Ρουμανία Διαμονή στο Βουκουρέστι

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα κ από εμένα..
Σχεδιάζω ένα ταξιδάκι πριν τα Χριστούγεννα.
Μαζί θα έχουμε και 2 πιτσιρίκια (8+2 ετών) ,άρα και καρότσι μαζί.
Σε ποια περιοχή προτείνετε να διαλέξουμε κατάλυμα;
η παλιά πόλη κάποιος πιο πάνω έγραψε ότι είναι γεμάτη παλιά κτίρια (προφανώς αφού είναι παλιά .. :) , με ότι αυτό συνεπάγεται..
τα υπέρ και τα κατά της κάθε περιοχής;;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Με καρότσι δε θα προτεινα την παλιά πόλη. Προτιμήστε την universitate ή τη victoriei.Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά αλλά τα καταλύματα είναι καλύτερα σε αυτές τις περιοχές.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλα αποφασισαμε που θα παμε κλεισαμε και τα εισητηρια τωρα πειτε οι εμπειροι που να μεινουμε?το εχασα λιγο με το booking.κοιταω για πρωινο η' δεν αξιζει?επισης κοντα σε μετρο η' ειναι φθηνα τα ταξι οποτε παλι δεν αξιζει?
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
καλα αποφασισαμε που θα παμε κλεισαμε και τα εισητηρια τωρα πειτε οι εμπειροι που να μεινουμε?το εχασα λιγο με το booking.κοιταω για πρωινο η' δεν αξιζει?επισης κοντα σε μετρο η' ειναι φθηνα τα ταξι οποτε παλι δεν αξιζει?
Εμείς μείναμε στο filitti boutique hotel,η τοποθεσία του ήταν εξαιρετική,δίπλα στην παλιά πόλη και πολύ κοντά στο Παλάτι του Λαού. Γενικά δεν χρειάστηκε να πάρουμε μετρό,περπατούσαμε πολύ και χρησιμοποιούσαμε ταξί,το οποίο είναι πολύ φθηνό,αρκεί να προσέχεις την χρέωση ανά χιλιόμετρο.(είναι γραμμένη συνήθως στο πλάι της πόρτας ) Το πρωινό είναι θέμα προτίμησης. Στο Βουκουρέστι έχει αρκετά μαγαζάκια που πουλάνε πολύ φθηνά τις παραδοσιακές τους πίτες οπότε, ακόμα κι αν δεν κλείσετε με πρωινό ,σίγουρα θα βρείτε κάτι που να σας ικανοποιήσει.:)
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...ws-Ibis_Bucuresti_Gara_de_Nord-Bucharest.html
Hotel Duke Armeneasca - Ex Tempo
ξενοδοχείο 3 αστέρων
εγω ημουν αναμεσα σε αυτα τα 2.καποιος που να εχει ηδη παει μπορει να με διαφωτισει?αξιζουν?να ψαξω μεσα στην παλια πολη καλυτερα?και καμια καλη καβατζα για πρωινο παιζει?
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εγω εμεινα στον απο κατω δρομο της victorei στο υψος του Athenaeum και 2 λεπτα απο το cismigiu και νομιζω ηταν καλυτερα να μενω εκει αποτι στο ιστορικο κεντρο.Πολλα μαγαζακια για πρωινο τριγυρω πιο ησυχα και μολις 10 λεπτα απο το κεντρο.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλημερα!!!ακομα ψαχνω ξενοδοχειο στο βουκουρεστι.κατι καλο κοντα στην παλια πολη υπαρχει να μου προτινετε?
 
Last edited by a moderator:

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Για ξενοδοχειο κοιτα εδω. Capitol Hotel . Καρακεντρο και πολυ καλο. Δοκιμασμενο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
καλημέρα! θα μου ήταν πολύ χρήσιμο, αν κάποιος/α έχει εμπειρία διαμονής στο Βουκουρέστι, για μεγάλο χρονικό διάστημα, και μου έδινε προτάσεις για περιοχές (νοίκια, ασφάλεια, νεανικός κόσμος). Η προγονή μου πήρε μια προσφορά για 2ετη εργασία, και ξεκινάει τέλη Φεβρουαρίου, ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom