Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία. Και να μην πάμε σε κανένα από τα αξιοθέατα που έχουν την προσφορά 2 for 1 δε βρίσκω το λόγο να προτιμήσω την Oyster έναντι της Travelcard αφού εμείς θα μείνουμε στο Λονδίνο 5 μέρες ήτοι 5*7=35 λίρες, όσο δηλαδή κοστίζει και η travelcard συν το ότι αποφεύγουμε να την φορτίζουμε, μετά να την επιστρέφουμε για το τάλιρο και έχουμε συν τα αξιόθεατα σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε σε κάποιο. Είναι κάτι που μου διαφεύγει; Βάσει της γνώσης που κατέχω για την ώρα δε βλέπω το λόγο να προτιμήσω την oyster έναντι της travel. Μια επιβεβαίωση περιμένω για να εγκαταλείψω οποιαδήποτε αμφιβολία. :p
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Συμφωνω κι εγω για travel. Επισημαινω βεβαια κατι που ηδη θα ξερεις, οτι για να κανεις χρηση της προσφορας 2/1, τοτε εκδοση της ΜΟΝΟ σε σταθμο τραινου, οποτε και η καρτα που θα εκδοθει θα εχει το σηματακι των σιδηροδρομων. Φωτογραφια, ναι, να παρεις απο εδω μαζι σου, τυπου διαβατηριου, στην οποια απο οτι ειδα δεν δινουν και ιδιαιτερη σημασια για το ακριβες των διαστασεων της.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία. Και να μην πάμε σε κανένα από τα αξιοθέατα που έχουν την προσφορά 2 for 1 δε βρίσκω το λόγο να προτιμήσω την Oyster έναντι της Travelcard αφού εμείς θα μείνουμε στο Λονδίνο 5 μέρες ήτοι 5*7=35 λίρες, όσο δηλαδή κοστίζει και η travelcard συν το ότι αποφεύγουμε να την φορτίζουμε, μετά να την επιστρέφουμε για το τάλιρο και έχουμε συν τα αξιόθεατα σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε σε κάποιο. Είναι κάτι που μου διαφεύγει; Βάσει της γνώσης που κατέχω για την ώρα δε βλέπω το λόγο να προτιμήσω την oyster έναντι της travel. Μια επιβεβαίωση περιμένω για να εγκαταλείψω οποιαδήποτε αμφιβολία. :p
Οχι καλα τα λες και εγω ειμαι κατα της oyster αν το ταξιδι ειναι απο 4-5 μερες και πανω..αλλα γενικα εστω και ενα αξιοθεατο που θα θες θα ειναι με προσφορα 2φορ1 οποτε διπλο το καλο!προσεξε αυτο για το σημα που σου ειπε και ο αλλος συμφορουμιτης πρεπει να ναι σε σταθμο τρενου για να παρεις την προσφορα για τα αξιοθεατα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία. Και να μην πάμε σε κανένα από τα αξιοθέατα που έχουν την προσφορά 2 for 1 δε βρίσκω το λόγο να προτιμήσω την Oyster έναντι της Travelcard αφού εμείς θα μείνουμε στο Λονδίνο 5 μέρες ήτοι 5*7=35 λίρες, όσο δηλαδή κοστίζει και η travelcard συν το ότι αποφεύγουμε να την φορτίζουμε, μετά να την επιστρέφουμε για το τάλιρο και έχουμε συν τα αξιόθεατα σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε σε κάποιο. Είναι κάτι που μου διαφεύγει; Βάσει της γνώσης που κατέχω για την ώρα δε βλέπω το λόγο να προτιμήσω την oyster έναντι της travel. Μια επιβεβαίωση περιμένω για να εγκαταλείψω οποιαδήποτε αμφιβολία. :p
Καλά τα λες, από Kings cross θα τη βγάλεις(καλύτερα να έχεις φωτογραφίες μαζί σου, έστω και σε φωτοτυπία), επειδή είναι λίγο μεγάλος ο σταθμός μην αγχωθεις, ρώτα κάποιον απ'το προσωπικό και θα σε εξυπηρετήσουν.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διάβαζα κι εγώ το θέμα γι' αρκετές σελίδες μιας που φτάνει το ταξίδι κι ετοιμαζόμουν να κάνω ένα recap ποστ σαν αυτό του ola, οπότε με έσωσε από τον κόπο.
Θα έχω 6 γεμάτες μέρες στο Λονδίνο (στην πράξη από την κουράση ας πούμε ότι θα κινηθούμε τις 5 εξ΄αυτών). Δυστυχώς δεν έχω κάνει μεγάλη έρευνα περί sightseeing ακόμα και το ποιες ζώνες θα χρειαστώ, οπότε για την ώρα παίρνω ως δεδομένες τις 1-2 και γνωρίζω ότι κάποια μέρα θα πάω και στην 3.
Απ' ότι καταλαβαίνω, λόγω των προσφορών στα αξιοθέατα αλλά και του οτι 5*cap_1-2_oyster ~= 7 day travelcard (χάρτινη, με φωτό, από σταθμό τρένου) προτίνεται η travelcard.

Τι συμβαίνει (πρακτικά και οικονομικά μιλώντας) όταν θες να βγείς εκτός ζωνών 1-2 ωστόσο (όπως θέλω σίγουρα να πάω στην 3 εγώ);
Υπάρχει κάποιο extension ticket ή πρέπει να αγοράσεις μεμονωμένο εισιτήριο γι' αυτή σου τη διαδρομή;
Και μιας που δεν έχεις oyster, σε αυτήν την περίπτωση υποθέτω συμφέρει να είναι το υπόλοιπο σου κομμάτι με ανέπαφη κι όχι με παραδοσιακό single ticket;
Αν όμως φτάσεις μέχρι ζώνη 2 που η travelcard είναι σε ισχύ και στη συνέχεια πάρεις λεωφορείο, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, σε καλύπτει η travelcard, σωστά;
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αυτη τη λεπτομερεια δεν γνωριζω να στην απαντησω, μπορεις ομως ευκολα, να παρεις απαντηση απο το πολυ εξυπηρετικο σαιτ των συγκοινωνιων τους ακομα και με απ ευθειας ερωτηση. Εχε παντως υπ΄οψη οτι πολλα ενδιαφεροντα σημεια, που βρισκονταν στην ζωνη 3, εχουν προσφατα υπαχθει στην (νεα) ζωνη 2/3, που ειναι κοινη.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι συμβαίνει (πρακτικά και οικονομικά μιλώντας) όταν θες να βγεις εκτός ζωνών 1-2 ωστόσο (όπως θέλω σίγουρα να πάω στην 3 εγώ);
...
Και για να απαντήσω και στον εαυτό μου, δεν υπάρχουν extension tickets (αυτό μου απάντησε ο tfl τουλάχιστον) για την παραπάνω περίπτωση, συνεπώς αν θες να κάνεις ένα ταξίδι πχ. 1->3 και έχεις travelcard 1-2, ή θα ξεκινήσεις από την 1 με contactless/oyster και θα χρεωθείς όλο το fare 1-2-3 ή θα μπεις στην 1 με travelcard, θα βγεις κάπου στη 2 και θα ξαναμπείς με contactless/oyster για να χρεωθείς μόνο το 2-3.
*όπου travelcard στο παραπάνω χωρίο, εννοείται η paper travelcard εκδοθείσα από τρένα

Οπότε, έχουμε:
στελεχωμένο εκδοτήριο σε σταθμό (και) τρένου (έχουμε κλείσει λεωφ για Liverpool Street, απ' ότι κατάλαβα μας κάνει για να βγάλουμε τη σωστή travelcard),
φωτογραφία για την photocard που σου βγάζουν όταν παίρνεις και το χάρτινο εισιτήριο,
εκτύπωση των vouchers από το site (δηλώνοντας οποιαδήποτε μέρα, αρκεί να ισχύει τότε η travelcard και οποιοδήποτε σταθμό),
πέρασμα στο tube απ' τη σχισμή δίπλα στον κίτρινο κύκλο & επίδειξη στον οδηγό στα λεωφορεία.
Σωστά; :oops:
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα και από μένα. Θα πάμε και εμείς Λονδίνο μετά τα μέσα Ιανουαρίου για 4 γεμάτες μέρες και διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε εδώ, δεν έχω βγάλει άκρη, σχετικά με τις μετακινήσεις. Να πω εδώ ότι θα χρειαστεί να μετακινούμαστε καθημερινά μέχρι την ζώνη 3, δηλαδή μέχρι τον σταθμό forest gate, με τρένο από ότι κατάλαβα. Τι κάρτα με συμφέρει να βγάλω;
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Θα βγαλεις μια travelcard zone 1-3 (εχει καπου στα £41) για 7 μερες αναγαστικα, δεν εχει για λιγοτερο, υπαρχουν καποιος τουριστικες αλλα εχω την ενηπωση ειναι για 3 μερες
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα και από μένα. Θα πάμε και εμείς Λονδίνο μετά τα μέσα Ιανουαρίου για 4 γεμάτες μέρες και διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε εδώ, δεν έχω βγάλει άκρη, σχετικά με τις μετακινήσεις. Να πω εδώ ότι θα χρειαστεί να μετακινούμαστε καθημερινά μέχρι την ζώνη 3, δηλαδή μέχρι τον σταθμό forest gate, με τρένο από ότι κατάλαβα. Τι κάρτα με συμφέρει να βγάλω;
Εσένα σε βολεύει είτε να βγάλεις Oyster στην οποία για 4 μέρες θα πρέπει να βάλεις το λιγότερο 32.8 λίρες (8.50 λίρες το ημερήσιο cap για ζώνες 1-3) ή θα χρησιμοποιήσετε ανέπαφη πιστωτική στην οποία θα χρεωθεί το ίδιο ποσό ή σε περίπτωση που θέλετε να πάτε σε κάποιο από τα αξιοθέατα που περιλαμβάνονται στις προσφορές 2 for 1, τότε μπορείτε να βγάλετε μία 7 day travelcard που κοστίζει 42.40.

Από το κέντρο σας βολεύει το tfl rail από το Liverpool street είτε μετρό μέχρι Stratford και από εκεί Tfl rail μέχρι Forest Gate.
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Διάβαζα κι εγώ το θέμα γι' αρκετές σελίδες μιας που φτάνει το ταξίδι κι ετοιμαζόμουν να κάνω ένα recap ποστ σαν αυτό του ola, οπότε με έσωσε από τον κόπο.
Θα έχω 6 γεμάτες μέρες στο Λονδίνο (στην πράξη από την κουράση ας πούμε ότι θα κινηθούμε τις 5 εξ΄αυτών). Δυστυχώς δεν έχω κάνει μεγάλη έρευνα περί sightseeing ακόμα και το ποιες ζώνες θα χρειαστώ, οπότε για την ώρα παίρνω ως δεδομένες τις 1-2 και γνωρίζω ότι κάποια μέρα θα πάω και στην 3.
Απ' ότι καταλαβαίνω, λόγω των προσφορών στα αξιοθέατα αλλά και του οτι 5*cap_1-2_oyster ~= 7 day travelcard (χάρτινη, με φωτό, από σταθμό τρένου) προτίνεται η travelcard.

Τι συμβαίνει (πρακτικά και οικονομικά μιλώντας) όταν θες να βγείς εκτός ζωνών 1-2 ωστόσο (όπως θέλω σίγουρα να πάω στην 3 εγώ);
Υπάρχει κάποιο extension ticket ή πρέπει να αγοράσεις μεμονωμένο εισιτήριο γι' αυτή σου τη διαδρομή;
Και μιας που δεν έχεις oyster, σε αυτήν την περίπτωση υποθέτω συμφέρει να είναι το υπόλοιπο σου κομμάτι με ανέπαφη κι όχι με παραδοσιακό single ticket;
Αν όμως φτάσεις μέχρι ζώνη 2 που η travelcard είναι σε ισχύ και στη συνέχεια πάρεις λεωφορείο, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, σε καλύπτει η travelcard, σωστά;
Με την Oyster card βάζεις ότι ποσό θες μέσα. Κουμπώνεις μια εβδομαδιαία μέσα στην oyster και ότι χρήμα υπάρχει μέσα στο τραβάει αυτόματα όταν βγαίνεις από την ζώνη 1-2 .
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Καλημέρα. Πιο εύκολα θα βγάλει κάποιος τη Σορβόνη παρά θα καταλάβει τις διαφορές Oyster και Travelcard. Anyway, πρώτα ο Θεός, θα είμαι Λονδίνο για 4-5 μέρες. Δε με ενδιαφέρουν οι προσφορές 2 for 1 κτλ και έχω και την ανέπαφη Revolut. Τι πρέπει να κάνω βρε παιδιά..;;; o_Oo_Oo_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom