Πρόσβαση στο Travelstories από κινητό

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα προφανώς και δεν είναι ο στόχος αυτός. Αυτή η εικόνα που μου δείχνεις δεν την έχω ξαναδεί και δε ξέρω από πού προκύπτει κιόλας διότι δεν θάπρεπε να υπάρχει κάτι εκεί πάνω. Να ξεκαθαρίσω ότι αυτό το κουμπί με το γερμανικό κείμενο δεν είναι διαφήμιση όπως ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμά σου, αλλά μια ειδοποίηση για cookies απ'ότι μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον (?)

Εμείς έχουμε μια παρόμοια ειδοποίηση στο φόρουμ εδώ και χρόνια, όμως:

- Η ειδοποίηση που έχουμε εμείς είναι σε άσπρο πλαίσιο και στα ελληνικά, όχι σε μαύρι πλαίσιο και σίγουρα όχι στα γερμανικά όπως αυτή που μου δείχνεις
- Η ειδοποίηση που έχουμε εμείς εμφανίζεται στο κάτω κάτω μέρος της σελίδας, και τέλος
- Εμφανίζεται μόνο σε μη μέλη, δηλαδή μόνο σε όσους δεν έχουν κάνει login

Οπότε αυτό που μου δείχνεις κάτι άλλο συμβαίνει, και δε ξέρω μήπως είναι πολύ συγκεκριμένο στη δική σου περίπτωση. Για να μπορέσω να το ψάξω μπορείς να μου πεις αν αυτό σου εμφανίστηκε τις τελευταίες μέρες, αν εμφανίζεται τακτικά (ή σε κάθε σελίδα), και τι ακριβώς κάνει αν πατήσεις είτε το κίτρινο κουμπί είτε το μπλε λινκ μέσα στο κείμενο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Το φόρουμ ήδη χάνει λεφτά, πληρώνει κάποιος από την τσέπη του για να κάνουμε χαβαλέ εμείς. Αν μειωθεί η επισκεψιμότητα, θα κλείσει. Είναι κι αυτό μια διαχειρισιμη κατάσταση δε λέω...
Να κανουμε κολλεκτιβα να μοιραζομαστε τα εξοδα? Αλλη προταση δεν εχω γιατι ως γνωστον :haha::
20191003_002645.jpg


Απο την αλλη αυτη η εικονα ειναι αποκαρδιωτικη. Το να ανεβασω τη φωτογραφια ηδη ηταν πολυ δυσκολο με το επιπροσθετο κατω banner. Και σκεψου οτι εγω ξερω που θα βρω τα εργαλεια. Ο πρωταρης θα ζαλιστει. Πολυ δυσκολη η χρηση απο το κινητο πλεον.
Screenshot_20191003-015951_Samsung Internet.jpg
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δευκαλίωνα, πριν λίγα λεπτά αυτή ήταν η εμφάνιση εικόνα του σαιτ στο κινητό.

Όπως βλέπεις λίγα είναι αυτά που βλέπεις από travelstories... Δυστυχώς
Screenshot_20191003_092546.jpg
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Μα προφανώς και δεν είναι ο στόχος αυτός. Αυτή η εικόνα που μου δείχνεις δεν την έχω ξαναδεί και δε ξέρω από πού προκύπτει κιόλας διότι δεν θάπρεπε να υπάρχει κάτι εκεί πάνω. Να ξεκαθαρίσω ότι αυτό το κουμπί με το γερμανικό κείμενο δεν είναι διαφήμιση όπως ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμά σου, αλλά μια ειδοποίηση για cookies απ'ότι μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον (?)

Εμείς έχουμε μια παρόμοια ειδοποίηση στο φόρουμ εδώ και χρόνια, όμως:

- Η ειδοποίηση που έχουμε εμείς είναι σε άσπρο πλαίσιο και στα ελληνικά, όχι σε μαύρι πλαίσιο και σίγουρα όχι στα γερμανικά όπως αυτή που μου δείχνεις
- Η ειδοποίηση που έχουμε εμείς εμφανίζεται στο κάτω κάτω μέρος της σελίδας, και τέλος
- Εμφανίζεται μόνο σε μη μέλη, δηλαδή μόνο σε όσους δεν έχουν κάνει login

Οπότε αυτό που μου δείχνεις κάτι άλλο συμβαίνει, και δε ξέρω μήπως είναι πολύ συγκεκριμένο στη δική σου περίπτωση. Για να μπορέσω να το ψάξω μπορείς να μου πεις αν αυτό σου εμφανίστηκε τις τελευταίες μέρες, αν εμφανίζεται τακτικά (ή σε κάθε σελίδα), και τι ακριβώς κάνει αν πατήσεις είτε το κίτρινο κουμπί είτε το μπλε λινκ μέσα στο κείμενο;
Έχει εμφανιστεί την τελευταία μια βδομάδα, ίσως δύο, όπου και καταχράστηκε όλη την σελίδα, είναι τα γνωστά cookies αλλά όπως έγραψες του φόρουμ βρίσκονται κάτω κάτω σε λευκό πλαίσιο, εάν πατήσω αυτό στο μαύρο που μ βγαίνει φόντο, επιτρέπω τις διαφημίσεις να εμφανίζονται όλο και περισσότερο.

Αυτό από Γερμανία!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και μένα μου εμφανίζεται παρόμοια εικόνα τον τελευταίο καιρό. Παρ' όλα αυτά η μεγάλη διαφήμιση που φαίνεται να πιάνει όλη την οθόνη του κινητού βγαίνει μόνο όπως μπαίνω στη σελίδα και με το που σκρολάρω προς τα κάτω δε συνεχίζει να εμφανίζεται. Πρακτικά δε με ενοχλεί. Αυτό που με δυσκολεύει, ιδιαίτερα όταν ποστάρω κάτι (όπως τώρα καλή ώρα) είναι το μπανεράκι κάτω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχει εμφανιστεί την τελευταία μια βδομάδα, ίσως δύο, όπου και καταχράστηκε όλη την σελίδα, είναι τα γνωστά cookies αλλά όπως έγραψες του φόρουμ βρίσκονται κάτω κάτω σε λευκό πλαίσιο, εάν πατήσω αυτό στο μαύρο που μ βγαίνει φόντο, επιτρέπω τις διαφημίσεις να εμφανίζονται όλο και περισσότερο.

Αυτό από Γερμανία!
Τι παράξενο πράγμα είναι αυτό, εμείς δεν έχουμε πάντως τέτοιο πράγμα στο σάιτ, θα κοιτάξω μήπως επειδή έχεις γερμανική ip η ειδοποίηση μεταλάσσεται κατά κάποιο τρόπο, που μου φαίνεται εντελώς κουφό όμως, δε τόχω ξανακούσει. Σίγουρα πάντως εγώ δεν έχω βάλει τίποτα να βγαίνει εκεί πάνω.

Δευκαλίωνα, πριν λίγα λεπτά αυτή ήταν η εμφάνιση εικόνα του σαιτ στο κινητό.

Όπως βλέπεις λίγα είναι αυτά που βλέπεις από travelstories... Δυστυχώς
View attachment 281870
Καλά χαλάρωσε λίγο, αφού αυτή η διαφήμιση η μεγάλη μόλις σκρολάρεις προς τα κάτω κρύβεται, δεν είναι ότι σου κρύβει ολόκληρο το σάιτ όταν το διαβάζεις. Παρόλα αυτά αναγνωρίζω ότι μπορεί να είναι ενοχλητική, θα κοιτάξω όπως είπα τί μπορώ να διορθώσω, δώστε μου σας παρακαλώ λίγο διάστημα περιθώριο γιατί κάθε αλλαγή παίρνει λίγες μέρες να ενημερωθεί και να δώσει αποτελέσματα.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Δεν υπάρχει θέμα έντασης ή χαλάρωσης, τουλάχιστον από πλευράς μου, θεωρώ πως όλοι θέλουμε να συνεχίσουμε να έχουμε"βήμα" το φόρουμ και ευχής έργον όχι μόνο να μην βάζει οικονομικά την διαχείριση "μέσα" αλλά γιατί όχι να αφήνει και κέρδος.

Νομίζω τα σχόλια είναι καλοπροαίρετα για κάτι που δεν έχει πέσει στην αντίληψη της διαχείρισης και θα βόλευε όλους εάν διορθωθούν.

Παράδειγμα, είναι κουραστικό εκεί που πατάω να κάνω "σύνδεση" ή "υποβολή απάντησης" δύο χιλιοστά δίπλα να είναι η διαφήμιση που θα πατήσω τελικά όταν ξεφύγει το δάκτυλο.

Πρόταση μου θα ήταν, εάν μπορώ να προτείνω, μελλοντικά ίσως να ασχολιοσουν, δεν ξέρω καν εάν είναι εφικτό, να μικρυνε λίγο η εικόνα στο κινητό μας του φόρουμ και σε ένα πλαίσιο να υπήρχε χώρος για όσες διαφημίσεις χωράνε.Να μην ξέφευγαν ποτέ όμως απ'αυτό το πλαίσιο κάνοντας εμάς να πατάμε ότι να ναι και να βλέπουμε ότι να ναι.
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
@Defkalion ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις fullscreen διαφημίσεις που θα εμφανίζονται ανα Χ χρόνο και είτε τις επισκέπτεσαι ή τις κλείνεις και μετά μπορείς να πλοηγηθείς στο site χωρίς διαφημίσεις. Επίσης μπορεί να υπάρχει μια διαφήμιση η οποία θα εμφανίζεται ως ενδιάμεσος σταθμός ανάμεσα στη σελίδα που είσαι και στη σελίδα που θέλεις να επισκεφτείς. Θα πατάς δηλαδή το link, θα εμφανίζεται η σελίδα-διαφήμιση και από εκεί θα μπορείς να επισκεφτείς την τελική σελίδα.

Σε όλα αυτά βέβαια το καλύτερο θα ήταν ενα A/B test αν δεν έχει γίνει ώστε να δεις τι είναι πιο παραγωγικό και από άποψη κέρδους και από άποψη επισκεψιμότητας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πάντα η διάθεσή μου είναι να παίρνω όλα τα σχόλια ως καλοπροαίρετα, αλλά ε, όταν βλέω κι'εγώ κάποιες εκφράσεις που είναι ατυχείς, πώς να το κάνουμε έχω μια ευαισθησία στο όλο θέμα, διότι εγώ είμαι αυτός που πληρώνει τα χρήματα και κάνει όλη την τεχνική δουλειά για να μένει ανοιχτό το φόρουμ επί 15 χρόνια.

Για το θέμα μας τώρα, σε ποιο σημείο υπάρχει διαφήμιση κολλητά στο κουμπάκι σύνδεσης; Το κουμπάκι σύνδεσης είναι πάνω πάνω, και από κάτω έχει το λόγκο μας, ποια διαφήμιση είναι κολλητά; μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο;

@SotirisV οι fullscreen διαφημίσεις και οι ενδιάμεσες είναι πάρα πολύ intrusive και ως εκ τούτου έχουν εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό εμφάνισης, δηλαδή βλέπεις πχ 1 όλη τη μέρα. Αυτό μπορεί να δουλεύει για πολύ μεγάλα σάιτ όπως κάποια ειδησεογραφικά ή αθλητικά (που μπορεί να πετύχεις εκεί τέτοια διαφήμιση) που κάνουν εκατομμύρια επισκέψεις το μήνα, αλλά σε μας δε θα αποδώσει απολύτως τίποτα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Αυτή είναι η εικόνα live που γράφω στέλνω αυτό το μνμ

Screenshot_2019-10-03-12-20-20-193_com.android.chrome.png

Πρέπει,υπομονετικααα, να ξανασκρολαρω για να μ εμφανίσει το κουμπάκι "υποβολή απάντησης".

Και αυτή η εικόνα για να συνδεθώ:

Screenshot_2019-10-03-12-19-03-903_com.android.chrome.png
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θενκς για το χρόνο σου να ανεβάσεις screenshots κατ'αρχήν. Αυτό με το υποβολή απάντησης το κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμά σου, η ερώτησή μου ήταν για το κουμπί σύνδεσης που ανέφερες.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Θενκς για το χρόνο σου να ανεβάσεις screenshots κατ'αρχήν. Αυτό με το υποβολή απάντησης το κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμά σου, η ερώτησή μου ήταν για το κουμπί σύνδεσης που ανέφερες.
Ενώ έγραφες το δικό σ μνμ,διορθωνα το δικό μ προσθέτοντας το screenshot του τι μ βγάζει όσο πληκτρολογώ τον κωδικό για να συνδεθώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom