα. Από το λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι είναι γύρω στις 3 ώρες με τρένο (μπορεί και λιγότερο), αλλά υπάρχει καθυστέρηση στα σύνορα. Περισσότερο βολεύει μάλλον τρένο για Terespol (2,5 ώρες) και από εκεί πέρασμα των συνόρων με ταξί (10 λεπτά απόσταση). Επίσης υπάρχει και το δάσος Bialowieza στα σύνορα Πολωνίας-Λευκορωσίας στο υπάρχουν οι τελευταίοι ευρωπαϊκοί βίσονες και το οποίο με γοητεύει από μικρό.

Ρίχνω στο τραπέζι και την επιλογή του Zyrardow, στο οποίο έχω πάει σε αντίθεση με τα παραπάνω. Μικρή πόλη με σπίτια με κήπους αλλά και μπλοκ, με ένα όμορφο πάρκο, αλλά κυριως γνωστή για το εργοστάσιο υφασμάτων της, που λειτουργούσε στο παρελθόν και το οποίο αρχιτεκτονικά είναι μάλλον πιο καλόγουστο από όλα τα υπόλοιπα κτίρια της πόλης. Τη συγκεκριμένη εκδρομή την θέτω απλά ως επιλογή. Wilanow δεν έχω πάει και δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Eurotraveler μου περιπλέκεις πολύ την κατάσταση :p
Η ιδέα του Μπρεστ θα με έψηνε πάρα πολύ αλλά δεν έχω διαβατήριο.

Θα δω τι παίζει όμως με τα άλλα δυο που προτείνεις.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, μου άρεσε το Białowieża National Park.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.406
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom