Αυστρία Απορίες για ταξίδι Αυστρία

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
τόσο κοντά σαν της Μπρατισλάβας κανένα.Νομιζω πως η αμέσως επόμενη καλύτερη περίπτωση είναι αυτό της Βουδαπέστης 250 χλμ μακριά.Με το γρήγορο τραινο RJ είναι κάπου 2 ώρες και 40.Αν κλείσεις εισιτήρια σχετικά νωρίς βρίσκεις πολύ καλές τιμές. Μπορείς να τσεκάρεις απευθείας εδώ αν σε ενδιαφέρει https://www.oebb.at/en/
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
61
Καλημερα!
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αυστρια με την 10 ετων κορη μας
Εχουμε φιλους που μας παραχωρουν το σπιτι τους στο Bad Ischl γιατι εκεινη την περιοδο θα βρισκονται στο χιονοδρομικο στο Flachau
Το προγραμμα το σκεφτομαι ως εξης:
Αφιξη στη βιεννη στις 30/12 πρωι, ενοικιαση αυτοκινητου με προορισμο το Bad Ischl
Στις 31/12 αναχωρηση για Flachau με διανυκτερευση το βραδυ εκει ωστε να αλλαξουμε το χρονο με τους φιλους μας και να κανουμε μερικες κατεβασιες στις αυστριακες αλπεις
Επιστροφη στο Bad Ischl 1/1 βραδυ
2/1 μονοημερη στο Salzburg
3/1 μονοημερη στο Hallstatt
4/1 επιστροφη στο αεροδρομιο της βιεννης για να αφησουμε το αυτοκινητο δεδομενου οτι η πτηση μας στις 6/1 ειναι γαλαταδικη κ η χρεωση για να το αφησεις εκτος ωραριου ειναι 100€
4/1 εως ξημερωματα 6/1 βιεννη με διαμονη σε καποιο ibis στο κεντρο
Το κοστος για ενοικιαση αυτοκινητου τυπου opel corsa ειναι περιπου 110€ για ολη την περιοδο ενοικιασης
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω εχει το σηματακι της χιονονιφαδας, προχωρώντας σε κρατηση σε ρωταει αν θελεις χειμερινα λαστιχα κ χρεωνει εξτρα
Δεκτη καθε συμβουλη για το εν λογω προγραμμα
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημερα!
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αυστρια με την 10 ετων κορη μας
Εχουμε φιλους που μας παραχωρουν το σπιτι τους στο Bad Ischl γιατι εκεινη την περιοδο θα βρισκονται στο χιονοδρομικο στο Flachau
Το προγραμμα το σκεφτομαι ως εξης:
Αφιξη στη βιεννη στις 30/12 πρωι, ενοικιαση αυτοκινητου με προορισμο το Bad Ischl
Στις 31/12 αναχωρηση για Flachau με διανυκτερευση το βραδυ εκει ωστε να αλλαξουμε το χρονο με τους φιλους μας και να κανουμε μερικες κατεβασιες στις αυστριακες αλπεις
Επιστροφη στο Bad Ischl 1/1 βραδυ
2/1 μονοημερη στο Salzburg
3/1 μονοημερη στο Hallstatt
4/1 επιστροφη στο αεροδρομιο της βιεννης για να αφησουμε το αυτοκινητο δεδομενου οτι η πτηση μας στις 6/1 ειναι γαλαταδικη κ η χρεωση για να το αφησεις εκτος ωραριου ειναι 100€
4/1 εως ξημερωματα 6/1 βιεννη με διαμονη σε καποιο ibis στο κεντρο
Το κοστος για ενοικιαση αυτοκινητου τυπου opel corsa ειναι περιπου 110€ για ολη την περιοδο ενοικιασης
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ενω εχει το σηματακι της χιονονιφαδας, προχωρώντας σε κρατηση σε ρωταει αν θελεις χειμερινα λαστιχα κ χρεωνει εξτρα
Δεκτη καθε συμβουλη για το εν λογω προγραμμα
Καλημέρα! Το Bad Ischl είναι πανέμορφο,όπως και όλη η Αυστρία. Πολύ ωραίο το πρόγραμμα σας,το μόνο που ίσως να άλλαζα εγώ είναι η μονοήμερη στο Salzburg. Επειδή ήδη θα είστε κουρασμένοι από τις προηγούμενες μέρες από το σκι και την διαδρομή για Flachau , εγώ θα σας πρότεινα να πάτε προς Altaussee να επισκεφθείτε τα αλατορυχεία. Διαφορετικά θα έμενα άλλο ένα βράδυ Flachau και μετά θα επέστρεφα στο Bad Ischl κάνοντας στάση στο Hallein. Έχει και εκεί αλατορυχεία και από όσο γνωρίζω υπάρχουν μέσα και τσουλήθρες για να πας από το ένα επίπεδο στο άλλο,κάτι που ίσως να αρέσει στην κόρη σας. Ό,τι και αν αποφασίσετε, το σίγουρο είναι πως θα περάσετε υπέροχα!!

Υ.Γ. Στην Αυστρία όλα τα αμάξια από 1η Νοέμβρη κυκλοφορούν υποχρεωτικά με χειμερινά λάστιχα. Άρα θεωρώ λίγο άτοπο να σας χρεώσουν για κάτι που είναι δια νόμου υποχρεωτικό:)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Αυστρια με την 10 ετων κορη μας
Εχουμε φιλους που μας παραχωρουν το σπιτι τους στο Bad Ischl.
Πολύ καλή σκέψη. :)
Το Bad Ischl είναι πανέμορφο.
Bad Ischl.jpg

Καλά να περάσετε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλημέρα σε όλους.
Επειδή έχουμε μπερδευτεί για την τελική επιλογή μετάβασης στην Βιέννη 26/12 - 5/1.
Αρχικά λέγαμε οδικως μέσω Σκοπίων Σερβίας Ουγγαρίας με διανυκτέρευση Σερβία. Θέλουμε να κάνουμε και καμία εκδρομουλα εντός Αυστρίας και Μπρατισλάβα κατά την διάρκεια της παραμονής μας Βιεννη.Ο κύριος λόγος αμφιβολίας μας είναι οι καιρικές συνθήκες κατά την διάρκεια της διαδρομής την εποχή που πάμε.
Έτσι έχουμε ξεκινήσει και σκεφτόμαστε πάλι το αεροπλάνο.
Βασική πληροφορία: είμαστε πενταμελής οικογένεια (3 παιδιά 9-11-13 ετών).
Παρακαλώ τα φώτα σας λαμβάνονται υπόψη και το κόστος μετάβασης και μετακινήσεων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μια αναζήτηση για αεροπορικά θα σε διαφωτίσει για το κόστος αυτών. Σαφώς οι τιμές τα Χριστούγεννα δεν θα ειναι 40-60 ευρω (πέρυσι εγώ πλήρωσα 180 το άτομο). Τωρα για το αυτοκίνητο και εμένα θα με προβλημάτιζε ο καιρός κανένας δεν ξερει πως θα είναι, να ξέρεις πως χρειάζονται χιονολάστιχα... Αν δεν ειναι υπερβολικό το κόστος εγώ πήγαινα με αεροπλάνο και θα νοίκιαζα και ένα αυτοκίνητο εκει για 2 μέρες να κάνω κάποια εκδρομή στην επαρχία.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Καλησπερα φιλοι μου, 3η φορα Βιεννη και αυτη τη φορα λεμε να μεινουμε την 1η μερα και την τελευταια αφου βρηκαμε φτηνα αεροπορικα. Τη γνωμη σας θα ηθελα στη σκεψη μου κανουμε να μεινουμε 1ο βραδυ Βιεννη , το 2ο βραδυ στο Λιντς για να παμε Χαλλστατ και Σαλτσμπουργκ, να καταληξουμε Ισμπουργκ για το 3ο βραδυ και στην επιστροφη να μεινουμε 4ο βραδυ παλι Λιντς και το 5ο βραδυ στη Βιεννη μιας και την επομενη φευγουμε. Το Λιντς το διαλεξαμε γιατι βλεπουμε οτι ειναι πολυ ακριβα τα ξενοδοχεια στο Σαλτσμπουργκ. Τι γνωμη εχετε; καθε προταση δεκτη.....και φευγουμε στις 4 Αυγουστου!!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπερα φιλοι μου, 3η φορα Βιεννη και αυτη τη φορα λεμε να μεινουμε την 1η μερα και την τελευταια αφου βρηκαμε φτηνα αεροπορικα. Τη γνωμη σας θα ηθελα στη σκεψη μου κανουμε να μεινουμε 1ο βραδυ Βιεννη , το 2ο βραδυ στο Λιντς για να παμε Χαλλστατ και Σαλτσμπουργκ, να καταληξουμε Ισμπουργκ για το 3ο βραδυ και στην επιστροφη να μεινουμε 4ο βραδυ παλι Λιντς και το 5ο βραδυ στη Βιεννη μιας και την επομενη φευγουμε. Το Λιντς το διαλεξαμε γιατι βλεπουμε οτι ειναι πολυ ακριβα τα ξενοδοχεια στο Σαλτσμπουργκ. Τι γνωμη εχετε; καθε προταση δεκτη.....και φευγουμε στις 4 Αυγουστου!!!
Σκότωμα το πρόγραμμα ακόμη κι αν έχετε αυτοκίνητο. Το Λιντς δε λέει πολλά σαν πόλη και το Σαλτσμπουργκ για μένα θελει διαμονή η τουλάχιστον μια πλήρη μέρα να το δείτε. Επίσης το Hallstatt αν το συνδυάσετε με τα πέριξ όπως Bad Ischl και Gmunden θα πάρει επίσης μια μέρα. Θα έβγαζα το Ίνσμπρουκ τελείως από το πρόγραμμα και θα κοιτούσα για διαμονή και εκτός πόλεων που ίσως σας βγει φθηνότερα. Μεταξύ Λιντς και Βιεννης επίσης παίζει και το Steyr και η περιοχή Wachau.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Σκότωμα το πρόγραμμα ακόμη κι αν έχετε αυτοκίνητο. Το Λιντς δε λέει πολλά σαν πόλη και το Σαλτσμπουργκ για μένα θελει διαμονή η τουλάχιστον μια πλήρη μέρα να το δείτε. Επίσης το Hallstatt αν το συνδυάσετε με τα πέριξ όπως Bad Ischl και Gmunden θα πάρει επίσης μια μέρα. Θα έβγαζα το Ίνσμπρουκ τελείως από το πρόγραμμα και θα κοιτούσα για διαμονή και εκτός πόλεων που ίσως σας βγει φθηνότερα. Μεταξύ Λιντς και Βιεννης επίσης παίζει και το Steyr και η περιοχή Wachau.
σε ευχαριστω πολυ αλλα μηπως εχεις καποια προταση για διαμονη σε καποια περιοχη πιο κοντα στο Σαλτσμπουργκ για να ειμαστε κοντα για Hallstatt και να ευχαριστηθουμε περισσοτερο το Σαλτσμπουργκ; να μεινουμε 2 βραδια εκει για να μην χρειαστει καθολου το Λιντς (το ειχαμε βαλει σαν ενδιαμεσο)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
σε ευχαριστω πολυ αλλα μηπως εχεις καποια προταση για διαμονη σε καποια περιοχη πιο κοντα στο Σαλτσμπουργκ για να ειμαστε κοντα για Hallstatt και να ευχαριστηθουμε περισσοτερο το Σαλτσμπουργκ; να μεινουμε 2 βραδια εκει για να μην χρειαστει καθολου το Λιντς (το ειχαμε βαλει σαν ενδιαμεσο)
Αν πηγαίνετε Σαββατοκύριακο και ειδικά αρχές Αυγούστου γενικά δε νομίζω να βρείτε κάτι πολύ οικονομικό, ειδικά φέτος που οι τιμές παντού είναι τσιμπημένες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλησπερα φιλοι μου, 3η φορα Βιεννη και αυτη τη φορα λεμε να μεινουμε την 1η μερα και την τελευταια αφου βρηκαμε φτηνα αεροπορικα. Τη γνωμη σας θα ηθελα στη σκεψη μου κανουμε να μεινουμε 1ο βραδυ Βιεννη , το 2ο βραδυ στο Λιντς για να παμε Χαλλστατ και Σαλτσμπουργκ, να καταληξουμε Ισμπουργκ για το 3ο βραδυ και στην επιστροφη να μεινουμε 4ο βραδυ παλι Λιντς και το 5ο βραδυ στη Βιεννη μιας και την επομενη φευγουμε. Το Λιντς το διαλεξαμε γιατι βλεπουμε οτι ειναι πολυ ακριβα τα ξενοδοχεια στο Σαλτσμπουργκ. Τι γνωμη εχετε; καθε προταση δεκτη.....και φευγουμε στις 4 Αυγουστου!!!

Πραγματοποιήθηκε το ταξίδι σας??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Θα ήθελα την βοήθεια των φίλων που γνωρίζουν ή και έκαναν ένα παρόμοιο ταξίδι.
Άφιξη και αναχώρηση από Βιέννη.
Άφιξη πρωί 12 Σεπτεμβρίου και αναχώρηση απόγευμα 18.
Δεν μας ενδιαφέρει η Βιέννη.
Οπωσδήποτε επίσκεψη και διαμονή για 1 ή 2 διανυκτερεύσεις στο Hallstatt.
Το ταξίδι θα γίνει με τρένα ή λεωφορεία.
Πού θα μπορούσα να κατανείμω τις μέρες μας ώστε οι μετακινήσεις να μην έχουν μεγάλη διάρκεια και να κάνουμε έναν κύκλο επισκεπτόμενοι όμορφα χωριά και πόλεις.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Θα μπορούσαμε να πάμε Βιέννη και να φύγουμε από Μονάχο.
Σκέφτομαι να κάνουμε 2 ή 3 διανυκτερεύσεις στο Σάλτσμπουργκ με ημερήσια στο Ίνσμπρουκ
2 διανυκτερεύσεις στο Χάλστατ και η βοήθεια που θέλω είναι μία πρόταση για διαμονή σε κάποιο μέρος που αξίζει και να είναι 1με 2 ώρες μακριά είτε από το αεροδρόμιο της Βιέννης είτε του Μονάχου για να κάνω την τελική επιλογή των αεροπορικών εισιτηρίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom