Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γεια σας! Ετοιμάζουμε κι εμείς ταξίδι για Μαρόκο τον Νοέμβρη (3 άτομα).
Το πρόγραμμα μας μέχρι στιγμής είναι:
1/11 Athens-Marrakech (1 night)
2-4/11 3 days Marrakech to Fes desert tour–Fes 1 night
5/11 Fes-Chefchaouen (1 night)
6-8/11 Chefchaouen-Marrakech (2 nights)

Λόγω περιορισμένου χρόνου και αποφασίσαμε με μισή καρδιά να εξαιρέσουμε την Καζαμπλάνκα.
Χρειαζόμαστε λίγη βοήθεια για την διαδρομή Μαρακές-Μερτζούγκα-Φεζ. Υπάρχει κάποιο οικονομικό πρακτορείο που να προτείνετε?
Επίσης, μήπως αντί για αυτή την διαδρομή, να κάνουμε 2ήμερη εξόρμηση από Μαρακές μέχρι Ουαρζαζατ;

Οποιαδήποτε άποψη είναι ευπρόσδεκτη :)
γεια χαρα!
εμεις παμε 2 Νοεμβριου για 7 νυχτες αλλα με διαφορετικο προγραμμα.
2 νυχτες Μαρακες, 1 dades, 2 merzouga(1 σε riad και 1 σε camp), 1 aitbenhaddou, και αλλη μια Μαρακες,
δε θελαουμε να δουμε ολη τη χωρα και ουτε να εχουμε πολυ μεγαλες αποστασεις γιαυτο θα επικεντρωθουμε στο Μαρακεσ και Σαχαρα.
Στο google θα βρεις πολλα γραφεια για ολα τα βαλαντια που διοργανωνουν την εκδρομη στην ερημο, εμεις θα παμε μονοι μας με αυτοκινητο.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
γεια χαρα!
εμεις παμε 2 Νοεμβριου για 7 νυχτες αλλα με διαφορετικο προγραμμα.
2 νυχτες Μαρακες, 1 dades, 2 merzouga(1 σε riad και 1 σε camp), 1 aitbenhaddou, και αλλη μια Μαρακες,
δε θελαουμε να δουμε ολη τη χωρα και ουτε να εχουμε πολυ μεγαλες αποστασεις γιαυτο θα επικεντρωθουμε στο Μαρακεσ και Σαχαρα.
Στο google θα βρεις πολλα γραφεια για ολα τα βαλαντια που διοργανωνουν την εκδρομη στην ερημο, εμεις θα παμε μονοι μας με αυτοκινητο.
Μια πρόταση αν επιτρέπεται!
Αφού θα νοικιάσετε αυτ/το και δεν θα έχετε ιδιαίτερο λόγο για τη διανυκτέρευση στο Aitbenhaddou προσπεράστε το με μια επίσκεψη και κερδίστε αυτή τη μέρα για την Essaouira. Αξίζει σαν μονοήμερη εκδρομή (πήγαινε-έλα από Marrakech) και το προτείνω επειδή ξέρω ότι βγαίνει με λίγη διάθεση. Κατά τα αλλα είναι Ο.Κ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
chefchaouen μονοήμερη βγαίνει από Fez ή είναι ταλαιπωρία;
εινια τοσο ομορφο που αξιζει περισσοτερο χρονο.. περα που θελει πολυωρο πηγαινε ελα..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Μια πρόταση αν επιτρέπεται!
Αφού θα νοικιάσετε αυτ/το και δεν θα έχετε ιδιαίτερο λόγο για τη διανυκτέρευση στο Aitbenhaddou προσπεράστε το με μια επίσκεψη και κερδίστε αυτή τη μέρα για την Essaouira. Αξίζει σαν μονοήμερη εκδρομή (πήγαινε-έλα από Marrakech) και το προτείνω επειδή ξέρω ότι βγαίνει με λίγη διάθεση. Κατά τα αλλα είναι Ο.Κ.
Ευχαριστούμε πολυ,αλλά θα προτιμήσουμε το Aitben haddou, μας αρέσει περισσοτερο το τοπίο αυτό .
Οι υπόλοιπες πόλεις την επόμενη φορά,με το καλό.
 

dimitriseas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα ... Έχω κλείσει εισιτήριο για 9 Δεκεμβρίου για Μαρόκο. Αν βρίσκεται κάνεις εκεί η αν θέλει να ταξιδέψουμε μαζί ας μου στείλει.. θα πάω μόνος για 2 βδομάδες και θα εξερεύνησω αρκετές περιοχές του Μαρόκο. Είμαι 44 και μένω Σαντορινη. Εργάζομαι σεζόν οπότε τα ταξίδια μου είναι χειμώνα.. Επίσης θα ήθελα και λίγη βοήθεια αν χρειαστεί από το forum . ΑΝ βέβαια δε βρω απαντήσεις στα post.. Ευχαριστώ
 

Tomikala

Member
Μηνύματα
20
Likes
56
Καλησπέρα. Εχει κανεις καμια επαφη λογω παλαιοτερων ταξιδιων με τοπικο ξεναγο στον μαρακες που να κανει εκδρομες στην μερζουγκα ? Επισης καποια κριτικη για τις εταιριες που ειναι πιο γνωστες θα βοηθουσε ! Ευχαριστω
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλησπέρα. Εχει κανεις καμια επαφη λογω παλαιοτερων ταξιδιων με τοπικο ξεναγο στον μαρακες που να κανει εκδρομες στην μερζουγκα ? Επισης καποια κριτικη για τις εταιριες που ειναι πιο γνωστες θα βοηθουσε ! Ευχαριστω
Καλησπέρα και σε σένα. Αν και δεν έχω πάει ακόμα στο Μαρόκο, πρόκειται να πάω το Νοέμβριο, σε σχέση με όσα διάβασα στο forum επικρατέστερα είναι το AST Authentic sahara tours, το gboomorocco, και το igomorocco. Αναλόγως το πόσο που θες να διαθέσεις και αν ψάχνεις για ομαδική εκδρομή ή πριβε, μπορείς να βρεις εύκολα τις πληροφορίες. Εγώ έκλεισα 3ημερη Μαρακές Φες για δύο ατομα 348 σε ομαδική εκδρομή. Δεν μπορώ να προτείνω το πρακτορείο μιας και δεν πήγα ακόμα αλλά λέγεται gomarrakesh tours. Δεν μου ζήτησαν προκαταβολή και έχουν καλούτσικα σχόλια στο tripadvisor.
 

Tomikala

Member
Μηνύματα
20
Likes
56
Καλησπέρα και σε σένα. Αν και δεν έχω πάει ακόμα στο Μαρόκο, πρόκειται να πάω το Νοέμβριο, σε σχέση με όσα διάβασα στο forum επικρατέστερα είναι το AST Authentic sahara tours, το gboomorocco, και το igomorocco. Αναλόγως το πόσο που θες να διαθέσεις και αν ψάχνεις για ομαδική εκδρομή ή πριβε, μπορείς να βρεις εύκολα τις πληροφορίες. Εγώ έκλεισα 3ημερη Μαρακές Φες για δύο ατομα 348 σε ομαδική εκδρομή. Δεν μπορώ να προτείνω το πρακτορείο μιας και δεν πήγα ακόμα αλλά λέγεται gomarrakesh tours. Δεν μου ζήτησαν προκαταβολή και έχουν καλούτσικα σχόλια στο tripadvisor.
Ευχαριστω για τον χρονο σου. Θα παω μεσα φεβρουαριου και ενδιαφερομαι για ακριβως την ιδια διαδρομη για δυο ατομα ! 2 βραδια μαρακες . Μαρακες ερημο φες. 2 βραδια φες .επιστροφη με τραινο μαρακες . Διανυκτερευση κ ταξιδι επιστροφης .
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Ευχαριστω για τον χρονο σου. Θα παω μεσα φεβρουαριου και ενδιαφερομαι για ακριβως την ιδια διαδρομη για δυο ατομα ! 2 βραδια μαρακες . Μαρακες ερημο φες. 2 βραδια φες .επιστροφη με τραινο μαρακες . Διανυκτερευση κ ταξιδι επιστροφης .
Μόλις επιστρέψω θα σου πω εντυπώσεις.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα. Εχει κανεις καμια επαφη λογω παλαιοτερων ταξιδιων με τοπικο ξεναγο στον μαρακες που να κανει εκδρομες στην μερζουγκα ? Επισης καποια κριτικη για τις εταιριες που ειναι πιο γνωστες θα βοηθουσε ! Ευχαριστω
Καλησπέρα. Εχει κανεις καμια επαφη λογω παλαιοτερων ταξιδιων με τοπικο ξεναγο στον μαρακες που να κανει εκδρομες στην μερζουγκα ? Επισης καποια κριτικη για τις εταιριες που ειναι πιο γνωστες θα βοηθουσε ! Ευχαριστω
Προτείνω το Gboo Morocco Tours, έχω κάνει την τριήμερη εκδρομή από το Μαρακές στην Φεζ μέσω της ερήμου και πολλές άλλες διαδρομές και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Επίσης στο TripAdvisor έχει πολύ καλές κριτικές και βλέπω ότι πολλοί Έλληνες το προτιμούν https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...o_Morocco_Tours-Fes_Fes_Boulemane_Region.html
 

Tomikala

Member
Μηνύματα
20
Likes
56
Προτείνω το Gboo Morocco Tours, έχω κάνει την τριήμερη εκδρομή από το Μαρακές στην Φεζ μέσω της ερήμου και πολλές άλλες διαδρομές και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Επίσης στο TripAdvisor έχει πολύ καλές κριτικές και βλέπω ότι πολλοί Έλληνες το προτιμούν https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...o_Morocco_Tours-Fes_Fes_Boulemane_Region.html
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση ! Την εκανες ατομικα ή σε γκρουπ ?? Οι συνθήκες σε ξενοδοχεία μεταφορά κτλπ ?
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Ατο
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση ! Την εκανες ατομικα ή σε γκρουπ ?? Οι συνθήκες σε ξενοδοχεία μεταφορά κτλπ ?
Ατομική εκδρομή, διαμονή σε πολύ όμορφα και καθαρά καταλύματα, μεταφορά με μεγάλο τζιπ, ο οδηγός υπέροχος. Όλα ήταν τέλεια! Εαν έχεις την οικονομική άνεση προτίμησε ατομικό πακέτο, καμία σχέση με τα γκρουπ όπου γίνεται πανικός. Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω και φώτο από τα καταλύματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom