2020 Που πάμε.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Λοιπόν... Κανόνισα και το καλοκαίρι του 2020 (τρομάρα μου)

Θα πάω να... δροσιστώ στην Ανδαλουσία! Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου (πάνω κάτω). Ε ναι είμαι μεγάλη μαζόχα το ξέρω αλλά θέλω πάαααρα πολύ να τη δω και δεν έχω άλλη εποχή πολλές μέρες! Πωπω έχω ενθουσιαστεί, έχω ήδη διαβάσει κ δει τόσες φωτό που έχω πωρωθεί λες και θα πάω αύριο :haha:

Θα μείνω κ λίγες μέρες Μαδρίτη στο πηγαινέλα (έχω ξαναπάει). Τι να κάνω, έδινε μίλια η Ισπανία φέτος παιδιά! 12 μέρες σύνολο, διαδρομές με τρένα (δεν οδηγώ) κι ελπίζω να τη βγάλω καθαρή.... Έχω κάνει πολλά τέτοια ταξίδια με τρένα, κυρίως Γαλλία...Στόχος είναι να επισκεφτώ τα κλασικά εικονογραφημένα Σεβίλλη, Κόρδοβα, Γρανάδα και Ρόντα. Βέβαια, όλα -ακόμα και το αν θα γίνει τελικά το ταξίδι- θα εξαρτηθούν από το αν και το πότε θα βρω εισιτήριο για την Αλάμπρα... Οπότε θα πρέπει να περιμένω να δω τη διαθεσιμότητα για να καταλήξω σε ημερομηνίες και σειρά διανυκτερεύσεων κ να κάνω κρατήσεις κλπ και πολύ έχω αγχωθεί.

Να πω την αλήθεια, εγώ είχα μεγαλεπήβολα σχέδια για του χρόνου το καλοκαίρι (ΗΠΑ) κ δεν αποκλείω αν μου τη βαρέσει κ αν βρω τα μίλια που θέλω να τη "κάνω" κατά κει και να ακυρώσω την Ανδαλουσία... Αν και μου αρέσει πολύ η ιδέα της Ισπανίας

Edit: Ωχ μόλις είδα το νούμερο των μηνυμάτων μου που μόλις συμπλήρωσα... Κατάλαβα... άπατο θα πάει το ταξίδι :eek:
Θα σου πω μια γνωμη και αν θες την κρατας. Κλεισε, αν βρεις με μιλια, και ενα εισιτηριο επιστροφης απο Μαλαγα για Αθηνα να υπαρχει. Και αποφασιζεις μετα αν θα επιστρεψεις τελικα απο Μαδριτη η Μαλαγα. Οι τιμες των γρηγορων τρενων ειναι πολυ υψηλες, το 20ρικο της ακυρωσης ενος εισιτηριου θα σου φανει ψιχουλακι, ενω υπαρχει περιπτωση να σου κοστισει πολυ σε χρημα και χρονο η επιστροφη πισω στη Μαδριτη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για την Αλάμπρα να ξέρεις ότι ακόμη κι αν τα εισιτήρια είναι εξαντλημένα, υπάρχει η επιλογή του Dobla de Oro εισιτηρίου. Κοστίζει λίγο παραπάνω (γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά) αλλά είναι διήμερο εισιτήριο και επιτρέπει είσοδο στα περισσότερα μνημεία. Συνήθως μπορείς να βρεις αυτόν τον τύπο εισιτηρίου μέχρι τελευταία στιγμή.

https://tickets.alhambra-patronato.es/en/tickets-dobla-de-oro-general/
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Να 'μαστε πάλι εδώ όχι για να προσθέσω ταξίδι (αυτό θα ήταν ευτυχία) αλλά για να αλλάξω. Είπαν γνωστοί μας ότι υπάρχει κινδυνος μεγάλου σεισμού στην Κωνσταντινουπολη και εκτός του φόβου να μπει στο αεροπλάνο, τώρα έχουμε μη γίνει και κανένας σεισμός και γκρεμιστούν τα πάντα.. Για να μην τον πιέσω πολύ σκέφτηκα την Πολωνία γιατί μετά την Αγία Σοφία που ήθελε να δει, μου ζήτησε επίσκεψη στο Αουσβιτς. Πως σας φαίνεται; Αθήνα - Βαρσοβία και επιστροφή από Κρακοβία; 5 μέρες σκέφτομαι... επίσης η τιμή της Αegean για Ιουνιο ειναι περιπου 90€/άτομο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ως τον Ιουνη μπορει να εχει γινει ο σεισμος, λενε κατι γνωστοι μου. Οι οποιοι λενε επισης οτι στην Τουρκια κανει συνεχεια σεισμους, οποτε οποιος πει οτι θα γινει σεισμος σε 8 μηνες βγαινει σωστος μελλοντολογος. Μπορει να γινει και στην Ελλαδα επισης. Οποτε δεν σωζεστε απο πουθενα :haha:
Σε οποιο απο τα δυο μερη κι αν πατε θα περασετε υπεροχα.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ως τον Ιουνη μπορει να εχει γινει ο σεισμος, λενε κατι γνωστοι μου. Οι οποιοι λενε επισης οτι στην Τουρκια κανει συνεχεια σεισμους, οποτε οποιος πει οτι θα γινει σεισμος σε 8 μηνες βγαινει σωστος μελλοντολογος. Μπορει να γινει και στην Ελλαδα επισης. Οποτε δεν σωζεστε απο πουθενα :haha:
Σε οποιο απο τα δυο μερη κι αν πατε θα περασετε υπεροχα.
:lol::lol::lol::lol: που θα το πας το παιδί; καθόλου δεν σκέφτεσαι; :lol::lol::lol::lol: Μη πάμε μακριά, έκανε πρόσφατα εδώ και ήταν και μόνα τους στο σπίτι....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
:lol::lol::lol::lol: που θα το πας το παιδί; καθόλου δεν σκέφτεσαι; :lol::lol::lol::lol: Μη πάμε μακριά, έκανε πρόσφατα εδώ και ήταν και μόνα τους στο σπίτι....
Αν εχουν φοβηθει πολυ, το καταλαβαινω. Κι εγω φοβηθηκα μετα απο χρονια στον προσφατο. Αλλα προβλεψη ΔΕΝ γινεται.
Κινηστε για κεντρικη Ευρωπη που ειναι ακινητη γενικα τοτε :haha:.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πως έλεγε η διαφήμιση ότι θέλει το γερμανό του εγώ θέλω την @paefstra μου.. Παίρνει θέση και με εμψυχώνει, έτσι μου έκανε στο δίλημμα μου Οσλο-Λισαβόνα, έτισ και με την Κωνσταντινουπολη. Λοιπον τα έκλεισα τα εισιτήρια για Κωνσταντινούπολη να πάμε με το γιο τον Ιουνιο (να δω πότε θα προλάβω να μαζέψω χρήματα, κάτι έχει ο μικρός κομπόδεμα, οπότε νηστικοί δεν θα μείνουμε...:):):) )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom